Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt. it den Raad. DRANKWET. No. 2216. Woensdag 8 November 1911. 22e jaargang Paarden- en Veemarkt FEUILLETON. Een oude Geschiedenis. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters n&ir plaatsruimte. Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Vervolg). Van de muziektent gingen we naar de vroedvrouwen, voor gewone menschen een aardige sprong, maar voor ons raadsleden eene kleinigheid. Als men met iets begint, dan weet men soms het einde niet. We hadden mej. A. S. Hufkens eene poos geleden verhoogd. Nu had ■de nieuwe vroedvrouw mej. van Dijk gehoord, hoe het salaris van deze en van hare voor gangster was. Zij verzocht daarom met 1 Januari 1912 om 50 gulden verhooging en dit in een adres geheel naar de eischen destijds, waaruit we hare degelijke opleiding op eene der voor naamste scholen van Nederland alsmede hare voorbeeldige nauwgezetheid bjj het vervullen van haren plicht vernamen. De oudste vroedvrouw, de oudste zoo goed in gewone als in dienstjaren had naar aan- Uit het Dnitsch. S) M. L E N Z. Had hij toen maar niet omgekeken Helaas hij deed het bjj deed het onwillekeurig, en in het schemerlicht zag hy het mooie meisje onbewegelijk op dezelfde plek staan, waar bij haar verlaten hadhaar donkere oogen waren met een uitdrukking van stille verrukking omhoog geslagen. En toen toen keerde bij naar haar terng Na dien avond ontmoetten ze elkander dikwijls op het stille voetpad, tusschen de beek en het struikgewas. De jonge man gevoelde zeer goed, dat hy onverantwoordelijk speelde met het onervaren jengdige hartje van Anna-Marip, en telkens nam hij zich voor, om een einde aan hun avondontmoetingen te maken bij wilde haar wekken nit haar zaligen droom en haar den afstand duidelijk maken, die er bestond tusschen Leo Banbergen en zijn fabriek werkster maar de moed ontzonk hem, als hy baar zaghet was zoo heerlijk, zoo leiding van dit adres een dito ingediend, waarbij ze zich deed kennen als eene voor standster van de tegenwoordig meer en meer gebruikelijke regeling naar anciënniteit. Als dus het salaris van mej. van Dijk nader geregeld werd, dan was bij haar de hoop levendig ook voor verhooging in aanmerking te komen op grond van hare 34 dienstjaren. Wij begonnen met het pas geregelde salaris van deze vroedvrouw bij het oude te laten en van de nieuwe voorloopig ook. Na 3 jaren zal deze 50 gulden meer krijgen en na nog 2 jaren weer 50 gulden. Zoo hebben we een beetje kans onze vroedvrouwen te houden, zonder jalouzie te wekken en zonder al te diep in de beurs te tasten. Na het zorgen voor eene goede verlossing van Ter Neuzen redekavelden we een poosje over de subsidie aan het ziekenhuis. Over de subsidie van 400 gulden vielen we niet, maar we hadden eene idee om de 100 gulden te schrappen voor de verpleging van onver- mogenden, want zulks was door de vereeni- ging niet aangevraagd. Toch besloten we in het eind met nagenoeg algemeene stemmen, de post er toch maar op te houden, met den stillen maar hartgrondigen wensch, dat ze niet besteed zullen behoeven te worden. Zonder veel praatjes werd de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur gesteld op 6150 gulden. Veelbeteekenend was de opmerking van den voorzitter, dat dit 1000 gulden hooger was dan het vorig jaar. Zoo iets is een veeg teeken en het was dan ook in ernstig en treurig zwijgen, dat wij dezen post sancti oneerden. Nadat we besloten hadden bij de uitgaven een nieuwen post op te nemen a 626,665 wegens rente voor de te sluiten leening van 19000 gulden kregen we V/t uur schafttijd. Het was intusschen half twee geworden. Na goed gegeten te hebben (de leening drukte gelukkig niet te zwaar op de maag) vingen wij te 3 uur opnieuw onzen arbeid aan. Nu ging het over de inkomsten en het begin was warempel mooi. Over het dienst jaar 1910 een batig saldo van 4707,20. Ik ver trouwde mijne ooren en oogen niet, maar het was heusch waar. Op zoo'n manier groeit een mensch weer, en ik gevoelde boven de maagstreek eene aangename kitteling, in het onuitsprekelijk heerlyk, om bemind te worden, met zulk een reine, toewydende liefde, zooals hy gemeend had, dat nooit gevonden kon worden in een wereld, vol booze en wilde hartstochten. Anna-Marie zae in hem niet meer den eenigen zoon en erfgenaam van den ryken fabrikant. Ze gevoelde zich zyos gelyke, door de liefde, die in hnn beider hart woonde. Ze was als een kind, dat niet redeneert of nadenkt, maar dat eenvoudig vertrouwt, aanbidt en lief heeft. Ze zagen elkander dagelijks in de fabriek. Hij had haar in de kunst van veiDz n onderricht en het als een bewys van haar liefde voor hem geëischt, dat ze door geen enkelen blik, geen enkele beweging, verraden zou, dat ze in eenige betrekking tot elkander stonden. Ze volgde zyn gebod blindelings op en had het eindelijk zoo ver gebracht, dat ze met bevende handen en schijnbaar kalm aan haar werk voortging, als hij, met den dradenteller in de hand, voor haar weefsel verscheen. Met gebogen hoofd stond ze, evenals al de andereD, zwijgend af te wachten, wat hij te zeggen h d, maar terwijl bet om haar heen snorde en gonsde en bromde, vloeide haar hart over van zalige verrrukking, ais ze zag, hoe deemoe dig zijn ondergeschikte hem groetten en hoe gedwee zij zyn bevelen ten uitvoer brachten. „Hy heeft my lief I"* dacht ze dan by zichzelf. „Hy is zoo machtig als een koning en bewustzijn als raadslid aan dat batig saldo meegeholpen te hebben. De inkomsten van de scheepstimmerwerf werden op voorstel van den voorzitter van 23 gulden teruggebracht op 5 gulden. Dit wijst dus duidelijk op het naderend einde. Bij art. 3 heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, leverden de beraadslagingen wel geen resultaat op, inzooverre dat nog tot geene vermindering besloten werd, ze klonken ons niettemin als welluidende muziek in de ooren, want dat het voorstel tot verlaging gedaan werd en dat wel op redelyke gronden, bewees, al dorsten wij nog niet tot verlaging overgaan, dat de gemeente er finantiëel beter voor staat dan een paar jaren terug, wat ook blijkt uit de extra aflos bij leeningen. Bij het vaststellen van de som voor den hoofdelijken omslag bleek ten overvloede, dat de hoofdeljjke omslag meer kan opbrengen dan noodig is. We wenschten tot geene ver hooging over te gaan, maar we leggen gerust ons hoofd neer bij de gedachte, dat het kan, als de toekomst het noodig maakt. Maar deze rooskleurige toestand deed ons de zuinigheid niet uit het oog verliezen. Op voorstel van den heer Drost zal getracht worden zoo goedkoop mogelyk leeningen te sluiten. Aan verschillende banken zullen aanbiedingen gevraagd worden. De gemeeute- begrooting werd nu met algemeene stemmen vastgesteld. Een mooi resultaat, zonder grooten strijd ot geharrewar verkregen. Toen hebben we nog twee geschikte leden benoemd in het comité voor drinkwatervoor ziening. Dat zal echter nog wat voeten in de aarde hebben, vooral als het drinkwater zoo overvloedig valt als in deze dagen Dat is evenwel van later zorg. Het laatste woord is in deze kwestie nog niet gesproken. We zijn pas aan het begin. Bij het vaststellen van de paarden en vee markt bleek ons, dat te veel medailles ook niet goed is, omdat dan met het eeremetaal begiftigd worden dieren, die het niet met eere dragen. Zoo iets gaat toch met menschen beter. De lieihebberij om onderwijzer te worden aan de school voor m. u. 1. o. bleek nog niet groot. Ongetwjjfeld heeft de salarisregeling in deze plaats, die in vergelijking met andere plaatsen van denzelfden omvang niet schitterend is, hieraan schuld. Evenwel zijn er een tweetal eens zal by my, ten aanschouwen van iedereeD, tot zyn koningin verheffen." Ze vroeg nooit, wanneer die dag zon aanbreken, ze was veel te gelukkig en lef fde veel te veel in roes van zalige opgewonden heid om aan iets anders dan aan haar liefde te denken. De dagen duurden haar dikwijls vreeseljjk lang en het komediespel, dat zy op zyn bevel moest spelen, stuite haar meer dau eeDs tegen de borst, maar op den eindeloos vervelende dag volgde de genotvolle avond, die haar ruimschoots schadeloos Btelde voor al de eentonige uren in de fabriek. Op het smalle voetpad, waar hy voor 't eerst haar hand in de zyne had gedrukt, ootmoetteu zjj elkander geregeld. Hy placht dien eenzamen weg te nemen om naar een in Ooster8chen stijl opgetrokken paviljoen te gaaD, dat achter in het park gelegen was en waarvan hy alleen den sleutel had. Hy liet daar door een der knechts zyn kranten en een flesch wyn heen brengen. In bet ouderlyk huis verbaasde niemand zich over zyn afwezigheidde oude BaDberger wist, dat zyn zoon zich dagelijks een paar uur placht af te zonderen, om zich te wyden aan het samenstellen van een werk over oude en nieuwe weeftoestellen, en viel hem dus nooit lastig met vragen, waar hy in zijn vryen tyd bleef. Dat Aona-Matie's moeder haar mooie dochter 's avonds uren lang uit sollicitanten. We hebben goedgevonden de belooning der Fransche taal op 100 gulden te houden en die voor Engelsch en Duitsch thans ieder op 150 gulden te stellen. Wjj achten Fransch in deze streek niet minder waardig aan de andere twee taalacten. Integen deel, maar als goede financiers begrepen wjj, dat zoo de regeling het voordeeligst was. We hebben indertijd met vreugde begroet de totstandkoming der cocesovens te Sluiskil. Nu wensebte de directie dier cocesovens in richting van een telefooncel te Sluiskil. Ze wilde de helft der inrichtingskosten betalen, maar zich verder tot niets verbinden. Wjj vlogen er maar niet dadelijk op in. In deze zaak hebben we goed de waarheid gezegd. De wethouder Dees wees er op. dat de woningen der voornaamste personen niet op ons grondgebied zullen komen, wat neer komt op derving van zooveel belasting De zaak werd aangehouden en B. en W. zullen nog eens met de directie der cocesovens be raadslagen. Aardig was de discussie op het einde, toen de heer Drost mededeelde, dat werklieden met den trein naar Goegors gingen en dan een kort eind terugliepen om eene boot van hem te lossen. Toen zeide de heer De JagerAls men zoover langs het kanaal lossen kan, hebben we ook geene havens meer noodig Kort, doch veelzeggend was het antwoord van collega DrostDaar zullen we maar over zwijgen. Even dook de havenkwestie dus op, kort en duidelijk, dat voelden we allen. Te duideljjker voor hen, die de voor bereidende werkzaamheden hadden gezien, vóór de boot voor den wal lag. Zonder hoofdelijke stemming namen wjj aan het voorstel om eene gratificatie te schenken aan de ambtenaren op de secretarie wegens meerdere werkzaamheden tijdens de vacature van secretaris. Wie zal dit niet billyk oordeelen Over het algemeen zijn we nog al tamelijk eensge zind in de waardeering onzer gemeente ambtenaren. Ons hart is waarlijk nog zoo kwaad niet. Slechts bjj ééne categorie bljjft die eensgezindheid gemeenljjk achterwege. Dat betert misschien in de toekomst ook nog wel. De heer De Jager werd opnieuw benoemd als Voorzitter der Nieuwjaars-commissie. Met recht mocht de voorzitter hem danken voor liet gaan, was vreemder, maar bruine Martha die op haar ouden dag veel vromer was geworden, dan ze ooit in haar leven geweeat was, ging avoDd aan avond „oefening honden in de zwarte koleDbrandershnt in 't bosch, waar tal van geestverwauten samenkwamen. De doode letter nam baar hoofd eq hart geheel in beslag voor het werkelijke leven, met zyn vele eischen en plichten, had zjj oog noch oor. Dagen en weken lang doolden de twee gelieven ongestoord en ongezien samen door de stille laantjes van het eenzame park. Daarna kwam er een tyd, dat Anna-Marie tevergeefs op den teerbeminden man wachtte. Het was kinderachtig en dwaas van haar, dat ze avond aan avond door 't struikgewas tuurde, of ze hem ook in de verte zag aankomen ze kon immers wel begrijpen, dat hjj nood zakelijk thuis moest blyveD. Op de villa Banberger waren logé's gekomeo, die den tyd van den jongen man geheel in beslag nameu. Monsieur Massillou, zyn gewezen principaal uit Lyoo, was daar gelogeerd met zyu pupil, Hersilie de Boocourt, eeu mooi meisje, dat alleen op de wereld stuud. Ze waren op weg naar Italië en hadden den ouden heer Banber gen, met wien het buis Massillou Co. reeds jaren lang handel dreef, slechts met een vluchtig bezoek willen vereeren, toen een hevige aanval van jicht mynheer Massillon noodzaakte, om TER YEIIZEim VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woensdag 15 November 1911, zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven Ter Neuzen, den 6 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van IRMA MARIE CLAEIJS, zonder beroep, wonende te Ter „euzen, voor het perceel plaatselijk gemerkt Q 158 en gelegen te Sluiskil. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge schied kan ieder tegen het verleenen van het verlof sohriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 7 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VISSER, Lo. Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. DOOR

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1