Openbare Verkooping. BURGERWOONHUIS BUITENLAND. Nederlandsch Tooneel van Gent. Groote Schouwburg te Gent. Nieuwe Cirk van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. de hand, in het licht van den kristallen schijn, de toekomst vertelt. Toen hij in hechtenis werd genomen, was hij juist bezig een dame in de hand te kijken, terwjjl hij den kristallen bol omvat hield. Uit 's mans boeken bleek, dat hij gemiddeld 200 in da week verdiendt. De beschuldiging is, dat hij onwettiglijk beweertd oor in de hand te kijken de toekomst te kunnen voorspellen en aldus de menschen bedriegt. Eeu straatroover gesnapt. Een juffrouw te Haarlem liep Woensdag middag te 5 uur, klaarlichtendag dus nog, op den Wagenweg. Zij had een taschje, waarin behalve eenige paperassen en kleinigheden, een portemonnaie met f 6. Naar de >0. Haarl. Ct«. mededeelt, werd zij gevolgd door een man met een onguur gelaat, die plotseling toeschoot en haar het taschje met inhoud ontrukte. In plaats nu, zooals 't dan gebruikelijk is, flauw te vallen, deed deze dame heel anders. Zjj begon te roepen houdt den dief en liep den man zelfs na, die dan ook aan de Jordensstraat werd gegrepeu doch nog kans had gezien de portemonnaie uit het taschje te halen en fusschen zijn kleeren te verbergen. Een kleine jongen, die er op uit was ge gaan de politie te halen, ontmoette juist twee agenten op het Plein en deze namen den man mee naar het bureau waar de portemonnaie op hem werd gevonden en hij bleek te zijn H. Montwijk Napjes, een Amsterdammer, kleermaker van beroep, doch thans zwervende. Hij is aan de justitie overgegeven. Smukkelaarsavonturen. Men herinnert zich de geruchtmakende ont snapping van den hoofdpersoon der smokkel- geschiedenis uit den Zwanentoren van Kleef. Deze schijnt school gemaakt te hebben, want dezer dagen, zoo vertelt de »'s H. Ct.«, werd een bekend smokkelaar uit Arcen door de Duitsche kommiezen aangehouden en naar het grenskantoor getransporteerd. Terwijl de kommiezen daar met den ont vanger bezig waren de zakken koffie te wegen, stiet onze vriend een der zakken »bij ongeluk» om en maakte daarna, toen de dier») en van fiscus een oogenblik hunne aandacht op het weer opbeuren van den zak concentreerden, van de gelegenheid gebruik om de plaat te poetsen. De aan de deur op post staande, niets ver moedende »zollbeambte» kreeg een slagtussehen zijne oogen de smokkelaar bereikte ongehinderd de grens! Een soortgelijk geval deed zich dezer dagen voor te Cranenburg. De beeren douanen moeten daar toch wel het land krjjgen aan de sdumrae Hollander» die hun telkens to slim af zijn Zonderlinge staking. In de New-Yorksche staatsgevangenis Sing Sing is een staking uitgebroken onder de gevangenen. In de schoenmakerswerkplaats werden dezer dagen een paar gevangenen bestraft. Zij werden in het cachot gesloten. Maar de medegevangenen, die deze bestraffing onrechvaardig achtten, legden daarop den arbeid neer en de gevangenen in andere afdeelingen volgden dit voorbeeld. De gevangenen zitten nu in hun cellen, waarin zij 's nachts verblijven, opgesloten. Zij weigeren naar de werkplaatsen te gaan, voordat aan hun grieven is tegemoet gekomen. De moord op bisschop Emilianos. De moord op den Griekschen bisschop van Grevena heeft Zaterdag een onderwerp van beraadslaging in het Turksche parlement uitgemaakt. De grootvizier beloofde toen de publicatie van het rapport der commissie van onderzoek, en die publicatie heeft gisteren plaats gehad. Uit het bericht blijkt, dat bisschop Emilianos door Grieken vermoord is, en dat noch de Koetzo-Walachen, noch de joDg-Turksche partij de hand in 't spel hebben gehad. De bewoners der dorpen, tusschen welke de moord gepleegd is, zijn Grieken, die zich niet met rooveiij bezig houden, maar die wel aan Grieksche benden toevlucht ver- leeneü en steun geven. Iu die streek hield zich sedert weken een bende op, uit vier man bestaande, die verschillende geweldena'ijen heeft gepleegd. Tot deze bende behoorden Rammos en Zilof, die vervuld waren met haat tegen den Griekschen bisschop Emiliar os. Rammos wilde de dochter van een boer uit Spilo huwen, doch de bisschop, die met zijn levensgeschiedenis bekend was, wilde hiertoe geen toestemming verleenen, zoodat het meisje met een ander trouwde. Zifos, die wegens zijn levenswandel door den bisschop uit de ge meente was verdreven, durfde zich in zijn geboortestad niet meer te laten zien. Deze beide schurken hebben samen den moord gepleegd, en tegelijk ook de beide begeleiders van den bisschop, den vicaris en een zigeuner, die voor de paarden zorgde, gedood. Het lijk van den bisschop vertoonde drie schotwonden en een messteek, de twee andere personen waren doodgeschoten. De daders zijn gevlucht. Uit dit rapport blijkt, dat de moord geen politieke daad is geweest, maar een wraak neming, en dat de motieven, waaraan de Grieksche patriarch den moord had toege schreven, niet bestaan. Het regeeringsrapport zal aan de Turksche Kamer en aan den Griekschen Patriarch worden toegezonden. Een sensatieproces. Voor het Parijsche Hof van Assises staat de kapitein der koloniale artillerie Meynier terecht, beschuldigd van moord op zijn verloofde, mevrouw Madeleine Delveigne, zich noemende baronesse Olivier d'Ambricourt. Men zal zich herinneren dat den 17den November van het vorige jaar de Parijsche politie een brief ontving van kapitein Meynier, waarin deze verklaarde zijn aanstande te hebben vermoord en zich thans te willen wreken op een mededinger om daarna zichzelf het leven te ontnemen. Onmiddellijk ging de recherche op onderzoek uit en nu begon een wilde jacht door Parijs, welke eindigde met de arrestatie van den kapitein door diens eigen schuld. Den BOsten November ontving n.l. de majoor Lapébie in zijn bureau op het departement van marine een brief van zijn vroegeren onder geschikte Meynier, waarin deze hem twintig francs verzocht om een revolver te kunnen koopen. De politie werd gewaarschuwd en de kapitein ingerekend. Thans staat hij terecht. De audiëntiezaal was Maandag tjokvol, vooral het vrouwelijke element was goed vertegenwoordigd. De beklaagde erkende het misdrijf gepleegd te hebben en verzekerde gehandeld te hebben in een vlaag van jaloezie. De medische deskundigen hebben als hun meening uitgesproken, dat de verstandelijke vermogens van den kapitein weliswaar niet geheel normaal zijn, doch dat hij wel toereken baar moet geacht worden. De Fransche minister van onderwijs Steeg heeft bij de laatste zitting van het congres van den onderwijzersbond, dat te Bordeaux gehouden is, een lange redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regee ring vast besloten is de wettelijke teekenscholen tegen eiken aanval te verdedigen. Onvruchtbaar alarm. Onlangs overleed te Mülheim aan den Rijn een oude dame, die van haar groot vermogen jaarlijks 100.000 mark aan de stad vermaakte voor werken van weldadigheid. Het testament bepaalde echter, dat van giften uit het fonds uitgesloten zouden zijn »alle staatsgevaarlijke elementen, zooals ultramontanten en sociaal democraten». Deze clausule in het testament heeft onder de katholieke bevolking van Mülheim groote verantwaardiging veroorzaakt. Er is zelfs een protestvergadering van ka tholieken gehouden, waarin een motie van afkeuring werd aangenomen, dat het stads bestuur onder die woorden het testament aanvaard had. Men protesteerde er insgelijks tegen, dat het centrum evenals de sociaal democratie staatsgevaarlijk genoemd werd. TRIPOLIS. De officieele Italiaansche berichten luiden alle»Sedert den 26sten October is er niet meer gevochten». Maar lees dan de officieele Turksche, de berichten van de oorlogscorrespondenten der Engelsche, Duitsche en andere bladen Die zeggen 't wel anders. Het heet daarin dat er sedert de laatste dagen van October hard gevochten wordt om Tripolis en dat de Turken reeds prachtige resultaten hebben bereikt en spoedig de herneming van Tripolis kan worden verwacht. Wij laten hier enkele berichten van Turksche zijde en uit buitenl. bladen volgen, die van voorspoed der Turksche wapenen gewagen. Dit is wel een der belangrijkste »Het Turksche gezantschap te Parijs heeft van zijne regeering telegrammen ont vangen, behelzende dat de Turksche opper bevelhebber in Tripolis geseind heeft, dat de Turksche strijdmacht en de vrijwilligers in den nacht van den 25sten October op ver schillende punten door de vijandelijke ver dedigingslinie heen zijn gebroken. De vijand werd tot aan de grens van Mahalla (de nieuwe stad teruggedrongen. In den nacht van den 28sten werd het gevecht hervat. De vijand geraakte in verwarring en ontruimde de forten Said, Mesri en Henni, veel schietvoor raad en muildieren achterlatende. De verliezen van den vijand waren ontzaglijk. Aan Turkschen kant vielen 45 dooden en 100 gewonden. De laatste berichten meldden, dat de vijand naar de stad de wijk nam en de herovering van Tripolis op handen leek. Verder lezen we in het telegram Onze rechtervleugel brak na langdurige heftige aan vallen door alle verdedigingslinies van den vijand heen, die teruggeworpen werd. Hij kon tegen de op de versterkingen van Sjara Saïd, Sjara Mesri en Henni ondernomen stormloopen niet standhouden, ontruimde de forten en vluchtte. Troepen en vrijwilligers bezetten de stellingen en gingen tot vervolging van de vluchtelingen over De vijand opende uit zijn stelling achter de verdedigingslinie het vuur met snelvuurkanonnen en mitrailleuses en werd hierbij door in de verschansingen ver borgen infanterie ondersteund. In weerwil daarvan legden de Ottomaansche troepen grooten moed aan den dag en brachten slechts door geweervuur de forten ten val, op welke de Ottomaansche vlag geheschen werd.» Nog een zeer belangrijk bericht is dit: »Uit Konstantinopel wordt aan de National Zeitung, een Berlijnscb blad, geseind Nadat de Turken de Italianen uit de forten Said, Mesri en Henni hadden verdreven, zijn zij in de binnenstad van Tripolis gedrongen. Er had een buitengewoon bloedig straatgevecht plaats, waarbij aan beide kanten vele dooden en gewonden vielen. De Turken maakten een groote hoeveelheid voorraad en munitie buit en maakten talrijke gevangenen. De Turken, onder overste Nesjad bei, zijn in het bezit van de belangrijkste punten vau de stad In de straten wordt nog voortdurend gevochten. Vele Italiaansche soldaten, die afgesneden waren van hun troepenafdeelingen, hebben zich in huizen gebarricadeerd, waaruit de Turken hen trachtten te verdrijven. De Italiaansche oorlogsschepen nemen met hun kanonnen aan den strijd deel, maar brengen den Turken slechts weinig schade toe, omdat de hooge zee het mikken bemoeilijkt. Nesjad bei heeft een nota gezonden aan den com mandant van de Italiaansche vloot, om te zeggen, dat hij niet kan instaan voor de duizenden gevangen Italiaansche soldaten, ingeval de Italiaansche vloot de stad zou bombardeeren.» B.s. berichten voldoende achtend om den lezer een idee te geven van wat daar in Tripolis omgaat volgens de oorlogscorres pondenten, geven wij hier een bericht over De Italiaansche wreedheden. De Londensche Times begint in een hoofd artikel te zeggen, dat het telegram van haar correspondent te Tripolis van Dinsdag zijn laatste zal wezen, aangezien de Italiaansche censuur hem belet zijn taak behoorlijk te vol brengen. Bedoeld telegram (met de beschrijving van de verschrikkelijke barbaarschheden door de Italianen bedreven op de Arabieren in den omtrek van Tripolis) heeft in Londen een diepen indruk gemaakt, zelfs bij de grootste vrienden in Italië'. Trevelyan, die een geschiedenis van Italië heeft geschreven en een vriend van Garibaldi is geweest, heeft een waardigen brief aan de Times geschreven, waarin hij zegt, dat die Arabieren met meer recht zich tegen de Italiaansche overweldigers verzetten, dan de Italianen te Brescia indertijd tegen de Oostenrijkers. De geheele Engelsche pers veroordeelt de handelwijze der Italianen streng. De Times zegt, dat de Italianen hun eigen taak niet makkelijker maken en bemoeilijken de taak der Porte, door het fanatisme van de Arabieren in vlam te zetten. De Standard vindt, dat de manieren van de Italianen gaan lijken op het optreden van Abdoel Hamid tegen de Bulgaren en Armeniërs. Wij laten hier enkele bijzonderheden volgen zooals die door den correspondent van de Stampa (N. B. een Italiaansch bladte Tripolis aan zijn blad zijn geseind. Het heet daarin »Onze (n.l. de Italiaansche soldaten hebben zonder genade gefusileerd. Deze oproerlingen, die gelooven, dat zij hun leven voor hun godsdienstige overtuiging offeren, sterven als stoïcijnen. Ik was verplicht eenige terechtstellingen bij te wonen. Een man en een vrouw, die in het bezit van wapenen waren bevonden, en daarom ter dood waren veroor deeld, hielden elkander vol liefde bij de hand en toonden geen spoor van vrees. De officier gaf bevel, om den man dood te schieten. De vrouw bleef de hand van den doode vasthouden en wachtte moedig haar eigen dood af. Bij het tweede salvo werd ook haar het hoofd vermorzeld. Daarop werd een grijsaard en vervolgens een jongeling gefusileerd, daarna een oude vrouw, die naakt uitgekleed was, omdat zij in haar kleeren patronen verborgen had. Onze soldaten zijn dronken van wraak zucht, en de officieren moeten al hun gezag aanwenden, om de terechtstellingen te be perken. Twee Grieken zijn bij vergissing gefusileerd, omdat ze een revolver bij zich hadden gedragen». Tot zoover. JammerlijkInfaamDe pech der ex peditie wordt dus op weerlooze inboorlingen gewroken. Dagelijks worden vuurpeletons gecommandeerd voor eindelooze executies. Dit is het eerste werk van de koloniale beschaving CHINA. De opstand. Wjj hebben reeds gemeld, dat de toestand te Peking als hoogst ernstig wordt beschouwd. De Chineesche bevolking vertrouwt de hoofd zakelijk uit Mantsjoe's samengestelde, keizer lijke garde niet en vreest elk oogenblik voor een uitbarsting van wraak dier troepen over de slachting, elders ouder Mantsjoe's aangericht Het gevolg is, dat van verschillende zijden bij de gezantschappen verzoeken inkwamen, om zich onder hunne bescherming te mogen stellen, waartegen evenwel door de comman dant der gezantschapswachten is geprotesteerd, wijl de bescherming der eigen landgenoten daaronder zou lijden. In hofkringen heerscht natuurlijk nog groote ontsteltenis en den prins-regent wordt door de Mantsjoe-prinsen voorgehouden, dat hem eigenlijk niets beters te doen zou staan dan kalmpjes afscheid te nemen van het leven, teneinde de geesten der voorvaderen te verzoenen. De prins-regent denkt daar evenwel niet aan, doch heeft in een onderhoud met den nieuwen minister van binnenlandsche zaken geweend. Of dit in de tegenwoordige om standigheden wel het juiste middel is, om zich staande te houden, valt te betwijfelen De correspondent van de »New-York Herald» te Peking vergelijkt die stad met een kruitmagazijn één vonkje en de uit barsting volgt. Omtrent de gevechten, die tot Maandag avond om en hij Hankau werden geleverd, komen nadere berichten in, waaruit blijkt, dat de opstandelingen den Zaterdag te voren na een verwoed gevecht het door de regee- ringstroepen vervoerd spoorwegstation te Hankau hadden hernomen, doch het des evonds weder moesten ontruimen. Maandag j.l. viel ook Hanjang met het daar aanwezige arsenaal in handen der re- geeringstroepen, zoodat de opstandelingen van de drie groote steden, welke zich in hunne macht hebben bevonden, nog slechts Woetsjang behielden. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zoudag 5 November a. s., te 2'/4 «re, dagvoorstelling aan verminderde prjjzen opvoe ring van het overgroot wereldsucces »DE GRAAF VAN LUXEMBURG» nieuw beroemd zangspel in 3 bedrijven, van A. M. Willner en Robert Bodanzky. Vertaling van Arie van den Heuvel. Muziek van Fraoz L«har. Directeur-artistique J. BRESOU. Zondag 5 November a. s., te 21/, ure, dag voorstelling opvoering van »FAU8T«, opera in 5 bedrijven eu 9 tafereeleo van J. Barbier en M. Carié, muziek van Gounod. Zondag 5 November a. 8. om 3 ure, groote dagvertooning, optreden van Mile Dubert, zangeres; Mile Laura, xylophonisteLes Roberts, cnockaboutsSchneider en zijne 20 leeuwen; Ansonia Trio, gladiateursMax Zerr, komiek Les Yllerom's, globe acrobates The Résna Sisters, acrobaten op yzerdraad Biographe van den NieuweD Girkus. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 4 November 0 3 0.22 Zondag 5 0.40 0.57 Maandag 6 1.13 1.31 Dinsdag 7 1.48 2.6 Woensdag 8 2.24 2.44 Donderdag 9 3.4 3.25 Vrjjdag 10 3.47 4.9 Notaris C. Ie Nobel te Ter Neuzen zal op Woensdag 29 November 1911, des namiddags ten 2 uur, in het Caté »IN DEN APPEL» bewoond door den heer B. P. db Boij te Ter Neuzen krachtens art. 1223 B. W. publiek verkoopen Een onlangs nieuw gebouwd met schuur en erf (alles eigen grond) staande aan de Donze-Visserstraat no. 45 te Ter Neuzen kadastraal sectie L nummer 919 groot 1 are 17 centiaren. Bewoond door JAN- en MINICUS WISSE. Aanvaarding terstond na de gunning. Betaling voor of op 29 Januari 1912. 1. 1 U tt tl tt tt tt

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3