INGEZONDEN STUKKEN. Nederlandsch Tooneel van Gent. Groote Schouwburg te Gent. Nieuwe Cirk van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Maar nauwelijks waren dezen buiten of men hoorde hulpgeroep. Toen men ging kijken, vond men zekeren Pütbof, een Duitscher, op de straat. Hevig bloedend werd hij bij Hause binnengedragen. De gemeente-politie wetd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse verscheen en de verbandmeester der mijn Oranje-Nassau werd ter hulp geroepen. Men bevond, dat P. drie steken in den rug en een steek in het hoofd had, welke alle ernstig waren. Toen P. in de woning werd gedragen, stak nog een mes tot aan het heft in den rug van P. De gemeeute-politie ging op zoek naar de vermoedelijke daders. Een viertal waren spoedig gevonden, maar twee anderen, onder wie, naar vermoed werd, zich de hoofdschuldige bevond, kon men eerst Dinsdagmorgen te pakken krijgen. Deze zekere J. uit Behandelen was niet bij zijn "ouders gaan slapen, maar had zich verborgen bij zijn broeder. Een drietal van de gearresteerden werden weer in vrijheid gesteld, de overigen blijven voorloo- pig in arrest. De toestand van den gestokene is zeer ernstigvoorloopig kan de dokter nog niet zeggen, of er levensgevaar bestaat. Op den Schaesbergerweg werd een Duitscher een slag men 'n gummislang op het hoofd toegebrachthevig bloedend liep de man scheldend en razend door de straten. Dader(s) onbekend. Een goede vangst. De Amsterdamsche politie heeft Woensdag ochtend een buitengewoon goede vangst gedaan en daarbij een zeer groote hoeveelheii tafelzilver, dat van diefstal afkomstig is, in beslag genomen. Een 25-jarige man bood eenige maanden geleden bij een goud- en zilverhaudelaar op den Nieuwendjjk een hoeveelheid tafelzilver te koop. De man beweerde, dat hij naar Canada ging en daarom eenig huisraad verkocht. De winkelier kocht dan ten slotte het zilver. Woensdagmorgen echter kwam deze zelfde persoon wederom in den winkel en bood een groote hoeveelheid tafelzilver aan, dat in een servet was gepakt. De winkelier vond -de zaak nu verdacht en ging niet op het aanbod in, onmiddelljjk een politie-agent waarschuwend. Men ontdekte den man op het oogenblik, dat hij in gezelschap van een ander per fiets een café verliet. Toen het tweetal zich ont dekt zag, begonnen zij uit alle macht te fietsen, teneinde aan den politie-agent en den winkelier, bij wien zich naderhand eenige agenten in burgerkleeding voegden, te ontkomen. Een hunner echter werd na een wilden wed ren op den Nieuwendijk gegerepen, terwijl bij het servet met het zilver op den grond wierp. Van dit oogenblik wist de ander gebruik te makeD, om op zijn fiets te ontkomen. Onder grooten toeloop van menschen werd de verdachte geboeid naar het politiebureau gebracht. Het bleek, dat de politie een goede vangst had gedaan. Bij zijn fouilleering vond men een revolver, die met twee scherpe patronen geladen was, eenige vijlen, een paar nieuwe brandkast- sleutels, voorts een zwart masker en eenige voorwerpen, waaruit de indeotiteil van den verdachte viel op te maken. Uit het servet kwam een groote hoeveelheid nieuw en ook gebruikt tafelzilver te voorschijn. De verdachte wil niet verklaren, hoe hij in het bezit van al dat zilver gekomen is. Nader meld men Het is gebleken, dat de groote hoeveelheid tafel-zilver, welke bij de arrestatie van den 25-jarigen Dirk Baay door de politie in beslag werd genomen, afkomstig is uit de villa van den heer Van Heutsz te Heelsum, waar in den nacht van Dinsdag op Woensdag werd inge broken. De verdachte heeft dus reeds den dag na de inbraak gepoogd het zilver hier ter stede te verkoopen. Baay, die een volledige bekentenis heeft af gelegd, is naar Arnhem overgebracht, ten einde daar voor den officier van justitie geleid te worden. Treinongeluk. Maandagavond omstreeks 8 uur, ongeveer 10 min. voor de D.-trein van Almelo naar Deventer zou komen, geraakte een met 2 paarden bespannen verhuiswagen uit Almelo vast op den overweg van de spoorlijn op den weg van Rijssen naar Holten. Alle pogingen om den wagen los te krijgen, waren vergeefsch. Een spoor wegwerker legde knalsignalen en liep den trein met een rood licht tegemoet, maar dit alles schijnt door den machinist niet tijdig opgemerkt te zijn, in elk geval de trein kon niet gauw genoeg stoppen. De wagen en de meubels werden verbrijzeld, één paard erg gewond en 't andere kwam er vrij goed af. De geleider bekwam een wonde aan 't gezicht en is, na verbonden te zijn, naar Almelo vervoerd en in het ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand was bevredigend. De trein had een half uur vertraging. Naar men verneemt was de rem ook onklaar gewor den door 't harde remmen om 't ongeluk nog te voorkomen. Bedoelde weg loopt heel schuin over den spoorweg, zoodat er veel ge vaar voor vastraken van voertuigen bestaat. Krokodillen. Uit Makassar schreef men aan het Soer. Hbld. Dat men in de revieren op Celebes nog steeds moet oppassen voor krokodillen werd den twintigsten der vorige maand weer eens bewe zen. Een Soedaneesch fuselier uit het bivak te Emekang, die 's morgens een bad wilde nemen, sprong in e6n diep gedeelte der kali waar een krokodil lag te sluimeren. Fluks beet het monster hem een onderbeen af. Op het geschreeuw van den ongelukkige kwamen enkele makkers te hulp schieten om hem aan land en naar de ziekenzaal te brengen, waar hij verbonden werd. Later werd hij overgebracht naar Makassar. De fuselier heeft zijn ongeluk te wijten aan het in den wind slaan der waarschuwingen om niet te gaan zwemmen op een plaats waar al eens meer kaaimannen waren gezien. Droevig ongeluk. Fe Batavia had op Salemba een treurig onge luk plaats. Aldaar wandelde mevrouw P. A. A. BoumanFonkert met haar dochtertje, toen in onbesuisde vaart een automobiel uit Bandoeng, bestuurd door een inlandschen chauffeur, kwam aanrennen. Beiden werden gegrepen en ter aarde geworpen. Mevrouw B. brak een pols en werd bewusteloos opgenomen. Haar toestand, hoewel zorgwekkend, wordt niet levensgevaarlijk geacht. Haar dochtertje evenwel is reeds bezweken. De chauffeur reed in vliegende vaart door en liet eenige honderden meters verder den auto op den weg staan om er met 180 gld., het eigendom van zijn mrester, van door te gaan. Dc storm. De storm, die op de kusten van het kanaal gewoed heeft en daar een aantal kleinere vaartuigen heeft vernield, terwjjl bij te Dover en te Hastings schade aanrichtte, heeft zich ook te Brussel doen gevoelen. In de Koloniën- straat, waar een bankgebouw in aanbouw was, is een groote kraan van 30 meters hoogte en 70.000 kilo zwaar, uit de rails geloopen en bijna voorover gekanteld op de huizeo, die in allerijl ontruimd zijn moeten worden. Eenige personen zijn in Brussel tengevolge van den storm gekwetst. Een vrouw werd zoo hard tegen een lantaarnpaal aangeslingerd, dat haar voorhoofdbeen verbrijzeld werd. Het onveilig kruit. Toen Maandag het oorlogsschip Suffren in gereedheid gebracht werd om zee te kiezen, werd opgemerkt, dat er een schot, dat een voorraadkamer van de rest van het schip afscheidt, warm was geworden. De commandant gaf onmiddeljjk bevel, de voorraadkamer en een kolen-bunker, waar juist brand uitgebroken was, onder water te zetten. Van zee kiezen kon natuurlijk geen sprake zijn. Het kruit, dat het schip aan boord had, wordt gelost. Onachtzaamheid van een stoker schjjnt aanlei ding tot het ongeval gegeven te hebben. Het is de moeite waard. In Bern is een belangrijke diefstal ontdekt. De »National Bank* verwachtte uit Londen een zending van 130.000 francs aan staven goud. In plaats van de staven werd bij aan komst geconstateerd, dat de zending bestond uit lood. Deze staven waren blijkbaar juist zoo gemaakt, dat ze precies in de kist pasten Van de daders geen spoor. Burgemeester Nathan. Nathan, de burgemeester van Rome, is Dinsdag het slachtoffer geworden van een ongeval, dat zjjo dood tengevolge had kunnen hebben. Begeleid door eenige leden van den gemeente raad bezichtigde hij de gemeentelijke electriciteitsfahriek van Turijn. Toen Nathan, zonder op gevaar bedacht te zijn, de hand op een van de machines legde, ontving hij zoo'n schok, dat hij bewusteloos ineen zonk. Alle aanwezigen geloofden eerst, dat Nathan dood was. Men bracht hem snel naar een hotel, waar hjj na eenigen tijd bijkwam. De doktoren konden voorloopig niet anders dan eenige brandwonden aan de linkerhand vinden. Een ilrama. Vrijdagavond heeft zich te Parijs in een auto een drama afgespeeld. De chauffeur van een taxi auto stopte op den Boulevard Poissonnière, toen hij hoorde dat er in het voertuig eerst herhaaldelijk werd geschoten en luid gegchreeuwd. Meü opende het portier en twee bloedende lichamen werden voor den dag gehaald, een jonge, goed gekleede dame en een jonkman van militair uiterljjk. Het bleek te zijn de 24 jarige Jeanne Chaboviliot, een typiste, en haar aanstaande Valentin Honye, gewezen onderofficier van het koloniaal leger, thans in betrekking aan het ministerie van oorlog. Beiden waren dood. De reden van dezen moord en zelfmoord is te minder verklaarbaar, omdat het jonge paar zeer gelukkig scheen en reeds huwelijksplannen had gemaakt. De chauffeur vertelde dat de meneer eerst met hem rondgereden had, dat hij toen ergens op den Boulevard wel drie kwartier had staan wachten, totdat de dame was ingestapt. Toen kreeg hjj order weer voort te rijden en even daarna had hij de schoten gehoord. Rassenhaat. Volgens berichten uit Chicago verergert de toestand in Oklahoma met het uur. Zooals men reeds berichtte werd te Cowetta dezer i^agen een neger door blanken doodgeschoten pn hadden de zwarten daarop besloten bloedige wraak te nemen. In den omtrek van Cowetta werden Maandag- pacht een aantal boerderijen door de woedende negers in brand gestoken en de bewoners ver- ipoord. Te Cowetta zelf worden de negers in be- wang gehouden door de troepen, die uit Iuskogee ter bescherming zijn gezonden, maar ip de buitenwijken hebben Maandagavond herhaaldelijk bloedige botsingen plaats gehad tu8schen de militairen en de negers, wier aantal op 2500 man wordt geschat. Een valsclie doode. In de kerk van het dorp Niechtovo in Rusland, brachten een priester en een koor knaap den nacht door met het waken bij een ljjk dat in een open doodkist lag. Midden in den nacht kwam de jongen schreeuwend naar buiten hollen, en vertelde aan de verschrikte boeren, dat het lijk uit de kist was overeind gerezen, den priester had aangevallen, en hem tegen den grond ge slagen. Geen der boeren had den moed dien nacht nabij de kerk te komen, maar den volgenden ochtend hadden zij genoeg moed verzameld om naar binnen te gaan. En werkeljjk, daar vonden ze den priester bewusteloos Op den grond liggen. Maar het ljjk lag weer in de kist alsof er niets gebeurd was. Een poosje later kreeg men echter aan wijzingen van wat vermoedelijk gebeurd was. Een gevaarlijke kerel uit de buurt, die een grief tegen den priester had, was vroeg in den avond de kerk binnen gegaan. Hij heeft het ljjk uit de kist genomen, en is daar zelf in gaan liggen. Toen hij een geschikte ge legenheid zag, sprong hjj er uit en viel den priester aan. Tot dusver i3 hjj nog niet gevat. Gesnapt. Maandagavond passeerde een auto, beladen met een groote hoeveelheid Belgische tabak de Fransche grens te Nieppe, zonder acht te slaan op de sommaties der douanebeambten, die per rjjwiel den wagen achtervolgden in de richting van Armentières ea Rjjssel. Ten gevolge van een panne moest de auto te Presmesque halt houden, waardoor het den douaniers gelukte beslag te leggen op den inhoud en den chauffeur te arresteeren. De gesmokkelde tabak wordt geschat op een waarde van 20 duizend francs. Tijgerjacht. In de Indische bladen wordt nog al eens gemeld dat inlanders door tjjgers verscheurd worden, doch het komt niet dikwjjls voor dat Europeanen aangevallen worden. In Burma is evenwel, zoo vertaalt het >Soer. Hbl.t uit de >Sing Free Press*, een Europeesche jongen door een tijger verschrikkeljjk toegetakeld. De jongen, Leo Dyons, was met twee vriendjes op de hertenjacht, toen plotseling eenige inboorlingen aankwamen en vertelden dat ze een tjjger in een klem hadden gevangen. Ze verzochten hem het dier te komen afmaken. Leo vond dat goed, doch toen men bjj de val kwam had de tjjger weten te ontkomen. Men volgde toen onder aanvoering van een der inboorlingen het spoor tot opeens de tjjger ie-voorschjjn sprong. De gids viel flauw van schrik, de overige inlanders vluchtten r.aar alle kanten, zoodat het jongmensch alleen voor den tjjger stond. Hjj bewaarde zijn kalmte en schoot op het beest, doch op hetzelfde oogenblik besprong het hem en verbrjjzelde hem een been. i Op dat oogenblik kwam de gids bjj en be woog zich. De tjjger werd hierdoor afgeleid, liet zjju slachtoffer in den steek en vervolgde den inlander. Deze wist te ontkomen en kwam later terug met eenige makkers om den jongen die door de klauwen van het monster nog ernstig aan de zjjde en een been verwond was, naar het hospitaal te vervoeren. Daar gaat hjj langzaam vooruit. Den volgenden dag vond men het beest dood tengevolge van de kogelwond, hem door den moedigen jongen toegebracht. Gasontploffing in liet Britsch Museum. Donderdagmorgen had in een kelder van het Britsch Museum, gelegen onder de zaal, waarin de Egyptische mummies worden bewaard, een gasontploffing plaats. Een politiebeambte ontdekte des morgens in den noord westeljj ken vleugel van het museum een .gaslucht. Hjj waarschuwde de betrokken beambten en eenige gasfitters be gaven zich in den kelder, om de oorzaak op te sporen. Juist toen een der mannen uitriep dat hjj een lek had ontdekt volgde een ont ploffing, tengevolge waarvan beide werklieden tegen den grond werden geslagen en gewond. Het brandje, dat op de ontploffing volgde, kon door het museumpersoneel gelukkig spoedig worden gebluscht. De dikke muren van het keldergewelf voorkwamen, dat aan de daar boven gelegen museumzaal zelf schade werd toegebracht. Een F.ansche kok, veertig jaren oud, die reeds driemalen uit Engeland was verbannen wegens zedeljjkheidsmisdrjjven maar steeds weer naar Londen terugkeerde is door den Londenschen rechter thans veroordoeld tot drie maanden dwangarbeid en twintig slagen met de berkenroede. Na afloop van de gevange nisstraf, zeide de rechter, zult ge weer uit het land worden gewezen, de geezeling zal u dan herinneren, dat het beter is maar niet weer naar Engeland terug te keeren. Builen verantwoordelijk/leid der Redactie. Geachte Redactie I Beleefd verzoek ik u opname van het onder staande Eenigen tjjd schijnt het gerucht verspreid te zjjn dat de nieuwe Zeeuwsch Vlaamsche Tramwegmaatschappij na de overname der lJzendjjksche niet van plan zoude zjjn het lijntje IJzendijke naar de Belgische grens te exploiteeren of althans niet te exploiteeren zooals dat thans geschied. De commissarissen der maatschappjj protesteeren met nadruk tegen dat gerucht. Niets is minder waar. Niet alleen dat de lJzendjjksche Maatschappjj overgenomen zal worden op voorwaarde dat de bestaande concessie zal worden nageleefd, maar ook zinnen commissarissen op middelen om nog betere en veelvuldiger aansluitingen te verkrijgen met België. Daarover worden reeds onderhandelingen gevoerd. In het belang van den snellen voortgang der zaak en de spoediger tot standkoming der nieuwe ljjnen is het noodzakeljjk dat dadeljjk de subsidie besluiten van de polders en gemeen ten gewijzigd of vastgesteld, zooals onlangs is gevraagd, bjj ondergeteekende worden inge diend. Immers aan de regeering moeten afschriften daarvan worden overgelegd en zonder dat dit geschied is, mag niet verwacht worden dat het wetsontwerp voor rjjkshulp zal worden ingediend. Ondergeteekende verzoek langs dezen weg dan ook dringend aan de betrokken besturen de besluiten te zenden en vestigt er andermaal met klem de aandacht op dat het stellen van allerlei voorwaarden gelijk sommi gen nog deden oorzaak zal worden van lang durige onderhanderlingen omdat zjj niet mogen geaccepteerd worden, zoodat men dan zelf oorzaak zal zijn dat de tot standkoming, die toch al zooveel tjjd vordert, aanzienljjk wordt vertraagd. U dankend voor de verleende plaatsruimte bljjf ik met de meeste achting, Uw. Dw. Dnr. P. DIELEMAM. Secretaris. Z. V. T. M. Middelburg 25 October 1911. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 29 October a.s., te 21/* ure, dag voor stelling aan verminderde prijzen opvoering van het overgroot lachsucces »MET PLEZIER!* beroemd bljjspel in 4 bedrjjven, naar het Duitsch van G. von Moser en Otto Girndt, door J. Boudrir. Directeur-artistique J. BRESOU. Zondag 29 October a. s., te 21/, ure, dag voorstelling opvoering van bet groot succes »LA VEUVE JOYEUSE* (Het Lustige Weeuwtje), operetta in 3 dedrjjven. Muziek vaD Franz Lehar. Z >ndag 29 October en Woensdag 1 November (Allerheilige), iedeie maal om 3 ure, groote dagveitooning met de leeuwen, en een maal tijd der vreeseljjke diereu in de Kooi. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 28 October 4.58 5.16 Zondag 29 5.38 6.5 Maandag 30 6.37 7.17 Dinsdag 31 8.3 8.55 Woensdag 1 November 9.49 10.21 Donderdag 2 10.53 11.20 Vrjjdag 3 11.43

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3