UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. CHINA. TWEEDE KAMER. inboorlingen in de stad staan voorloopig tegen de Italianen op, doch deze beweging kan voor alle Europeanen gevaarlijk worden. Deltalianen waren slecht op de hoogte van de sterkte der Turksche stellingen. Van Turksche zijde ver zekert men dat tot nu 30,000 inboorlingen aangekomen zijn, geheele stammen met talrijke kameelen en groote voorraden. Twee Sjeiks vaD aanzien worden nog verwacht. Officieren van den Turkscben staf zijn naar de troepen. Het opperbevel heeft nu Rigaat-Pasja, een leerling van de Duitsche officieren uit Saloniki. Verder is het gelukt, groote geldsommen aan de troepen te zenden. Reeds eenige dagen geleden zouden Arabische troepen een Italiaansehe cavalerie-eskadron verrast en af gemaakt hebben. De laatste gebeurtenissen hebben groote ontsteltenis gewekt onder de Europeanen. De stemming is gedrukt, elk oogenblik is een nieuwe paniek mogelijk.* Een aanval der Arabieren. Aan de Berliner Zeitung am Mittag* wordt uit Djerna in Tunis geseind »De aanval der Turken op den 23sten October, die voor de Italianen met zulke zware verliezen zou eindigen, geschiedde van twee kanten met volkomen moderne cavalerie en artillerie. Op het bloedig gevecht volgde tegen den middag onverwacht een zeer heftige aanval van de Arabische cavalerie, die ongemerkt tot de stadsmuren wist door te dringen, op hun weg steeds salvo's afvurende en onder de bevolking een ernstige paniek verspreidende. Alles vluchtte in de huizen en sloot de deuren dicht. De paniek werd nog grooter, toen ook uit de vensters en van de daken der huizen voort durend geschoten werd. Het systematisch gecombineerde optreden van Turken en Arabieren heeft een geheel andere opvatting doen ontstaan omtrent den oorlogstoestand. Het doel van de Turksch- Arabische actie is ongetwijfeld, een groot bloedbad aan te richten onder de Italianen, waarop dan een algemeen appèl tot dé Mohammedanen volgen zal. De Italianen hebben, nadat eindelijk de aanval der Turken en Arabieren afgeslagen was, een groot aantal menschen gevangen genomen. De strengheid, waarmee de Italianen den I urksch-Arabischen opstand onderdrukken, is ongetwijfeld gemotiveerd, doch het fanatisme van de Mohammedanen zal hierdoor tot het kookpunt stijgen. Alle Turksche kwartieren, zelfs de mos keeën, worden door de Italianen doorsnuffeld. In goed ingelichte kringen acht men hier den toestand zeer kritiek. Men vraagt zich at, waarom de meest belanghebbende mogend heden, frankrijk en Engeland, geen schepen hierheen zenden. De Italianen hebben niet genoeg macht en ook geen belang, om het leven en de eigendommen van vreemden, in geval van een algemeenen opstand, te beschermen*. Een aanslag. Toen de nieuwe Tartaarsche generaal (de opperbevelhebber der provinciale troepen, die naast den onderkoning is gesteld en meestal een Mantsjoe is), die Donderdagmorgen in Kanton arriveerde, door de straten trok, werd in de Sjansjingstraat, vóór de gebouwen der admiraliteit met bommen naar hem geworpen. De bommen werden gegooid van de daken der naburige huizen. De generaal is over leden. Bij de ontploffing kwamen verder een paar matrozen en 20 vrouwen om, en verscheiden huizen vlogen in brand. Het vuur is gebluscht. Nieuwe overwinningen. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat beweerd wordt, dat Kaifengfoe de hoofdstad van de provincie Honan, door de opstandelingen is genomen, nadat de regeeringstroepen daar aan het muiten waren geslagen. Ook hebben de opstandelingen Sengtsjou, een provinciestad, vermeesterd. Het is een belangrijk strategisch punt, omdat de spoorweg uit Kai-feng en de spoorweg van Peking naar Hankon er samenkomen. De Minister van Oorlog heelt o.m. be paald, dat het kleedingsmagazyn te Ter Neuzen met ingang van 1 Jan. wordt opgeheven. By Kon. Besluit is benoemd tot land- weerdistricts-commandant in het 39e district, de kapitein der infanterie H. J. L. Muskejjn! Te Venlo zjjn geslaagd voor de akte vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek de dames M. C. C. Stroeken te Hulst en de heer J. J. E. Eggemont te Clinge. In de Woensdag te Cadzand gehouden raadsvergadering werd de begrooting voor 1912 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een be drag van f 9008.08. De hoofdeljjke omslag werd f 100 hooger geraamd dan "by den vorigen dienst, terwjjl op de begrooting is gebracht het subsidie ad f 300, voor den aanleg van de stoomtram Oostburu— Cadzand. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Cadzand is benoemd de heer P. C, van Maelsaeke te Zaamslag, met wie op de voor dracht stonden de heeren P. C. Steenliart te Oostburg en A. S. Bedet te Gi es. Donderdag vergaderde de raad van Scboondijke ter behandeling van de begrooting. Ze gii g vlug onder den hamer door en werd vastgesteld tot een bedrag van 14.120.C?7, mtt een post voor onvoorzien van f 520.31).' Voorts werden nog eenige wijzigingen gebracht in de begiootiog over 1911 en tevens beslofên om voor school B te Sasput ontheffing te vragen aan Ged. Staten voor het onderwijs in vak j. Aan den raad werd nog meegedeeld, dat de stichting der gasfabriek aldaar door de Zeister Maatschappij te niet was, doordat voornoemde maatschappij zich terug trok eu de zaak verder op de schouders der gemeenten ochoondjjke, Oostburg en IJzendyke wilde leggen. klms zal Dinsdag 31 Oct. cta var- kiezing plaats hebben voor een lid van den raad, vacature dr. B, Brand. 10 Nov de stemming en, zoo noodig, 24 Nov. herstemming. Uit Oostburg meldt men dat in de Donderdag gehouden vergadering van de vereeniging »Oe Ambachtsschool voor Oost burg en Omstreken*, mededeeling werd ge daan van een gift van f 100 van mr. P. C. J. Hennequin ter tegemoetkoming op de ex ploitatie-rekening van het laatstverloopen jak". De begrooting wees in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 12.000, die voor de avondteeken- school 1 1300. i Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren J. de Hullu te Breskens, en J. A. Neeteson te IJzendyke en gekozen J. de Brauwer ie Schoondjjke. In de vergadering van den gemeenteraad was de heer A. Brevet afwezig. Aan de familie Le Nobel werd besloten een stukje grond te verkoopen en om epn stukje grond daar ter plaatse te koopen. Het technisch-hureau Bamag-Didier te Zeist had bericht af te zien van de levering van gas aan de gemeente. Voorlezing werd gedaan van een brief van de maatschappjj tot bouw en exploitatie van gemeentebedrijven te Utrecht (dezelfde mij. die te Yerseke en Kiuiningen gasfabrieken bouwt) waarin aangeboden wordt een steen- kolengasfabriek voor de gemeente te bouwen en, zoolang» de gemeenteraad zulks wenscht voor de gemeente te beheeren en te exploiteeren betaling van rente en aflossing der g-dcpeeni 'g wordt door die maatschappij gewaarbo.-gd, terwijl de gemeente bovendien aandeel in dé winst geniet. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan deze maatschappjj mede te deelen, dat de Raad gaarne voorstellen over deze zaak voor zoovet 1 explo tatie enz. door de maatschap pij betreft inwacht. Een mededeeling van den heer Cox uit Sluis dat hij bereid is de gemeente van electrisch licht te voorzien werd voor kennisgeving aangenomen. De gemeentebegroting werd vastgesteld Op een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 23.428.10, met een post onvoorzien eroot f 63.50. 8 tenisse, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. F v. d. V oud 20 j dienstknecht te btoppeldijk, is wegen3 mishandeling veroor deeld tot J t boete of 7 dagen hechtenis. J. v. d. B., oud 19 j werkman te Hengst dijk, ter zake als voren, veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecht. H. W., oud 20 j., werkman te Stoppeldijk, ter zake als voren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. C. B. d. R, oud 13 j., F. C. S., oud 15 j. en C. F. S., oud 13 j., allen zonder beroep, zyn wegens strooperij veroordeeld tot 3 boete of 1 week hechtenis. Door A. A. E. Ch. V., oud 29 j., ge meentesecretaris te Philippine, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 13 Oct. jl., waarbij hij wegens wederspannigheid is veroordeeld tot 40 boete of 8 dagen hecht. De officier van mstitie kwam mede in hooger beroep. Struik roof. In Zeeland kwamen in de week van 18 tot en met 24- October negen gevallen van besmettelijke ziekte voor, en wel twee gevallen van roodvonk, een te Retrarichement en een te Zuidzande, en zeven gevallen van diphtherias, nl. twee te Brouwershaven, een te Duivendyke, twee te Goes, een te St. Laurens en een,té Middelburg. i nis? Ter Neuzen. Sluiskil. Zondag 29 October. 3 Ned. Hervormde Kerk. n Voorin. 9 u.j leeskerk en nam. 2 u Ds.'A. Timmerman. Voorin. 9 uur, Ds. A. Timmerman Bediening van het H. Avondmaal. v HHlst. 9>/, uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Ds. J. F van Hulsteijn Jr en nam. 2 u., Godsdienstoefening. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5>/, u., Dhr. H. Schothorst. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/, u., Dhr. L. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Hnëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Des avonds ö'/s u. Dhr. J. J. Kensè. Arrondissements-Rechtbank tc Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken Ph. v. G., oud 22 j., dienstmeid te Hon- Voor het Gerechtshot te Amsterdam werd Vrijdag in hooger beroep behandeld de zaak den 35-jarigen straatmaker Jacobus Hofman uit Hilversum, d:e door de vacantiekamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld werd tot zes jaren gevangenisstraf ter zake van af- perzing. Beklaagde, een reeds vroeger veroordeeld persoon en van tal van misdaden verdacht ge weest, had op 13 Juni 1.1. een 21-jarige winkel juffrouw, die hem den weg had gevraagd, aan geraden een stil laantje bij de grens van Huizen en Bussum in te gaan. Het meisje had dien raad opgevolgd, te meer omdat bekl. gezegd had politieman te wezen. Toen zij echter het laantje was ingegaan, werd zij eensklaps door bekl., die haar gevolgd was, van achteren aangevallen. Het meisje viel van haar fiets op den grond. Hij greep haar daarop bij de keel en sloeg haar met de vuist op den mond. In haar angst vroeg het meisje »ls het je om geld te doen Bekl. ant woordde bevestigend, waarop het meisje hem haar portemonnaie overhandigde. »Er zit maar j 2 in,« zeide bekl. Het meisje wees er toen op dat er in het middelste hokje der portemonnaie nog een bankbiljet van 10 zat en zij voegde er tevens by»in mijn pension kan je nog meer geld krijgen.* Dit alles deed zij natuurlijk om van bekl. af te komen, die dan ook met het geld in allerijl wegfietste, om spoedig daarop echter, op aangifte van het meisje, door de politie gearresteerd te worden. Bij de politie ontkende bekl. niet. Althans hy gaf toe dat het niet onmogelijk was dat hij het feit gepleegd had onder den invloed van sterken drank. Voor de rechtbank ontkende hij evenwel alles. En heden voor het Hof zeide hij alles te zullen bekennen. Een ^bekentenis die in- tusscheu van zeer verdacht allooi was, wane hy deed het voorkomen alsof het meisje, op wie niets te zeggen valt, hem door haar gedrag aanleiding zou hebben gegeven te denken, dat zij een lichte vrouw was en dat zij, om van hem af te komen hem 2 ter hand gesteld had. Ook bleek dat bekl. in het Huis van Be waring getracht had een medegevangene te bewegen een vrouw van den Zeedijk in zijn voordeel te laten getuigen. De briefjes die hij tot dat doel had geschreven, werden echter in beslag genomen en heden voor het Hof voorgelezen. Zij waren aan den toegevoegden verdediger mr. A Zelden rust niet bekend en tot voor gisteren niet aan het Hof. Advocaat-generaal mr. De Josselin de Jong schetste bekl. als iemand van een aller slechtst karakter. Bekl. heert afstand willen doen van het door hem ingestelde hooger beroep, nadat de dagvaarding reèds was uit gebracht, wel begrijpend dat het O. M. een hoogere straf tegen hem zou eischen. Na het bekend worden van de schandelijke daad van bekl. om een medegevangene tot meineed te verleiden, heeft spr. echter van intrekking van het hooger beroep niet willen weten. Spr. acht niet, gelijk de Rechtbank, afper sing aanwezig, maar den in de eerste plaats ten laste gelegden diefstal met geweldpleging Hij vraagt vernietiging van het vonnis en oplegging van acht jaren gevangenisstraf. Mr. A. Zeldenrust, bekl.'s toegevoegde verdediger, betoogde dat het feit, indien be wezen, blijkens de jurisprudentie en de literatuur niet moet worden gequalificeerd als diefstal met geweldpleging, doch als afpersing. Verder verzoekt pl. de feiten waaraan bekl. zich schuldig maakte, te willen beschouwen onder het licht der treurige om standigheden van bekl. en hem in ieder geval niet de strenge straf die geëischt is, op te leggen. Ook na een gemoedelijk woord van president mr. Henny houdt bek), de thans door hem gegeven lezing vol, waarop de uitspraak over 14 dagen wordt bepaald. s Gravenhage. De heeren Troelstra Roodhuijzen hebben aangedrongen om, indien het militiewet-debat de volgende week niet eindigt, daarmede te eindigen en dan Troelstra's kiesrechtadres-voorstel te behandelen en daarna vacantie te houden ter voorbereiding voor de begrootingsarbeid. L»e Voorzitter kon zich thans nog niet uit- laten over de werkwijze dpr Kamer. Bij het voortgezet militiewet-debat werd na verwerping van een socialistisch amendement de duur van den diensttijd voor de zeemilitie op vijf, voor bereden korpsen op acht, en voor onbereden korpsen op zes jaren bepaald. Verzet tegen de politie. De Nieuwmarkt te Amsterdam is Woensdag, avond te half negen het tooneel van ernstig verzet tegen de politie geweest. Uit een herberg in een der vele zijstraten werd door de politie een man gehaald, die in dronkenschap met andere bezoekers twist maakte. Onder het overbrengen naar het politie-posthuis aan de Nieuwmarkt verzette de man zich zeer heftig, sloeg en trapte links en rechts, zoodat vier agenten hun handen vol hadden aan de overbrenging. Een groote bende van opgeschoten joDge kerels drong bovendien zoo op, dat andere ter hulp geschoten agenten van sabel en wapen- stok gebruik moesten maken, om ontzet van den arrestant te voorkomen. In het posthuis ging de woesteling als een razende te keer, totdat hij geboeid in het arrestantenhok kon worden opgesloten. Terwijl zoo een aantal agenten in het post huis dienst deden, werd de tierende massa buiten steeds sterker in aantal. Weldra vlogen van verschillende zjjden steenen door de lucht en men telde een tiental ingeworpen ruiten van den poiitie-post. Een der buiten dienst doende agenten werd ernstig aan het been getroffen en een ander zag zich bijna ge troffen door een flesch, die tegen het post huis geslingerd in scherven vloog. Toen kwam het laatste bedrijf. De politie, uit de omgeving versterkt, sloeg met de blanke sabel de kwaadwillige bende uit elkaar en veegde de Nieuwmarkt schoon. By welke manoeuvre verschillende stevige klappen vielen. Te negen uur was de orde hersteld. Een oplichter. Een schoenwinkelier te Gouda is de dupa geworden van een brutalen oplichter. Een Det gekleed heer kwam in den winke schoenen zien, vroeg eenige paren op zicht, welke door den loopjongen zouden worden bezorgd aan een opgegeven adres aan den Kattensingel aldaar. Bij bezorging der schoenen liep »mijnheerc den jongen een eindje voor het opgegeven adres achterop en verzocht het pakje maar af te geven, dan zou >mynheer« het zelf wel mee naar huis nemen. De jongen gaf zyn doos af en keerde naar den winkel terug. Toen na een uurtje antwoord zou worden gehaald, bleek het opgegeven adres een pakhuis te zyn. De »mynheer« was intusschen met de schoenen verdrveneD. Vermoedelijk is dit dezelfde dader van de oplichteryen te Dordrecht en Gorinchem. Een bekentenis. Dinsdag jl. overleed in het dorp A., bij Helmond, de maréchaussee V., na bekend te hebben, dat hij 6 jaar geleden zekeren Van Dueren met den kolf van zyn geweer had doodgeslagen en daarna opgehangen, om den schijn op te wekken, dat de ongelukkige zelfmoord had gepleegd. Men begrijpt, dat de ontsteltenis in het dorp zeer groot is, daar D. als zeer oppassend man bekend stond en men nooit heeft kunnen begrijpen, waarom hij tot deze daad zou zijn overgegaan. Het lijk zal heden opgegraven worden, teneinde het geval verder te onderzoeken. Moordaanslag. De rijksveldwachter Versteeg te Hoevelaken heeft gearresteerd eeD zekeren H. R. aldaar, wegens het plegen van een moordaanslag op zijn 18-jarige stiefdochter. De dader heeft bekend op het meisje een revolverschot gelost te hebben. De revolver en eenige scherpe patronen zyn in beslag genomen. Ernstige mishandeling. Zondagavond omstreeks 11 uur kwamen in de herberg Hause aan de Sittarderweg te Heerlen een 6-tal personen, die na eenigen tijd aldaar te hebben vertoefd, wegens hun wangedrag buiten de deur werden gezet. Een oogenblik daarna kwamen een 3 tal Duitschers binnen, die evenwel weer dadelyk vertrokken.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2