BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. Burgerlijke Stand. Groote Schouwburg te Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. deze reeds in beweging. Hg sprong er uit, met het gevolg, dat hij viel en onder den trein geraakte. Zeker zon hij zijn overreden, had niet de adsis! ent-stationchef; de heer Drijver, de tegedwoordigheid van geest gehad om in een openstaand raam van een der D-wagens te springen en door aan de noodrem te trek- keD, den trein tot staan te brengen. De heer P. kon nu, als door een wonder ongedeerd, van onder den trein worden uitgehaald. Alleen zijn kleeren waren gescheurd. Het haantje van den toren. In een Friesch dorp vermaakte eene vrouw bij overlijden haar gouden oorijzer aan de kerk. De kerkvoogden hebben nu besloten bet oor ijzer te laten smelten en daarmee het haantje op den toren dik te vergulden De Winkelsluiting te Amsterdam. De kantonrechter te Amsterdam heeft Maan dag het eerste vonnis gewezen inzake de Win kelsluiting en heeft den beklaagde, een siga renwinkelier, ontslagen van rechtsvervolging, overwegende, dat de verordening bindende kracht mist, aangezien zij raakt een betrekkelijk klein aantal winkelbedienden en winkeliers, en niet de huishouding van Amsterdam, waaromtrent de gemeentewetgever bevoegd is verordeningen te maken. Het O. M. kwam van dit vonnis in appèl. Mislukte list van een gevangene. Met den celwagen werd Vrijdagnamiddag te Amsterdam een gevangene van het Huis van Bewaring naar het Weesperepoortstation ver voerd om naar Utrecht getransporteerd te wor- deD. Toen de rijksveldwachters aan het station den wagen openden om den man naar den gereedstaanden trein te brengen, zagen zjj, naar het »Nws.« vertelt, tot hunne verbazing in eens, dat de arrestant zich geheel ontkleed had. Deze had dit gedaan om wat vertraging in zijn transport te brengen. Hij dacht nl. dat hem wel weer tijd gegund zou worden om zich te kleeden en dat, als hij gereed was met zijn toilet, de trein inmiddels vertrokken zou zijn. Er zat dan misschien een uurtje wachten op, wat een niet onaangename afwisseling bij een lange gevangenisstraf is. Echter kwam 't anders uit, dan de gevangene gedacht had. Een der rijksveldwachters kwam op de gedachte een grooten zak te halen. Hij deed deze den man over het hoofd en lichaam en bracht hem zoo Daar den trein, die nog juist bijtijds bereikt werd. De kleeren werden natuurlijk ook mee genomen en onderweg was er ruimschoots tijd om alles weer aan te trekken. Diefstal in een kazerne. Al verschillende malen heeft zich te Breda het betreurenswaardige feit voorgedaan, dat soldaten door hun kameraden bestolen worden. Voor de zooveelste maal heeft nu in de Chaaséekazerne aldaar een dergelijke diefstal plaats gehad. De kist van den soldaat J. L. Fr. S. van de le compagnie van het 2e bat., welke kist onder de krib van S. stond, is door middel van een valschen sleutel opengemaakt. Vermist wordt eruit een portemonnaie in houdende 3.50 en een zegelring. De betrokken autoriteit stelt een streng onderzoek in, doch tot nu toe nog zonder resultaat. Poging tot doodslag. Maandagmiddag omstreeks 1 uur heeft ia de Nutsteeg te Arnhem, de loopknecht K. een revolverschot gelost op zekeren H., zonder dezen te rreffen. De aanslag werd gepleegd zonder dat eenige woordenwisseling vooraf giDg. Dadelijk nadat de dader het schot had gelost, sloeg hij op de vlucht. H., die geheel van streek was, waarschuwde zekeren v. L die den dader door de Langstraat achtervolgde. Daar schoot K. nogmaals met het gevolg dat de kogel de schort van een vrouw doorboorde. K. ontweek in de richting van het Broek. De agenten, die hem inmiddels achtervolgden werden met de revolver door K. bedreigd. Deze loste nog twee schoten op zijn achter volgers, die evenwel misten. Ten slotte kwam K. in een sloot terecht; zijn ievolver had hij in het water geworpen. Da politie haalde K. uit de sloot en bracht hem naar het Hoofdbureau van Politie. De ondergrond van den aanslag moet een liefdes-historie zijn. De slotacte. In de gevangenis te Newcastle is de slotacte van een vreeselijk drama afgespeeld. Een anderhalf jaar geleden werd in een plaatsje in de buurt een man met afgesneden hals dood in bed gevonden. De moordenaar bleef oobekend. Een zekere Ingram, een kelner, die bij den man in huis woonde, trouwde een half jaar geleden met de weduwe. Deze weduwe en hare dochtertjes werden den 5den dezer met afgesneden hals dood gevonden. Spoedig viel de verdenking op Ingram. Deze heeft zich nu aau zijn straf onttrokken door zich in de gevangenis, met het hoofd vooruit van een gaanderij af te storten. Hij kwam met het hoofd op een steenen vloer, 5 M. beneden, terecht, en stierf spoedig. Gevaarlijke wapens voor scholieren. Te Bitterfeld heeft men een vijftienjarigen burgerscholier Kurt Genzel, een zeer begaafden jongen, in het huis van zijne ouders dood ge vonden. Hij had zich een kogel door het hoofd geschoten. Te Maagdenburg is een gymnasiast Koch in hechtenis genomen, die een week geleden op een leeraar geschoten had. De leeraar, die een bedenkelijke wond kreeg, is nu buiten ge vaar. De knaap had zichzelf ook zwaar ge kwetst, maar is uit het ziekenhuis ontslagen. Een zware beschuldiging. Te Hamburg is een koopman van 22 jaar in hechtenis genomen, onder verdenking, dat hij zi,ne vrouw, wier leven voor 300,000 m k. verzekerd was, heeft willen ombrengen. De correspondent van de Kölnische Zeitung deelt over de romantisch klinkende geschiedenis het volgende mede De man was pas in Augustus met zij tie vrouw, een gewezen zangeres, getrouwd en had haar bij drie verschillende maatschappijen voor 100,000 rnk. verzekerd. Bij de politie is nu een klacht ingediend, die op de volgende beschuldigingen berust. Hij zou zjjn chauffeur, die de zaak echter aangaf, in het uitzicht op een belooning van 10,000 mk\, overreed hebben, hem en zijn vrouw Donderdagmiddag van hun huis af te halen en beiden naar een landings steiger te Blankenese te brengen. Daar zou het gezelschap zich in een barkas, die de man gekocht had, inschepen. Men zou met zijn drieën de Elbe opvaren en als het donker werd de niets kwaad vermoedende vrouw in het water duwen en zoo lang onder houden, tot zij verdronken was. Daarna zou de barkas het lijk opvisschen, terugvaren en meldeD, dat er een ongeluk gebeurd was. ToeD de chauffeur Zaterdagmiddag op den afgesproken tgd niet kwam, begaf de koopman zich met zijne vrouw alleen naar Blankenese. Op den steiger, waarbij de barkas gereed lag, werd hij in hechtenis genomen. Hij loochent zeer stellig, dat hjj van plan was een moord te begaan. Bij hem vond men een geladen revolver en een dolk. Kennissen van hem houden hem voor niet wel bij het hoofd. Het verdere onderzoek zal leeren, wat hiervan waar is. Een liefdesdrama. Een liefdesdrama heeft zich te Krajovar afgespeeld. Een jong, elegant gekleed paar bracht daar een bezoek aan de kerk en ging naar boveD, als wilden zij van den toren het fraaie uitzicht genieten. Tot groote ontsteltenis der voorbijgangers zagen dezen, dat het jonge paar van den trans iq de diepte sprongen, zoodbt zij dood werden opgenomen. Bij onder zoek bleek de dame de echtgenoote te zjjn van den Roemeenschen minister Jonescude jonge man, haar amant, was de secretaris van den ex-minister Frajan C. Hg was tien jaar jonger dan mevrouw Jonescu, die aan het Roemeensche hof zeer bemind was. Groote brand te Konstantinopel. Alweer heeft een groote brand de hoofd stad van Turkije geteisterd, de zooveelste in korten tijd. De brand brak uit in de stads wijk Bayajed en te Kapon. Er moeten rreds honderden huizen een prooi der vlammen zijn geworden. De brandweer was tengevolge van gebrek aan water tot werkloosheid gedoemd. Van omgekomen menschen was niets bekend blijkbaar hadden de bewoners van het getroffen stadsdeel zich met hun draagbare eigendommen allen in veiligheid kunnen brengen. Er wonen vele welgestelden in die wijk. Tijdens den brand werden 50 personen ge arresteerd, die aan 't stelen waren. CHINA. De opstauri. De voor de Chineesche regeering gunstige berichten uit Peking omtrent het ernstig treffen tusschen regeeriugstroepeu en opstandelingen bij Hankau blijken volmaakt ongegrond te zijn. Zonder nu onvoorwaardelijk geloof te schen ken aan de mededeelingen betreffende eene groote, door de opstandelingen behaalde over winning, kan toch wel gezegd worden, dat hunne zaak er niet zoo hopeloos voorstaat, als men van Peking uit heeft willen doen gelooven. De met eene weigering vrijwel gelijkstaande aarzeling van Yoean Sji Kai om zich ten behoeve van de regeering naar het terrein van den opstand te begeven de neutraliteits- verklaring van de zijde der mogendheden de weigering diensvolgens van het internationaal syndicaat voor de groote leening om aan de Chineesche regeering het in dezen tijd zoo hoog noodige geld te verschaffen dat alles zijn veege teekenen voor de centrale regeering te Peking. Volgens de laatste uit Hankau ontvangen berichten was het daar in de stad volkomen rustig, doch maakten de opstandelingen zich op voor een beslissenden strijd met de re- geerïngstroepen, die op heden werd tegemoet- geziea. T U R K IJ E en ITALIË. De bezetting van Benghasi. Een ooggetuige van den strijd bij Benghasi verhaald, dat de landing der troepen, wegens de sterkte der Turksche strijdmacht, slechts door een list mogelijk was. Tjjdens de beschie ting van de stad doir acht pantserschepen, z tte de transportschepen koers naa- het westen, alsof ze wilden wegstoomen, tot zg achter kaap Giuliana buiten het gezicht der verdedi gers van Benghasi waren. Daar werden spoe dig de troepen in barkassen overgebracht en aan land gezet. Artillerie kon niet geland worden, door de stormachtige zee. Nauwelijks was de helft der troepen aan wal, of, door spionnen gewaarschuwd, kwamen sterke afdeelirgen Turken en Arabieren opzet ten, om de Italianen in zee terug te drijven. Doch de Italianen sprongen uit de booten, w addeu door het water, en namen onder de ongunstigste omstandigheden met grooten moed hef gevecht aan. Ouder voortdurend vuren van de Arabieren, waartegen de booten do r matrassen, zandzakkon en touwwerk moesten worden beschut, konden drieduizend man van het 46e en 63 regiment infanterie, en 700 m.- tiozen aan land worden gebracht. Toen werd de stormaanval gewaagd tegen het dorp Sidi Hussein na een gevecht van tien uren viel dit dorp in handen der Italianen, die er bivak keerden. In den nacht van 19 op 20 October werden hevige gevechten geleverd tegen de Bedoeinen. In den morgen van 20 October werd de stad bezet. In den namiddag deden de Btdreienen noch een aanval op het dorp Lahri doch zg werden teruggeslagen. Het oorlogsmateriaal, dat door den storm niet te Giuliana kon worden ontscheept, is nu in de haven aan land gebracht. De vijande lijke strijdmacht bestond op 19 en 20 October, behalve uit de Turksche troepen, uit wel 2000 Bedoeienen. Men meent, dat de Turken met hun ge schut naar de hoogvlakte getrokken zijn. De verliezen der Turken worden op minstens 200 dooden geschat, benevens een groot aan tal gewonden. Van de Italiaansche troepen werden zeven officieren en 54 man gewond, één onderofficier, twee korporaals en 13 man gedood. Met de verliezen der matrozenafdeeling is het geheele verlies van de Italianen 77 .gewonden, 22 dooden. Dit zijn de eerste ernstige verliezen, die Italië bij de landingsgevechten lijdt. De bladen zijn diep onder den indruk; de vreugde over de bezetting wordt wel wat getemperd door deze verliezen. De dapperheid der Italiaansche troepen wordt algemeen hoog geroemd. De bladen bevatten levensbeschrijvin gen van de gevallen officieren, wat de »Avantic aanleiding geeft tot de opmerking, dat aan de arme soldaten maar weinig woorden van herinnering worden gewijd. De moord op Christenen. Omtrent het vermoorden van Christenen in Benghasi worden de volgende bijzonderheden geseind: »De vorige week, in den nacht van Woensdag op Donderdag, korten tijd nadat de Italiaansche ooilogsschepen de eerste schoten hadden gelost, liet de aanvoerder der Senoussi het Katholieke missiehuis om singelen. De leider van het huis, pater Umberto, trad op den drempel, om met den aanvoerder der fanatieke bende te onder handelen. Hjj wilde alle martelingen doorstaan indien men slechts zijn beschermelingen wilde ontzien. Hij werd echter door één zwaardslag gedood en zijn lijk verminkt. Alle overige bewoners van het huis oudergingen hetzelfde lot. Van het missiehuis begaven de Senoussi zich naar het katholieke kinder-asyl, dood den hier pater Jonker van de congregatie van den heiligen Chamillus en richtten on der de 10 en 12-jarige kiuderen een gruweljjk bloedbad aan. Deze jongens en meisjes waren slavenkinderen, met groote geldelijke offers vrijgekocht. Verscheidene Europeanen, die de beide asylen wilden beschermen, moesten hun zelfopofferenden moed met den dood bekoopen. De' Senoussie van Benghasi bezitten op de Egyptische bank 3 millioen francs. Hun veëstapel beloopt in de provincie Benghasi 200.000 stuks. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R! Er heeft in het christelijk blad Luctor et Emergo van Zaterdag 21 October 1.1. een ingezonden stukje gestaan, onderteekend C;, waarin gezegd wordt, dat de liberale raads leden te Zaamslag zoo roerend een pleidooi voor de verhooging leverden van den gemeente secretaris, daarmede bedoelende natuurlijk, dat ,dit geschiedde, omdat de secretaris liberaal is. Ons is bekend, dat reeds de vorige titularis recht op verhooging had kunnen doen gelden, en dat Gedeputeerde Staten verhooging, ge rekend het tegenwoordig zielental der gemeente Zaamslag, reeds lang gewenscht achtten. Dat schijnt de raad van Zaamslag ook ge voeld te hebben, anders had de verhooging niet kunnen plaats hebben, want de tegen woordige meerderheid van Zaamslag's raad is niet liberaal. Eene vergelijking met het geval van een ander gemeente-ambtenaar dient buiten be schouwing te blijven, als zijnde niet analoog met dit geval. De inzender C. mag evenwel hierin, wat mij betreft, zijne meening behouden. Maar ergerlijk wordt het te gaan schrijven »Moet men daarin het slechte voorbeeld gaan volgen van Ter Neuzen's gemeenteraad Immers, hier is de inzender gansch niet op de hoogte. Hij haalt een geval aan, dat liberale ambtenaren vlotweg verhoogd werden, terwijl men ze aan den anti-rev. onwillig gaf. Wie toen het verslag van Ter Neuzen's raad volgde, weet, dat de anti-rev. raadsleden bij de voorgestelde verhooging op het zuinig heids-aambeeld hamerden, maar dat, zoodra de verhooging voor burgemeester en secretaris was toegestaan, van hunne zijde dadelijk werd voorgesteld »Nu ook de gemeente-ontvanger*. Toen verviel ineens het zuinigheidsmotief. De liberalen gingen met het voorstel mede. Heel het verslag maakt juist den indruk, dat bij de anti-rev. partij politieke overwegingen golden. Wie in Ter Neuzen een weinig bekend is en met personen spreekt, die daar het publieke leven hebben medegeleefd, komt wel beter op de hoogte. Al zijn de liberalen vaak in de meerderheid geweest, misbruik hebben ze in hunne positie niet gemaakt. Anders zou in de verschillende takken van gemeentedienst hiervan eene duidelijke afspiegeling te zien zijn. En de meerderheid van het ambtenaren corps wijst het juist anders uit, wat wij niet erg vinden, maar wat de onwaarheid bewijst van de aanhaling van C. Wij zouden er op kunnen wjjzen, en het is algemeen in Ter Neuzen bekend, hoe partij benoemingen op zeer duidelijke wijze door de anti-rev. partij plaats hadden, toen zg meerderheid waren. Ik zeg, op zeer duidelijke wijze, daar be kwaamheid eerst in de laatste plaats telde. De toenmalige anti-rev. raadsleden zijn zich daarvan waarschijnlijk zelf wel bewust. Zulke zaken kunnen zelfs voor eene gemeente financiëel nadeelig zijn, doordat ontijdige pensioneering als anderszins van zulke be sluiten het gevolg kunnen zijn. Laat dus C. Ter Neuzen niet aanhalen. Die onjuistheid springt al te duidelijk in het oog. leder zal, het bedoelde stukje lezende, dan ook wel in zichzelf zeggen Keesje, Keesje, je hebt er water bij gedaan*. Met dank voor de plaatsing, O. P. S. Over de uitdrukking »Schoenmaker, hou je bij je leest*, heb ik maar gezwegen. Een jaar of acht geleden troffen wij die ook al in een ingezonden stuk van Luctor aan met dezelfde bedoeling neergeschreven. Deze soort geestigheid wordt gewoonlijk met den naam onhebbelijkheid betiteld. G. Directeur-artistique J. BRESOU. Zondag 29 October a. s., te 21/, ure, dag voorstelling opvoering van het groot succes »LA VEUVE JOYEUSE* (Het Lustige Weeuwtje), operetta in 3 dedrgven. Muziek van Franz Lehar. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 25 October 3.19 3.33 Donderdag 26 n 3.49 4.6 Vrijdag 27 4.21 4.39 Zaterdag 28 4.58 5.16 Zondag 29 5.38 6.5 Maandag 30 6.37 7.17 Dinsdag 31 8.3 8.55 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 21 Oct. Adriaan Abraham Guequièrre, oud 23 j jm. en Janna Adriana van Breen, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Oct. Pieter van der Meer, oud 30 j., jra. en Lijdia Berwald, oud 29 j., jd 19 Oct. Marinus Reiuier de Feijter, oud 24 j.,jm. en Pieternella Janna Catharina Leenhouts, oud 24 j jd. Pieter Franjoise, oud 27 j., jm. en Maria Franoina Bos, oud 25 j jd. Geboorteu. 16 Oct. Jan, z. van Jan Hamelink en Suzanna de Bokx. Maria Louisa, d. van Petrus Francisous Anthonius de Waal en Aathalia Maria van Troost. 19 Oct. Maatje Adriana, d. van Marinus Sohoonakker en Maria de Koeijer. Overlijden. 20 Oct. Maatje Jansen, oud 46 j.. wed. van Jacobus vau dqr Gouwe. 11 11 II 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3