Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscti-Vlaanderen. NATIONALE MILITIE. Cene herinnering. Treurig, maar waar. Nog utter scheiding. Wat ons te wachten staat. Bafóerswet. No. 2212. Woensdag 25 October 1911. 22e jaargang Indeeling van lotelingen bij de bereden korpsen. uemeenteraad van Ter Neuzen. .o,r\ Telef. Interc. No 15. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. ^an 1 en me^ 6 regels 50 oent; elke regel meer Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver- Abonnementen worden aangenomen bij alle minderd tarief. Grootere letters n&ir plaatsx uimte. Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e 11 S d a g - en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Naar aanleiding van de behandeling der Militiewet in de Tweede Kamer is het niet onaardig er aan te herinneren, hoe het chr.- hist blad «De Nederlander* ruim eene week geleden den anti-rev. nog eene kleine af straffing toediende over het vallen van den vorigen minister van oorlog Cool. Men weet, hoe het juist de anti-rev. partij was, die den minister uit een bevriend kabinet deed vallen en daardoor onder de eoalitie- genooten niet weinig ontstemming te weeg bracht. De Nederlander heeft reeds jn die dagen deze daad der anti-rev. streng gegispt en wees er nu nog eens op, hoe de nieuwe militiewet van Colijn bewijst, hoe ongerechtvaardigd het optreden der anti-rev. tegenover minister Cool destijds was. Minister Colijn stelt door zijn voorstel be treffende bevordering en pensioneering van officieren (juist datgene, waarover men Cool deed vallen) zijn voorganger in het gelijk, al beweert, zooals De Nederlander schrijft, ook de Standaard het tegenovergestelde. Wel erkent de Nederlander, dat het nieuwe ontwerp meer is uitgewerkt, maar voegt het blad er bij, daarvoor heeft minister Colijn dan ook zeven maanden noodig gehad, in plaats van drie. De Nederlander handhaaft haar gevoelen, dat het nieuwe ontwerp, zij het in eenigszins andere bewoordingen, hetzelfde beoogt als minister Cool gevvenscht had ook dat laatstgenoemde minister door de Kamer onbillijk is bejegend. WÜ ZÜD benieuwd, hoe de coalitiegenooten, die tegen minister Cool stemden, zich moeten houden tegenover dit ontwerp van minister Colijn. Ze zjjn al bezig te zwaaien en hoogst waarschijnlijk zal de huidige minister vooral van anti-rev. zijde, de stemmen voor zijn wetsontwerp ontvangen, die aan zijn voor ganger werden onthouden. Men vergete niet, dat Colijn behoort bij de anti-rev. partij, terwijl minister Cool niet geheel van paganistische factoren vrjj was. Zaken moet men als zaken beschouwen, niet waar Jawrel, dat kennen we. De vorige week hebben we aangetoond hoe slecht de opkomst der leden van rechts in de afdeelingen is, wat de Standaard wel tracht te verschoonen, maar niet kan tegen spreken. Niet beter gaat het met de diseussie's bij de Militiewet. De Voorzitter stelt voor avond vergaderingen te houden. De heer Troelstra is wel voor vroeger beginnen, maar tegen avondzittingen, omdat in dat geval geen tijd overblijft voor het bestudeeren der begrootingen Het voorstel van den voorzitter werd aangenomen. Toen eenige leden van rechts reeds vóór gestemd hadden, werd van links geroepen «Maar dan moet ge ook komen Ook kon men hooren «Zij stemmen er wel voor maar ze komen niet op Dat men rechts ook wel voelt, hoe groot het absenteïsme bij de coalitiebroeders is, blijkt wel uit de opmerking door het kath. blad «De Tijd* gemaakt omtrent de een- en twintig amendementen door de socialistische partij op de militiewet ingediend. Het blad beschouwt dit als een nieuwen vorm van obstructie waaraan bovendien het gevaar verbonden is, dat in de een af andere slecht bezochte vergadering een hunner amen dementen wordt aangenomen en de minister daardoor tot aftreden gedwongen wordt nog vóór het begrootings-dehat. Voor allen, die de regeering steunen, moet zelfbeperking plichlj zijn, schrijft het blad, daarmede te kennen gevende, dat men van rechts zoo weinig mogelijk moet zeggen. Nu, als men aan de rechterzijde zoo weinig ambitie toont als tot heden, zal zwjjgen van zelf wel noodig zijn. 't Is wel treurig gesteld, als men met 59 tegenover 41 staat, en dan nog bevreesd is wegens wegblijven van partijgenooten, over stemd te worden. niet altijd, bij verwerping van een voorstel, zijne portefeuille dient neer te leggen Wie evenwel weet, hoe minister Talma heeft moeten werken aan en laveeren met dit ontwerp en hoeveel hem dus persoonlijk aan de aanneming ervan moet gelegen liggen, zal den raad, bij voorbaat door de Standaard gegeven, wel wat gek vinden. Op zoo'n manier gaat een minister op een reiziger in stalen gelijken. Bevalt dit u niet, juffrouw, o, niet erg, hier heb ik wat anders, dat u misschen beter lijkt. Naar het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heelt mede gedeeld aan de commissie van voorbereiding voor de Tariefwet, heeft de Kamer van Koop handel te Santiago de Cuba aan den Staats secretaris te Havana voorgesteld, de invoer rechten op Nederlandsche kaas in Havana te verhoogen, indien het Ontwerp-Tariefwet waarbij honig en was met een invoerrecht bedreigd worden mocht worden aangenomen. Het schijnt dat men aan de Rechterzijde nog niet tevreden is met de resultaten, die verkregen zijn in den vorm van subsidie van het Rijk, voor hunne bijzondere onderwijs inrichtingen. Nadat het Hooger-, het Middel baar- en het Lager onderwijs «geborgen* zijn, gaat men de eischen nog weer wat verder uitbreiden. Het Handelsonderwijs is nu aan de beurt. Tot nu toe ontvingen neutrale Handelsscholen subsidie van den Staat, doch de bijzondere niet. Dit nu moet anders worden, althans volgens een schrijven in de R. C. «Tijd* van dr. van Gils, die bezwaren begint te maken tegen den bestaanden toe stand ten opzichte van het bijzondere Handels onderwijs, volgens welken wel aan neutrale maar niet aan Confessionneele Handelsscholen Rijkssubsidie kan worden verleend, tenzij deze laatste hebben eene Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus. In dat geval wordt dan wel die H. B. S., maar niet de eigenlijke Handels school gesubsidieerd. De moeilijkheid, meent dr. van Gils, hangt samen met de plaats, welke aan het Handels onderwijs in ons schoolwezen moet worden toegekend. Gewoonlijk wordt dit gerangschikt bij het Middelbaar onderwijs, doch in de wet wordt het niet als zoodanig genoemd. De schrijver van het artikel bepleit eene gewijzigde redactie van eenige wetsartikelen in zoodanigen zin, dat voortaan ook Confes sionneele Handelsscholen zullen kunnen ge subsidieerd worden. De Standaard schrijft in een driestar, dat de Bakkerswet ook in zijn' tegenwoordigen vorm, in de Tweede Kamer goede kansen heeft, maar dat het in de Eerste Kamer wel zou kunnen haperen. De vraag besprekendedoorzetten of uit stellen, adviseert het blad «Zet door, heer minister, zoodra de Kamer eene vrije week krijgt. Mits, en hierop leggen we nadruk, mits ge bij mogeljjke verwerping niet loopen gaat, maar rustig doorwerkt. «Een minister, die zoo gewichtige, groote, uiterst belangrijke wetsontwerpen aau de markt heeft als minister Talma, mag niet dit alles in de waagschaal stellen, omdat hij tegenspoed had met één klein ontwerp, dat, hoe gewichtig ook, toch slechts een betrekkelijk klein deel van de voor loon arbeidende bevolking bedoelt te helpen.* Ook wij zijn van meening, dat een minister Zitting van 19 October 1911. (Vervolg). Inkomsten begrooting 1911. Dhr. Drost merkt op, dat bij de uitgaven wel een post van 300 voorkomt voor rente van opgenomen kasgeld, maar maken we nu nooit eens iets van voorhanden kasgeld, vraagt spreker. Dhr. Dees zegt, dat we wel eens een voor schot van den Ontvanger hebben, we moeten nu niet te krenterig wezen als er eens iets in kas is. Bij den post opcenten op de personeele belasting (5085) drukt de Commissie den wensch uit die te verminderen tot 80. De Voorz. zou dit nu, om verschillende redenen, niet willen voorstellen. Dhr. De Jager deelt mede, dat het motief was om de burgerij wat te ontlasten, daarom heeft de Commissie daartoe slechts den wensch uitgedrukt. Bij den post Hoofd. Omslag, merkt den heer Drost op, dat we nu met het heffen daarvan juist op de grens staan en vraagt of het nu niet noodzakelijk is, dien post hooger te stellen. Dhr Dees deelt mede, dat als wij die hooger willen stellen, daarvoor eerst aanvrage moeten doen en meent, dat we dit altijd kunnen doen als het noodig is. Dhr. Drost vraagt, kunnen we dan de honden belasting niet verhoogen. Dhr. Dees vindt die al hoog genoeg nl. f 4.— ,en 8.—. Dhr. Drost wil het nu nog eens over de leeningen hebben. Als hij goed voor heeft dan heeft de gemeente, buiten de annuïteits leening, aan verschillende andere leeningen ongeveer 56000 schuld, waarbij de leening waartoe pas beslofeu is, ook gerekend is. Hij zou willen voorstellen al die leeningen af te lossen en daarvoor een annuïteits-leening aan te gaan af te lossen in 25 annuïteiten. Na eenige discussie wordt besloten daartoe onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, gegadigden uit te noodigen in te schrijven en aan Burg. en Weth. op te dragen te trachten een voorstel te doen om goedkooper geld te leenen. De begrooting wordt alsnu in omvraag gebracht en met algemeene stemmen vast gesteld met een eindcijfer van 101.963.13® waaronder een post voor onvoorziene uitgaven van f 1406.64®. Vastgesteld worden ook hiermede de volgende begrootingen voor 1912 Van de Gezondheids-commissie wier zetel TER BHIl VOLKSBLAD. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen, brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die, in geval van inlij ving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een bereden korps te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30sten November eerstkomende ter Gemeente-secretarie aan te melden of te doen opgeven. De aandacht wordt voorts gevestigd op het hierna vermelde. Algemeene bepalingen. Voor indeeling bij een der bereden korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de lotelingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doen opgeven, en bij een daartoe vóór de indeeling in te stellen geneeskundig onderzoek, voor inlijving bij die korpsen geschikt zijn bevóndon. Het aanmelden of het doen opgeven kan geschieden zoowel door de lotelingen van de lichting van het loopende jaar, die nog in het volgende jaar moeten worden ingelijfd, als door de lotelingen, die onlangs hebben geloot en alzoo behooren tot de lichting van het volgende jaar. Verdere vereischten zijn voor de Bereden Artillerie eene lichaamslengte van tenminste 1,62 M. voor de Cavalerie met een lichaamslengte van tenminste 1,65 n., mei een lichaamsge wicht van ten hoogste 75 K.G. De lotelingen, bestemd voor indeeling bij een bereden korps, worden, met uitzondering van de weinigen hun ner, voor wie de eerste-oofening in Maart aanvangt, eerst in het laatst van September voor eerste-oefening in werkelijken dienst gesteld. In verband dsarmede worden de ter volledige oefening in te lijven en voor de bereden korpsen bestemde lotelingen der lichting van het loopende jaar, welke lotelingen allen in Maart aanstaande moeten worden ingelijfd, als regel met verlof gezonden tot het laatst van September daaraanvolgende. Voordeden. In vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen genieten de ingelijfden der bereden korpsen de naver- melde voordeelen lo. eene hoogere soldij van 5 cents per dag; 2o. bij verleende vergunning om, na den eersten dienst krachtens art. 112 der Militiewet 1901 vrijwillig onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, eene premie van VIJF TIEN GULDEN f 15,voor elke drie maanden aldus onder de wapenen doorgebracht, gedurende welk verblijf onder de waponen de soldj bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd 3o. minder herhalingsoefeningen 4o. geen landweerdienst. Wijze van aanmelding. Het aanmelden of doen opgeven kan geschieden mondeling op eiken werkdag tusschen 9 en 12 uur voormiddag, of sclirifteljk bj verzoekschrift (dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld) waarbj door den loteling opgave behoort te worden gedaan van a. naam en voornamen b. lotingsnummer c. beroep d. gemeente, waar hij woont, met aanduiding van onderdeel der gemeente, wjk, straat of gracht en huisnummer e. wapen, korps of korpsen, waarbj hj bj voorkeur wenscht te worden ingelijfd. en c.q. gewenschte garnizoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan één korps op te geven) f. of lij zich ook voor den dienst bj de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven. De loteling zal tovens kunnen opgeven of hij zou wenschen de eerste-oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts bj uitzondering zat kunnen ge schieden dan wel in September, met welken wenscli 20oveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Hij echter, die zich voor een bereden korps heeft opge geven en na geschiktbevinding daarvoor is aange wezen, zal zich niet kunnen terugtrekken, indien hj mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hj zich heeft opgegeven. Geneeskundig onderzoek. "Vóór 25 Januari aanstaande zal liet hiervoren bedoeld geneeskundig onderzoek worden gehouden Dag, uur en plaats van het onderzoek zullen door den Provin- ciale-Adjudant nader worden bekend gemaakt aan eiken loteling, die tot het ondergaan van zoodanig onderzoek in aanmerking komt. Het ondorzoek geschiedt slechts in de garnizoens plaatsen. "Woont de loteling binnen het Rijk buiten eene garnizoensplaats, dan wordt deze tot het onder gaan van het onderzoek en voor de terugreis naar zijne woonplaats kosteloos vervoerd, voor zoover er reisgelegenheid por spoor, tram of stoomboot bestaat en de afstand tusschen de gemeente van inwoning en de gemeente, waar het onderzoek zal worden gehouden, niet minder dan 5 kilometer (een klein uur gaans) bedraagt. De loteling, die voor het onderzoek de gemeente van inwoning moet verlaten, ontvangt onmiddelljk na afloop van het onderzoek een gulden als vergoeding voor verbljfko3ten. Bekendmaking van den uitslag. In den loop van Februari aanstaande zal door den Minister van Oorlog aan eiken loteling, die zich voor den dienst bj een bereden korps heeft opgegeven, worden bekend gemaakt of hj al dan niet daarbj zal worden ingeljfd, en, in bevestigend geval, bj welk korps en in welk tijdvak zjne inljving en zoo noodig het begin zjuer eerste-oefening zal plaats vinden. Ter Neuzen, don 20 October 1911. De Lo. Burgemeester, A. VISSER.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1