Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Zitting fan flsn Militieraad Zonderlinge manieren. Twijfelachtig? eer. NATIONALE MILITIE. No. 2211. Zaterdag 21 October 1911. 22e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschept eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONDE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden ge houden op Woensdag den 15 November aanstaande, des voormiddags te 10 uren, te Ter Neuzen, in het gemeentehuis. Zij brengen daarbij onder de aandacht van be langhebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent a. de loteiingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelling wordt ingebracht; b. de loteiingen, die hetzjj voor goed, hetzjj voorioopig van den dienst moeten worden uitgesloten en c. alle overige loteiingen. Het opgeven of doen opgeven van eene reden van vrijstelling by het doen van de aangifte ter inschrijving of by de loting, zoomede het doen opmaken en bjj den Burgemeester inleveren van de vereischte bewijsstukken is NIET voldoende om zich de gewenschte vrijstelling te verzekeren; de reden van vrijstelling moet in elk geval op het tijdstip hiervoren vermeld worden ingebracht BIJ DEN MILITIERAAD. Ook het niet ontvangen eener persoonlijke kennis geving nopens de zitting van den Militieraad ontheft niet van de verplichting tot het verschijnen voor dien Raad of tot het in dienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Voorts maken zij belanghebbenden indachtig op de navolgende bepalingen Het recht op vrijstelling wegens eigen dienst en wegens broederdienst is alleen dan geldig, zoo het bestond op den lsten Augustus 1.1.het recht op vrijstelling wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken en wegens gemis van de gevorderde lengte moet be staan tijdens de zitting van den Militieraad. In persoon moeten voor den Militieraad verschijnen de loteiingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. De loteiingen echt6r, die wegens ziekte of ge breken buiten staat zyn voor den Raad te ver schijnen en binnen het Rijk verblijf houden, worden onderzocht ter plaatse waar zij zich bevinden, mits zij van de onmogelijkheid waarin zjj verkeeren om voor den Raad te verschijnen, tijdig by ge- frankeerden brief aan den Voorzitter van den Militieraad kennis geven, onder overlegging eener door den Burgemeester hunner woonplaats gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Houden loteiingen als hier bedoeld verblijf buiten het Rijk, dan kan worden volstaan met het tijdig bij ge- frankeerden brief aan den Voorzitter van den Militieraad inzenden eener door twee bevoegde geneeskundigen afgegeven behoorlijk gelegaliseerde verklaring van ongeschiktheid voor den dienst. In persoon moeten voor den Militieraad ook ver schijnen de loteiingen, die als tweelingbroeders of als in hetzelfde jaar geboren broeders eene overeen komst van dienstplichtruiling hebben aangegaan. Verschijnen deze personen op het hierboven aan gegeven tijdstip niet voor den Raad, dan kan in gevolge de wet hunne overeenkomst geen gevolg hebben. Voor het aangaan dier overeenkomst behoeven minderjarigen de toestemming van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent. Deze toestemming moet staande de zitting van den Militieraad mondeling worden gegeven, zoo niet een schriftelijk bewijs van toe stemming wordt overgelegd. Is verschijning In persoon niet noodzakelijk, dan kan de reden van vrijstelling behalve door den loteling zeiven ook worden ingebracht door diens vader, moeder, voogd, curator of door een gemachtigde. Loteiingen, die verblijf houden buiten het Militie district waarin door of voor hen is geloot, kunnen met goedvinden van den Commissaris der Koningin in de Provincie, binnen welke zjj voor de Militie zijn ingeschreven, verschijnen en hunne aanspraken op vrijstelling doen gelden voor een anderen Militie raad. alzoo ook voor den Militieraad, binnen welks rechtsgebied zjj verblijf houden. Het verzoek daartoe moet tydig rechtstreeks aan dien Commissaris der Koningin worden gedaan; het behoeft niet op gezegeld papier te zyn gesteld, doch moet gefran keerd worden toegezonden. Ten slotte brengen Burgemeester en Wethouders nog ter kennis lo. dat de zitting van den militieraad is openbaar en dat tegen de beslissingen van dien raad gedurende tien dagen, te rekenen van den dag der uitspraak, by Gedeputeerde Staten der Provincie, behalve door den Militiecommissaris alleen bezwaren kunnen worden ingebracht: a. door den loteling, omtrent wien uitspraak is gedaan, of door diens vader, moeder, voogd of curator b. door den l oteling, wiens nummer ten gevolge van de uitspraak zou worden opgeroepen, of door diens vader, moeder, voogd of curatoren c. door den reeds ingelijfden loteling, die ten gevolge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden ontslagen, of door diens vader, moeder, voogd of curator; 2o. dat de bezwaren, zoomede de verzoeken tot het doen van herkeuring, moeten worden gericht aan Gedeputeerde Staten, by een be hoorlijk onderteekend en door de noodige be wijsstukken gestaafd verzoekschrift, hetwelk ongezegeld kan zijn, doch binnen de tien dagen, hiervoren vermeld, tegen bewijs van ontvang moet worden ingeleverd by den Burgemeester dezer Gemeente 3o. dat echter geen bezwaren kunnen worden ingebracht tegen eene uitspraak, waarbij a. een loteling voor den dienst is aangewezen, zonder dat door hem op bovenvermeld tijdstip in de zitting van den Militieraad eenige reden van vrystelling was ingebracht; en b. vrystelling van dienet is verleend of ge- geweigerd op grond van het niet of al be zitten van de gevorderde lengte 4o. dat van de door Gedeputeerde Staten gedane uitspraak, zoo deze althans niet geldt het al of niet verleenen van vrystelling wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, gedurende tien dagen, te rekenen van den dag waarop zij ter kennis van belanghebbenden is gebracht, bjj de Koningin in beroep kan worden gekomen door den Commissaris der Koningin en verder alleen door den loteling, wiens bezwaren door de uitspraak niet zijn weggenomen, of door diens vader, moeder, voogd of curator b. door den loteling, wiens nummer ten ge volge van de uitspraak zou worden opgeroepen of door diens vader, moeder, voogd of curator en c. door den reeds ingelijfden loteling, die ten gevolge van de uitspraak niet uit den dienst zou worden ontslagen, of door diens vader, moeder, voogd of curator Bo. dat het bezwaarschrift, waarbij dit beroep wordt ingesteld, op ongezegeld papier kan zijn gesteld, doch, behoorlijk onderteekend rechtstreeks aan de Koningin moet worden toegezondenhet behoeft niet gefrankeerd te worden. 6o. dat, waar in deze bekendmaking gesproken wordt van „vader", „moeder" of „voogd", dit betrekking heeft op den minderjarige en de uitdrukking „vader" strekt voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent, de uitdrukking „moeder" voor het geval dat de moeder de ouderlyke macht uitoefent, de uit drukking „voogd" voor het geval dat de minderjarige onder voogdij staatwaar aldaar gesproken wordt van „curator" geldt deze uitdrukking den meerderjarige, die onder curateele staat. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen worden gewenscht, vervoege men zich ter Gemeentesecretarie op een werkdag, tusschen 9 en 12 ure des voor middags. Ter Neuzen, den 17 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A VISSER, Lo. Burgemeester, L. WABEKE, Secretaris. In een niet erg hoogstaand artikeltje getiteld »een pluimpje* haalt Zelandia ons artikeltje aan »Aan wie de schuld*. Wij hadden daa-rin beweerd, dat de briefschrijver uit het IVde district in Zelandia, zich deerlijk vergiste door de oorzaak der godsdienstige onverdraagzaamheid in zijn district bij het weekblad van Vorsterman van Oyen te zoeken. Wij zeiden, dat deze strijd, die reeds in enkele plaatsen woedt, in het leven geroepen is door Zelandia. Vóór de intrede van dit blad in het land van Cadzand kende men zoo iets daar niet. Zelandia nu spreekt onze bewering niet tegen, maar ziet daarin een pluimpje aan zijn adres. Nu, wil het blad zijn gebrek aan tolerantie, als eene eer beschouwen, dan gunnen wij het dat pluimpje gaarne. Ons zou het niet lijken. Maar ieder zijn smaak. Het blad doet nog eenige houwen naar de heer Vorsterman van Oijen, zegt, dat deze den boel in het riet heeft gestuurd (zonder schijn van bewijs natuurlijk) en noemt als eenig beginsel van de liberalen Zalig zijn de bezitters, of nul ik houd een bokkie*. Hieraan kan men reeds zien op welk peil het artikel in dit christelijk blad staat. Ons is^ evenwel voldoende de stilzwijgende erkenning van Zelandia, dat de heerschende onverdaaagzaamheid in Aardenburg, St. Kruis e. a. aan haar te wijten is en dat het blad daarin eene eer stelt. Zoo iets zegt meer dan boekdeelen vol. Na zoo'n erkenning behoeft Zelandia of haar briefschrijver niet verwonderd te wezen, dat chr-hist. en anti-rev. onder die omstandig heden algemeen den liberalen candidaat stem men, zooals de briefschrijver heeft beweerd. Dat is niets anders dan loon naar werken. Tot eer van vele katholieken in het IVe district zij gezegd, dat ook zij deze strijdwijze veroordeelen en aan andere, betere beginselen getrouw blijven. Ook op Zaamslag kan men lange verga deringen houden. De laatste maakte heel wat tijd zoek. Nadat er eerst zwaarwichtig en breed gediscussieerd was over den gemeente bode, tevens veldwachter, waaruit bleek, dat kwartjes een volstrekt niet verwerpelijk metaal zijn en na het onbewoonbaar verklaren van enkele woningen en diverse kleinere zaken kwam er een voorstel aan de orde tot wijziging der verordening op de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Het voorstel van B. en W. hakte er volstrekt niet grof op in. Het behelsde het geven van nog eene verhooging na 25 jaren dienst van 50 gulden. Heelemaal niet buitensporig dus. Het anti-rev. gemeenteraadslid P. Faas wilde echter nu eens een beginselstrijd hebben, op welken weg hij evenwel niet gevolgd werd. Wat beschouwingen gaf die man ten beste. Als men hem zoo hoorde, dan moest het openbaar onderwijs maar worden afgeschaft. Die kon, ontvluchtte het, zei de man. Zou hij, voor dat hjj zulke onzinnige beweringen te berde bracht, niet eens vernemen, hoe men dikwijls een bijzondere school vult Zou hij in zijne eigen gemeente zich niet eens op de hoogte stellen Zou hij ook niet eens aan de omstandig heid denken, dat geen liberaal raadslid iets over de bijzondere school te zeggen heeft, terwijl over eene openbare ieder, ook de grootste tegenstander met of zonder verstand kan medepraten De heer Faas gaf hoog op van dat mede- betalen aan de openbare school ook door anderen. Weet hij niet, dat ieder jaar het aantal millioenen klimt, aan het bijzonder onderwijs besteed. De bijzondere scholen plukken uit de staatsruif en doen dit onder zoo weinig mogelijk waarborgen. Daar be talen tegenstanders van de bijzondere scholen ook aan. En wat het ergste is: op de open bare school heeft iedereen controle, op de bijzondere nietde openbare kan bovendien door ieder worden bezocht door nalaten van datgene, wat andersdenkenden kan krenken, de bijzondere ademt een sectegeest. In andere plaatsen is na het verkrijgen der groote subsidie's de houding van tegenstanders wat meer verzoenend geworden. Dat moet de heer Faas nog zien te leeren. Het volgende kon men lezen in de »Nieuwe Courant* Bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijks feest wilde de burgemeester van Hardingsveld de schoolgaande jeugd uit de heele gemeente onthalen. Het feest zou plaats hebben in de lokalen der openbare school. Toen allen, ook de kinderen van de school met den Bijbel, in het gebouw aanwezig waren en het bruidspaar met familie binnentrad, zouden de kinderen een welkomstlied aanheffen. De kinderen van de school met den bijbel werd dit echter door hun hoofd door een »Mond- houden, niet meezingen belet. Na een korte toespraak van het hoofd van school IV, en van het hoofd der school met den bijbel, dankte de jubilaris o. m. het onderwijzend personeel voor hun steun om dit kinderfeest in alle opzichten te doen slagen. Nadat nu de kinderen van de bijzondere school verdienste lijk >Dat 's Heeren zegen op u daal* ge zongen hadden, bracht het personeel van die school hen naar hun eigen school terug. Noch van de overvloedige versnaperingen, noch van de aardige voorstelling van den heer Okhuizen uit Rotterdam mochten de kleinen iets genieten. Naar wij uit goede bron ver nemen, was den burgemeester hiervan niets bekend en heeft hjj aan een der bestuursleden van de school, die zich verontschuldigde, ver zocht aan het bestuur te willen mededeelen, dat hij en zijne echtgenoote zich grievend be- leedigd gevoelden. De burgemeester staat algemeen als strikt onpartijdig bekend, het geen ook wel bleek uit de treffende blijken van belangstelling, als bloemstukken enz., door onderwijzers van chris telijke scholen en door bekende voorstanders van christelijk onderwjjs het bruidspaar aange boden. Zitting van 19 October 1911. Voorzitter: de heer A. Visser, wethouder. Aanwezigde heeren Dees, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Fejjter, De Bruijne, Donze en Van Borssum Waalkes, be nevens de secretaris, de heer Wabeke. Afwezigdhrn Wieland en Eijke. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de burgemeester gelukkig in beterschap toeneemt, maar nog niet in staat is om de vergadering te leiden. De notulen der vorige vergadering, nog niet ingeschreven zijnde, zullen in een volgende vergadering worden vastgesteld. In behandeling komt I. Ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening voor het rioleeren der markt en zijstraten en het dempen der kade. De Voorz. deelt mede, dat Burg. eu Weth. voorstellen van de te dempen kads een ge deelte te behoude.i, ter lengte van 50 M. Het is bij den jongsten storm gebleken, dat bij de ponton of achter het remmingwerk geen kade met een veilige ligplaats kan ge maakt worden. In plaats van den dijk door te trekken zal er nu een ringdijk gemaakt moeten worden. Het is noodig dat er nu een besluit genomen wordt, omdat de ruiling van grond met het rijk daarop wacht. Dhr. Lensen merkt op, dat er nu voor het rijk meer kosten zullen gemaakt worden, 't Is de vraag of zij daartoe zal besluiten. De Voorz. gelooft van wel en zal daarover met den Ingenieur confereeren. Het voorstel van het Dag. Best. om 50 M. kade te behouden wordt aangenomen met alg. st. op 1 na, die van dhr Lensen. b. Schrjjven van mej. J. van Borssum Waalkes met dankbetuiging en bericht dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school B aanneemt. c. Een dergelijk schrijven van mej. J. Nijssen benoemd tot onderwijzeres in de handwerken bij het herhalingsonderwijs te Sluiskil. Voor kennisgeving aangenomen. d. Brief van dhr. L. J. van der Moer ge richt aan B. en W. luidende als volgt Zooals U bekend is, zal op 1 Januari 1915,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1