jtef gezinsleden. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Het heeft ons getroffen, dat in het wets ontwerp »Verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouder dom* niet in het minst gerekend wordt met de eischen van het gezinsleven, in dien zin, dat deze »anti-revolutionaire« minister bij de premiebetaling gelijken druk legt op gehuwden en ongehuwden. Of' een werkman, huisvader, van y 12 in de week met vrouw en zes kinderen moet leven, of dat hij als jonggezel die 12 alleen voor zijn eigen persoon kan gebruiken, maakt voor dezen minister geen verschil, gelijke premie wordt in beide ge vallen geheven. En dit bevreemdt te meer, waar men in onze wetgeving meer en meer rekening houdt met het gezinshoofd, met de diensten, die hij presteert aan de gemeenschap door het grootbrengen van een deel van het nieuwe geslacht. Zoo is bij de laatste her ziening van de Wet op de Personeele Belasting door een liberaal minister aftrek van belasting voor een zeker aantal kinderen toegestaan, zoo vindt men betzelfde beginsel in meer dan ééne verordening op den hoofdelijken omslag in de gemeenten gehuldigd. Het is voor ons schier onaannemelijk, dat de heer Talma aftrek voor het kinderaantal niet overwogen zou hebben. Daar is hij te goed anti-revolutionair voor. De eenige plausibele verklaring dunkt ons dus, dat de minister heeft laten uitrekenen wat de zaak kosten zou en dat hij voor het geraamde cijfer is teruggedeinsd. Maar als dat zoo is, 'dan komt die premieheffing van loonen van 4,60 in de week in nog treuriger licht. Dan zal men dus aan den vader van een gezin, die met vrouw en kinderen van 66 cents daags leven moet, eischen, dat hij daarvan nog vijf gulden en 10 centen in het jaar zal betalen voor zijne invaliditeits- en ouderdoms-verze- kering, nadat hij reeds idem zooveel moet afstaan voor zijne ziekteverzekering en straks misschien zal hebben af te staan voor werk loosheidverzekering. We verzoeken den minister eerbiediglijk het budget van genoemd gezin eens voor ons te willen opmaken, schrijft de »Vaderl.« Het zou velen tot leering kunnen strekken. Achter de schermen. De Standaard vertelt, hoe in de Kamer achter de schermen de beëindiging van de obstructie »en scène* is gezet. Tussehen D. Nolens en Dr. Kuyper was den vorigen dag, in verband met de beide clubs, afgesproken wat de houding zou zijn, die men had aan te nemen, en dat ook Dr. Kuyper het woord zou voeren. Toen echter is den volgenden morgen, vlak voor de zitting, nog een laatste saamspreking gehouden, waarbij Dr. Kuyper niet tegen woordig kon zijn. Ook de H.H. Drucker en Troelstra waren hierbij. Toen werd zeer voorzichtig bepaald, wat van elke zijde zou gezegd worden. Later, toen Dr. K. in de Kamer kwam, werd hem dit door den heer Van Nispen medegedeeld, en toen zich dit op navraag bevestigde, sprak 't van zelf dat Dr. Kuyper, die bij de laatste conferentie niet geweest was, en dus de preciese afspraak niet kende, niet kon optreden. En hierom alleen liet hij zich van de lijst schrappen. Het stuk is, zegt de »N. R. Ct.«, ook zonder het optreden* van Dr. K., gelijk men weet, vlot van stapel geloopen. Verslag van de uitvoering plaatsten wij vroeger. Het tekstboekje is ter Landsdrukkerij uitgegeven. middenstandsbond verwerpt Tariefwet. Maandag had te Utrecht 'n bizondere alge- meene vergadering van den Middenstandsbond plaats. In tegenstelling met het eenparig ad vies van het bestuur werd besloten de discus sies over de Tariefwet te houden en na deze uitvoerige discussies werd met 150 tegen 6 stemmen en 40 blanco 'n motie aangenomen, waarin de middenstandsbond de tariefwet in strijd acht met de belangen van den midden stand. In de op Donderdag a. s., des voor middags te 10 uren, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling „Eigenlijk neen," zeide de aangesprokene, terwijl hij aandachtig een nieowe sigaar uit zijn koker uitkoos „ik ben hier alleen voor zaken. Een van mijn familieleden, een oom van moederszijde, is hier kort geleden gestor ven en heeft mij een klein'fortuintje nagelaten en nu dacht ik er over. hier, of in Sevilla. de eene of andere zaak op touw te zetten." „U is zeker in een beele poos niet in En geland geweest, denk ik mijnheer Steijne vroeg do Amerikaan. (Wordt vervolgd). Ingekomen stukken vaststelling van de bb- grootiDg voor het dienstjaar 1912 en behauda- ling van de in verband daarmede •ingekomen verzoeken en begrootingen reclames hoofde lijken omslag dientsjaar 1911 welke de vorige vergadering zijn aangehouden benoeming v"an 2 leden, toetevoegen aan de Gezondheids commissie alhier, in verband met plannèn omtrent drinkwatervoorziening; vaststellen paarden- en veemarktsuppletoir kohier vh'or de hondenbelasting dienstjaar 1911 benoeming lid en plaatsvervangend lid van de Comi&ie voor de paardtn- en veemarkt; wijziging be grooting voor 1911; af- en overschrijvingen de begrooting voor 1911 wijziging verordening jaarwedden onderwijzers aauwjjzing voorzitter Nieuwjaars-commissie stichting telephooncel te Sluiskil. De Commissaris der Koningin in Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de beperking der bediening van de sluizen yjan het kanaal van Ter Neuzen in de gemeente Tir Neuzen is opgeheven. bij het wapen der Kon, Maréchaussee worden o. m. verplaatst J. Zandee van Ter Neuzen naar Vlissingen J. Warrens van Ter Neuzen naar Breskens E. F. de Waal van Ter Neuzen naar IJzendijke J. G. Mookhoek van 's Bosch naar Ter Neuzen A. M. Huizer van 's Bosch naar Ter Neuzen een en ander in verband met te houden op leidingscursus bij het Wapen. Op elke der aanbevelingen tot benoemiög van drie controleerende geneesheeren bij d£n gemeentelijken geneeskundigen dienst is o. a. op de voordracht geplaats de heer Buijze, aAs in Zeeland. Naar het »Hulsterblad« verneemt, is door de Spoorwegmaatschappij Mechelen —Ter Neuzen een geldieening van 1.500.000 frs. aangegaan, welke kapitaal zou dienen voor den aanleg van dubbel spoor en de aanschaffing van vier locomotieven en verder materieel. Vrijdagavond werd te Axel door den voorzitter, den he<r J. Huizinga, de avond- vakteekenschool geopend. In zijn rede dankte de voorzitter allen, die hadden medegewerkt tot de oprichting der school, terwijl hij baar in aller medewerking aanbeval. Hij hoopte, dat de directeur en de onderwijzers met lust hun zware taak zouden verrichten, terwijl hij den leerlingen op het hart drukte, om' door toewjjding en vljjt de taak van kuu onder wijzers te verlichten. De directeur, de heer Joh. Feij, bracht zijn dank aan bet bestuur voor zijne benoeming, de verzekering gevende, dat hij zjjn beste krachten zal geven tot den bloei der school. De cursus, welke 26 leerlingen telt, zal aanvangen Maandag a.s. Door de gemeente Axel is f 100 subsidie verleend. Onder de vele belangstellenden bij de opening bevonden zich ook het dagelijksch bestuur der gemeente en enkele raadsleden. Door den gemeenteraad van Za.amslag werd Vrijdagmiddag de gemeente-begrooting voor 1912 vastgesteld op een eindcijfer van 28.463 66, met een post voor onvoorziene uitgaven van 362.79. Op voorstel der Commissie van onderzoek zijn verschillende posten van uitgaaf lager geraamd tot een ge zamenlijk bedrag van 225. De commissie wilde die bestemmen voor het maken vaneen hek tussehen het terrein van den gedempten brandput en den tuin der Ned. Herv. kerk, dat door de gemeente moet geplaatst worden, doch Burg. en Weth. stelden voor dat bedrèg te bestemmen voor rente der leening vopr schoolbouw en voor dat hek een memoriepost uit te trekken, daar dat hek vermoedelijk zal kunnen worden gemaakt van het goed slpt der rekening over 1911. Totdat het slot dier rekening bekend is kan het werk nog wel worden uitgesteld. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen. Niet werd aange nomen hun voorstel om aan bet muziekgezel schap »De Volharding* f 60 subsidie te ve,i- leenen. Dat bedrag werd behouden op £j0. Aan de begrootiog der Gezondheids-commjs- sie werd goedkeuring onthouden omdat daarpp voorkomen de kosten van boring naar een bron voor drinkwater op verschillende posten aap- merkelijk hooger zjjn geraamd dan in 19]0 is uitgegeven. Tot leden van de commissie voor drink watervoorziening in Oostel. k Zeeuwsch-Vlaap- deren werden benoemd de burgemeester en de heeren Joh. de Feijter en C. A. Wisse. Aan dr. De Haan Thomann werd wegeps vertrek naar elders eervol ontslag verleend tjls gemeente-geneesheer en besloten sollicitanten op te roepen. In verband met een verzoek van den ge meente-secretaris om vei hooging vsn salaris, werd aan Ged. Staten, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth., geadviseerd bet salaris te verhoogen tot 1050, wanneer alleen het tractement van den secretaris moet worden verhoogd en tot 1000, wanneer ook dat van den burgemeester gelijktijdig hooger moet worden. Deze laatste titularis wenscht geen verhooging, daar hij zijn ambt meer als een eere-betrekking beschouwt en bet salaris kan ontberen. Naar aanleiding van een geval dal de bode een bedrag, bem ter band gesteld om uit t,e betalen aan de vrouw van een onder de wapenen zijnde, niet uitbetaalde omdat deze vrouw weigerde hem daarvoor een fooitje te geven en dat bedrag weer ter secretarie depo neerde uit het verloop der zaak bleek het gewoonte te zijn dat de bode voor het thuis brengen van die gelden een fooi mocht vragen werd thans een instructie voor den bode- concierge vastgesteld, waarbij hem onder meer verboden wordt fooien te eischen voor werk zaamheden die hem als bode worden opge dragen. Ondertusschen had deze zaak aan leiding gegeven tot een beklagen van den bode door den gemeente-secretaris bij den Commissaris der Koningin, terwijl de bode den secretaris bij de justitie heeft aangeklaagd wegens beleediging. Naar aanleiding van ingekomen adressen van schoolhoofden, om verhooging hunner jaarweddeD boven bet wettelijk minimum, werd besloten na 25 jaren dienst nog een verbooging van f 50 toe te kennen, zoodat de hoofden na 25 jaren dienst f 1100 zullen genieten. Een schoolhoofd treedt met 1 Januari in het genot van dat salaris, een ander hoofd het jaar daarna. Met ingang van 1 November 1911 is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst T. Kuiper, op verzoek, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven pn benr emd tot commies der telegraphie 1ste kl. In de Maandag te Sas van Gent gehouden raadszitting werd de begrooting voor 1912 vastgesteld op een eindcijfer van f 23.839, met een post voor onvoorziene uitgaven van 1544.47. Bij de behandeling werd op voorstel der commissie van onder zoek besloten tot het aanschaffen van een nieuwe brandspuit, waaromtrent Burg. en Weth. nader voorstellen zullen doen, en voorts om uitbreiding te geven aan het aan tal branduren der straatverlichting. Een verzoek van onderwijzers om salaris- verhooging werd aangehouden en een ver-* zoek van het ziekenfonds om subsidie voor het vormen van een reservefonds afgewezen. Daar de meerderheid van den raad van meening was dat de gemeente Sas van Gert geen belang beeft bij de plannen tot het maken eener waterleiding in Zeeuwsch- Vlamderer, werd besloten niet over te gaan tot het benoemen van twee leden om zitting te nemen in het comité. Overeenkomstig het voorstel der gezond heidscommissie werd besloten 17 woningen, behoorende aan de heeren Medaets Da Clercq, staande aan den Oostdam, onbewoon baar te verklaren. Vastgesteld werd een instructie voor den ambtenaar ter secretarie, waarhij het salaris werd bepaald op een minimum vau f 300 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f50. Maandag jl. werd te Hoofdplaat door de afgevaardigden bij den dijkraad van de «Hoofdplaat- en Thomaespolders* benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar dier polders de heer A. J. de Jong te Vlijmen met 12 stemmen tegen 9 op den heer A. j. Schellekens te Weert. Met hen stond op de voordracht de beer W. Roelse Ie Hengevelde. Er waren 24 sollicitanten. In het kanton Oostburg is eene ver- eeniging gevormd, die tot doel heeft in bet Westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen eene bijzondere Protestantsche hoogere burgerschool op te riebteu met dtiejarjgen cursus. Benoemd is tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg, S. J. Smit, thans ontvanger der registratie en domeinen te Weert Het voorloopig comité inzake drink waterleiding in het voormalig IVe district van Zeeland heeft eenparig besloten ontslag als zoodanig te nemen. Zondagmorgen is te Ierseke de kor- stoomboot van de fi-ma Wed. J. H. C. Kake- beeke welke 30 Sept. gestrand is, door 2 drijvende bokken, uit Dordrecht, de »Simson« en de »Hercnles« van den dijk gelicht en te water gebracht. Het was in een minuut of vjjf afgeloopen. Dit voor Ierseke zoo onge wone werk had natuurlijk veel bekijks. De beer Ter Laan bestreed het wetsvoorstel dat het type levert van een klasse-leger en gaat in de richting van een staaude leger bui- ten de maatschappij met verzwaring van de lasten. De Tweede Kamer is aangevangen met de behandeling van de militiewetwijziging. De heer Verhey keurde 't over het alge meen af dat de wetsvoordracht niet doorgaat in de richting van de grondbeginselen, in Elands wet van 1901 weggelegd en bestreed vooral het behoud van liet tweeploegenstelsel en z. i. te langen eersten oefentijd van 8l/2 maand. Hij gaf verre de voorkeur aan het stelsel van toekenning van vergoeding boven de voorge stelde uitbreiding van de vrijstelling van kost winners. Te Alkmaar is Zondagavond bij een slager in de Magdalenastraat een bedrag van t 800 ontvreemd. Een onderzoek, ingesteld met behulp van een paar politiehonden uit Hoorn leidde tot een negatief resultaat, er waren reeds te veel personen in het perceel geweest en te veel bezigheden verricht, dat de beesten nog een spoor konden vinden. Bij Durgerdam is do dijk van den polder Het Durgerdammer Die over een lengte van dertig meter, met een stuk land verschoven en weggezakt, waardoor al het land, ter grootte van 34 hectare, overstroomd werd. Twee boer derijen moesten ontruimd worden, terwijl het vee spoedig in veiligheid werd gebracht'. Lijken aangespoeld. Zondagmiddag is aan het strand nabij het fort Ronduit te Naarden uit de Zuiderzee komen aandrijven het lijk van een 2l/# a 3-jarig meisje, gekleed met wit katoenen hemd, wit gebreiden katoenen borstrok, blauw gestreepte nachtpon en een wollen jurkje, en aan het rechterbeen een zwarte kous. L)e kleedingstukken zijn alle ongemerkt. Het lijkje verkeert reeds in staat van ontbinding. De burgemeester van Naarden verzoekt ieder, die eenige inlichtingen kan verstrekken omtrent dit lijk, zich ten spoedig ste te vervoegen ter gemeentesecretarie-raadhuis te Naarden. Aangezien bij den laatsten storm de tjalk »Ons Genoegen* met ai de opvarende nabij Muidenberg verging, is dit kind waarschijnlijk van die tjalk afkomstig. Dinsdagmorgen reeds spoelden de lijken aan van de 28-jarige schip persvrouw Froukje Kamp en haar 4-jarig zoontje. Zaterdag werd op het strand bij Mui- der berg het lijkje gevonden van een éénjarig kind, zeer waarschijnlijk ook omgekomen by het vergaan van de tjalk »Ons Genoegen*. De lijken van den schipper ftomke Wolda en een kind, alsmede van een loods uit Amster dam, die het schip geleidd», zijn nog niet ge vonden. Hoe primitief op sommige plaatsen de toe standen nog zijn, blijkt uit het feit, dat op Muidenberg geen lijkenhuisje aan wezig is, zoo dat de aangespoelde cadavers nota bene per vuilniskar naar Muiden werden vervoerd. Onderzoek naar het Vaderschap. De rechtbank te Amsterdam, heeft Maandag voor de eerste maal vonnis gewezen in verband met het onderzoek naar het vaderschap. De rechtbank veroordeelde den man die door eene ongehuwde moeder als verwekker van haar kind was gedagvaard tot betaling van f 5 per week als bijdrage in de opvoeding, om in banden van deu Voogdijraad te storten een bedrag van f 7000 waaruit tot de meerder jarigheid van het kind de gevorderde bydrage zal worden betaald. Nuotlottig schot. Zaterdagavond werd te Oude-Pekela een bruiloft gevierd, waarbij de gebruikelijke vreugdeschoten niet ontbraken. Ook nu weer had dat schieten noodlottige gevolgen. De papiermaker J. Saathof, die voor de fabriek Wühelmina* stond, werd door oen schot in het aangezicht getroffen. Hij moest naar zijn woning te Nieuwe-Pekela worden vervoerd, waar direct heelkundige hulp werd ingeroepen. De dader is niet bekend. Rijks- en gemeentft-politie stellen een onderzoek in. Moeilijk tc houden. De deseiteur W. H. S., te Tiel, die na een. jacht van maanden Woensdag jl. in handen, der politie kwam, is opnieuw de wacht in zijn garnizoen Geertruidenberg ontvlucht. Iu den namiddag ontving de Tielsche politie daarvan bericht. Na een jacht, die door de Linge en door slooten voerde, werd S. gegrepen. Zater dagavond is hij weder naar Gorinchem vervoerd. Stormschade in Zeeland. Voor Zuid- en Noord-Beveland is thans een subcomité van het Zeeuwsche provinciaal watersnoodcomité werkzaam. Dit subcomité is Zaterdag j.l. geconstitueerd en bestaat uit de heeren J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabbendijke, voorzitter; Jac. Welleman, wethouder dier gemeente, secretarisJ. J. van Gorsel, burgemeester van Rilland-Bath J. Sinke, burgemeester van YersekeM. van Hameien en 1. V illemsen Izn., oesterkweekers te erseke G. Sinke en C. Stobbelaar, voor zitter en vice-voorzitter van de visschers- vereeniging te Yerseke. Naar men verneemt stelt bet comité zich voor er streng voor te waken, dat alleen zij, die werkelijk hulp noodig hebben om hun bediijf te kunnen voortzetten, of die slechts beperkte middelen of inkomsten bezitten, geholpen zullen worden. Ieder die voor hulp

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2