Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, LANDWEER. Een Remisespel. Aan wit de schuld? IJVer in dt afdcelingen. Vrijwilligers bij de Brandweer. No. 2209. Zaterdag 14 October 1911. 22e jaargang iAARLIJKSCH ONDERZOEK. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7 5 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootore letters na.,r plaatst uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e 8 d a g - en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. a. Maandag 13 November a. 8., c. Woensdag 15 November a. s. i) John William Gooday zat op zekeren April morgen in zijn kantoor aan de markt te Liverpool. In de oogen der handelswereld was de heer Gooday een vermogend man, in die van zijn vertrouwden bediende en hemzelf was zijn firma aan den rand des ODdergangs. Niets minder dan ees wonder kon haar redden ea John wist, dat de tijd der wonderen voorbij was. Eensklaps stond hij op, liep met snelle schreden naar de tafel en drukte op den knop der daarop staande schel. Een bediende kwam binnen. „Saunders, een rijtuig." „Ja, mijnheer," en do deur ging weder dicht, John William Gooday hulde zich in zijn overjas, trok op de eigenaardig kalme, deftige manier, waarop hij gewoonlijk alles deed, zijn handschoenen aan, nam zijn hoed en stok, daalde de kantoortrap af en stapte bedaard in de vigelante, na den koetsier een zeker adres in James Street te hebben opgegeven. Yoorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen De welvarendste firma's drijven somtyds hun zaken in de vuilste donkerste krotten, en de firma Johnson, Dorell Co., cargadoors en reeders, leverde daarvan een sprekend be wijs. Het was een zeer aanzienlijke firma, die in het afgeloopen jaar weder buitengewoon goede zaken had gemaakt. Na den koetsier bevolen te hebben, op hem te wachten, baande John Gooday zich een weg door het netwerk van gangen, dat naar het heilige der heiligen voerde, waar Johnson, Dorell Co., hun reusachtige zaken dreven en huD fortuin vermeerderden. Hy gaf den vergenoegd lachenden bediende zijn kaartje en werd na een oogenblik wacbtens in het privaat kantoortje gelaten, .waar in het volle besef van rijkdom en macht, Johnson, de geldman en de oudste firmant, en Dorell zyn deelgenoot, troonden. Na een kórte inleiding, waarin Gooday, omdat zij hoofdzakelijk over zijn naam, beroep een woonplaats liep, het onnoodig oordeelde zijn verbeeldingskracht te laten werken, be gon hjj de bizonderheden van zijn voorgenomen relatie met Johnson, Dorell Co., niteen te zetten. „Tot heden was ik gewoon, katoen van Alexandrië te verschepen in de stoomers van James Co., maar ais gij kans ziet, mijne heereo, mij de noodige voorschotten op ladingen te verschaft n, kant n ze vervoeren. Op het oogenblik liggen van my in Alexandrië ter verscheping gereed twee duizend balen katoen, waarop ik een voorschot van twee honderd veertig duizend galden noodig heb, uatunrlyk alleen tegen overgave der gewone connosse- menten van Alexandrië en met een hof felijke buiging en mocht u het wenschelijk oordeelen eerst informatiën omtrent soliditeit, enz. mijner firma in te winnen, dau vertrouw ik, dat u alles in orde znlt vinden." „Uw firma staat by ons als zeer soliede bekend, mijnbeer Gooday," antwoordde de heer Johnson, „ofschoon wy tot heden niet het genoegen hadden u persoonlijk te kennen." „Welnu," vervolgde zyn compagnon Dorell, dan zal het ons, na de gebruikelijke informatiën, wat in nw geval mynheer Gooday, natuurlijk alleen pro forma behoeft te geschieden, een genoegen zyn, u het benoodigde voorschot op ontvangst der documenten van onzen agent te Alexandrië, ter hand te stellen." John William Gooday maakte een deftige buiging en verdween. Dienzelfden avond had by dringende zaken, die hem tot in den vroegen morgenstond op zijn kantoor bezighielden. Hij zat te schrij ven, niet in zijn gewone, vlugge, loopende hand, maar weifelend en met meer inspanning. Wie voor een oogenblik achter zijn kantoor stoel had kunnen staan, zou gezien hebben, dat hy met alle mogelijke zorg een handtee- Er is in Zelandia van den befaamden brief schrijver weer een brief verschenen uit het 4e district. Natuurlijk moest den heer Vorster- rnan van Oyen, nu hij afscheid neemt van zijn blad, nog eene veer getrokken worden. Het lust ons niet op de vele onjuistheden te wijzen, die als immer op denzelfden smalenden toon worden geuit. Eéne zaak willen wij aanstippen, d. i. de toestand, door den schrijver genoemd, zooals die op het oogenblik in sommige plaatsen van het 4e district heerscht. Over de oorzaken is de schrijver niet op de hoogte of hij wenscht de werkelijke oorzaak niet te zien. In enkele gemeenten van het 4e district werkt sterk "de leuze katholiek of protestant, eene leuze, die ook wij allerminst goed achten evenmin als de leuze, die de schrijver er voor in de plaats wil, liberaal of van Christelijken huize. De valschheid van de laatste leuze is bekend en ook door velen van rechts reeds veroor deeld, behalve natuurlijk door onzen brief schrijver. Vraagt men nu, hoe het komt, dat de door schrijver veroordeelde leuze in sommige plaatsen dienst doet, dan hoort men van de meesten, dat de onverdraagzaamheid tusschen de aanhangers der verschillende godsdiensten juist is toegenomen, eigenlijk eerst ontstaan is sinds Zelandia zijne intrede deed in het 4e district. Men beginne dus met de schuld bij zichzelf te zoeken. »Het Volk* wijst op een kwaad aan de Rechterzijde, dat na al het voorgevallene zeker eigenaardig is. Het betitelt niet zonder reden de heeren van rechts met den naam spijbelaars, zooals men ook de leerlingen noemt, die stilletjes uit school wegblijven. En inderdaad vertoont zich rechts bij de afdeelingswerkzaamheden een groot absenteïsme Het Volk schrijft daarover o m. het volgende »De vorige week heeft de Kamer in de 5 afdeelingen de Indische begrooting behandeld. Het geldt hier het wel en wee van millioeuen menschen. kening namaakte, die „Abdnl Pinero" loidde. Hy spaarde geen moeite by dezea arbeid en het was reeds lang na twaalven, toen hij zich in de leuning van zijn stoel achterover liet zinken en het resultaat van zyn nachtwerk met scherp onderzoekenden blik en zaakkun dige goedkeuring betrachtte. Twee dagen later ontving hy een schrijven van de heeren Johnson Dorell Co., die hem uitnoodigdeD, zich ten hunnen kantore te wil- vervoegen, een verzoek waaraan hij onmiddel lijk gevolg gaf. Het onderhoud was kort en verzekerde hem de toezegging van al zyn wenscheB. De firma was genegen hem het verlangde voorschot uit te betalen, op ontvangst van het connossement in duplo, uit Alaxaodrië, dat zjj nu tegemoet zageD. De heer Gooday nam afscheid en ging te rug naar zijn eigen kantoor, waar hy een zyner klerken op verstrooiden toon order gaf, een enveloppe aan de heeren Johnson Co., te adresseeren. Io deze enveloppe sloot hy vervolgens het nagemaakte connossement en schreef daarna een langen gezolligen brief over koetjes en kalfjes aan een zijner vrien den in Alexandrië een vroolyke luchthart, een zieltje zonder zorgen, die niets zou ver moeden en vroeg hem, in een postscriptum, zoo goed te willen zijD, het ingesloten schrijven in Alexandrië op de post te bezorgen, op denzpifden dag dat de boot „Estrella" uitzeil- VOLK Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen bi) deze, ter voldoening aan art. 14 der ver ordening op de brandweer, allen op, die genegen zijn als vrijwilliger bij de brandweer te dienen. Zij kunnen zich daartoe tot en met den 31 dezer maand ter gemeente-secretarie aanmelden. Ter Neuzen, 12 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TER NEUZEN maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bij deze bekend, dat het onderzoek, bedoeld bp artikel 29 dier wet van de in het verlot- gangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlof gangers van de Landweer zal worden gehouden te Ter Neuzen, in het arsenaal, op des voormiddags 11 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1905; des namiddags 1 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1906 des namiddags 2 nar voor de verlofgangers van de iichting 1907, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met G b. Dinsdag 14 November a. s., des voormiddags 9 uur, voor de overige verlof gangers van de lichting 1907, des voormiddags 10 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1908, des voormiddags 11 uur, voor de verlof gangers van de lichting 1909des namiddags 1 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1910 des namiddags 2 uur voor de verlofgangers van de lichting 1911, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met G des voormiddags 9 uur voor de overige verlof gangers van de lichting 1911; Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook by do Landweer geplaatste verlofgangers van het reservepersoneel der landmacht, die by dat reservepersoneel zijn toegetreden, na 7 lebruari 1910, zoomede de verlofgangers, die by de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrii- willigen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niet te worden deelgenomen door a. verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkom stig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn geweest, dan wol onder de wapenen zyn gekomen vóór of op den datum, voor het over hem te houden onder zoek vastgesteld b. de verlofgangers, die als geestelijke, bedienaar van den godsdienst, enz. in het genot zyn van ontheffing vaj den werkelyken dienst; C. de verlofgangers, door wie, als geestelyke bedienaar van den godsdienst, enz. een verzoek is ingediend om ontheffiug van den werkelijkon dienst, waarop door de Koningin nog niet is heslist d. de verlofgangers, die eene der betrekking bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld by het Landweer-Besluit 11, waartoe o. a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaar en beambten by de Rjjks- en by de gemeentelijke politie e. do verlofgangers, die by de toestemming tot ver- bljjf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bywonen van het onder zoek (artikel 27 van voornoemde wet) f. de verlofgangors, die by de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voordebuitenlandsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bywonen van het onderzoek artikel 20 van voornoemde wet) Ook behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen de vrijwilligers van de Exploitatie-Compag nie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de in zyn bezit gestelde wapenen, vrorwerpen van ledergoed, kleed ug- en uitrustiug-tukken, alsmede van zijn zakboe je met daarin ge- hechten verlofpas, en van de hem eventueel uitge reikte reglement n en dienstvoorschriften; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbjj zynde buis van bewaring, door den Landweerdistrict3comman- dant kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij liet onderzoek verschjjnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens wapenen, ledergoed kleeding- of uitrusting stukken, reglementen of dienstvoorschriften by het onderzoek niet in voldoende staat worden bevonden 4o. die wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrusting stukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, nis de zyne vertoont dat onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarby onder lo, tot en met 4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een ander te bepalen tijd en plaats te verschijnen tot liet ondergaan van een nader onderzoek dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenen te zijn nist alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in liet algemeen, wanneer het in uniform is gekleedzoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plugen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemdhetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, ter dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van krygstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofgangerdie bij herhaling wapenen en leder goed kleeding- of uitrustingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne vertoontwordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. Beduur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijstwaarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die met voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt er uitdrukkelyk op gewezen, dat hel niet-ontvangen eener hoofdelyke kennisgeving den ver lofganger niet ontheft van de verplichting tot deel neming aan bet onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger beboorlyk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeente-secretarie moeten worden over gelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Voor zooveel betreft den verlofganger die zich buiten het Rjjk bevindt, geldt in bijzonder dat geneeskundig getuigschrift moet zyn eene behoorljjke gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter verbljjfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige, hondende dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om by het onderzoek te verschynen. De verlofganger, die wenscht het onderzoek elders hetzij binnen hetzjj buiten het Landweerdistrict, waartoe hjj behoort te ondergaan, kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed ver zoekschrift wenden tot zijnen Landweerdistrictscom- mandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld doch behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt doze geacht niet te zijn verleend. Verlofgangers, voor wie do uitoefening van hun be roep of bedrijf of andere omstandigheden deelneming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onder zoek in December te mogen ondergaan, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niet gezegeld te zyn en behoeft ook niet gefrankerd te worden ver zonden. Indien verlofgangers door ziekte verhinderd zyn bij het onderzoek te verschjjnen, dan wel wegens woon plaatsverandering niet aan het onderzoek deelnemen, kan de Landweerdistrictscommandant bepalen, dat door dezo verlofgangers liet onderzoek in de maand December wordt ondergaan Ter Neuzen, 12 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VISSER, Lo. Burgemeester L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1