Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Onbevredigend. Onderdritlföing. DE VUURTOREN. Di« weet het wtl. Sen belangrijke uitspraak iet Veel praats. Vormen. GEMEENTERAAD. No. 2204. Woensdag 27 September 1911. 22e jaargang FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver* minderd tarief. Grootere letters n&<ir plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. De begrooting, die in de Tweede Kamer in behandeling moet komen, bevat vele posten. Maar voor de havenwerken van Ter Neuzen zijn nog geene gelden uitgetrokken, en even min voor eene H. B. S. in deze streek. Bevredigd zijn wij hier niet. Ongetwijfeld zal onze volksvertegenwoor diger voor beide belangen zijn best doen. Wat het eerste betreft mag zeker op be spoediging worden aangedrongen. Te bopen is het dat èn de officieele lichamen alhier èn de inwoners zelve (b. v. door een adresbeweging) den afgevaardigde bij zijn optreden steunen. Ook voor het tweede groote belang hopen wij, dat ons Kapitool alles doen zal tot krachtige bevordering. Wij hebben er reeds op gewezen, dat het vertrouwen der kiezers, zoo krachtig dezen zomer uitgesproken, recht geeft, om eene krachtige actie te verwachten. Dinsdag had de groote betooging van socialistische zijde voor Algemeen Kiesrecht plaats. Het was de z.g. «roode Dinsdag». Woensdag had men eene vergadering van ons parlement, die sommigen doet spreken van een' rooden Woensdag. En de schuld lag, evenals een paar jaren geleden in het voorjaar, bij de rechterzijde. Een voorstel van socialistische zijde inge diend om een adres van antwoord op de troon rede te leveren, werd niet behandeld. De rechterzijde heeft hare macht misbruikt om de minderheid te onderdrukken. En de man, die dit veroorzaakte, was, evenals destijds, de Heer Lohman, gevolgd door de geheele rechterzijde. Naar het Engelsch. 9) Mary stiet een angstkreet uit. Zjj wist, dat de vuurtoren zich aao haar oog moest vertoonen, maar nergens zag zij zjjo stralenden koepel overal heersekte de diepste duisternis. Eeuige secoDden stond zjj als vastgenageld. Zij wist toch zeker alle lampen te hebben aangestoken en had nog het helder brandende licht gezien, toen zij met de Indiaansche vrouw het bosch inging. Zij dacht aan baar oom en aan den toestand waarin zjj hem verlaten had. Hij kon door een ongeluk de lampen verbrijzeld en misschien zichzelf ernstig bezeerd hebben. Haar blikken dwaalden over de zee. Een nieuwe schrik, nieuwe angst. Geheel in de verte zag zij een groen en rood licht en daar boven, zoodat het een driehoek vormde, een witzij had deze lichten vaak genoeg gezien om te weten, dat zich ginds „de Koningin van het Westen" bevond. En aan boord daar van Frank, diezelfde Frank, die zulk een bedroefd afscheid van haar nam, nadat zjj zijn liefde spotachtig had afgewezen. Bjj deze gedachte dreigde z(j bewusteloos neder te Het spijt ons voor dezen veteraan, die eene reputatie te verliezen heeft. De Voorzitter, de anti-rev. Heer v. Bylandt, was de eenige rechts, die met alle leden van links medestemde voor behandeling. Deze wenschte dus de minderheid niet te muilbanden. Hij heeft zich daardoor een man van karakter getoond. Na dit machtsmisbruik der rechterzijde, ontstond een kabaal, zooals wij wel eens zien in andere landen, maar dat bij ons hoogst zeldzaam is. Al nemen wij de uitdrukkingen door socialistische sprekers na de verwerping van bet voorstel gebezigd, niet in bescherming (trouwens aan de rechterzijde vielen ook min parlementaire woorden), wij kunnen hun toorn begrjjpen. Moge ons parlement voor dusdanige onder drukking van de minderheid als Woensdag gebeurde, voortaan gespaard blijven. 't Lijkt wel of men van rechts het er op toelegt eene vruchtbare samenwerking te doen mislukken. Er bestaat een antirevolutionair blad, dat »Maas en Scbeldebode« heet. Dat blad is met de kaart van 't land voor treffelijk op de hoogte en het weet precies, wat er alzoo in de hoofden en harten van 't volk omgaat. En 't is gul en eerlijk genoeg om dat ook aan anderen te gaan vertellen. Hoor maar. Onze antirevolutionaire kiezers zoo zegt het blad worden al dat gezanik over ver zekeringspremies en klompen en sociale wet ten moe. Zij willen geestelijke vraagstukken behandelen. Zij willen theologiseeren. Eén ernstig artikel treft hen meer, dan tien arti kelen over Talma's ziekteontwerpen. Eerst willen ze zoeken het koninkrijk Gods en dan zullen alle andere dingen hun worden toegeworpen». Als het waar is, wat het blad zegt en de schrijver kan 't weten dan mogen we dus aannemen, dat de antirevolutionaire kiezers in politieke zaken en dergelijke aardsche din gen heelemaal geen belang stellen. Maar dan hebben ze er ook geen verstand van. Dat hindert echter niet zoo veel. Als straks de stembus weer in 't zicht komt, gaan de bladen zinkeD. Maar nog was het niet to laat, nog kon zjj den toren tijdig genoeg bereiken, om het waarschuwende licht tijdig te doen branden en te verhinderen dat het zwakke schip do verderfelijke zandbank te gemoet ging. Als wilde zjj den afstand meten, zond Mary nog een laatsten blik naar do stoomboot. Toen liet zij den doek ter aarde glijden en liep zonder op den moeielijken weg te letten zoo snel zij kon, door duizend angsten gedreven naar de richting, waarin zich de toren bevond. Na ongeveer een kwartier kwam zij tot het uiterste afgemat, voor de poort aan. Maar de deur ging niet open en de sleutel ontbrak. Snel ijlde zij in het huis, om eenen anderen te halen. Maar toen zij voelde, dat het gat verstopt was, kwam de gedachte aan verraad bjj haar op. Met ontzetting zag zij naar de bonte lan taarns Nog een half uur en niets zou meer in staat zjjn het oude, gebrekkige vaartuig van oenen wissen ondergang te redden. Tevergeefs riep zjj haar oom. Zjj riep bem bjj zjjn naam, bjj zijn militairen titel, maar alles vruchteloos, de wind overstemde haar geluid. Om Carbridge uit den bewusteloozen slaap, waarin de drank van den kramer hem deed vervallen, te wekken, waren sterkere middelen noodig dan de stem van het wan hopige meisje. Nogmaals verdween Mary in huis, van waar weer wat »ernstige artikelen» schrijven zij theologiseeren een keer extra, schermen wat met groote woorden en dan gaat de kudde toch trouw naar de stembus, in de vaste mee ning, dat ook daar «geestelijke vraagstukken» te behandelen vallen. Laten de belanghebbenden bij het tarief- ontwerp in adressen en moties hun stem bijna zonder uitzondering klinken tegen het voor nemen des Ministers, om de banen van den vrijhandel te verlaten, van groot belang kan zeker de uitspraak geacht worden, die de groote organisatie, de Maatschappij van Nijver heid, in haar jaarvergadering op den laatsten Junidag, omtrent het Tarief-ontwerp deed hooren. Het hoofdbestuur stelde een motie voor, als oordeel der Maatschappij uitsprekende, dat de nijverheid in het algemeen door de verhooging van rechten eerder geschaad dan gebaat zou worden en daarom de aan de nijverheid in dezen vorm (nl. door de Tariefwet) aange boden ondersteuning, verwerpt. Deze motie werd aangenomen met 200 tegen 7 stemmen. De overgroote meerderheid moet dus niets hebben van de protectie, doch wenscht in het belang der industrie deu vrijhandel trouw te blijven. Inderdaad, als een volksstemming uitspraak moest doen over een enkele vraag Vrijhandel of Protectie, dan zou blijken, dat de natie in haar overgroote meerderheid niets wil weten van de tariefverhooging, die de clericale meer derheid misschien zal doordrijven. Eenige weken geleden klaagde «De Stan daard» steen en been over den slakkengang in onze Tweede Kamer. Dat kwam, zei het blad, omdat er veel te veel in de Kamer gepraat werd, in 't bijzonder door de Vrij- liberalen, de Socialisten en de Christelijk- Historiscben. Toen ging de Christelijk-Historische «Nederlander» eens aan 't uitrekenen. En het blad kwam tot de merkwaardige slotsom, dat de antirevolutionaire Kamerleden bij onbe- Zonder nog een seconde te aarzelen, zonder zelfs nog een blik naar de op de golven dan sende lantaarn te zenden, verdween zjj in het huisje. Weldra werden de zeewaarts gelegen vensters verlicht. Zjj straalden hoe langer hoe meer licht uit. Springende ruiten klet terden, en zwarte rook drong uit de vensters. Mary hoopte alle brandbare voorwepen aan de zeezjjde opeenwijdgeopend stonden alle deuren, en de wind speelde vrjj in elk hoekje van het buis. En eerst toen de vlammen naar buiten lekten, staakte Mary haar vernieti gend werk. Half bewusteloos wankelde zjj naar den toren. Tegen den deurpost leunend, keek zjj naar de nog steeds onzeker op de golven heen en weer dansende lichten. „De koningin van het westen" had zich sedert den middag dapper gehouden in haar strijd met de elementen. Zjj was in zee ge stoomd, totdat het land uit het gezicht was. en vervolgde toen de richting, haar door Frank naar het kompas voorgeschreven. Eerst tegen den avond naderde de stoomboot weder meer ea meer het land, en de kapitein loste Frank aan het roer af, ten einde hem weder de leiding toe te vartrouwen, zoodra de toren van den ouden Carbridge in het gezicht kwam en voorzichtigheid noodig was. teekenende wetjes heel veel, maar bij belang rijke wetten zeer weinig spreken. Zoo zwegen ze bijna geheel bij de Zedelijkheidswet, bij de Steenhouwerswet en bij de Eedswet. Daar moet een reden voor bestaan. Want bij die wetten waren toch beginselen be trokken. Durven de antirevolutionairen daar niet voor uitkomen? Of lagen juist op 't ge bied van die wetten te veel voetangels Als Prins Hendrik op reis gaat, zoekt hij daarvoor bij voorkeur den Zondag uit. En als onze Koningin te Amsterdam is, dan gaat ze altijd op Zondag naar Artis. Daaraan ergeren zich op 't oogenblik een paar kleinere anti-revolutionaire bladen de groote zooals Standaard en Nederlander, zwijgen er van. Ja, als een mensch zich bepaald ergeren wil, dan vindt hij daartoe eiken dag en ieder uur wel gelegenheid. En wat nu dat reizen op een Zondag betreft, och, wie dat niet wil, omdat het met zijn geloof in strijd is, welnu, dat hij rustig thuis blijve niemand die't hem belet en niemand, die zich er aan ergeren zal. Maar wie nu wel reizen wil op Zondag, omdat zulks niet strijdt met zijn geloof, och, laat zoo iemand ongehinderd zijn weg gaan en bekommer er u verder niet om, of hij wel strikt de vormen in acht neemt, die uw liet zijn. De vorm doet het niet. Maar wat wordt er aan die vormen een kracht verspild Nauw is de storm van berichten omtrent een dreigende botsing tusschen Duitschland en Frankrijk een beetje aan het bedaren, of daar doemt van andere zijde een kwestie op, die te oordeelen naar de ellenlange telegrammen in de groote pers, bijna onvermijdelijk tot een oorlog zal moeten leiden. Italië en Turkije hebben het nu aan den stok over Tripolis. Italië kan niet lijdelijk toezien, dat Frankrijk Marokko inpalmt en Duitschland een groot stuk van den Congo en wil nu beslag leggen op Tripolis, een Turksche provincie, 't Spreekt als een boek, dat Turkije daarmee niet zoo maar accoord gaat en thans is de kwestie reeds een zoo ver gevorderd stadium ingetreden, dat Italië reeds z'n troepen mobiliseert en de vloot weldra zjj weldra met een bijl terugkwam en weldra weerklonken de bijlslagen op de stevige toren deur. Maar spoedig zag zjj in, dat zjj wel eenige uren noodig zou hebben, om de hechte met ijzer beslagen poort te verbrijzelen. Toch gaf het moedige meisje den moed Diet op. Zij haalde glimmende kolen uit deu baard eu beproefde aan het strand een vuur te ODtsteken. Maar alles scheen tegen haar samen te spannen. In het natte gras doofden de kolen uit en de wind dreef de droge stroo- halmen in zee. Mary was der vertwijfeling nabij. Nog weiDige minuten slechts scheiddeu het schip van zijnen ondergang. Als hoon gelach klook haar h8t bruisen der branding in de ooren. Voor haar geest stond het beeid van den jongen stuurmaD, tnsscben de overblijfselen van het verbrijzelde schip met den dood worstelend. In haar hart voelde zjj eensklaps dien verwijtenden, somberen blik, vol vertwijfeling, waarmede hij voor haar gastvrijheid bedankte. Zjj dacbt ook aan den eed van haar oom, dat zga huis in lichte laaie moest staan, voordat hij vooroorloofde, dat Mary zich met Frank in het huwelijk begaf, en plotseling kreeg zjj een reddende gedachte. „Oomriep zij naar omhoog „sergeant CarbridgeVergeef mij wat ik doe, maar het moet gebeuren, om uwent om onzent- wil Do Burgemeester der gemeento TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergade ring van den Gemeenteraad is belegd tegen Donder dag den 28 September 1911, des voormiddags te 10 uro. Ter Neuzen, den 25 September 1911, De Burgemeester voornoemd, A. VISSER; Lo B. Kiiiiiimm in li» 11,uiii imvitswaManB—

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1