UIT ONZE OMGEVING. Rechtszaken. Laatste Berichten. Opening Staten Generaal. Gemengde Berichten. VJF geweer op den voet stonden opgesteld, zoodat men elk oogenblik moest vreezen, dat de soldaten tegen hun wil in den strijd zouden worden betrokken. Op het laatste oogenblik kwam redding opdagen door een escadron cavallerie, waarvoor de menigte uit elkaar stoof. Voor een koffiehuis in de onmiddellijke nabjjheid werd een automobiel aangevallen, waarin zich een officier bevond hij moest in het koffiehuis vluchten, waarna alle venster ruiten en die van de naastgelegen restauratie werden ingeslagen. Bij herhaling werd het politiecordon doorbroken en de menigte moest met de sabel teruggedreven worden. Een deel van de betoogers trok vervolgens naar de Keizerlijke stallen. Een andere troep trachtte in de Heerensteeg te komen, doch vond alle toegangen door de politie en militairen bezet. Een afzonderlijke troep kwam op het binnenplein van het ministerie van oorlog. Hier waren achter een politie-cordonne infanterie en een escadron cavallerie opgesteld. Onder het roepen van Weg met de agrariërs Weg met het leger, ze hebben zelf niets te etendrong de menigte op bet politie- cordonne in. Ongelukkigerwijze lagen op het plein groote stukken graniet, die voor bestrating bestemd waren. In een oogwenk vlogen de eerste steenen naar de soldaten. De huzaren rukten onmiddellijk met getrokken sabel vooruit en het leek alsof er moest worden geschoten. Op dit oogenblik bemerkte de commandant van politie, die te paard zat, twee sociaal democratische afgevaardigden. Hij reed ijlings naar den afgevaardigde Winarsky en liet hem door twee politieagenten op een blok steen zetten om de menigte tot kalmte aan te raden. Met inspanning van al zijn krachten riep Winarsky de menigte toe »Om Godswil, zijt gïj dan krankzinnig? Kunt gij het bloedver gieten verantwoorden Zij hebben immers geweren en wij hebben niets.* Deze woorden werkte op de menigte als een koud waterstraal. Zij trok daarop terug. Een groep betoogers, die terugtrok naar Ottok-ring, een wijk, waar veel arbeiders wonen en ook veel gepeupel, was in de nabjjheid van Ottak-ring bjj een winkel van levensmid delen gekomen, dien zij begonnen af te breken. Niemand weet hoe het gekomen is. De eerste tegenstand, dien zij bij de wacht vonden vermeerderde de opwinding en van toen af begon er een onafgebroken bombar dement van steenen, waarbij alle ruiten werden ingegooid en een aantal winkels werden geplundérd en' de inboedels afgebroken. Tramwagens die niet snel genoeg konden 1 bljjvenstaan, werden omvergeworpen verschei dene volgwagens werden met petroleum over goten en in brand gestoken. De politie en een snel ontboden militaire patrouille zetten de plaats van den brand af. Daardoor kwamen echter de andere stegen vrij en de menigte stroomde verder, haar ver- woestingswerk voortzettende. Tegen half 4 was reeds in een lange reeks van straten in Ottak-ring geen vensterruit meer heel. Geen winkel, die niet was afgebroken, geen uit- hangsbord, dat niet was neergehaaldalle gaskronen waren afgerukt en dwars over de straat geworpen. Telefonisch werden soldaten uit de naastbijgelegen kazerne ontboden. Tot een geweldige botsing kwam het bij éen nieuw schoolgebouw, dat heden zou worden geopend. Eerst sloegen eenige opgeschoten jongens een paar vensterruiten in, waarna de directeur om hulp telefoneerde. Daarop werden infanterie en cavalerie voor het gebouw geposteerd, wat de menigte zoo tot een aannemelijke overeenkomst," viel de kramer hem op drogen bandelstoon in de rede, „vooral ook omdat mijn voorwaarden de grenzen van het redelijke niet te buiten gaan. Op „de Koningin van 'het Westen"1 is een stuurman, genaamd Frank." „Een der beste matrozen op alle zoetwater- meren," bevestigde de kapitein. „Zou het niet mogelijk zijn hem de schuld van alles te geven vorschte de kramer met loerenden blik. „Wij zelf bevonden ons er het beste bij." „Tot op zekere hoogte wel," zeide de kapitein maar dat zal moeielijk gaan, want hij is zoo slim als een vischotter." „Hoe slimmer hoe beter," antwoordde de kramer en zonder dat kjj het wilde, liet hij duidelijk zijn haat tegen zjjn mededinger blijken. „Slimme otters toonen de tanden, wanneer zjj in het nauw worden gedreven en ik zou toch den kapitein willen zien, die bij hooge zee muiters aan boord duldt." „Gij meentvroeg de Ier loerend. „Ik meen, dat bij deze gelegenheid de duivel den stuurman haalt. Wjj moeten iemand hebben, dien wij van alles den schuld kunnen geven. Ik voor mijn persoon zou zulk een geval gaarne met het suikervat betalen, ver ondersteld, dat gij mij buitendien honderd dollars voor mijn moeite geeft." Scare en de kapitein zwegen eeu oogenblik prikkelde, dat zij in het bijzijn van de soldaten de school bestormden. Alle schoollokalen werden opengebroken, banken, leermiddelen, deuren, vensters, enz. werden op straa.1 gegooid en in brand gestoken. Het vuur sprong op het gebouw over, wgt spoedig in lichte laaie stond. Slechts met groote moeite kon de brand worden gebluschl. De betoogers trachtten ook andere scholen te bestormen, maar dit werd door de soldaten verhinderd. Zij wilden toen naar een Tehujis voor arbeiders gaan, dat tegenover 'die school ligt, omdat daar een vergadering was aan gezegd. De toegangen waren echter afge sloten. Eerst werd nu met de soldaten onderhandeld doch zonder resultaat. Plotseling vlogen fjr steenen. Een soldaat werd getroffen. De luite nant commandeerde: Bajonet op, marsch j« Toen de soldaten voorwaarts stormden, werd een arbeider, die slechts toeschouwer was, doodelijk gewond. Ook een meisje werd gewond. Tegelijkertijd gaf een vaandrig, die met on geveer 30 man den toegang van een bijstraat versperde, bevel om te vuren. De soldaten vuurden hoog, zoodat slechts twee personen, die niets met de zaak te maken hadden, werden gewond. Het Tehuis voor arbeiders is als het ware door de kogels door zeefd. Toen elders een politieagent een op geschoten jongen wilde arresteeren, trachttep de oproerlingen den jongen uit de handen der politie te redden en eischten stormachtig de uitlevering van den agent. De politie trok terug achter een rjj infanteri^- soldaten. De betoogers begonnen nu mqt steenen te werpen. Een infanterist werd door een steen den kaak verbrijzeld. Hij zonk bewusteloos neer Andere soldaten werden getroffen en een officier ontving een steen worp op het hoofd. Thans waren de soldaten niet meer t|e houden. Toen de officier getroffen werd had hij laden* gecommandeerd, doch de soldateji vuurden terstond, zonder het bevel af te wachten. Zij schoten echter in de lucht. Tegen 9 uur des avonds was de toestand in Ottakring nog steeds zeer critiek, met ge velde bajonetten verboden de soldaten aan een ieder den doorgang. Er heerscht diepe duisternis, daar de betoogers de lantaarns hebben omgegooid en verbrijzeld. Men durft in de meeste woningen geen licht aan te steken uit vrees, dat de venster ruiten zullen worden ingegooid. In de straten hebben de betoogers prikkeldraad gespannen om de cavallerie het rijden onmogelijk te maken. Bij de betoogingen des morgens is de sociaal-democratische afgevaardigde, David, gewond. In de wijk aan den Ottah-ring is de staat van beleg afgekondigd. Men vreest voor herhalingen. De Scherpscbutters-vereeniging »Vopr Vaderland en Koning* heeft voor haren jubileum-wedstrijd, die volgende week Maandag zal aanvangen, ontvangen van den heer £i. C. C. Hackstroh, garnizoecs-commandat alhier, een kristallen sigarenbeker met zilveren ranil, en van den heer J. F. de Cooker, oprichter en vice-voorzitter van genoemde vsreeniging, een zilveren medaille, toe te kennen aan den schutter die op de Personeele baan de meesre rozen schiet. Met ingang van 15 October a.s. is vtin het 39ste Landweerdistrict standplaats Tfer Neuzen, naar het 32ste Landweerdistrict stand plaat Den Haag overgeplaatst de adjudant de heer M. de Bruijne alhier. e Axel. Dank zij het ijverig onderzoek, dat door den heer Van Sluis, wachtmeester dei- Kon. marechaussee alhier, direct na de aangifte is ingesteld, ging Vrijdag het gerucht,dat de gestolen koe van den voerman L. W. over de grenzen was gezien. Dit gerucht bleek waar heid te zijn geweest want 's avonds zag nihn den eigenaar met het dier naar huis gaan. In de buurt van Moerbeke had men de koe met uog andere runderen zien grazen. Eigen aardig dut, toen de eigenaar het beest toerie'p, dit dadelijk den kop omdraaide, als hoorde het de stem haars meesters. De omstandigheden doen wel vermoeden, dat de dieven door Je uitstekende maatregelén, welke de politie had weten te nemen, gejsn kans meer hebben gezien, om hun buit te gelde te maken en daarom de koe maar hebben laten loopen. Dit schjjnt echter niet met 'de z(j schenen do gevareD, die aan hun geheim zinnige onderneming waren verbonden, te overwegen. Plotseling begon de laatste: „Carbridge heeft een soort nichtje bfj zich het moet een verduiveld mooi meisje zjjn." „Een meisje heeft hjj aan huis, voor zoover ik weet," gaf de kramer ontwijkend ten antwoord. (Wordt vervolgd.) wol te zijn geschied, want het dier droeg nog duidelijk de sporen van mishandeling. Ofschoon nu de daders nog wel Diet gevat zijn, zal het toch wel een groote voldoening zijn vcor den eigenaar en voor alle veehouders dat de moeitevolle nasporingen van politie en eigenaar met dit succes zijn bekroond. Voor de betrekking van leeraar aan de vakteekenschool te Axel hebben zich 8 sollici- tauten aangemeld, waaronder 5 voor teekenen en 3 voor Nederlaudsche taal eD rekenen Er hebbeu zich 19 leerlingen voor den cursus aangemeld. ArroiHlissements-lteehtbank te Middelburg Zitting van 19 September 1911. P. M. C., 17 j., arbeider te Westdorpe, is wegens diefstal en strooperjj veroordeeld tot 3,50 of 1 week tuchtschool. E. H. G., 25 j., en E. J. G., 26 j., arbeiders te Westdorpe, zijn wegens poging tot strooperjj veroord. tot 2 of 2 dagen hecht. C. d. B 36 j., zonder beroep te Zaamslag, is. wegens mishandeling veroord. tot 7 of 7 dagen hecht. J. A. L., 29 j., schoenmaker te Zaamslag, is wegens beleediging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. P. H. W., 42 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar ver oord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. v. C., 25 j., arbeider te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 7 dagen gevang. In de Maandag gehouden openbare terechtzitting vaD de Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg, had de uitspraak plaats in zake de wed. J. d. M. te Aa denburg. Het beroep werd ongegrond ver klaard omdat alleen beroep kan worden inge steld tegen eer.e beslissing van het bestuurder Rijks verzekeringsbank. Het beroep werd niet- ontvankelijk verklaard in zake A. W. te Hulst, omdat niet was voldaan aan de uitnoodiging om een gepleegd verzuim te herstellen. Niet ontvankeljjk werd verklaard het beroep ingesteld door L. W. Lz. te Axel, om dat kla ger het klaagschrift niet had ingediend binnen bij de wet voorgeschreven termijn van 15 dagen. De opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal had plaats door een commissie, bestaande uit de Ministers. Zij hadden zich daartoe op de gebruikelijke wijze naar de Gothische zaal begeven, waar zij werden ontvangen en binnengeleid door een commissie van ontvangst uit de beide Kamers. De Minister van Binnenlandsche Zaken hield namens H. M. de Koningin de volgende toespraak Mijne Heeren. De Koningin heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met de andere mogend heden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Kan 1910 voor Land- en Tuinbouw over het algemeen tot de gunstige jaren worden gerekend, zoo is te vreezen dat 1911, tenge volge van de buitengewone droogte en het heerschen van het mond- en klauwzeer voor verschillende takken van het bedrijf een verre van gunstig resultaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op be vredigende wijze ontwikkelen, het scheep vaartverkeer nam opnieuw iu niet onbelang rijke mate toe, terwijl ook de resultaten, met het reederijbedrijf behaald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele belang rijke uitzonderingen, niet zeer bevredigend. In Oost Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevolking bedreigen werd doortastend opgetreden. Bezwaren, ondervonden bij de uitvoering van het grenstraetaat van 1904 met Portugal, hebben tot eenige spanning op het eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tot krachtig optreden ter bescherming van onze onderdanen in het om liggend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de koloniën, vervullen hunne taak op lofwaardige wijze. Dank zij het ruim vloeien van 's rijks middelen laat de finaneieele toestand des lands zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorigen jare. Duurzame versterking der middelen, waartoe ontwerpen zijn ingediend, blijft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot herstel van het evenwicht tusschen de uit gaven en de ontvangsten als met het oog op onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zijn. Dit zittingsjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door de behandeling van de bij u aanhangige wetsvoorstellen, waarbij van uwe krachtsinspanning en toewijding onge twijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wetgeving blijven de aandacht eischen. Eene wettelijke regeling inzake de pensio neering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewerking, Wetsvoordrachten worden in gereedheid- gebracht tot regeling van het levensverze keringsbedrijf en tot technische herziening van de woning- en van de leerplichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het locale verkeer en aan de verbetering van wegen naar de tegen woordige eischen zal bijzondere aandacht wor den gewijd. Ontwerpen zullen u worden aangeboden in verband met de regeling van de pensioenaan spraken van het spoorwegpersoneel. I we medewerking zal worden gevraagd om de particuliere locale telefoonexploitatie door rijksexploitatie te vervangen. Een wetsontwerp, bedoelende verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigen dom of van los land in pracht, zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de jacht wet en van de regeling van het landbouw- en veeartsenijkundigonderwjjs zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van ar beiders tegen geldelijke gevolgen van beroeps ziekten zal u bereiken. Maatregelen worden beraamd tot verbetering van den financieelen en economischen toestand van Suriname. In voorbereiding is een hervorming van de politie-rechtspraak in Nederlandsche Indië. Een wetsontwerp zal u worden aangeboden tot wijziging van artikel 3 van het reglement op het beleid der regeering van Nederlandsch- Indië. Moge op uw veelomvattenden arbeid Gods zegen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zjjn geopend*. De betooging van de S. D. A. P. Vroeg in den ochtend reeds begon de drukte voor de algemeen kiesrecht-betooging. Ordelijk trokken de met roode kaarten getooide groepen en vakorganisaties naar het verzamelterrein, sommigen onder geleide van politieagenten als gidsen. Het weiland, noordwaarts over schaduwd door geboomte, biedt den aanblik van een landelijk feest en staat in een lijst van honderden kleurige banieren en vaandels. De openbare reiniging zorgt voor de water voorziening en het mannen-comité van het Roode Kruis is met ambulancetent, brancard en auto-ziekenwagen aanwezig. De voorbe reidende maatregelen worden kalm en ordelijk volbracht en de straten naar het terrein zijn bezet met nieuwsgierigen. Was in de betooging voor algemeen kies recht het aantal groepen enz. betoogers oogen- schijnlijk minder dan het voorafgaan der actie deed voorzien, toch zijn 15000 toegangs kaarten afgegeven. Bij de opening was het stampvol en wees de heer Vliegen op het welslagen van het volkspetitionnement met 317.000 handteeke- ningen, waaronder 2327 van marinepersoneel en op de manifestatie tot verovering van het kiesrecht door onverzettelijken volkswil. Geprotesteerd werd tegen de kleine houding van den burgemeester van Rotterdam, die aan de openbare onderwijzeres Groenewegen ver lof weigerde te spreken. Van de spreekplaatsen werden de nadeelen van beperkt kiesrecht geschetst, o.a. de Tarief- wetten met het duurder worden der levens middelen. Schaper meende dat de Koningin door wegblijven terecht begreep dat de Koninklijke stoet niet kan concurreeren met dezen schoonen rooden stoet Geen enkel incident verstoorde de levendige, vroolijke stemming op het meetingterrein. Frnn.s Hosier. In het krankzinnigengesticht te Medemblik, waar de bekende Frans Rosier thans verpleegd wordt, is men tot de ontdekking gekomen, dat deze wederom eeu poging tot ontvluchting voorbereidde. Onder eeu vigelante. Een driejarig logétje van een familie aan den Lmnaeusparkweg, te Watergraafsmeer, liep omstreeks 12 uur aan de hand der dienstbole. Juist toen een rijtuig naderde, rukte het kleine meisje zich los en kwam zoodoende onder de vigelante. Dr. Derkioderen, uit Diemerbrug, die toe vallig voorbjj kwam kon slechts den dood constateeren. Te Maldaghem in West Vlaanderen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2