Az„ A. J. v. d. SLOOT, Noordstr. Ter Neuzen, Filiaal Tot Woensdag 27 September. fPBT* Zie vooral Opruimings-Etalage. WK- Buitengewone hoopjes in alle afdeelingen. Zeldzame gelegenheid om voor weinig geld solied schoenwerk te koopen. N.B. Door de enorme verscheidenheid gunnen de opruimingsart. niet op zicht gezonden worden. Machinale Reparatie-inrichting. Eenig adres voor fijne en solide reparatiën.^ Nieuwe Cirk van Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Heerengraclit 5, T EII NEUZEL. Effecten-, Assurantie-, en Wisselkantoor. Aan- en Verkoop van Ef fecten op binnen- en buiten- landsche beurzen. Incasseer en van Gelden. Aan- en verkoop van Cheques. Verzilveren van Coupons. Verzekeringen op elk gebied. -fc a it t. bet pompierskorps met al zyn materieel, stoompompen en motorpomp was weldra ter plaatse der brandramp. Het was echter moeilijk de geschikste plaats te kiezen om het vuur met goed gevolg aan te vallen. flet was niets meer dan vuur dat men zag zoo verre het oog reikte. Hooge vlammen stegen al knetterend uit den vuurgloed omhoog en werden door den nevigen Zuid-Oostenwind in de grilligste vormen en kronkelingen in het luchtruim geslingerd. Dikke, opeengepakte rookwolken doorwemeld van millioenen vuurgensters, gaven aan het geheel eenen rood-grijzen achtergrond, die als met even zooveel sterren scheen bezaaid. Een prachtig schouwspel in al zijne af grijselijkheid. Voor een oogenblik scheen het grootste gevaar langs den kant der Kattendijkdok te bestaan. Men vreesde dat het vuur ook naar den rijweg zou overslaan en daar de afdaken in brand zou steken. Een zevental groote spuiten, gevoed door de twee sleepbooten en eene stoompomp gaven stroomen water, waarmede de gevaarloopende afdaken onophoudelijk werden besproeid Het was maar noodig ook, want er kwam om zoo te zeggen geen water meer. Alles ging op in damp. Zoolang de brand heeft geduurd, heeft men dit werkje moeten volhouden. Langs de andere zijde kreeg het vuur steeds meer en meer uitbreiding. Van tegenhouden kon geen sprake zijn, daar zorgde de wind te goed voor. Zoo zag men de eene loods na den andere vuur vatten en in vlammen opgaan, terwijl de eersten met groot gedruisch reeds ineen stortten, een regen van vonken op jagende; De nooit geziene vuurgloed nam een zoo danige uitbreiding dat de brandweer ontoe reikend scheen en men naar meerdere hulp moest uitzien. De brandweer van Brussel en Gent werden ontboden, alsook de genie van Berchem. De ordedienst kon evenmin met goed ge volg volbracht worden en ook daarin werd voorzien. De linietroepen werden ter hulp geroepen. Groot gevaar ontstond er voor het eenige huis dat langs dien kant der Mexicodok stond, nameljjk »De Antwerpsche Gaarkeuken*. De bewoners hadden het ook maar wjjselijk ge oordeeld, al hun goedje dat eenige waarde had in veiligheid te brengen, waarna zij voort gingen heele tonnen bier voor de honderden verbruikers af te tappen. Het vuur ging regelrecht naar de Eeckeren- straat en de daarin uitkomende De Clercq- steeg. De wind wakkerde de in brand staande houtstapels zoodanig aan, dat men het er hoegenaamd niet kon uithouden. Men moest het aangezicht bedekken, om het niet te voelen verschroeien. De huizen aldaar, allen werkmanswoningen, worden door een groot getal arme gezinnen bewoond. Het was de diep ongelukkige lieden totaal onmogelijk langs de Eeckerenstraat nog weg te komen. Alleen langs de De Clercqsteeg moest een uitkomen gezocht worden, maar een steenen muur belette allen uitweg. Daar was echter spoedig middel voor gevonden en in enkele minuten was er een bres in ge maakt. Hier deed het gewone droeve schouwspel zich voor, dat men gewoonlijk voor oogen krijgt, wanneer brand uitbreekt in eene wijk van arme lieden. Allen, mannen, vrouwen en kinderen, brach ten alles buiten was ze bezaten. In eene lange rij werd hun povere huisraad door de gemaakte bres en dan over eene noodbrug, die over eene gracht lag, naar de daarachter gelegen gronden gebracht. Het grootste deel der meubelen kwam er half gebroken en beschadigd aan. Het was een droevig schouwspeldoch gelukkig dat het schoon en warm weer was Reeds begon er hier en daar wat houtwerk aan de huizen der Eeckerenstraat te vlammen en daarvoor stond slechts één pompier met een kleine spuit. Gelukkig hadden de lieden zelf eene soort brandweer ingericht en wierpen onophoudelijk emmers water op de bijna gloeien de gevels. De brand bad het meerendeel van de bewoners van Antwerpen uit hunne huizen gelokt. Duizenden waren in den omtrek van de uitge strekte vuurgloed opeengepakt. Op de omliggende houtstapels vonden ze zitplaatsen en men zag niets meer dan hoofden, helder verlicht door den feilen gloed. Van daar konden ze naar hartelust de grootschheid van zulk een brandramp bewonderen. Het was reeds één uur en er was nog geen spoor van vermindering te bespeuren, wel integendeel. Als voorzichtigheidsmaatregel verwijderde men .de stoombooten »Oromore«, Strathroy, Penarth en Aluminee, van de kade evenals verschillende Rijn- en binnenschepen. Ten l'/s uur kwamen 600 soldaten der genie in looppas aangesneld. Zij hadden in 40 minu ten den weg van Berchem naar den Ferdinan- duspolder afgelegd. Soldaten van liet 5e en het 7e linieregement kwamen eveneens en toen kon er eerst aan gedacht worden, afdoende ordemaatregelen te nemen, ten einde de moeilijke taak der brand weermannen te vergemakkelijken. De soldaten der genie waren al even spoedig aan den arbeid. Houtstapels die te dicht bij het vuur lagen en alle oogenblikken konden gevaar loopen vuur te vatten, werden weg gevoerd, wat niettegenstaande hun groot getal met eene bewonderenswaardige regelmatigheid ging- Anderen kapten met bijl en houweel de houten afsluiting van de houtstatie weg. En de overigen, hadden het kritieke punt te be schermen de Merxemschestraat. Al wat hout was aan de gebouwen werd afgekapt. De daarachter liggende houtstapels werden weggedragen. De loodsen werden met zeilen overdekt en geheel ingesloten, alles om het ontvlammen van het hout te beletten. Te twee ure was alle gevaar voor uitbrei ding geweken. Wel had het vuur bjjna nog niets in hevigheid afgenomen, doch het voornaamste, het was beperkt en wel aan de Eeckerenstraat. Van de 15 huizen dier straat is er slechts één gespaard gebleven. Al de andere zijn voor meer dan de helft door het vuur ver nietigd. Het eenige huis wat aan de overzijde der straat, tusschen de houtstapels lag en »Het Huis ten Halve« heette, is totaal een prooi der vlammen geworden. Alleen eenige in- gestorten muren zijn er van over gebleven. Langs den noordkant van den geweldigen brandstapel is men in strijd geweest met het alvernielend vuur voor de inrichtingen en gebouwen der nieuwe droge dok van de firma Dyckerkof en Wittmann. Men is genood zaakt geweest de papieren en de brandkast op eene veiliger plaats te brengen. Er was in den beginne ook sprake dat er daar veel dynamiet lag dat gebruikt wordt voor de opruiming der ingestorte kaaimuren. Later heeft men daar echter niets van gehoord. De Antwerpsche Gaarkeuken en een paar loodsen zijn gespaard gebleven. Wanneer men nu eene rechte lijn trekt dezer gaar keuken tot aan de Eeckerenstraat, dan heeft men de geheele uitgestrektheid van den brand. Al wat links dezer lijn gelegen is, tof aan de Kattendijkdok, is een prooi der vlammen geworden. De verdediging van België. De koning die een langdurig onderhoud heeft gehad met den chef van den generalen staf, heeft Woensdag geconfereerd met den minister-president en den minister van oorlog over de organisatie van de nationale verdedi ging. Daarna heeft de minister-president nog een langdurig gesprek gevoerd met den directeur van de verdedigingswerken te Antwerpen. De lichting 1909, die Donderdag naar huis gezonden zou worden, bljjft tot nader order ouder de wapens. In het Dixie-theater te Nashville (V. S.) kwam een getrouwde vrouw op het heilloos idee een tweetal revolverschoten te lossen op een jong meisje dat zjj verdacht betrekkingen te onderhouden met haar echtvriend. Het meisje zonk na het tweede schot ontzield ter aarde. De moordenares werd gepakt. Natuurljjk ont stond een paniek en volgens Amerikaansche gewoonte vielen in het gedrang een paar honderd vrouwen flauw en werden 'n kleine 50 personen min of meer ernstig gekwetst. Dreigbrieven. Sedert verscheidene weken ontvingen per sonen uit den adelstand te Brussel dreigbrieven, zoo gezegd uitgaande van de >Zwarte Hand*. Die brieven eischen onder doodsbedreigingen geld. De baron de Zerczo, Keyenveldstraat, had in veertien dagen tijd twee zulke brieven ont vangen. Men eischte van hem een som van 1000 fr., die hij in een kist moest neerleggen am den Duivelsput, in Terkamerenbosch. De politie spande een strik en betrapte by den dageraad, twee jonge gasten, ter plaatse waar de kist moest worden geplaatst. Zjj werden aangehouden. Het zijn twee jongens van goede families, en 15 jaar oud, wonende te Elsene. Zij bekenden wel den laatsten brief, maar met de andere te hebben geschreven. Het ongeluk by de manoeuvre». Een patrouille van 2 officieren, 2 onder officieren en 20 huzaren van het Ulanen- regiment Oschatz, die by Obervogelensang de Elbe wilde oversteken, werd door den stroom meegesleept. De officieren en één onder officier kwamen goed aun den anderen oever. Toen de officieren zagen, dat de soldaten ge vaar liepen» sprongen zjj dadelijk in de rivier, maar konden door de kracht van den stroom niet in het midden komen. Inmiddels waren schippers met bootjes toegesneld, doch zjj konden niet meer voorkomen, dat elf man van het regiment verdronken, één onderofficier en 10 soldaten. De lijken werden, nadat pogingen om de levensgeesten op te wekken, vruchte loos bleken, naar het garnizoenshospitaal te Pirna overgebracht. Onlusten. e .In verschillende steden van Frankryk hebben Dinsdag weder ernstige ongeregeldheden plaats gehad. .Te Lorient werd eerst een vergadering ge houden in de arbeidsbeurs, waar 5000 personen bjjeeu waren gekomen en daarna hadden woelige straatbetoogingen plaats. Te St. Etieune brak de menigte door het troepencordon, drong toen de markthal binnen en vernielde alles wat haar daar voor de hand kwam. Te Mézières trachtten stakende arbeiders de poorten van een automobielfabriek open te breken zjj werden echter door de troepen uiteengejaagd Er ontstond oei een gevecht tasschen stakers en militairen, waarbij een aantal arbeiders gewond warden ea een dertien jarige jongen onder den voet geraakte en door de paarden van de kavallerie werd doodgetrapt. Uit Creil wordt aan de »Liberté< bericht: Er zjjn barrikaden opgeworpen op de wegen naar Nogent en Montaterre en den overweg van de »Compagnie du Nord*. De opstandelingen planten daar de roode vlag, beschimpen de soldaten en steken de huizen van de baanwachters in brand. De troepen, die met steenworpen werden ODtvangen, hebben charges gemaakt op de opstandelingen. Een nieuw geval van ,.sati". Sati is de naam voor het aloude gebruik der weduwen-verbranding in Britsch-Indië. Ann dat gebruik werd officieel in 1832 eeu einde gemaakt, toen lord William Bentinck daartegen een verbod uitvaardigde. Zoo nu en dan komt het echter nog voor, dat weduwen zich vrijwillig aan dat gebruik onderwerpen, gelijk nog onlangs geschiedde. Te Calcutta heeft da vrouw van een Benga lees, toen deze op sterven lag, na zich in haar beste kleederen te hebben gehuld die zelve in brand gestoken, om zoo den vuurdood te ouder gaan. Hoezeer het oude, gruwelyke gebruik nog steeds bij de Hindoes in eera wordt gehouden bljjkt wel daaruit, dat het huis, waarin het ijselijk tooueel werd afgespeeld, nu een bede vaartplaats is geworden voor vrouwen uit alle 8taudeu der inlandsche maatschappij, die zich gelukkig achten, indien zij iets van de asch der martelares kunnen bemachtigen. Winter Seizoen 1911-1912. Heropening der Varielé's, Vrjjdag 22 Sep tember, met een uitstekend groot Programma niet miuder dan vier aller grootste nummers, zonder de andere aantrekkelijkheden. Zondag 24 September eerste dagvertooning. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 16 Sept. 6.47 7.22 Zondag 17 8.7 8 59 Maandag 18 9.52 10.40 Dinsdag 19 11.23 11.56 Woensdag 20 0.24 Donderdag 21 0.50 1.11 Vrydag 22 1.32 1.51 M «1 D 11 11 It Groote Najaars Opruiming

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3