BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. aanduiding tegenover wien een bepaalde candidaat werd gesteld. De inrichting der verkiezing zou door de hier bepleitte verandering er niet samen- gestelder op worden. Of in de practijk wellicht aan het hier bovengestelde systeem, bezwaren zouden ver bonden zijn, is nu niet zoo gemakkelijk te zeggen. Stellig ondervangt het vele fouten die aan het huidige stelsel bleven. Verder dient onderzocht te worden, wat gedaan kan worden om tot een betere samen stelling van de stembureaux te geraken. We wezen in den aanvang van dit artikel reeds op de ingewikkelde bepalingen van de kies wet en den omslag, die aan het werk in de stembureaux is verbonden. 't Is vooral ook te hopen, dat men zijn aandacht zal wijden aan de kiezerslijst, niet alleen aan de samenstelling ervan, doch ook aan de inrichting van de lijst zelf. Er bestaat geen onhandiger boek dan de kiezerslijst. Splitsing van ieder district is dus noodzakelijk. Bezwaren er tegen, behalve het werk van het splitsen, zijn er stellig niet. Wat de samenstelling der stembureaux be treft, zou de beste oplossing niet deze zijn dat de voorzitters gerecruteerd werden uit ambtenaren van de gemeente. Zij zijn met administratief werk op de hoogtedoor ge regeld in zoo'n bureau te zitten, zullen zij spoedig de noodige routine opdoen. Eenige stabiliteit in de samenstelling der bureaux zal stellig ook aan den gang van zaken ten goede komen. Iedere administratie heeft haar eigenaardige moeilijkheden en de bjjzondere omstandigheid, dat bjj een der verkiezingen in een kort bestek aan zeer veel voorschriften moet worden voldaan, dat minutieus een niet al te heldere wet moet worden nageleefd terwijl niemand die taak als zijn dagelijksch werk heeft, maakt het »eere-ambt« van lid van een stembureau tot een moeilijk, niet benijdenswaardig en maar al te vaak ondankbaar baantje. .Militaire vourzorgs-iuaatregelon. Houdt het Koninklijk besluit tot verlenging der herhalingsoefeningen voor de lichtingen 1907 en 1908 verband met den algemeenen politieken toestand in Europa? De vraag is in enkele bladen gesteld geworden. Gemakke lijk te beantwoorden is ze niet, aangezien van de regeering bezwaarlijk verwacht kan worden, dat zij in de gegeven omstandigheden de twijfelaars uit den dool helpt. Men zij daarom voorzichtig bij het aanvaarden van oogen- schjjnlijk zeer aannemelijke conclusies. Nochtans schijnt het niet gewaagd en niet avontuurlijk, naar aanleiding van hetgeen be kend is geworden zekere vermoedens te opperen. Wij doelen hierbij niet alleen op de evenge- noemde verlenging der herhalingsoefeningen, wjj denken evenzeer aan het afgelasten van de manoeuvres der derde divisie, aan de bij zondere aandacht, welke in den jongsten tijd aan het vierde regiment vesting-artillerie (het kustregiment) schijnt te worden gewijd. Wij weten het wel, dat het uitblijven van boven- USÖoelde manoeuvres verband houdt met het mond- en klauwzeer en dat voor die manoeuvres thans regiments-oefeningen schijnen in de plaats te zijn getreden, maar de vraag, of hiermede alles gezegd is, wat over deze zaak te zeggen valt, behoudt o. i. niettemin hare beteekenis. Zou het niet kunnen zijn, dat het mond- en klauwzeer ditmaal bij wijze van uitzonde ring den minister van oorlog even gelegen kwam als het zijn ambtgenoot voor landbouw in ongelegenheid bracht? Hoe dit zij, vast gesteld kan worden, dat in de jongste dagen door onze troepen in Limburg (Venloeen bijzondere activiteit is aan den dag gelegd. Vergissen wij ons, als wij rneenen, dat hier aan de concentratie van troepen, welke in nabijgelegen Duitsche grensgarnizoenen heeft plaats gehad en nog steeds voortduurt, niet geheel vreemd is Aan de andere zijde der spoorlijn Venlo Roermond—SittardMaastricht, in Kempen, Odenkirchen, Erkelenz, Aken, overal zijn de Duitsche bezettingen op buitengewone sterkte gebracht. Hoe gering op dit oogenblik de kans op een bloedig conflict ook moge schijnen, te verklaren ware het, zoo onze regeering onder de bovengemelde omstandigheden bij zonder op haar qui vive was en voortdurend een waken oog in het zeil hield. Niet alleen de infanterie en cavalerie in het hier moet lichterlaai branden vóórdat ik mijn znsters dochter met een armen waterrot laat tronwen. Daar zjjn andere lui voor mijn nichtje, het mooiste meisje van alle zoetwater- zeëenlui, die den gebeeien vaartoren met good kannen laten beslaan, en waarvoor de oude Carbridge, voormalig sergeant bij het vierde regiment, zich niet behoeft te schamen." (Wordt vervolgd). Zuid-Oosten van ons land trekken intusschen op dit oogenblik de aandacht. Ook onze*-' vestingen zoo beweert men -worden in' zekeren staat van tegenweer gebracht, terwijl! de kustartillerie zich een bijzondere rol schijnt' te zien toebedeeld. Zou het niet kunnen zijn,a dat deze laatste maatregel slechts in formeel opzicht namelijk als manifestatie, dat wij" aan geene zijde schending onzer neutraliteit? en overschrijding onzer grenzen zouden dulden met de Limburgsche oefeningen op éérn* lijn te stellen is, doch dat in werkelijkheid de laatste van veel grooter beteekenis zijn Een plaatsje als Kempen men dient het niet te vergeten is slechts 1-8 kilometer van Venlo verwijderd. Hiermede willen wjj niet gezegd hebben, dat de in Duitschland' genomen maatregelen ook maar eenigszins een voor ons land gevaarlijk karakter dragen. Maar ook met onwaarschijnlijkheden moet in' de politiek rekening gehouden worden. Ook' zelfs nog na hetgeen in de laatste dagen verluidde. Wat in schijn vredelievende toe nadering is, kan in waarheid een poging tot het rekken der onderhandelingen ter volledige uitvoering der mobilisatie zijn. Wellicht" is het mede op deze gronden, dat thans van onze zijde in het Zuid-Oosten van ons land met eenige zorgzaamheid wordt opgetreden. Sinistere conclusies behoeft men intusschen daaruit geenszins te trekken, schrijft de NR. Ct De roorie Dinsdag. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrij ven gericht dd. 9 September aan de heeren Vliegen en Van Kuykhof, respectievelijk voorzitter en secretaris der S. D. A. P., naar aanleiding van hun schrijven dd. 4 September, waarin den Minister wordt medegedeeld dat op 3 19 September het adres der S. D. A. P. tot invoering van algemeen kiesrecht te ongeveer half drie des namiddags zal worden bezorgd aan zijn departement en waarin verzocht wordt de deputatie, die hem dan namens het bestuur persoonlijk dat adres zou willen aanbieden, te ontvangen. De Ministers kan zich tot zijn leedwezen tot persoonlijk ontvangst der deputatie niet bereid verklaren, omdat daaraan blijkens het gesproke ne op het congers der S. D. A. P. op 16 April 1911 een beteekenis zou worden gegeven, welke hij niet voor zijn rekening zou kunnen nemen nl. om een demonstratie te stellen tegenover de opening der Staten Generaal dooi" H. M. de Koningin, welke opening genoemd werd de propaganda voor de Koningin, terwijl de be dreiging geuit is dat bij weigering de koninklijke optocht zou worden dienstbaar gemaakt aan het doel, met de betooging beoogd. Ware den Minister eenvoudig verzocht om op een hem gelegen tijd een deputatie der S. D. A. P. tot aanbieding van een adres voor algemeeen kiesrecht te ontvangen, dan zou het a den Minister aangenaam zijn geweest aan dat verzoek te voldoen. Een Waterleiding voor Zeeuwscli-Vlannderen. Gisteren werd alhier een vergadering ge houden waarin Dr. J. W. Jenny Weyerman, secretaris der staats-commissie voor drink watervoorziening, de mogelijkheid en het nut eener waterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen uiteenzette. De vergadering werd geleid door den heer J. Wisse, voorzitter der gezondheidsconimissie, en bijgewoond door de gemeenteraden van Ier Neuzen, Hoek en Zaamslag. Voor de overige gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen was dienzelfden dag t£ Sas van Gent en te Axel reeds vergaderd. Dr. Jenny Weyerman begon met er op te wijzen, dat 21/a jaar geleden voor Zuid- Beveland het idee werd gevormd voor een waterleiding. Thans is men daaraan volop bezig en op zelfs tot alle dorpen en gehuchten op dat eiland zal binnenkort de waterleiding o werken. Daarmede is uitgemaakt, dat het i mogelijk is een geheele streek, door een j waterleiding van water te voorzien. Eenige heeren hebben toen gevraagdis dit voor Zeeuwsch-Vlaanderen ook niet mogelijk. Men heeft toen gezocht naar wal er in deze streek. Er is geboord en gezocht maar dat had geen resultaat. De boring heeft toch nut gehad, want de staats-commissie heeft in Noord-Braband laten zoeken en daar is water en veel water, dat is bewezen. Dit water is nu niet maar zoo zoo, maar uitste kend drinkwater. Om het water van daar te krijgen zou er een buis door de Schelde gelegd moeten worden en wel over Belgisch grondgebied. De Staats-commissie heeft dit gezegd tegen de Regeering en opgemerkt dat die buis veel geld zal kosten. Die buis zou aan Putten in de Schelde gaan en op Belgisch grondgebied boven komen om dan aan de Kouter ons land binnen te komen. Spreker meent, dat van België de vergunning voor het leggen van die buis wel verkregen zal worden, maar alvorens daarvoor pogingen te doen, wil de Minister eerst weten of een groot deel van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen daaraan willen medewerken. Spreker kan mededeelen, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen geen goed water in groote hoeveel heid en voortdurend is te vinden. Ook niet over de grenzen in België, noch te Clinge, •"it. Nicolaas of Gent. In Noord-Brabant is het water in groote hoeveelheid* Daar zijn 2 putten gemaakt op 30 méter afstand van elkaar en uit die putten werd een maand lang 80 M3 per uur opgepompt en steeds bleef het water stroomen. Het komt er nu maar op aan of de gemeenten willen medewerken Het kan op dezelfde manier als in Zuid-Beveland. De gemeenten moeten vormen eene Naaml. ennootschap. Zij moeten een leening sluiten ter verkrijging van het benoodigde kapitaal. Daaraan moet iedere gemeente deelnemen naar het getal inwoners. De rente en aflos wordt door de regeering gegarandeerd. Als dus de inkomsten van de waterleiding niet voldoende is om de rente of de aflossingen te doen, dan past de regeering het ontbrekende bij, terwijl er bij bepaald wordt dat het ontbrekende niet gevonden mag worden uit den Hoofd Omslag. Voor Zuid-Beveland was noodig een kapitaal van l'/4 millioen. Voor deze waterleiding zal meer noodig zijn door de kosten van die buis. Voor Zuid-Beveland is het tarief, bepaald op 10 cent per week voor arbeiderswoningen en 10 tot 15 gulden per jaar voor burger woningen, terwijl voor landbouwers, die veel water noodig hebben, dit is bepaald op 30 cent per M3. Alsnu wordt gelegenheid gegeven om vragen te doen. Op een vraag naar de kwaliteit van het water antwoordt dr. W., dat het Brabants water uitstekend is, het chloorgehalte zeer gering, de hardheid slechts 21/,, kristalhelder en uitstekend drinkwater. Nog wordt gevraagd of het niet van Vlis- singen uit door de Schelde kan. Daarop antwoordt dr. W. dat het wel kan, maar veel kostelijker, maar bovendien heeft Walcheren geen water genoeg daarvoor. Dr. W. geeft nu den raad, dat de ge meenten, die besluiten Jmede te werken een comité vormen, waarin van iedere gemeente 2 afgevaardigden zitting nemen, om de verdere plannen nader te bespreken. Met een woord van dankzegging aan den spreker sloot de voorzitter duarna de ver gadering. Een groot aantal leden gingen Zondag namiddag van uit hotel Den Appel van dhr de Bujj, waar de vischclub De Baars haar domicilie heeft, naar het kanaal nabij het eeiste veer. Daar werd een vreedzame wedstrjjd in de edele vischkunst gehouden en i«der beijverde zich om binnen den vastgestelden tjjd zooveel te vangen als hij kon, want het aantal gaf voor de prjjzen de beslissing. Een der meeat geroutineerde visschers, de voorzitter, had het te diuk met de contiöle dan dat hy kon mededingen. De prijzen werden behaald als volgt le prijs L. Cortvriendt, 2e, 3e, en 4e bij loting wegens geljjk aantal, achtereenvolgens E. de Smet, W. Tissot en J. Doppegieter, 5e en 6e ook bjj loting Ch. de Cooker en H. de Cooïer. Ook de vijf laatste pryzen vielen om dezelfde reden by lotng aan de winners ten deel n. 1. 7e prijs Jacs. Bliek, 8e P. v. D liessen, 9e A. Maandag, 10e J. v. d. Pejjl, en 11e Pr. de Pauw. De prijzen werden uitgereikt in het lokaal van den Heer M. Adriaansen. Ze vielen zeer in den smaak. Hartelijk werd er gelachen toen een winner, minnaar van het geheim zinnige, een gesloten doos koos met het opschriftHet wonder van Amerika, welk wonder bij opening een Russische beer bleek met knikkenden kop. De andere pryzen be hoorden in de vischsport thuis, zoo goed de portemonnaie en pijp als heugel en vischmaud De Heer O. de Pauw, voorzitter, roemde bjj zjjne toespraak tot de leden de gezellig heid en harmonie, die steeds heerschten en sprak de hoop uit, dat meer dan één genoeg- Ijjk samenzjju op dezen dag zou volgen. Zaterdag werd alhier door het Bestuur van den polder Nieuw Otheue ten kantore van den ontvanger-griffier aanbesteed bet herstel en de vernieuwing van werken tot zeewering enz. aan bovengenoemdeu polder. Hiervoor werd ingeschreven als volgt M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 478, Jan Jansen te Ter Neuzen voor 474, C. Klaassen te Zaamslag voor 472, Jac. van Drongelen te Hoek voor ƒ448, Jac. Ptjpelink te Ter Neuzen voor 441, Jan de Bree te Ter Neuzen voor ƒ440, M. A. Verschelling te Ter Neuzen voor 430 en J. Wolfert te Hoek voor f 423. Gisterenmorgen tegen nalf twaalf werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de zg. Varkensbuurt, ontstaan vermoedeljjk door het spelen van kinders met lucifers. Een paar bestuursledeu der brandweer waren al spoedig op weg met Spuit C, maar gelukkig behoefde deze geen dienst te doen, daar men de vlammen spoedig kou uitdooven. Een tjjdlang was er nog al eenige toeloop van menschen, die allerlei beschouwingen leverdon over wat had kunnen gebeuren in deze druk bevolkte buurt, als er niet zoo gauw middel gevonden was om te blusschen. Na eenige oogenblikken was de rust weergekeerd en wees alleen eeoe geschroeide gordjjn vóór het eenige raam van het huisje er op, dat hier een begin van brand geweest was. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Ter Neuzen aan boord van het motorschip »Zeelandc schipper H. van WVjjnen, van Werkendam, dat zich gereed maakte om te schutten, een spirituslamp van den motor gesprongen, waardoor de omstreeks 16-jarige zoon, die den motor bediende, in brand ge raakte. Om zijn brandende kleeren te blusschen wierp zijn vader hem op zjju verzoek buiten boord, doch kon hem wegens de duisternis, daarna met groote moeite redden. De rechterarm van den jongen is deerlijk gebrand, terwjjl de schipper zelf aan beide banden brandwonden heeft bekomen. De oefeningstjjdperken van de in 1912 te houden landweer-oefeningen, waaraan deelnemen de lichtingen 1907, 1908, 1910 en 1911,' zjjn voor wat Zeeland betreft vast gesteld als volgt: Te Vlissiogen van het 39e bataljon twee compagniën van 25 tot 30 Maart en een compagnie van 22 tot 27 April en te Ter Neuzen een compagnie van het zelfde bataljon van 22 tot 27 April. In de Vrjjdagavond te Axel gehouden vergadeiing van de vereeniging >Ambachts- belang* was ingekomen een schrjjven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de aanvraag om Rjjkssubsidie te laat was inge komen benevens een schrjjven van Provin ciale Saten, dat die aanvraag om subsidie in de najaarszitting zal worden behandeld. Verder werd het huishoudeljjk reglement vastgesteld. Het onderwjjs zal gegeven worden gedurende de maanden October tot en met Maart, eiken avond drie uur, uitgezonderd Zaterdag. Het lesgeld werd verdeeld in vier klassen: le klas ƒ2.50 voor één en 2 voor meerdere leerlingen uit één gezin2e klas ƒ4 en ƒ3; 3e klas 6 4e klas 7.50, ter wijl het bestuur het recht heeft leerlingen kosteloos of tegen verminderden prjjs toe te laten. Alleen die leerlingen worden toegelaten, die een bewjjs van het hoofd der school kunnen overleggen, dat ze met vrucht het lager onder wjjs hebben genoten. De curcus duurt vjjf jaar eu is verdeeld over vijf jaar. De leer middelen zullen gratis aan de leerlingen worden verstrekt, uitgezonderd de passerdoos. Er zal les gegeven worden in hand- en vakteekenen, rekenen en meetkunde en Neder- landsche taal en schrjjven. Uit een weide onder de gemeente Axel is Zondagavond een koe gestolen van den vrachtrjjder L. W. aldaar. Van den dader tot heden nog geen spoor. M«t ingang van 1 Oct. is benoemd tot onderwjjzer in de Nederlandsche taal aan de Rijks-normaallessen te Axel de heer H. O. W. Bljjdenstijn, hoofd der school te Honte- nisse. Donderdagavond mende in den Zout- landpolder, onder Ossenisse, de landbouwer P. Vr. nabij zjjne hofstede een wagen met twee paarden bespannen. Door te kort draaien, geraakte het voertuig van den djjk, de paarden sloegen op hol, met het ongelukkig gevolg, dat de man van den wagen stortte en de wielen over het lichaam kreeg. Een uur later was hjj overleden. Hij laat eene weduwe met twee kinderen na. Voor de vacante betrekking van water bouwkundig ambtenaar te Hoofdplaat zjjn bjj het bestour der waterkeering van den cal. >Hoofdplaat« en »Thom tes« polders 24 solli- citatën ingekomen. De heer J. L. J. de Glopper te Aar denburg heeft zjjn herbenoeming als wethouder niet aangenomen en tevens bedankt als lid van den raad. 16 September is het honderd jaar ge leden, dat de mooie Ned. Herv. kerk te Sluis ook een prooi der vlammen werd, eveneens door de onvoorzichtigheid van een lood gieter. Da nieuwe kerk is niet op dezelfde plaats gebouwd en in 1823 werd het nieuwe bede huis ingewijd. Tot hoofd der chr. school te Sluis is benoemd de heer W. Visser te Gameren bjj Zalt-Bommel. Aan den heer A. F. Wisse is eervol ontslag verleend als lee'aar in de geschiedenis aan de rijksnormaallessen te Oustburg. 1 e Breskens werd Zaterdagavond van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2