UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. van deze vesting dient eigenlijk alleen om dat te bewaken. Maar hoe goed die bewaking ingericht was blijkt uit het volgende. Op nog steeds niet verklaarde wijze dron gen 12 onbekenden de vesting binnen, en door talrijke wachtposten heen tot het arse naal, om dit te berooven. Eerst door leven in het arsenaal werden de wachthebbende soldaten op de roovers opmerkzaam gemaakt toen zij oprukten werden zij door de roovers met scherpe salvo's ontvangen. De soldaten, die een doode en vele ge wonden zagen vallen, geraakten zoo in ver warring, dat zij op de vlucht sloegen en alleen daardoor is het mogelijk dat de roovers, met achterlating van een doode, konden vluchten. Bewijst dit voorval hoe slecht de bewaking der Russische vestingen is, een ander voor beeld toont, dat het overal hetzelfde en op de sckietterreinen wellicht het ergst is. Op een schietterrein in de nabijheid van Warschau hadden zeven kleine meisjes zich in een blindeering verborgen, om granaatscherven te verzamelen. Een granaat sloeg bij het vuren in die blindeeringtwee meisjes stierven, nadat armen en beenen haar van 't lijf waren gerukt. Van de andere vijf werden1 twee ernstig en drie licht gewond. P E R Z I E. Een nederlaag van den Ex-Sjah. Het schijnt dat Mohammed Ali's avontuur in Perzië het einde tegemoet gaat, en dat zijn coup d'état mislukt is. Met zijn Turkoman- nen en Schasewennen is hij tot enkele mijlen van Teheran doorgedrongen, maar daar werd zijn legertje door de troepen uit Teheran, die door vrijwilligers waren versterkt, aan gevallen en verslagen. De correspondent van Reuter te Teheran maakt tenminste melding van een beslissend gevecht op eenigen afstand van Teheran, waarin de troepen van den ex-Sjah, onder bevel van Sardar Arschad, door de regeeringstroepen verrast, overvallen en verslagen werden. De aanval der regee ringstroepen werd geleid door den directeur der politie Jefrem, 'Sardar Bahadur en Sardar Mohbasjem. Omtrent de bijzonderheden is weinig bekendde troepen van Mohammed Ali werden uiteengeslagen, 300 Turkomannen benevens de aanvoerder Sardar Arschad werden gevangen genomen, en vier kanonnen buit gemaakt. Sardas Arschad zal wegens muiterij en opstand standrechterlijk worden doodge schoten. Aan de zijde der regeeringstroepen vielen drie Bachtiaren, en werden er vier gewond. Een nauwkeurige aanwijzing van de plaats waar het gevecht plaats had, ontbreekt, en dat is niet zonder beteekenis. Want zoodra het bekend was, dat Mohammed Ali in Perzië was geland liet de Russische gezant te Teheran openlijk bekend maken, dat Rusland geen gevecht binnen 30 K. M. van de hoofstad zou toelaten. Wat zooveel beteekend als is de sjah tot 30 K. M. van de hoofdstad doorgedrongen, dan zal hem niets meer in den weg worden gelegd. De Russische gezant kan nu laten nameten, of de Sjah, op 30 K. M. of binnen dien afstand van Teheran zijn noodlottige nederlaag leed Maar het is waarschijnlijk dat de Russische regeering wel meer zorg zal hebben voor de redding van Mohammed Ali uit zijn nood is het Reuter-bericht juist, dan is de toestand waarin de ex-Sjah zich bevindt hoogst précair en is zijn leven zelfs in gevaar. En op Rus land, dat ondanks de overeenkomsten de mo- reele verantwoordelijkheid voor den inval van den ex-Sjah draagt, rust nu de plicht te zor- werd het afgesproken tusschen uw oom en mij en na is de tijd aangebroken, dat wy ernst zullen maken. God zegene uw oogen, haba Den ktamerszak b ng ik aan den kapstok en bier in de buurt koop ik een boerderjj." „Om door uw invloed mjju oom nog onge lukkiger te maken dan kjj is," viel Mary bem bier woedend in derede. „Of denkt gij, dat ik bet niet merkte, dat gjj bem heimelijk het vloeibare vergif levert, om hem voor uw plannen te winnen Maar wie tot zulke schandelijke middelen zijn toevlucht neemt om de lieden voor zich in te nemen, kan geen aanspraak maken op een vriendelijke behan deling van mijn kant, zonder nog te spreken van.Zij hield plotseling op, een gloed bedekte haar wangen, en haar donkere wenk brauwen samentrekkende, keek zij naar de plaats, waar voor weinige minuten minuten Frank stond. „God zegene uw oogen, Mary," begon de kramer weer te vleien, „wanneer ik de goede luim van uw oom zoo nu en dan eens door een fleschje aanwakkerde, was dit evenmin een misdaad, als wanneer ik u af en toe een zijden doek om den hals knoopte, of wei een gouden ring aan den vinger stak. En zoodra alles in orde is, ben ik do man, die dan oude wel van zijn slechte gewoonte zal weten af te brengen. Wel meisje, wat bij zeer zeld zaam voorkomende bezoeken geoorloofd is, gen, dat hij er heelhuids weer uit komt. De politieke beteekenis van Mohammed Ali's nederlaag is, dat het plan, hem Perzië opnieuw als heerschar op te dringen, mislukt is. De Engelsche staatslieden hebben tot dus ver nog geen openlijke meening uitgesproken over dezen door Rusland begunstigden staats greep, maar het is duidelijk dat Engeland vooral dit zeer hoog moet opvatten. Voor Rusland is het mislukken van den aanslag een voorbijgaande, zjj het ook zeer onaange- name episode, voor de verhouding tusschen Engeland en Rusland is het een zeer ernstige1 gebeurtenis. De mogelijkheid van een botsing, die onvermijdelijk scheen zoo Mohammed Ali' met Russische hulp weer op den Perzischen,* troon was gekomen, is weliswaar door deze nederlaag weggenomen maar wat te denken van de betrekkingen met een land, dat op zulk een onwaardige wijze alle overeenkomsten'1 schond, alleen om zijn belangen in Perzië* nog wat krachtiger te doen gelden. Mohammed Ali heeft, zoo zijn tocht mislukt en zijn legertje uiteengeslagen is, een zeer slechte zaak gemaakt. Zijn jaarlijksch pensioen' van 100.000 Tomans is vervallen, nu hij de bepalingen van de overeenkomst heeft geschon den en het eenige wat hem nu te wachten staat is, dat Rusland hem een karig pensioen uitkeert en dat hij de rest van zijn levensdagen als Russisch gepensionneerde slijt, zonder ooit weer gelegenheid te zullen krijgen zijn rechten op den verloren Perzischen troon te kunnen doen gelden. niet roekeloos te geven, als de Chineesche regeering niet ernstig de taak ter hand neemt om het volk te helpen zooveel in haar macht is. In drie provincies van Mantsjoerije is de uitvoer van graan verboden. CHINA. Watersnood en hongersnood. Volgens berichten uit Sjanghai van Woens dag is in alle districten, waarvan Sjanghai en de kusthavens voor den toevoer van levensmiddelen afhankelijk zijn, de oogst door regen en overstrooming vernield. Ook alle provincies in het centrum worden door bon- j gersnood bedreigd. Het water van de Jang- tse-kiang is nog niet gedaald. De dijken zijn niet tegen den druk van het water bestand. In sommige districten ten zuidwesten van Sjanghai hebben de landlieden zich bij elkaar aangesloten om met vereende krachten de dijken op te hoogen en het water te keeren, hoewel het tien voet boven het niveau der velden staat. Hier en daar staan de menschen tot hun hals in het water om de veldvruchten in het overstroomde land nog binnen te halen, bedorven als het is. In het dal derJang-tse zijn, gelijk vroeger reeds gemeld, meer dan 100,000 menschen omgekomen, terwij millioe- nen uit hun verwoeste huizen verdreven zijn, naar hooger gelegen streken, waar de meesten tegen den neerstroomende regen sleehts door wat haastig gevlochten matwerk een onvol doende beschutting vinden. De sterfte neemt dagelijks 'toe tengevolge van het uitbreken van de pest. De dienst op den Nanking-spoorweg is ontredderd, doordat duizenden menschen kampeeren langs de lijn. Groote troepen van verarmde landlieden trekken plunderend naar de groote steden. Rijstwinkels worden leeggehaald en vele regeeringsgebouwen zijn vernield. De troepen te Nanking zijn opgeroepen om den opmarsch der plunderende landlieden te stuiten. Men vreest, dat zoodra het water gaat vallen, de t duizenden menschen, die thans op de heuvels een toevlucht hebben gezocht, als een honge rige bende het land onveilig zullen maken. De Engelsch-Amerikaansche tabakmaat schappij en het Centrale Chineesche Comité tegen den hongersnood, dat in het voorjaar reeds veel goeds deed, beramen maatregelen tot algemeene hulpverschaffing. Inmiddels verzoekt de pers het buitenlandsch publiek past niet voor het dageljjksche verkeer, i Hahaha zoo lief als ik u heb, zou ik er toch a weioig zin in hebben, u eiken morgen met een nieuw geschenk te vereeren." „Nooit heb ik het geringste van u verlangd en had ik geweten, met wolk onwaardig doël uw geschenken gegeven werden, ik zou ze geweigerd hebben. Maar ik hield u vooreen vriend van mijn oom en bovendien was ik een kind, maar nn is het uit verstaat ge. En wanneer gij denkt, dat uwe geschenken u een recht op my geven, dan bestryd ik dit ten zeerste!" sprak Mary bevende van woede. „Neen, Maryde geschenken geven mij geen recht, maar daar ik door beloften van uw oom een recht op u verkreeg, zoo behoef ik er niet karig mede te zyo," sprak Parker jangzaam, elk zyner woorden wegende. „Zoo, meent gy dus een recht op my te hebben," riep Mary nog driftiger. „Maargy zult niet langer in twyfel verkeeren" en zy bedaarder voort: „hier zjjn al uw geschenken, niets ontbreekt, doe ze weder in uw geluk bjj een anderp, want ik herhaal bet, wat gij ook met mijn oom besproken moogt hebben, ik heb myu eigen, vrijen wil, en weusch hem tot myn laatsten ademtocht ook te houden." Parker was opgestaan, keek verwonderd naar het slanke, schoone meisje, met den dreigenden blik en de uitdagende houding. (Wordt vervolgd). De scherpschuttersvereeuiging »Voor Vaderland en Koning* heeft voor haren jubileumwedstrijd alsnog ontvangen een zilveren medaille van Z. K. H. den P.-ins der Neder landen, eau eerekruis van den heer W. ilovy, lid der Eerste Kamer voor Zeeland, te Amster dam, een verguld z Iveren medaille van den heer S. M. Polak te Vlissingen, oprichter der vereeniging, een verzilverde medaille van den heer J. J. va i der Peijl te lerseke, mede oprichter, en een zilveren medaille, als rozen- prijs voor den korpsschutter, van den heer P. M. C. van Sprang alhier. Voor de hooldacte slaagde te Breda de heer A. C. de Pauw te Ter Neuzen. Naar men ons meldt heeft onze s'ad- genoot de heer J. J. C. van Sprang op het concours gehouden te Brussel, door de horloge- makersvereeniging van België, de bronzen medaille met diploma behaald. Gisteren geraakte de 16-jarige P. F., werkzaam bij de bedijkingswerken aan den nieuwen polder te Hoek met zijn rechtervoet ODder een kipkar, waardoor vier teeneu werden plat gedrukt. De jongen leed veel pjju en werd door dokter Dejjer spoedig van genees kundige hulp voorzien. Zondagavond is ten nadeele van S. A. d'Hoens te Graauw (Jagertje), terwijl deze in ran herberg evtn bu ten Hulst vertoefde, dienst rijwiel ontvreemd. Eeu door de politie ingesteld onderzoek had tot dusver geen resultaat. Uit Sluis meldt men Dinsdag zou in de vergadering de beëediging plaats hebben van de nieuw gekozen leden. Dit kon echter niet plaats hebben, omdat beiden afwezig waren wegens ongesteldheid. Daar één der zieken niet als wethouder her kozen kon worden, voor hij beëedigd was, ging de raad naar de ziekekamer van den heer J. de Bruijne, waar genoemde op zijn bed de vereischte esdm aflegde. Hjj werd daarna met 5 stemmen als wethouder herbenoemd. Als tijdelijk wethouder werd de heer dr. Brand met 3 stemmen benoemd. Toen naar de raadzaal terug, waarin op ver zoek van 't lestival-comité, om tegemoetkoming iu 't te kort, afwijzend beschikt werd. Het adres van den heer E. Huijghebaert om subsidie voor den tram van Sluis naar Breskens over Retranchoment, enz., werd breed voerig besproken en de beslissing uitgesteld, daar de leden eerst inzage wenschten van de richting der lijn over den eigendom der ge meente. De nieuwe poTitie-verordening werd zonder stemming goedgekeurd, Als afgevaardigde naar de vergadering van de waterleiding werd dr. Brand benoemd. Door den Commissaris der KoningiD zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen te Sluis de heeren N. Metz en A. Hubregtseu beiden aldaar. Iu de Dinsdag te Aardenburg gehouden vergadering van den gemeenteraad werd a's wethouder gekozen de beer V. L. Reepmaker en herkozen de heer J. L. J. de Glopper, d e de benoeming in beraad hield. De jo»ge schut ters, die eenige subsidie voor den sergeant vroegen, konden ongetroost uaar buis gaan. De heer Reepmaker wilde ze nog wat toeden ken, maar de heer Wage vond, dat het rjjk al genoeg voor militairisme uitgaf. Dr. Doyai bad een protest bij den raad in gedieud, omdat zijn insti actie vau gemeente geneesheer veranderd was, zonder hem er in te kennen. Op zjjn vragen werd nog geen antwoord gegeven. De »St. Crt.« no. 209 bevat de statuten der Vereeniging »BommeVan den Broecke*, te Aardenburg. De vereeniging heeft ten doel de bevordering van opleiding van jongelieden in kunst, weten schap, industrie of ambacht. Iu Zeeland kwamen in de week van 30 Aug. tot en met 5 Sept. 8 gevallen van diphtheritis voor, n.l. 1 te Colijnsplaat en 7 te Rilland-Bath. Er wordt uit Zeeuwsch-Vlaanderen ge schreven Tengevolge vau de aanhoudende droogte beginnen de beetwortelen veel te lijden, vooral op de boogere grondeD. De opbrengst zal zonder twijfel veel geringer dan andere jaren zijn op sommige perceelen nog niet eens de heltt. 20.000 K.G. per geniet zal niet voor komen, wie 15 a 16.000 K.G. steekt, mag zeer tevreden zjjn. Velen zullen beneden de 10.000 bljj ven. /.omlag 10 September. Ned. Hervormde Kerk. l'ogiug tot moord. In dit voorjaar stond te Tiel het circus Paul Wilke. Een der bezoekers, de gegageerde O.-I. militair F. van Hardeveld, van beroep schilder te IJzendoorn, veroorzaakte een vecht partij, ten gevolge waarvan hij, onder hevig verzet, door den agent van politie Van Beek werd opgebraeht. De Tielscbe rechtbank ver oordeelde hem ter zake van dit verzet tot 10 dagen. Dit geval schijnt bij den 23-jarigen drift- hoofd kwaad bloed gezet te hebben. Woensdag 26 Juli was hij te Tiel en informeerde aldaar belangstellend naar Van Beekof deze in dienst was, waar hij woonde, hoe laat hij in dienst kwam, welken weg hij nam, enz. Toen Van Beek even voor één uur 's middags de Veemarkt afkwam om zich naar het politie bureau te begeven, liep Van Hardeveld op hem toe en loste a bout portant drie schoten uit een revolver op hem, die gelukkig geen van allen raakten, doordat Van Beek snel bukte. Van Hardeveld werd gearresteerd. Vooraf had hij zijn revolver in de stadsgracht geworpen, waaruit zij later werd opgevischt, nog geladen met drie scherpe patronen. Vrijdag stond Van Hardeveld te Tiel terecht beschuldigd van poging tot moord op Van Beek. Twee getuigen werden gehoord. Als verdediger trad op mr. E. J. J. van Everdingen te Tiel. Eisch twaalf jaar. Stakingsdelictéii. Voor de 4e kamer der Rechtbank te Amster dam stond Donderdag een 18-jarige matroos terecht, beklaagd »dat hij den 16 Juli 1911 met vijf vooralsnog onbekend gebleven per sonen op den openbaren weg, de Ruyterkade te Amsterdam, openlijk met vereenigde krachten geweld heeft gepleegd tegen Jacques Henri Valk, door ten aanschouwe van een twintigtal op dien openbaren weg zich bevindende personen te zamen optredende opzettelijk op bedoelden Valk af te komen en hem te slaan, hebbende de verdachte bi) die gelegenheid moedwillig met geweld meergenoemden Valk een vuistslag toegebracht, waardoor deze pijnlijk werd aangedaan.* Uit de behandeling van deze zaak bljjkt, dat beklaagde, die te Amsterdam woont, doch thans gedetineerd is, van 1 Juli at aan het z.g. posten mededeed. Op 14 Juli sprak hij met zijn medeposters vijf personen den 21-jarigen scheepskok J. H. Valk aan, die zich naar de West-Indische Mail begaf. Zij vroegen of hij zich ging aanmonsteren, wat de scheeps kok ontkende. Hij behoefde zich ook niet te laten aanmonsteren, want hij was nog aan zijn contract gebonden. In den ochtend van Zondag 16 Juli zich naar boord begevende, werd hij op de Ruyterkade bij den Oostelijken doorgang eerst door een clubje van vjjf personen mishandeld. Vervolgens kwam bekl. op hem toe en gaf hem een slag op schouder of gezicht. Twee politieagenten die het geval waar namen, verklaarden duidelijk gezien te heb ben, dat beklaagde den scheepskok in het ge zicht geslagen werd. Op de vraag van den politieagent, die be klaagde arresteerde, waarom hij den man mis handelde, antwoordde beklaagde »dat moeten wij doen namens het bestuur van den Zeemanshoed »Wij moeten de werkwilligen die genegen zijn te werken, zooveel mogelijk hinderen,* zeide bekl. verder. »Dus je moet ze ook de kop inslaan vroeg de agent. »Ja«, ant woordde bekl. Het O. M., mr. Peereboom, vroeg aan bekl. of de posters last hadden van het bestuur van den Zeemansbond om de werkwilligen lastig te vallen. Bekl. antwoordde bevestigend. Mr. PeereboomDus iedere poster was speciaal belast om werkwilligen te hinderen Bekl.Ja, voor zoover het zeelui betreft. Hierna nam het O. M. zijn requisitoir. Ge durende de rechterlijke vacantie zjjn reeds enkele zaken behandeld, die spr. zou willen noemen een treurige nasleep der zeelieden staking. Onder de zeer ernstige misdrijven en zeer laakbare handelingen, destijds gepleegd, behoort zeker het geval dat aan bekl. ten laste is gelegd. Spr. acht het ten laste gelegde -3 Sluiskil. Hulst. Ter Neuzen. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., l)s A. Timmer man. Geen dienst. 91/, uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 u., Ds. J. F van Hulsteijn Jr. Ingebruikneming der verbouwde Kerk. Nam. 2 u Ds. J. F. van Hulsteijn. Gereformeerde gemeente (Ylooswykstraat). Ter Nouzen. 9 u., 2 u. en 5'/t u., leeskerk Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5»/, u., De. G. van der Harden, van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Des avonds ö'/j u. Dhr. J J. Kenae.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2