Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Tariefplannen. DE VUURTOREN. pure tijden. Gedwongen Wtitjdsluititig. 1 No. 2199. Zaterdag 9 September 1911. 22e jaargang HERHAUNfiS-üi\DElt\M.lS. FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden 7 5 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. Ne 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters n&^r plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken W O e II 8 <t a g - on Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Voorzeker kan het tijdstip tot verwezen lijking der tariefplannen al moeilijker slechter gekozen zijn dan thans, nu een tijd van alge- meene duurte, als er op het oogenblik heerscht, zich waarschuwend tegenover die plannen stelt. In verschillende landen, die reeds jaren met tamelijk hooge tarieven gezegend zijn, beramen de verschillende regeeringen juist plannen om de bevolking in dezen tegemoet te komen. Daar is men juist doande om be staande tarieven te verminderen of zelfs tijde lijk sommige buiten werking te stellen. De duurte der verschillende artikelen dwingt daartoe. En hier staat juist eene verhooging van het tarief van invoerrechten te wachten. Elders gaat men de grenzen zoo wijd mogelijk openen, hier wordt beraamd ze te sluiten. Het Vaderland, dat hierop wijst, herinnert ook aan het bekende verschijnsel, dat ver hoogde prijzen z ch gewoonlijk lang staande houden, ook wanneer de aanleiding tot die verhooging niet meer bestaat. Het is dus te verwachten, dat de prijsverhoogingeu van thans nog lang zullen nawerken, ook bij andere gebruiksartikelen van verschillenden aard. Het blad wijst er nog op, hoe het invoeren eener verhooging van invoerrechten onder deze omstandigheden op Regeering en Volks vertegenwoordiging eene zware verant woordelijkheid legt. Volgens onze meening zullen de huidige omstandigheden velen van de tariefplannen afschrikken, die er vroeger onverschillig tegenover stonden. Naar het Eugelsch. 4) Wederom een minachtend schouderophalen en Fraük antwoordde „Passagiers zijn natnur- lyk zoo dom niet en daar ligt oDsook weinig aan gelegen. Wij vervoerenjoog slecht vracht goederen, want het is gemakkelijker, om in geval van nood oen scheepsmanschap te redden, dan de booten tot zinkens toe met jammerende vronwen en kinderen te vullen." „Hoelang zal uw reedery nog voortgaan met bet noodlot op die manier te tarten „Dat weet God!,, was het korte antwoord. Mary beet zich op de lippen en plukte een nieuwe vlierbloem. „Zeker totdat men op zekeren dag hoort „de Koningin van het Westen" is met man en muis vergaan sprak zy half tot zichzelf. „Langer zeker niet," antwoordde Frank zorgeloos en ook bij brak een bloem af, die by op zijn boed stak. „Ba, wat kan het my schelen, wanneer dit gebeurtOp den bodem van den Michigan rust men evengoed als in de kiezelaarde." FraDk wilde gaan, toen Mary half blozend Er zijn van die zaken, waarvan men de nadeelen moet zien en voelen. En thans bij de reeds heerschende duurte begint men be grip te krijgen van wat te wachten staat bij verwezenlijking der tariefplannen. Het is te hopen, dat dit begrip weldra al gemeen doordringt. De onlusten in Frankrijk en België waren waarlijk niet noodig, om de aandacht te vestigen op de voortdurende stijging van de meeste levensbehoeften en op de gevolgen daarvan voor de groote massa der verbruikers. Reeds vroeger hebben wij gewezen op het verschijnsel, dat nagenoeg alle voortbrengselen van nijverheid en landbouw gestadig in prijs stegen en dat deze rijzing zich in het bijzonder en het sterkst deed gevoelen in protectionis tische landen, waar, zooals in Noord-Amerika en Duitschland de duurte van nagenoeg alle artikelen van dagelijksche behoefte het karakter aanneemt van een nationale ramp. Frankrijk, met zijn hooge beschermende rechten, komt thans het toen geschrevene bevestigen. Tal van staathuishoudkundigen, financiers, landbouwkundigen, mannen van de theorie en van de practijk, houden zich bezig met een onderzoek naar de oorzaken der toenemende duurte en allen zijn het hierover eens, dat het beschermend stelsel met zijn hooge in voerrechten de grootste schuld draagt Als andere oorzaken noemt de een, de overproductie van goed, waardoor de waarde er van is gedaald anderen geven een deel der schuld aan de tusschenpersonen, staande tusschen den voortbrenger en den verbruiker weder anderen meenen een oorzaak te vinden in de sociale wetgeving der laatste jaren, de arbeidersorga nisaties en het door deze gebruikte wapen dei- staking, waardoor de loonen zijn gestegen en de kosten van fabricatie en productie zijn opgevoerd, terwijl anderen de trusts en cartel's verantwoordelijk stellen en den bron van het kwaad zoeken in het kapitalisme. En nu komen, naast al deze werkelijke of vermeende oorzaken, die, welke het gevolg zijn van ongunstige atmosferische invloeden, den toestand verergeren. De langdurige droogte, waarbij nog komt het mond- en klauwzeer, dreigt een ware ramp te worden weer begon „Ware ik koopman, ik zou geen pond koffie aan hat schip toevertrouwen." „Waarvoor bestaan de verzekeringmaat- schappijen dan Immers om de menschen tegen verlies op zee te vrijwaren zeide Frank met bitteren spot. „Maar het wordt tyd en m(jn W6g is ver. Dus vaarwel, juffrouw Mary riep hij drukte haar hand even en ging het strand op. „Vaarwel, Frank", antwoordde Mary en met groote iospauning om haar aandoening niette verraden, riep zy hein na „Maar ik heb de plichten der gastvrijheid niet waargenomen. Gij moet hongerig zyn melk en wildbraad heb ik overvloedig in huis, kom ik wil ze u voorzetten. .Neen ,ik dank u wol, Mary," riep Frank terug „drie dagen en drie nachten macheeren vermoeien mij niet." En met een „nogmaals vaarwel" verdwan hy in het struikgewas. Een oogenblik in de richting, iu welke Frank verdwenen was. Toen zy hem na eon poos weder te voorschijn zag treden en zag dat hij snel zijn weg langs bet strand ver volgde, zonder zooals zy verwacht had, om te boeren, ja zelfs zonder om te zien, toen week de zachte uitdrukking geheel uit haar aangezicht en tranen van spijt, toorn en berouw drongen in baar oogen. Zij poogde haar gevoelens te beteugelen en zich vermannend ging zy op haar woning toe. en met bezorgdheid vraagt men zich at hoe het dezen winter zal gaan, nu de oogst van veld- en tuinvruchten grootendeels is mislukt, de prijzen van melk, vleesch, vet enz. voort durend stijgen en ook de aardappeloogst wordt bedreigd. Er dient met ernst rondgezien te worden naar middelen, om de gevolgen der dreigende schaarschte te voorkomen of althans zooveel mogelijk te lenigen. Toch heeft ook dit zijn lichtzijdeeen oorlog is onder de bestaande omstandigheden iets ondenkbaarshet zou ondoenlijk zijn op eenigszins voldoende wijze in de behoeften der troepen te voorzien. En dan heeft de natuur haar veto uitgespro ken over de protectionistische plannen van Minister Kolkman. De gevolgen van het protectionisme, zooals deze zich thans in Duitschland, België, Frankrijk, Noord-Amerika openbaren, zullen, naar men mag vertrouwen, eindelijk de oogen der voorstanders doen opengaan. Het protectionisme 1st geriehtet Over de veelbesproken Amsterdamsche Gemeenteraadsverordening waarover eer lang de beslissing in hoogste instantie wordt tegemoet gezien bevat het Weekblad van het Recht de volgende beschouwingen van mr. K. Denijs »Is de Amsterdamsche verordening niet in strijd met het algemeen belang En wel, niet om haar beginsel, maar om de wijze van uitwerking »Door deze verordening veroorzaakt de Gemeenteraad van Amsterdam aan sommigen ernstige schade. Onder ernstig hier verstaan zoodanig, dat er een bestaan door te niet gaat. Wanneer een Rijkswet zoo groote schade ver oorzaakt, dan gaat dit gepaard met schadeloos stelling of uitzondering (dus in ieder geval compensatie). Ik denk bijv. aan de kostwinners vergoeding in Militie- en Landweerwet. Van een dergelijke compensatie nu is by de Amster damsche verordening geen sprake. Toch is, ik herhaal het de schade hier en daar ernstig. Ik ken een groep van ongeveer 20 winkeliers, die in een request aan Gedeputeerde Staten met cijfers aantoonden, dat 9-uur sluiting hun nering onmogelijk maakte. Maar verschrikt bleef zij stilstaan, toen zy opmerkte, dat een man juist achter de om heining te voorschijn trad en in de nabijheid der bank een zwaren zak met krameryen op dea grond liet glijden. II „Parkerontsnapte het aan haar lippen, toen zij den persoon naderde en er lag iets onvriendelijks, iets als weerzin in den klank barer stem. Toen overwoog zy, in hoeverre de nieuw aangekomene getuige kon zijn ge weest van baar samenzijn met Frank. Doch Parker, een magere, kromme gestalte, met een gallig, afschuwelijk gezicht, zwarten ringbaard en sluwe, weerzinwekkende oogen, liet haar hieromtrent niet lang in twyfel verkeeren. „God zegeue uw oogen, Mary," riep hy uit, „indien ik ooit vreugde aan u beleefde, was bet in het oogenblik, dat g(j dien oc- beschaamden raatroos zyn deel gegeven hebt, zoodat by zoo spoedig niet terug zal komen Mary wist nu genoeg. „Dus gij hebt my beluisterd?" riep zy onwillekeurig. „God zegeue uw oogen, kind, ja, dat heb ik," bevestigde hij lachend, en schuw ontweek bij de ernstige blikken, die Mary tot hem richtte„en er scheelde niet veel aan, of ik had den onbeschaamde kerel den schedel ic- »Eilieve, zou hier niet de vermoorde broeder kunnen liggen De zaak is, dat ondernemers van nuttige, althans onschadelijke neringen op een goeden dag hun nering onmogelijk wordt gemaakt. Dit gebeurt nu met de eene categorie van ondernemers, morgen kan de andere getroffen worden. Als de publieke opinie het maar wil. En haar loop is niet ver vooruit te zien. We bevaren hier een zee van onvoorziene mogelijkheden. Dit op zichzelf hoeft ons echter niet te verontrusten en om onder den indruk van het algemeen belang desnoods neringen te doen stilstaan en ondernemingen ten gronde te richten, dat is het vorstelijk recht van een Gemeenteraad. Mits hij eenerzijds het algemeen belang dienend niet het anderzijds in de knel brenge. Dit nu doet de Amsterd. Gemeenteraad. Hij voert het beginsel in, dat men niemand bij verordening zijn bestaan mag ontnemen zonder hem schadeloos te stellen. Iemand, die voortaan iets onderneemt, on verschillig wie hij zij, industriëel, winkelier, grossier, caféhouder, ambachtsman, dient er rekening mee te houden, dat by v. na een jaar of tien, wanneer hij met moeite en inspanning zijn onderneming tot bloei heeft gebracht, hem een doodende belemmering in den weg kan worden gelegd zonder eenige vergoeding. »Is er grooter domper denkbaar voor den ondernemingsgeest dan het bewustzijn, dat bij alle risico's die zich in 't leven voordoen, zich ook nog dit komt voegen, dat de volonté générale zekeren dag als een lawine op uw werk van jaren en jaren kan komen storten en u tot een behoeftig man maken En ik kom waar ik wezen wilde als het plaatsen van een domper op het particulier initiatief niet is in strijd met het algemeen belang, wat is dan langer nog wèl in strijd met het algemeen belang Vandaar mijn conclusie de Amsterdamsche verordening op de winkelsluiting behoort vernietigd te worden, omdat het ontbreken er in van iedere compensatie voor hen, wier nering voortaan onmogelijk wordt gemaakt, oplevert strijd met het algemeen belang*. RUSLAND. Roovers en kinderen. Midden in de vesting Kertsch ligt welbe- waakt het arsenaal, en geheel het garnizoen geslagen, toen gy hem nog tjjdig ontloopen zijt en myn inmenging overbodig maaktet." „Ik heb uw bescherming niet noodig," antwoordde Mary trotscb, „en zeker niet tegen over een man als Frank, die zeer goed weet hoe ver hij gaan mag." „Nu, nu, kind, juist zoo dacht ik er over," antwoord de Parker, het meisje naar de bank geleidende en naast baar plaats nemende, „juist zoo, kind, en dat was ook de oorzaak waarom ik my verborgen bield. Een valscbe schurk, die Frank," ging hy voort, en vijandig, boosaardig fonkelden zyn oogen onker de saamgetrokken wenkbrauwen„hy wil den kramer Parker uit uw hartje verdringen Vervloekt, geen woordje ging voor my ver loren, maar gy hebt hem op zyn plaats gezet. Mary, God zegeue uw oogen „Allerminst op zijn plaats gezet," ving Mary roernig aan, „want hy bad bet recht my te vragen, of ik zyn vrouw wilde wordenen indien ik hem afwees, was dit slechts, omdat ik niet verkiezen de slavin van een man te zijn." „Goed geantwoord, kind, God zegene uw dierbaar hart," ging de kramer op zijn glui- pprerige wyze voort„maar de vrouw van William Parker. O, ik boorde wat gij hem antwoorddet, toen bij sprak van zijden doeken Habaprachtige zyde, kind, want wat u behoorj, bohoort ook my eu omgekeerdzoo TER lElIZENSd VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN ninkuu bekend, dat zjj, die aan het heihalings-ondcrwijs voor jongens, aanvangende 1 November a.s. wenscben deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden vóór 1 October a.s voor de kom der gemeente bij het hoofd van school A, on voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen tevons nadere inlichtingen omtrent het herhalings-onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, 8 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1