(ïroole liraiul le Vlissingen. UIT OUZE OMGEVIUU Laatste Berichten. Gemengde Berichten. lot om een rondgang te maken, aangevraagd en verkregen. Dhr. Eijke wenscht nog onder het oog te brengen, dat het gezelschap niet alleen gaarne een rondgang op zoo'n dag maakt, maar nog liever een concert op het marktplein zou geven, als daar maar gelegenheid voor was, !n alle gemeenten in onze omgeving als Axel, Zaamslag, Hulst en zelf op Lamswaarde hebben ze een muziektent. Het zal zeker de feestelijke stemming verhoogen als er ook hier een muziektent bestond, daarom zou hij gaarne een voorstel maken om op het marktplein een muziektent te plaatsen dan kan iedereen profiteeren. De Voorz. gelooft ook, dat de muzikanten liever op het marktplein een concert geven, dan een muzikale wandeling maken, want dan wordt er weinig op de muziek gelet. Daarom zou hij er eveneens voor zijn, dat op de markt een muziektent kwam, hetzij een die men af kan breken of een vaste. Verder geloott hij ook, dat het ditmaal alleen gelegen heelt aan het vele werk aan 't spoor en niet aan de vereeniging, want deze is steeds bereid om de feestelijkheden te helpen opluisteren. Er wordt besloten op deze zaak nader terug te komen. Dhr. De Bruijne 2egt, dat nu de kom door het gemeente-bestuur van water voorzien wordt hij gaarne zou zien, dat Driewegen daar ook van kon profiteeren, want daar is watergebrek eveneens nijpend. De Voorz. zegt toe met een waterwagen naar Driewegen te zullen laten rijden. Dhr. Eijke wenscht nog eens terug te komen op de kwestie van het verkrijgen van water buiten de kom. Hij wenscht een voorstel te doen om buiten de plaats aan den provin cialen weg, recht over de Kerkhoflaan een pomp met Norton-buis te slaan, dan zal daar altijd water te krijgen zijn. De kosten daarvan raamt spreker op 200,a 225,De Provincie heeft op die plaats 14 M2 grond liggen, die de gemeente in eigendom kan trachten te verkrijgen, hetzij kosteloos of tegen betaling. Die pomp zou dan geplaatst worden op cementijzeren buizen en daarin zou de Nortonbuis moeten geplaatst worden. Nu we op 't oogenblik weer voorzien zijn van water is er zoo'n directe haast niet bij. De heer Dees meent, dat deze pomp niet alleen zou kunnen dienst doen voor watersnood enz. maar ook bij brand. Dan waren we dubbel gebrood. De heer van Van Borssum Waalkes deelt mede, dat in die buurt goed water kan ver kregen- worden. Als het- water op de ijsbaan wordt gezet, dan heeft men daar overal zeer goed water in de putten. Er is nog moeite gedaan om water op de ijsbaan te zetten maar dit kon de Waterstaat niet toestaan. De Ingenieur heeft evenwel een wenk gegeven om aan te vragen, het water steeds op de ijsbaan te mogen laten staan, dan zou daar steeds goed water zijn. Het kanaalwater wordt, door het daar in den grond zich bevindende bizondere fijne soort zand, uitstekend gefil treerd. De heer Drost zegt, als daar een natuurlijke filter aanwezig is en een price d'eau gevonden kan worden het zeer zeker op den weg van het gemeentebestuur ligt te onderzoeken of daar niet de bron ligt voor een locale water leiding. De heer Van Borssum Waalkes deelt mede, dat het water gefiltreerd wordt door heel fijn zand. Men kan dit reeds zien op het bouw terrein van den heer Lensen, waar een pas gegraven put uitstekend water heeft. Dhr Drost zou meenen, dat het op den weg van de gemeente lag, deze zaak door deskundigen te doen onderzoeken. Dhr. De Jager merkt op, dat het toch aan beveling zou verdienen met deze zaak wat te wachten, omdat over 8 dagen een vergadering met de verschillende gemeentebesturen zal worden gehouden tot het verkrijgen van een waterleiding. Dhr. Drost vindt de zaak van zooveel gewicht, dat we niet behoeven te wachten. Dhr. Lensen stelt voor om aan het idee van den heer Eijke direct gevolg te geven. Hij heeft zelf gezien, dat het putje in de drooge gracht aan de Leeuwtjes nog te veel verontreinigd wordt en daarom zou hij niet willen wachten. Gaat het regenen, dan ziet hij er niet veel meer van komen. Dhr. Van Borssum Waalkes wijst nog op het gehucht Othene, daar is van gemeente wege een put gegraven en de bewoners hebben zelf een pompj er op mogen plaatsen. Het water aldaar is ook zeer goed. De Voorzitter kan wel toezeggen, dat B. en W. bereidt zijn deze zaken alle te onder zoeken, maar wil nog wijzen op het groote bezwaar, dat het Kerkhof zijn water ook laat loopen bij de jjsbaan. De heer Van Borssum Waalkes kan mede- deelen, dat hij het water uit den put van het ziekenhuis meermalen heeft onderzocht, maar nooit iets van dien aard in het water heeft gevonden. De heer Dees merkt op, dat het wensche- I lijk is, dat B. en W. nu weten wat ze doéil moeten. De een wenscht hier direct te harf* delen een ander een proef om een put oof geschikt om te gebruiken bij brand. Hij zoil een definitief besluit van den Raad wenscheif: De heer Wieland vindt het ook een groot bezwaar, dat het water van het Kerkhof iif de onmiddelijke nabijheid loopt. Toen inder tijd het Kerkhof aan het Zwaantje werd ge sloten, was hij nog maar een kleine jonge# en vijftig jaar nadien zou niemand nog eetj kool op die plaats gegroeid opeten. De heer De Feijter merkt op, dat het water van het Kerkhof wordt afgevoerd langs buizen, buiten de ijsbaan om, naar de at^' voerduiker. De heer Van Borssum Waalkes acht hel bezwaar van den heer Wieland niet zoo groot'. In Arnhem wordt al het vuil in den Rijn geworpen, maar een uur stroomafwaarts fs het water weer helder en goed. Het voorstel-Lensen om direct met het idee van den heer Eijke te beginnen wordt alsnu met alg. st. aangenomen. Dhr. Lensen heeft daareven niet genoeg den nadruk er opgelegd om als de proëf gelukt, de put in de drooge gracht op te ruimen. De Voorz. zegt dit toe. Dhr. Van Borssum-Waalkes zou ook direct een proef willen nemen in de buurt Driewegen. De Voorz. merkt op, dat de gemeente daar geen grond heeft en evenmin de provinciej Er zou evenwel voor dit doel wel grond van particulieren in eigendom kunnen verkregen worden. Het voorstel-Van Borssum Waalkes wordfè eveneens aangenomen met algemeene stemmen.' Dhr. Wieland komt nog eens terug op het vergeten van de aflossing van de leening van de beerruiming in 1910. Hij zou dit nu>- maar zoo willen laten dan hebben onzè' nazaten ook wat. Bovendien het geld is toch1 niet versnoept en hij gelooft dat deze wenk,' voor B. en W. voldoende zal zijn om de besluiten van den Raad beter uit te voeren. Dhr. Drost merkt op, dat het een besluitï is, maar het was niet het idee om onze nazaten niets te gunnen, maar er is toen gezegd dat' over een jaar of tien het materiaal van de' beerruiming versleten zal zijn. Nu is tot die. aflos besloten omdat de gemeente bij het aan schaffen van nieuw materieel niet voor het feit zal staan, dat het oude nog met betaald is. Niets meer te behandelen wordt de ver gadering gesloten. Naar men meldt zullen de werkzaam heden voor den bouw der fabrieken van de Association Coöperatieve Zélandaise de Carbo nisation te Sluiskil zoodanig worden doorgezet dat zij omstreeks het eind van het volgt nd jaar kunnen werken. De cokesovens zullen over eei.e groote hoeveelheid gas kunnen beschikken, dat voor verschillende industrieels doeleinden kan worden aangewend, wat dus een uitmuntende gelegenheid biedt voor industriëelen, die in de omgeving andere inrichtingen zouden willen stichten. Te Bieda slaagden vn r de hoofducte o. m. de beeren F. Versloot te Ter Neuzeu (Driewegen), P. N. G. de Rijk te Stoppeldijk en F. Th. van de Putte te Sas van Gent. Axel. In de Dinsdaggehouden Raadsvergade ring werden de herkozen en gekozen Raads leden, de heeren F. Dekker Fz., P. Dregmans, J. de Feijter Lz. en L. Laraaitre beëedigd. De daarop plaats hebbende stemming voor een Wethouder in de vacature-Lamaitre had den volgenden uitslag le stemming: L. Lamaitre (lib.) 5 stemmen, J. Smies .-r.) 5 stemmen, blanco 1 stem. 2e stemmingL Lamaitre 6 stemmen, J. Smies 5 stemmeu. Herkozen alzoo de heer Lamaitre. Te Zaamslag is met 6 stemmen be noemd tot wethouder dhr. F. de Ruyter (a. r.) in plaats van M. de Jonge (lib.), die 5 st. bekwarr Met ingang van 2 October is tot nader waarneming van de betrekking van inspec teur der registratie en domeinen voor ainbu- lanten dienst opgedragen aan den heer De Voute, ontvanger der registratie en domeinen te Hulst. Tot ridder in de orde van »Oranje- Nassau* is benoemd de heer Chr. Verhaak, burgemeester van Beek en Donk, vroeger te Sas van Gent woonachtig. O Gisterenmiddag beeft Vlissingen een groote ramp getroffen de oude St. Jacobskerk is door brand vernield. Het oude Gothieke bouwwerk, in 1352 gesticht door graaf Willem van Henegouwen, is in vlammen opgegaan, en op het oogenblik dat wij dit schrijven staat het te vreezen dat ook de mooie toren, hiet< risch geworden door Michiel de Ruyter's roemrijke k«njongeusdaad, geheel vernield zal worden. In de laatste jaren was men bezig met het deskundig restanreeren van het gebouw, dat in kruisvorm was opgetrokken. an het inwendige der kerk verdienen ver melding het in 1755 door Albert van Os ge bouwde orgel, en verschillende gedenkteekens. Zooals men weet was een gedeelte van de kerk aan de zijde van de Oude Markt in gebruik als Engelsche kerk. Daar is de brand tegen een uur begonnen, naar wij vernamen door het omvallen van den vuurpot van een loodgieter. Van de Engelsche kerk breidden de vlammen zich weldra uit naar de Groote Kerk, zoodat, tegen twee unr, het geheele gebouw in vlam men stond. Het was een prachtig gezicht de vlammpn zoo hoog te zien opslaan. Al bet brandweer materiaal met inbegrip van de stoomspuit was spoedig ter plaatse, maar er was zeer weinig water. Het kon dan ook niet verhinderd worden dut ook de toren, die nog een tijdlang onge deerd boven het vlammend kerkdak uitstak, ten slotte in brand geraakte. Te kwart over twee kon men zien dat de toren vlam vattete tien minuten na twee was reeds het uurwerk blijven stilstaan. Voor den gevel dar Engelsche kerk zijn tien woningen ontruimd. Van de Groote Kerk was toen het dak reeds geheel vernield en stonden nog slechts de muren overeind. Men vreesde veel gevaar van het omvallen daarvan. De omliggende straten zjjn allen afgezet. Er zijn veel militairen aanwezig om een be hulpzame hand te bieden. Het hoekhuis van de Lepelstraat is te half drie in brand geraakt. Er was toen al veel gevaar voor het omvallen van den toren. Klokken van het carrillon vielen reeds. Het archief is gered. Er zijn veel autoriteiten op liet terrein. De zon werd verduisterd door de zware rookwolken. De toren is te 3.10 uur ingestort. De toren viel iu de verbrande kerk, dus niet op de omliggende huizen. Het steenen onderstuk alleen bleef staan. Het geheele bovenstuk met uurwerk, klokken enz. viel neer. Een groote vlam sloeg op toeD met donderend gekraak het gevaarte instortte. De waterleiding gaf byna geen water meer. Verschillende omliggende huizen begonnen ook te branden le 3 uur is het boven in het huis van Jamin gaan branden daarna werd«m vlammen ontdekt in de drogisterij naast de kerk. De politie stootte in de bedreigde huizen de ruiten in en drong ze binnen oin ddn brand zooveel mogelijk te beperken. De keik met de consistorie is verzekerd bij de Arnhemscbe Brandverzekering (directie Andrae de la Porte) tegen een bedrag ran 130.000. De toren behoort aan de gemeente Vlissingen en is verzekerd bij de 's-Hertogen- bossche Maatschappij voor 65.000. De brandweer van Middelburg werd ter assistentie geroepen. Te d.ie uur werd op de werf der maat schappij »De Schelde* afgeblazen. In de stad heerschte groote agitatie. De brand was te 4.40 uur zoo goed als gebluscht, onder leiding van den opperbiand- meester Wemelsfelder. Nader vernemen we dat de brand is begonnen omstreeks kwart over één toen een loodgieter op het dak kwam met een soldeerlamp. De gevel vau het huis van Jamin is van boven geheel uitgebrand. Beneden is het huis behouden. Daarnaast is het hoekhuis, bewoond door wed. A. E. Limonard, eveneens van bovia geheel uitgebrand. Een infanterist en een matroos zijn bij het blusschingswerk licht gewond. De sluisdeuren van de Voorhaven had men willen sluiten om het water in de haven te houden. Zjj wilden echter niet dicht, omdat er een steen tusshen lag. De heer Van Niftrik Jr., een bekend zwemmer heeft toen eenige malen gedoken, en slaagde er iu de steen te verwijderen waarna de deuren gesloten werden. Een werkman van de Maatschappij De Schel de* te Vlissingen, naar den brand willende kijken, klom op het dak van een der werkplaat sen. Hij viel daarbij zoodanig van een hoogte van circa twaalf meter dat hjj ernstige inwen dige kneuzingen bekwam. Na voorloopig door den fabrieksdokter behandeld te zjjn werd hjj naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Een reddingsmiddel. Zaterdag is in de diepe vjjvera van het Kon. Park op het Loo een vertooning gegeven met de drjjfstot Reltung. Hieibij waren tegenwoordig Z. K. H. dj Piins der Nederlanden en vele dames en heereo van de hofhouding van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Eerst begaf zich te water een man, geheel gekleed, die in zijn tricot-onderkleeding een lap Rettung droeg. Ofschoon deze persoon niet kon zwemmen, ploeterde hij, gedragen door de bewuste stof, tot in het midden van den vijver en bleef daar rustig drijven, de handen onder zijn hoofd. Op verzoek ging hij daarna rechtop in het water staan en ver mocht zich naar believen te bewegen in elke elke richting. Daarna volgde iemand in de uniform van onder-officier van de Duitsche infanteiie, met helm, laarzen enz. en voorzien van een geweer en veldkijker. Deze, die ook de zwemkunst niet machtig was, begaf zich naar het diepste gedeelte en, terwijl hjj rechtop stond, tuet borst en sehoudeis ruim boven water, orienteerde bij zich met kaart en binocle en schoot daarna enkele malen met het grootste gemak alsof hij zich op vasten bodem bevond. Vervolgens kwam iemand aan de beurt, die uitstekend kon zwemmen en duikeD een instructeur van de bad- en zweminrichting van Heemstede Obelt te Amsterdam. Dew was niet alleen geheel gekleed in een scheeps- uniform, doch had hierover een zwaar oliepak aangetrokken een broek en jas van zwaar geolied en geteerd linnen, een paar water laarzen en een zuidwester. Met deze kleeding dreef bij als een kurk op het water, en ofschoon hjj zich daarna alle moeite gaf onder water te komen, mocht dit hem niet gelukken.[ Z. K. H., die veel belang stelde in deze vertooning, liet zich door den heer O. L. J. Sikkens, uit Amsterdam, die de proefneming leidde, alles nauwkeurig verklaren en verzocht dezen daarop nog iemand zonder de drijfstof te water te laten gaao en door een der anderen te laten »redden«. Op den rug van den »drjjvenden« redder werd hij spoedig op het droge gebracht. Z. K. H. die den wensch te kennen gaf een proef te nemen met de bemanning van de reddingsbooten aan den Hoek van Holland betuigde zjjn dank aan deu heer Sikkens voor diens belangwekkende vertooning. Doodslag te 's- Gravenhage. In het wijklokaal van het Leger des Heils in de Korte Molenstraat, te 's-Gravenhage, heeft zich Zondagavond een bloedig drama afgespeeld. Terwjjl de godsdienstoefening onder leiding van adjudant Nak en diens echtgemjote reeds was begonnen, kwamen 4 personen het lokaal binnen. Zij behoorden niet tot de onbekenden althans twee hunner Esderts en Hoekstra bezochten vrij getrouw de bijeenkomsten in dit lokaal, zonder dat op hun gedrag ooit iets viel aan te merken. Ditmaal waren zij vergezeld van Kok en Hoogerhuis, die met hen geruimen tijd reeds onderdak vonden in het Toevlucht van het Leger des Heils in de Nieuwe Schoolstraat. Ook in het Toevlucht gaf hun gedrag geen aanleiding tot bijzondere ontevredenheid, met uitzondering van dat van Kok, die de vorige week, wegens dronken schap, het verder verblijf in het Toevlucht moest worden ontzegd. Toen het viertal Zondagavond het wijk- lokaal binnenkwam, viel het dadelijk op, dat de mannen, hoezeer niet den indruk gevende van dronken te zijn, verkeerden onder den invloed van sterken drank. Zij gingen aan- vankeljjk rustig zitten, doch begonnen alras met baldadigheid, met het maken van luide opmerkingen enz. Kortom, hun optreden was hinderlijk en adjudant Nak verzocht hen be- leefd en vriendelijk zich kalm te gedragen. Het baatte niet, ondanks herhaalde verzoeken. Toen de mannen, tijdens gezang en terwjjl de echtgenoote van adjudant Nak de oefening leidde, opnieuw zeer luidruchtig waren, ging adjudant Nak op hen af, met verzoek zich te verwijderen. De mannen waren daartoe niet geneigd en maakten zich tot vechten met adjudant 'Nak gereed. Deze zag toen, dat één hunner een mes trok en hij deed eenige stappen terug. Op hetzelfde oogenblik kwam een zekere Walraven, een ongeveer 35-jarig man, die zich sedert 5 weken bij het Heilsleger had aangesloten, adjudant Nak te hulp en voor dat iemand eigenlijk wist wat er gebeurde, was Walraven door een messteek in de borst getroffen. De ongelukkige viel, verloor veel bloed en gaf spoedig den geest. Te midden van de groote ontsteltenis hadden de vier mannen het lokaal verlaten. De politie werd gewaarschuwd en verscheen spoedig om het onderzoek ter hand te nemen, j De vier mannen werden spoedig op straat aangehouden, eerst naar het lokaal in de Korte Molenstraat gebracht waar inmiddels j ook de justitie was verschenen en ver volgens naar het commissariaat van politie aan de Groenmarkt vervoerd. Zij ontkenden aanvankelijk allen de daad te hebben bedreven Intusschen hadden adjudant Nak en anderen C

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2