Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Kit den Raad. pe historie neetot wraatj. No. 2198. Woensdag 6 September 1911. 22e jaargang Benoeming Wethouders. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 7 5 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alie Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent Bii abonnement aanmerkelijk ver minderd tanet. (irootere letters ojx.;r plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woe DS dag- en Zaterdagmorgen oy den Uitgever M DE JONt-HC. v Ter Neuzen. (Vervolg). Onze gezichten namen thans eene meer ernstige, zelfs bezorgde uitdrukking aan. Aan de orde was het sluiten van eene geldleening en bij zoo iets kijken we altijd wat donker. Toeh was ieder van de noodzakelijkheid over tuigd en van principiëele bestrijding was dan ook bij niemand onzer sprake. Alleen werd de leeningssom wat lager genomen, daar het niet noodig werd geacht voor kleine posten te leenen. Oe aflos werd op 500 gulden per jaar gesteld, dit op voorstel van den heer Drost, die 250 gulden wat heel miniem vond al meende de heer Wieland, die veel belang stelt in zijn nakomelingen, dat voor het na geslacht ook wat moet bewaard blijven. Nu, als we 500 gulden per jaar aflossen, dan ge loof ik, dat de nakomelingschap ook nog be hoorlijk hare portie krijgt. De heer Wieland meende, dat het geld wel voor 4 pCt. ver krijgbaar zou zijn, want in polders en ge meenten wordt het geld het soliedst belegd. Merkwaardig was de verklaring van dezen financier, dat het geld best uit de eigen gemeente te bekomen is, maar de menschen doen het niet graag, omdat men meer kijk op hun inkomen krijgt en zoodoende zouden ze in den H. O. naar boven gaan. De heer Drost was adrein, toen hij de hoop uitsprak, dat de heer Wieland dit niet vergeten zou zijn, als de lijst voor den hoofdelijken omslag weer werd opgemaakt. De heer Wieland schudde twijfelend het hoofd en antwoordde echt gemoedelijkOch, het smokkelen zal men de wereld niet uitkrijgen. Het lezend publiek weet thans weer op nieuw, dat er nog altijd bij den hoofdeljjken omslag wordt gesmokkeld. Wij wisten het ook, nu en dan blijkt er iets van, maar veel tijds is het moeilijk zekerheid te verkrijgen. Het vaststellen van een H. 0. is nog zoo ge makkelijk niet. Het is en blijft een ondank baar werk. Daarna werd voorloopig vastgesteld de ge meente-rekening over 1910, die zoo waar een mooi goed slot te zien gaf. Men had ons aller verheugde gezichten rondom de groene tafel eens moeten zien. Ook de weerschijn van trots was er op te lezen, want ieder voelde zich op die plaats toch als een medewerker aan dat goede slot. Niemand zal ons zeker die kleine genoegdoening misgunnen na de critiek van zoovele stuurlui aan wal, die we dikwijls moeten hooren. Toen kwam de omvraag. En wat bjj ieder op de lippen zweefde werd kenbaar gemaakt bij monde van den heer Moggré. Deze vroeg of er van gemeentewege iets werd gedaan met het oog op den waternood. We kregen te hooren, dat door het Dag. Bestuur was beproefd uit Belgische plaatsen in de behoefte te voorzien. Ook vernamen we van goed water in de inlaag van den Nieuw Neuzen- polder, aan de Staalfabriek, de chemische wasscherij, en wat sleepbooten aanbrengen. Ook de waterput van de gemeente nabij de slachtplaats werd schoongemaakt. We keken elkander bij deze gegevens bedenkelijk aan, want we begrepen .wel, dat het opgenoemde voor het grootste deel als drinkwater voor menschen ondeugdelijk was. De heer Drost was door de inlichtingen dan ook niet bevre digd en kwam krachtig voor watervoorziening uit de hoek. Het Dag. Bestuur zat werkelijk op geen gemakkelijken stoel dien dag. De heer Dees meende, dat nog tamelijk in de behoeften voorzien was en dat de nood nog niet zoo dringend was, waarop de heer Drost leuk opmerkte, dat dus geen watergebrek bestond. Maar dat dorst de heer Dees ook niet vol houden. Hij meende evenwe', dat met eenige moeite toch aan water te geraken was. Ieder was het er op den duur over eens, dat er toeh wel gebrek was en voorziening noodig. Verschillende middelen werden aan de hand gedaan maar eindelijk aan B. en W. volkomen volmacht in dezen gegeven. Ieder was verlucht, dat een besluit genomen was. Ieder gevoelde, dat we als overheid terwille van de gezondheid onzer mederaen- schen iets moesten doen. Ik had zelf zoo dikwijls het bestormen van de sleepbooten gezien door waterbegeerige menschen, dat ik wel begreep, dat we met ons besluit niet te vroeg kwamen. Daarna hebben we nog wat onder ons met gesloten deuren geredekaveld, om spoedig daarna in het openbaar weer te behandelen de groote hitte in verband met het school houden, waarbij bleek, dat het Dag. Bestuur in het sanitaire met zijn tijd meewil. Nog eenige zaken van ondergeschikt belang het uitslaan van kleedjes tegen de palen van het electrische net, de leeftijdsgrens voor den gemeentesecretaris en de rustverstoring door twee vijandige blaffende viervoeters en de voorzitter liet ons huiswaarts keeren in het zalige bewustzijn, dat we ons op dezen war men zomerdag weer gegeven hadden in het belang onzer dierbare gemeentenaren. Ik ben blij, dat ik resultaten van onze bemoeiingen gezien heb. We hebben de tank van de chemische wasscherij hekomen, en wel gratisuit Middelburg is heerlijk, zuiver drinkwater aangevoerd, geene kleine hoeveel heid. Mocht de toeloop in den vroegen morgen zeer groot zijn, de voorraad bleek tegen de behoeften opgewassen en na enkele uren was de vermindering van waterhalers zeer sterk, een verblijdend teeken. Ruim dertig jaar geleden verscheen er een boek van dr. Raabe over de Jezuieten. Dat was verre van malsch. Geen wonder, dat het druk gelezen en besproken werd. Ook »De Standaard*, het blad van dr. Kuyper, gaf een beoordeeling van het boek. Het blad zei o.a.Wij zouden wel wenschen, dat ook vele onzer Ro msch-Katholieke land- genooten kennis maakten met het boekje van dr. Raabe, en met de Jezuietische leer in 't algemeen. Zij zouden er uit kunnen leeren, tot welk een laagheid en zedelijke ellende de heerschappij van de tegenwoordige heeren en meesters der Roomsche Kerk voeren moet.* Dat was kras gezegd. Ook mr. De Savornin Lohman, het tegen woordige hoofd der Christelijke-Historische partij, sprak in gelijken zin. De Roomsche bladen bleven natuurlijk het antwoord niet schuldig. Vooral »De Tijd* weerde zich dapper. Het blad schreef o. aDe Katholieke pers heeft iets beters te doen dan haar tijd te verspillen aan Raabeaansche geschriften. Zij acht zich ook niet verplicht om de han den te zuiveren des antirevolutionaire dag bladschrijvers het vuil, waarmee dezen meenen de Kerk te besmetten, kleeft aan hen. Ons deert het niet.* Hebt ge 't begrepen, lezers De antiman verwijt den Roomsche: Uwe heerschappij voert tot laagheid en zedelijke ellende. En de Roomsche voegt de antiman toe Gjj werpt ons met uw eigen vuil. Zóó was de verhouding vóór 30 jaren men droeg mekaar een doodeljjke haat toe. Zeer zeker denken de beide partijen nog zoo. Maar wat ze denken, zeggen ze niet. Zij binden zich in. Zij verkroppen hun haat en houden de tong in toom. Slechts nu en dan komt de oude godsdiensthaat nog even om den hoek gluren. Maar verder komt het nietde vonk smeult voort onder de asch van 't party belang. Dat partybelang is ge richt op invloed en op landsgeld en op baantjes. Eigen programma's worden achter slot en grendel geborgen eerlijkheid en fierheid en trouw krijgen voortdurend slaap- middeltjes te slikken en de christelijkheid moet zich vergenoegen met een siersel van klatergoud. God in den hpmel, welk een verrotting En dan durft men nog spreken van een samengaan van liberalen en socialisten Jaar op jaar hebben de klerikalen alles gedaan om de liberalen uit het bestuur te dringen. Of het eerljjke mannen waren, d e land en gemeente met toewijding en trouw hadden gediend of ze een steun waren voor de Kerk of een liefdadige instelling of ze om persoonlijke deugd geëerd waren by vriend en tegenstander, dat alles legde niet het geringste gewicht in de schaalzij waren liberalen en moesten er uit. Om dat doel te bereiken, was ieder middel goed genoegkieskeurig is de klerikaal nooit gevfeest. Kon men 't met eigen »mannekes< niet klaar spelen, geen noodmen steunde dan maar een socialist. Kuyper en Lohman hebben zelf erkend, dat dit laatste noodzakeljjk was om de macht der liberalen te breken. En thans roepen de klerikalen er schande over, dat op sommige plaatsen de liberale partyen samenwerkten met de socialisten. De klerikalen krygen hun streken thuis de geschiedenis is bezig, wraak te nemen. Zitting van 5 Sept 1911. Voorz.Dhr. G. Wieland, oudste lid van den Gemeenteraad. Aanwezig Dhrn Moggré, De Jager, Scheele, Lensen, Drost, De Feyter, De Bruijne en Donze. De burgemeester dhr. J. A. P. Geill, is afwezig wegens ziekte. Na opening der vergadering, deelt de voorzitter mede, dat de leden begrijpen zullen waarom hij deze vergadering moet leiden. De burgemeester was de vorige week van meening deze vergadering wel te kunnen voorgaan, maar hij is daarvoor nog niet ge noegzaam hersteld. Thans zullen wij over gaan met het behandelen der agenda. I. Installatie van de nieuwe leden dhrn A. Visser, 1). Dees, M. Eijke en E. H. T. van Borssum Waalkes, die na de vereischte eeden en beloften in handen van den voor zitter te hebben afgelegd, zitting nemen. II. Benoeming wethouders. Dhr. A. Visser wordt met 12 stemmen benoemd tot wethouder. Een stem was uit gebracht op dhr A. C. Lensen. Jaar van aftreding was 1911. Alsnu wordt de heer D. J. Dees, als Wethouder gekozen met 12 st. Een stem was uitgebracht op dhr. De Jager. Jaar van aftreding 1914. Beide heeren verklaren hunne benoeming te aanvaarden en danken den gemeenteraad voor het ondubbelzinnig vertrouwen weder opnieuw in hen gesteld. Na deze benoemingen geeft dhr. Wieland het Voorzitterschap over aan den Wethouder dhr. Visser, die de vergadering verder leidt. De notulen der vorige vergadering worden alsnu gelezen en daarna goedgekeurd. Dhr, Drost maakt de opmerking dat hy in de notulen mist, de vraag door hem gedaan, dat in Maart 1910 besloten is op de leening voor de beerruiming f 950,af te lossen waarom zulks niet is geschied, met het daarop gevolgd antwoord van den Voorzitter. Oe Voorzitter antwoordt, dat geantwoord is, dat op de begrooting voor 1911, die aflos voorkomt. III. Ingekomen stukken a. Schrijven van den heer A. J. Klaassen, waarbij deze verzoekt om ontslag als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Met alg. st. wordt dit ontslag verleend en besloten het schrijven te zenden aan genoemde commissie voor het opmaken van een aanbe veling om in de vacature te voorzien. b. Brieven over het verzoek betreffende het verkrijgen van eene openbare cel voor telefonische gesprekken te Sluiskil, zulks naar aanleiding van een daartoe gedaan verzoek door de Directie van de te bouwen cokes ovens te Sluiskil. De Voorz. deelt een en ander mede be treffende de kosten en diensturen, waarna op voorstel van dhr. Lensen wordt besloten, deze zaak aan te houden en eerst in handen te stellen van B. en W. om advies. Vooral ook omdat bij deze zaak ook anderen belang hebben bij het plaatsen van een publieke cel. In verband daarmede wijst dhr Van Borssum Waalkes er op, dat er dan misschien ook gelegenheid komt om de loskade en Drie wegen aan te sluiten. IV. Benoeming gemeente-secretaris. Dhr. De Jager doet de opmerking, dat het wellicht wenscbelijk is, eerst na te gaan of het noodig is, dat de instructie voor den gemeentesecretaris wordt herzien. De Voorz. beaamt zulks en doet de waarnemend secretaris voorlezing geven van de thans bestaande instructie, die ongewijzigd opnieuw wordt vastgesteld. De Voorz. deelt mede dat door B. en W. op de aanbeveling zyn geplaatst: no. 1 dhr. L. C. Wabeke, gemeente-secretaris te Arne- muiden en no. 2 dhr. H. Deelstra, commies ter secretarie te Leiden. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer L. C. Wabeke, terwijl op den heer B. van Eek, buiten de aanbeveling om, 4 stemmen waren uitgebracht. Als nu wordt besloten de datum van indiensttreding te bepalen op 1 October a. s. V. Omvraag. Dhr. Drost merkt op, dat, nu hier het parti culier innitiatief niet zoo krachtig is om 31 Augustus, de verjaardag van de Koningin als een nationale feestdag te bestemmen, B. en W. voor de jeugd daaraan wel een officieel stempel kan geven, door voortaan op Konin ginnedag en 30 April Princessedag op de scholen vacantie te geven. Hij vindt deze dagen hier saai en droog en met op die dagen vacantie te geven zal men zeker bij de jeugd liefde opkweeken voor ons vorstenhuis. Dhr. Moggré steunt dit voorstel, dat daarna aangenomen wordt met algemeene stemmen. In verband met deze dagen wenscht dhr. Drost de opmerking te maken, dat het muziek gezelschap »De Vereenigde Werklieden* van de gemeente subsidie ontvangt en dat naar hij meent daarbij de conditie is om op be doelde dagen muziek te maken. Het gezel schap heeft nu wel voor particulieren muziek gemaakt maar het publiek heeft daar niets aan. Dhr. Eijke meent dat het muziekgezelschap nu verhinderd was een groote muzikale wandeling door de stad te maken omdat er, door de vele werkzaamheden aan de loskade, vele werkende leden verhinderd waren, mee te doen. Dhr. Dees stemt geheel in met dhr. Eijke, want door het Bestuur was het noodige ver- SBLA». Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in de vergadering van den Ge meenteraad van 5 September 1911 tot Wethouders zjjn benoemd de heeren A. VISSER en D. J. DEES. Ter Neuzen, 5 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, Lo. Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1