~ÏÏIT ONZE QMSEVINS. Rechtszaken. dei openbare meening de clericale regeering niet meer opstaan zal«. Wij geven hier een korte beschrijving der betooging zelve. Reeds vroeg in den morgen stroomden de betoogers uit alle provincies in speciale treinen, niet minder dan 150 in getal, de hoofdstad binnen. Hun aantal vinden wij geschat op 115,000 tot 125,000. De stoet zelve, vermeerderd met de duizenden uit Brussel zelf, en naar schatting ver over de 200,000 deelnemers tellend wij vinden zelfs het getal 290,000 opgegeven zette zich te ongeveer twee uur op de Zeehaven pleinen in beweging om met banieren, muziek korpsen enz., langzaam op te trekken naar het schilderachtig park van Saint Gilles, op korten afstand buiten Brussel gelegen op den hoogsten heuvel der Seine-vallei. Daar zou de eigenlijke betooging plaats hebbenvan niet minder dan veertien tribunes zouden de duizenden toegesproken worden door de bekendste voormannen der liberalen, socialisten en christen-democraten, die zich ook bij de betooging hadden aangesloten Hymans, Mechelynck, Van de Walle, Masson, Buyl, Buysse, Buisset, Lorand, Monville, Giroul, Neven, Franck en Persoons (liberalen) Van der Velde, Royer, Anseele, H. Denis, Terwagne, Coppieters, C. Huysmans, Demblon, Maroille, Colleaux, Mansart en Debunne (socialisten) Fonteyne en Planquaert (christen-democraten). Doch zoo lang was de stoet, dat toen de geheele meeting reeds ten einde was, nog altijd nieuwe groepen met banieren en vaandel het terrein opkwamen, zoodat Anseele en Fonteyne hun redevoeringen niet konden houden, wijl de Gentenaars, die zjj zouden toespreken, te half vier, het vastgestelde tijdstip voor het eindigen der meeting, nog.op de Grand Place in Brussel stonden Wij zullen de geesidrift niet trachten te beschrijven, waarmede telkens en telkens de sprekers, socialisten en liberalen, werden onder broken door het gejuich der duizendhoofdige, aandachtig luisterende menigte. Over half vier bij einde der meeting werd door allen op hetzelfde oogenblik dezen plechtigen eed uitspraken »De werklieden en democra ten van België, vereenigd te Brussel op den 15n Augustus in plechtige betooging, zweren te strijden zonder ophouden of rusten tot het Schollaert-ontwerp definitief is ingetrokken en tot het algemeene stemrecht en het verdlicht onderwijs verwezenlijkt zij«. Het tooneel dat toen volgde was er een van onbeschrijfelijke geestdrift en jubel, indruk wekkend en grootsch tegelijk. Alle armen gingen omhoog, de duizenden en duizenden zwaaien hun hoeden en donderend klinkt het „nous le jurons„wij zweren het," „wij zweren hetDan trekt langzaam de stoet weer naar de hoofdstad en wordt daar ontbon den, zonder eenig ongeval of ordeverstoring. De betooging is geëindigd. Zij is ongetwijfeld schitterend geslaagd. Of zij ook een practisch resultaat en reële waarde heeft Of er m. a. w. na dezen 15en Augustus in België ook iets veranderd zal zijn 'i De clericalen hebben 't bij voorbaat al voor willen doen komen alsof alles toch bij 't oude zou blijven en de geheele meeting niets was dan een voorbijgaande flikkering van verzet „Dit is een grove dwaling" schrijft in de Indép. Beige de hoofdredacteur van dit voren vielen weer gleuveo en bloode haarpiekea kwaaien in dit rondgebogen haar, evenals anders in het sluik gelegde, naar voren ge vallen. Een inzinkink van moedeloosheid, waaruit onbeholpen denkbeelden kwamen als z(j nu een vrouw was die zich friseerde. als z(j het friseerijzer vroeger eens uit het onaangetast bewaard garnituur had te voor schijn gehaald. Het bleef b(j dit denken, want de begeerte werd weer tegengehouden door het loodzwaie voelen van bet oogeoblib. En heur haar zat nu toch al zeer netjes, het dofte rondom in een yl, ongtsteond, do h zijig gelijkmatig kuifje, waarin ze de pieken telkens wég stoppen kon. vroeger zou ze tevreden geweest zijn over zoo'n kapsel. Maar tevreden, neen tevreden was ze nu noot meer met zichzelve. Stnurschig en verlegen, na een korte klop op de dear, was Jans de kamer ingekomen. Ze bad de schoenen van Fransje in haar band en bracht ze binnen. Ze krek alsof ze zich schuldig en medeplichtig voelde, nu ze dezen dag zjjn schoentjes gepoetst had. Ze zette ze van zieh af bij den muur, in plaats van als anders voor zich uit. „Moet hij nog niet gewekt? vroeg ze norsch. Hemel ja, wat was het al laat Van 't gerucht wakker zat 't kind rechtop in zijn bed, wreef zich de oogen en wist dadelijk met een verheuging die in zijn slaap- stem nog niet geheel doorbrak „naar de trein we gaan naar de trein (Slot volgt.) blad, Roland de Marés, „Wat er veranderd is, dat is, dat het anti-clericale land zich te weer heeft gesteld om zich te verdedigen tegen de clericale overweldiging en dat het geen sectarisch bedrijf, geen „coup de parti" meer zal dulden wat er veranderd is, dat is dat de liberalen en socialisten, in plaats van ondej- elkaar te twisten als voorheen, vereenigd zullen strijden tot het clericalisme zich overwonnen erkent, dat zij den strjjd met verwoedheid eiken dag, elk uur zullen voeren, tegen de reactie onder welken vorm ook, dat zij, het koste wat het kosten moge, dezen natuurlijken vjjand van de. vrijheid, den vooruitgang en de zedelijke en materieele vrijmaking, willen vernietigen.; wat er veranderd is, dat is, dat er een nieuwe kracht in het land is opgestaan, jong en vurig, die verbrijzelen zal wat er verbrijzeld moet worden ma Het is daarom dat wij, na zeven-en-twintig jaar van angstig wachten, met vroolijk hart den Goeden Dag begroeten ENGELAND. Stakiugen. Wat al stakingen in Engeland! Er is een havenstaking in Londen, er zijn spoorweg stakingen, er was een tramstaking in Glascow (ze is mislukt), er zijn »bijna« havenstakingen te Southampton en Grunsby, er zijn hier en daar fabrieksstakingen, er is een uitgebreide uitsluiting in Liverpool, er is Maar ge noeg, de toestand is momenteel uiterst on gunstig in Engeland. Waar het heen moet weet men niet recht. En alles is vrij onver wachts gekomen, behalve dan misschien de spoorwegstaking: er broeide toch al lang iets onder de spoorwegmannen. Een vergadering van het Algemeen Verbond van spoorweg-geëmployeerden gisteren te Liverpool gehouden, gelastte een algemeene spoorwegstaking door het geheele land binnen 24 uur, tenzij bepaalde eischen ingewilligd werden. K Bijna alle signaalwachters in het district Scheffield, hebben gisterenavond gestaakt. Hulp i uit andere districten is verzekerd, maar de t tramdienst ondervondt ernstigen hinder. Uit Liverpool komen treurige berichten, i Aldaar werden bij een straatgevecht 20 per sonen door kogels gewond, waarvan één doodelijk. Verder overviel een menigte van 3000 personen een .gevangeniswagen, die begeleid werd door huzaren. Deze vuurden hun karabijnen af en verwondden 20 personen, terwijl een der aanvallers gedood werd. j De opstootjes van den vorigen avond zijn geheel veroorzaakt door het ruwe volk in een van de ergste wijken van de stad. Het begon toen er een man in hechtenis werd genomen wegens aanranding van een vrouw. Dadelijk trachtten zijn kornuiten hem te bevrijden en ineens was de heele wijk in rep en roer. De man kwam vrij. De politie onthield zich eenigen tijd van krachtige maatregelen. Maar toen te midder nacht verscheiden kroegen en bakkerswinkels waren geplunderd, werden 200 man troepen opgeroepen. In alle straten was het stikdonker. Uit stegen, binnenpleinen en vensters werden de soldaten en de politie bestookt met dak pannen en klinkers. Met gevelde bajonet joegen de soldaten het gepeupel voor zich uit. De orde was eerst 's nachts om twee uur hersteld. De soldaten hebben twee salvo's in de lucht afgegeven om de menigte schrik aan te jagen. Er zijn twee soldaten ernstig gewond. Vele polite-agenten en menschen uit het volk zijn gekwetst. Londen, 17 Aug. De algemeene spoorweg staking is uitgeroepen. 1 Minister Churchill verklaarde in het Lager- huis, dat de toestand te Liverpool belangrijk verergerd is, doordat het stakingscomité bij de arbeiders van de electrische centrale erop heeft aangedrongen, dat zij het werk zouden nederl eggen. Mocht aan die opwekking gehoor worden gegeven, dan zouden Liverpool en omgeving verstoken zijn van trams en licht. Later deelde minister Lloyd George mede, dat er opnieuw onderhandelingen zijn ge opend tusschen de regeering en de spoorweg beambten over de aanneming van het regee- ringsvoorstel tot onmiddellijke benoeming van een commissie ter onderzoek van de grieven der beambten. Op de conferentie op het ministerie van handel stelde minister Buxton aan de ver tegenwoordigers van de arbeiders verschillende vragen. Zij antwoordden daarop, dat de directies de bemiddelingsovereenkomst van 1907 hadden geschonden, zoowel wat den geest als wat de letter betreft en dat het onmogelijk was herstel van grieven te ver krijgen, waarop de eerste minister Asquith voorstelde een koninklijke commissie te be noemen, die zou hebben te onderzoeken welke wijzigingen in de overeenkomst wen- schelijk zijn. De directies namen het voorstel aan, de arbeiders echter wezen het van de hand. Asquith deelde den arbeiders daarop mede, dat de regeering, die op een onpartijdig stand punt staat, niet zal dulden, dat het spoorweg verkeer verstoord wordt en dus de noodige maatregelen zal nemen om zulks te voor komen. De reeders te Liverpool hebben een manifest uitgevaardigd, waarbij zij aanbieden de uit sluiting onder zekere voorwaarden in te trekken. Het manifest volgde op een door de uit voerende comité's van verschillende spoor wegbonden op een gehouden vergadering genomen besluit om het thans hangende geschil niet voor beëindigd te verklaren, alvorens de uitsluiting van hunne medearbeiders wegens den steun, dien zij aan de spoorwegbeambten te Liverpool en elders hebben verleend, is ingetrokken en zij weder in hunne betrekkingen hersteld zijn. Gisterenmiddag werd door het stakings comité besloten alle lantaarnopstekers te gelas ten onmiddellijk het werk te hervatten. Liverpool, 17 Aug. Aan de voornaamste lichtfabrieken alhier is heden niet gewerkt, hetgeen groot ongerief in de stad veroorzaakt. De nieuwsbladen hebben hunne edities be perkt. Manchester, 17 Aug. De toestand is heden verergerd. Slechts weinig treinen loopen en de dienst gaat met groote moeilijkheden gepaard. Londen, 17 Aug. De „chief constable" heeft vrijwilligers opgeroepen om dienst te doen als speciaie politie-agenten, voor het geval de toestand mocht verergeren. Uit verschillende plaatsen komen berichten omtrent plaatselijke spoorwegstakingen met de daarmede samengaande belemmering van de zaken. Te Blackburn hebben duizend man den arbeid nedergelegd. De verklaring van Lloyd George omtrent de heropening der onderhandelingen heeft zeer geruststellend gewerkt, wijl daarin opgesloten ligt, dat het gevaar voor een algemeene staking voor eenigen tijd afgewend is of misschien wel geheel geweken. Waarschijnlijk zal de staking dan nog wel korten tijd voortduren, maar langzamerhand minder worden, wanneer de arbeiders overtuigd raken, dat er ernstige pogingen in het werk worden gesteld om aan hunne grieven tegemoet te komen. De vertegenwoordigers der spoorwegarbeiders hebben verklaard, dat zij het voorstel van den eersten minister omtrent een koninklijke com missie niet konden aannemen, omdat de onder vinding hun geleerd had, dat het lang duurt alvorens zulke commissies tot een besluit ko men, terwijl hunne beeluiten dikwijls geïg noreerd worden, daar de zwakste partij meestal de onderliggende is. Er zijn telegrammen verzonden naar alle richtingen met de aanmaning om onmiddellijk den arbeid neder te leggen men verwacht echter, dat dit hedenavond nog nog niet veel zal uitwerken. De chef van den postdienst zal morgen een bespreking houden met de ambtenaren op het postkantoor in St. Martin Le Grand over de verzending der mailsnaar men vermoedt, zal de genie belast worden met het vervoer der mails. De bladen zullen zooveel mogelijk met auto's verzonden worden en de directies rekenen erop, dat vele lezers hun daarbij de behulpzame hand zullen bieden. Het algemeen gevoelen is, dat de staking hoogstens drie dagen zal duren een kwaad geval is echter, dat de bond van transport arbeiders een vergadering zal houden ter bespreking van een voorstel omtrent een al gemeene staking in alle transportbedrijven Later op den avond werd door de nieuws agentschappen het bericht verspreid, dat de eerste minister met zijn voorstel tot benoe ming van een koninklijke commissie bedoeld had een kleine commissie „adhoc" van drie leden, die onmiddelijk een onderzoek zou instellen naar de werking van de bemidde lingsraden en dat het uitvoerend comité van de spoorwegarbeiders misschien niet ongeneigd zou zijn tot verdere onderhandelingen. Wanneer het bericht mocht blijken waar te zijn, dat zou er meer hoop zijn op een gunstigen afloop. Al de „underground" treinen te Londen loopen als gewoonlijk. CHIN A. In den laatsten tijd gaan er, gelijk men weet, vele Chineesche studenten naar Amerika. Eenige fdagen geleden zijn weer vijf en zeventig naar verschillende Amerikaansche universiteiten vertrokken. Zij staan onder leiding van drie Chineezen die hun opleiding in het buiten land hebben genoten. Dit is nu al de derde groep van Chineesche studenten die in de laatste jaren naar Amerika gaat. De eerste bestond uit 80, de tweede uit ongeveer 70 studenten. Elk jaar vertrekt er een nieuwe" groep en te Peking is reeds een college ge opend met Amerikaansche docenten om de studenten voor hun studies in de Vereenigde Staten voor te bereiden. De drie mannen, die te Canton een dyamiet- aanslag hebben gepleegd tegen admiraal Li- Tsjoen, zijn onmiddelijk na hun misdrijf in hechtenis genomen. Twaalf man van het geleide van den admiraal zijn gewond, maar de admiraal zelf kwam er met een onbe tekenende wond op zijn arm af. De schul digen hebben verklaard dat zij revolutionnairen uit Penang waren. Ie Canton is het al sinds het einde van April onrustig en sinds dien tijd hebben reeds 200,000 menschen de stad verlaten. De politie ontdekt bijna dagelijks geheime bergplaatsen van wapens en ontplofbare stoffen. Het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij bevolen weid het getal openbare lagere scholen iD de gemeente Ter Neuzen met één te vermeerderen, bij K»ninkl{jk besluit is vernietigd in verband met do stich ting van eene R. K. school alhier. Ned. Ilerv. Kerk. De algemeene Synode heeft o. ra. subsidies toegekend aan Waterlandkerkje f 100, Hoofd plaat f 100 Ter Neuzen voor een godsdienst onderwijzer f 250. Uit het tonds ter voorziening in da geestelijke behoeften werd toegekend aan Ter Neuzen (voor Sluiskil) f 100. Te Arnhem slaagde voor het examen hoofdakte de heer M. van Vliet, van Axel te 's Gravenhage voor het exarneD Hoogduif,scha taal l.o. de heer J. T. ran de Gear van Aar denburg voor htt examen nro. Fianscb, akte A, de heer J. F. L. van Waterslot te Sluis. Tot onderwijzeres aan de bjjzondere school op 't Zoute Spui (Axel) is benoemd Mej. T. P. W. Koelmans van Ter Neuzen. Dinsdag werd te Axel het 50-jarig be staan der R. K. kerk gevierd. Door pastoor H. M. van de Pieterman werd oen plechtige mis opgedragen de feestrede werd uitgesproken door pastoor A. van de Bilt uit Delcambre Louisiana, 's Middags had een optocht plaats van de kinderen en het onderwijzend personeel der R. K. school, de feestcommissie, de Maagdekens en de kroonsters, gevolgd door de geestelijken. Door de leerlingen der R. K. school werd een feestlied gezongen onder leiding van den heer C. W. Boamans. De heer A. J. vbd de Vijver, hoofd dw R. K. school, bood aan den pastoor der parochie J. Buisrogge onder een harteljjke toespraak een enveloppe met inhoud aan. Deze som was door de patochianen gegeven met het doel een fraai hekwerk bij de school te plaatsen. De armen werden ruim bedeeld, terwijl de kinderen der R. K. school en der bewaar school feestelijk onthaald werden. De kerk was prachtig versierd ook waren een drietal ee-epoorten geplaatst. Velen uit omliggende gemeenten waren naar Axel getogen. Uit alle woningen der Katholieken wapperde de drie kleur 's avonds was de voorgevel der kerk geïllumineerd. Het dagelijksch bestuur der gemeente met den secretaris gaven 's middags door een par- sooulijk bezoek blijk van belangstelling. Zaamslag, 18 Aug. Heden had alhier da tanbesteding plaats voor het afbreken en ter plaatse weder opbouwen der openbare lagere dorpsschool. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren K. Dieleman te Zaamslag voor f 7950, I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor f 7765, P. L. Bogaard te Ter Neuzen voor f7710, C. C. Nobels te Ter Neuzen voor f 7616, A. J. Mil- lenaar te Hulst voor f7300, F. Romeijnsen te Ter Neuzen voor f 7225, H. P. Lensen te Zaamslag voor f 6963, Gebr. Stoffels te Zaam slag voor f6958, Joh. van der Velden te Ter Neuzen voor f 6850, D. Galle te Zaamslag voor f6819, C. H. H. Wisse en J. C. Kaijser te Zaamslag voor f 6794, J. van de Velde te Zaamslag voor f6564, Jan Wisse te Zaamslag voor f 6524, T. Roosemondt te Middelburg voor f6125 en J. K. Dingemans te Nieuw en St. Joostlaiid voor f6160. Gegund aan den hetr Roosemondt te Middelburg. Arrondi.ssenieuts-Recbtbank te Middelburg De rechtbank heett in hare zitting van 18 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken A. Z, oud 23 j., te Brugge, gedetineerd alhier, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met mindering der prev. hechtenis. M. M. T., oud 25 j., dienst bode te Oostburg, ia wegeus diefstal veroor deeld tot 7 dageu gevangenisstraf. D. v. D., oud 16 j., te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden tuchtschool.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2