Ti Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Openbare }t. g. 5- De Studente M«l(waariigt_weerd«. j)c Christen-Socialisten oVer de Tariefwet. No. 2193. Zaterdag 19 Augustus 1911. 22e jaargang FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per r! maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Nemzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjjden Uitgever M DE JONUE, te Ter Neuzen. Volgens hetgeen Zeelandia bericht, zou er in Hulst hard voortgewerkt worden aan het tot stand komen van eene H. B. School aldaar. Men schijnt daar de openbare lagere school er voor te willen bestemmen en voor dit onderwijs dan een kleiner gebouw te stichten. Zelandia schijnt dus in hare bestrijding van eene openbare II. B. S. alleen te staan. Het gemeentebestuur van Hulst doet alle mogelijke moeite om in hare kleine plaats eene H. B. S. te krijgen. Met kracht en energie hebben ze daar ook eene Ambachtsschool weten te vestigen, eene school, die het vorige jaar door meer leerlingen uit Ter Neuzen, dan uit Hulst zelf bezocht werd. En hier ligt aan de Westerschelde Ter Neuzen, driemaal zoo groot als Hulst, door zjjne communicatie als aangewezen en na totstandkoming der tramlijn nog te meer aan gewezen als middelpunt, en dus het meest geschikt voor de vestiging eener openbare H. B. S. Ter Neuzen zal ook het grootste contingent aan leerlingen leveren. En daar werkt men tegen, opzettelijk tegen eene inrichting, die een sieraad voor plaats en streek kon zijn. Blijft de bevolking van Ter Neuzen, blijft het gemeentebestuur blind voor die hardnekkige en ongemotiveerde tegen werking van eenige anti-rev., zien ze niet, hoe een klein plaatsje in een uithoek gelegen, steunende op coalitiekrachten ziet te verkrijgen iets, waartoe het niet geschikt is, maar waarvan het meerderen bloei en welvaart verwacht Wij hopen, dat ook in de kringen der christelijke kiezers de oogen opengaan en dat ze niet luisteren naar het tegenwerkende anti- rev. blad, maar dat ze meehelpen van onze plaats te maken, wat er van gemaakt kan worden. Ter Neuzen mag niet ten doode opgeschreven. Dat het gemeentebestuur in Ter Neuzen de zaak met kracht aanpak ke. Geen halve maatregelen, maar doorzetten. Dat over een poos niet moet klinken „Te laat." Het gemeentebestuur, zoo krachtig pas door de uitspraak der kiezers gesteund, kan aan pakken. Ze doe het thans ALBERTINE DE HAAS. 1) Mevrouw zag er slordig uit. Ze had een japonrok over haar nachtjapon gegooid, die nu aan alle kanten als een rare, wijde blouse overbolde. Zoo kwam ze met branderige oogen haar slaapkamer nit, nadat ze kleine Frans nog even bad toegedekt. Kom, ze zou nn maar naar de huiskamer gaan. Ze bad dan een aanspraak tenminste aan Jans, want o, die nacht, die lange stomme nacht van alleen liggen, van zich d&t indenken: gescheiden van haar man en 't kind vandaag een dag naar hem toe. den eersten Zondag dat kleine Frans een dag naar hem toeging. Ze had zich in alles geschikt toen 't een maal zoover was, toen haar man scheiden wilde. Wat was er aan te doen, indien een man dat wilde, indien een man zei ,,'k hou van een ander." Zij was te oubeduideDd voor hetn geworden, sinds hij de geleerdheid inging. In de laatste gemeenteraadszitting te Zaam- slag werd opnieuw aan de orde gesteld het voorstel, waarover in eene vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Het betrof het verhuren van een paar lokalen der openbare school in den Grooten Huissenspolder aan het schoolbestuur van de bijzondere school te Reuzenhoek. Na lange discussie werd het verzoek toe gestaan. Die discussie betrof het meer of minder goed met elkaar omgaan vau leerlingen op scholen van zoo verschillende richting. Algemeen werd bljjkbaar iets gevoeld van het bezwaar om zoo verschillende uitgangs punten zoo dicht bij elkaar te plaatsen. Het vertrouwen op het ingrijpen der onderwijzers, als het noodig was, deed dat bezwaar op zij zetten. Wat wij het mooist in die discussies vonden was wel het oreeren van het anti-rev. ge meenteraadslid P. Faas. De woorden die deze gebruikte, zouden wij bjjna achter glas in eene lijst willen plaatsen. Deze vond dat dicht bij elkaar schoolhouden wel goed, hij meende, dat de omgang der verschillende kinderen tot meerdere verdraag zaamheid zou voeren. Dit anti-rev. raads lid erkende dus het groote belang der open bare school voor de eenheid en verdraag zaamheid in ons land. Hij drukte zich wel niet zoo uit, maar die idee moet in hem leven volgens de woorden, die hij sprak. Hij schijnt dus ook de scheiding der kinderen op zoo jeugdigen leeftijd te betreuren. Hy vond het noodig, dat er iets gebeurde om den nadeeligen invloed der verschillende scholen en schooltjes op dit punt te keeren. fen dat onder één dak vertoeven in de openbare school van den Huissenspolder vond hij daarvoor eene mooie gelegenheid Het waren de woorden van een eenvoudig man, die een oogen blik zijn gezond verstand liet spreken en zijn partijstandpunt even ver liet. Woorden, om niet te vergeten, nu ze van die zijde werden geuit. De partijgenooten van den Heer Faas zullen, vreezen wij, over zijne openhartig heid niet erg geestdriftig zijn. Eenvoudig dorpsdokter 't bestaan van haar vader, 't was hem niet genoeg geweest 't mooie dorp, 't heerlijke buitenleven, hij smaalde erop Altijd. Altijd zjjn verlangen naar de stad, naar de groote ziekenhuizen, naar Amsterdam. privaat docent. professor. Toen de studente. Doodstil en lijdzaam zat ze vaal onaan zienlijk vrouwtje haar dageljjkschen denk- gang af to werken die haar voerde tot dat eene, bewoudereud-gehate, ontzagwekkend en wreede woordde studente. Het werd dan altijd even stil in haar denken. De kleine gedachten vonden geen aaneen schakeling meer zjj onderging een physieko ontstellingeen oprijzende beklemming die in de goede tot geen toorn kon klimmen doch een drukkende benauwing werd die aan bleet houden zoolang dat woord in haar verbeelding dnurde. de studente Geruchtloos haalde Jans, achter haar rug bezig met kamer-doen, de meubels weer uit de gang terug. Ook zij zuchtte telkens. Och ja, wat zaten ze hier ook mal opgeborgen met z'n beiden. Op een Utrechtsch bovenhuis, zy, die op een dorp thuis hoorde en Jans die doktersmeid was, geboren-doktersmeiddie niet leefde als er geeo deurgebel was, geen bedisselicgen van boodschappen, redeneeren met menschen, In „Opwaarts," het orgaan van den bond van christen-socialisten, wordt het standpunt van die partij als volgt samengevat Ook wij hebben partij gekozen tegen de tariefwet, en wel 1. Omdat het een systeem van belasting heffing is, waarbij niet het bezit maar het verbruik de maatstaf is, waarbij armen met groote gezinnen evenredig meer moeten betalen dan meer gegoeden met kleinen kring. 2. Omdat fer een last op het Nederlandsche volk gelegd wordt, grooter dan 10 millioen, omdat behalve aan den fiscus, ook aan den binnenlandschen voortbrenger wordt betaald. M. a. w. een onnoodig hooge belasting, waarvan verreweg het grootste deel komt op de „kleine luyden." Daarom juist bedroeft 't ons zooveel te meer, dat zulke handelingen komen van rechts, d. w. z. van hen, die zichzelf een bevret van Christelijkheid uitreiken, die allen, zelfs ook dr. v. d. Laar, om van ons niet te spreken bij de paginisten indeelen. Daarom be treuren wij deze uiterst reactionnaire belasting- verhooging, omdat de a -r. partij, bjj monde van dr. Kuyper, altijd als haar meening te kennen gaf, dat een Christelijke regeering „de roest van het conservatisme niet kent." Zoo is het. Het is zoo dubbel hatelijk, dat deze verhooging van het Tarief, het ergste uitwas van het mammonisme, juist van eene Regeering komt, die zich „christelijk" noemt en haar bedrijf zou minder weerzin wekken, als de Regeering zich bij haren waren naam kwam aanmelden en zich „conservatief" noemde zonder meer. Christenen, d. w. z. menschen, die het Bijbelwoord betrachten, kunnen on mogelijk de rijken der aarde ontzien, om het zwaarste deel der lasten te leggen op de misdeelden in de maatschappij. Christenen zouden zich II Samuel XII herinneren „En de Heer zond Nathan tot David. Als die tot hem inkwam, zeide hij tot hem Er waren twee mannen in ééne stad, de één rijk en de ander arm. De rijke had zeer vele schapen en runderen. Maar de arme had gansch niet dan een eenig klein ooilam, dat hij gekocht had en sussen wie lang moesten wachten en stil baar bevoorrechten hebben, die ze direct naar den dokter voerde De doktersmeid.een positie op 't dorp. En bier? Wat was ze hierWat deden zij beiden op een bovenhuis aan een stadssingel 1 Mevrouw kwam niet verder hoe ze ook dacht, het kwam altijd weer neer op dit van baar man zjjn geleerdheid en het veranderde er niets mee, al haar denkenen nu moest ze bovendien toch ook Fransje gaan wek ken. Ze stond op, moeilijk met zware beenen, als ware ze een onde vrouw ze keek even de kamer in 't rond die netjes door Jans was gedaan. Op do halve tafel had Jans gedekt een bortje voor haar, een bordje voor Frans en ook een boordje voor haar, de onde meid zelf. Eindelijk had die toegestemd op de plaats van baar man te gaan zitten. Alleen aan zijn stoel raakte ze nooit. Zij schoof hem altijd achtemit met een gebaar waarin de eerbied voor den dokter en een afschuw voor den ontrouwen man, beide waren. Doch Fransje zette zich er dikwijls in pochte pa is toch naar het coogres. 't Congres... ze bad niets beters geweten. Vandaag zou 't kiod er méér van hoo- ren. „Ik zelf zal 't hem zeggen, wat ik noodig oordeel voor een jongen van negen jaar." had het gevoed, dat het groot geworden was bij hem en bij zijne kinderen tegelijk het at van zijn bete en dronk van zijnen beker en het sliep in zijn schoot en het was hem als eene dochter. Toen nu tot den rijken man een wandelaar kwam verschoonde hij te nemen van zijne schapen en van zijne runderen, om voor den reizenden man, die tot hem gekomen was, wat te bereidenen hij nam des armen mans ooilam en bereidde dat voor den man, die tot hem gekomen was." Maar dr. Kuyper heeft de verhooging van het Tarief bepleit als christelijke eiseh en het gedweeë Patrimonium kust de boeien, die voor den arbeider worden gesmeed en verzoekt de Tariefwet aan te nemen en Nathans, die de rijken der aarde zeggen, waar het op staat, worden niet meer gevondenwij hebben daarvoor de geestelijke adviseurs in de plaats gekregen. O, christendom, wat geschiedt er niet in uw naam. B E L G I E. I)e anti-clericale betooging te Brussel. Iu België hebben, wij wezen er reeds vroeger op als het merkwaardigste politieke ver schijnsel daar te lande, liberalen en socialisten de klove die ook daar deze beide partijen zoo lang scheidde en vijandelyk tegenover elkaar deed staan, waardoor alléén een ononder broken 27-jarig clericaal regime mogelyk was, overbrugd. Zij hebben op den grond slag van algemeen kiesrecht »pur et simple*, verplicht onderwjjs, en verzet tegen de clericaliseering der school, als beoogd door Schollaerts beüend ontwerp, een compromis gesloten, dat reeds bij menige verkiezing voor gemeenteraad, provinciaal lichaam en parlement bewees inderdaad tot het beoogde doelom verwerping der clericale regeering, binnen korter of langer tijd te moeten voeren. Nog geen enkele maal is echter deze samen werking zóó duidelijk, zóó schitterend tot openbaring gekomen als Dinsdag in de reuzen- betooging, na maandenlange voorbereiding door voormannen uit beide partijen, te Brussel gehouden. Een betooging tegelijkertijd, waar van een verslaggever zeker niet ten onrechte verklaart, dat »na zulk een geweldige uiting Ze hoorde het zyn stem nog zeggen zijn streDge stem. Vandaag. Ze stond voor het bedje en kon er niet toe besluiten het kiod te wekken. Hij lag er precies als vroeger te slapon, het kleine, mooie blanke ventje en na waren toch zyn ouders gescheiden. Ze zou zichzelf maar eerst gereed maken. Onverwacht zag ze zich in den spiegel en ze schrok van haar toetakeling ze was nooit zoo kritisch voor haar uiterlijk geweest als de laatste maanden. Sinds hy de geleerdheid inging, had hy een andere vroow in baar willen zien, ze begreep dat, nn het te laat was en die monsterende, koele blik, die telkens keurend op haar gerust had, bedniddejij bent geen professorsvrouw. Dat had zo nu wel begrepen. Een wrang gevoel van achteruitzetting, te wranger, daar er voor haar besef en recht vaardigheid in schuilde, een spijt, niet méér zorg te hebbeD gedragen, voor wat smake lijker kleeding, wat meer volgen van mode en gebruiken, wat belangstelling in bet leven vau den dag voelde ze weer in zich schrijnen, doch ook een verzet om nóg anders te willen nn bet te laat was. Met beverige handen wrong ze het haar samen, duwde bet, dat er een kuif rondom viel, te gen 't achterhoofd aan. Doch in d8 knif van DOOE

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1