Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jloc Komt dat alle?? HAAT. No. 2192. Woensdag 15 Augustus 1911. 22e jaargang FEUILLETON. BINNEN LAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 7B cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. I utere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters n&^r plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het frauduleus bankroet van den heer Van Eijk, anti-revolutionair Statenlid voor Amster dam VII en zijne arrestatie, alsmede de daarmee in verband staande gevangenneming van J. Valk Jr., anti-revolutionair Statenlid voor Rotterdam, geeft De Beukelaar* het volgende in de pen De arrestatie van den heer J. Valk Jr., wegens verdenking van onderscheiden strafbare bedriegelijke handelingen, moet uiteraard bjjzonder betreurd. De heer Valk immers was nog voor kort Anti- Revolutionair gemeenteraadslid voor Rotterdam, hij trad als Christelijk, Anti- Revolutionair man op den voorgrond. Toch mag van dit alles op zich zelf aan de Christelijke gemeente, aan de Gereformeerde kerk, aan de Anti-Revolu tionaire partij geenszins eenig verwijt gemaakt. Men kan hier met een huichelaar te doen hebben of ook met iemand, die door verleiding tot zwaren val kwam, in ieder geval had op zich zelf noch kerk, nog politieke partij dit kunnen doorzien. Iedere groep, iedere gemeenschap, hoe hoog ook haar bedoelen, staat hieraan bloot. Doch er is hier meer. »Het Volk* vermeldt niet alleen, dat de heer Valk zeer wereldsch was in zijn doen en laten, doch tevens, dat het effectenkantoor, waar van de heer Valk mede aan het hoofd stond, zich speciaal toelegde op de specu latie in Amerikaansche spoorwegwaarden. »Aan de Zuidblaak te Rotterdam,* aldus »Het Volk,* had de firma wed. Van Eijk (de firma, waarvan de heer Valk aan het hoofd stond) een pand gehuurd, waarin voor een der groote ramen het bekende zwarte bord met de dagelij ksche ver melding van daling en rijzing der koersen verscheen, als om het publiek te verlokken een kansje te wagen.* Aan de juistheid van dit bericht valt helaasmoeilijk te twijfelen. En wat blijkt dus nu Het is mogelijk, dat men in één onzer grootste steden, als lid der gereformeerde kerken min of meer tot de vóórmannen der Anti-Revolutionaire partij behoort, als Anti-Revolutionair naar den gemeenteraad werd afgevaardigd en BARONES VON SCHILLING. 3) „Wat weet u interessant te vertellen, graaf Jammer, dat ons verblyf hier ten einde loopt," zeide de jonge vroaw langzaam en haar weeke stem klouk minder helder dan anders. „U keert te vroeg terug! Haal uw man over, nog een maand hier te bljjven, dan is hij misschien voor goed genezen." Een oogaoblik zag zij bem ernstig aan met haar mooie, heldere oogen. „Al zonden wy willen graaf, het is on mogelijk Reeds lang zweeg de muziek in de zaal en het vuur in den haard doofde langzamer haDd. Huiverend stond gravin Wera op, en de andere volgden haar voorbeeld. „Wij zyn alweer de laatsten zeide de graaf, toen zjj zich in de lift bevonden. „Wat piepen de kabels, die ons kostbaar omhoog voeren Stel u eens voor, dat zy braken tegelijk zijn bedrijf er van maakt rijkeren en kleine luyden over te halen tot beurs speculatie. Van het publiekelijk aldus gewonnen geld werd dan de partijkas waarschijnlijk mildelijk gesteund. Dezelfde gereformeerde kerk, dezelfde anti-revolutionaire partij, getuigt voort durend tegen de speelzucht der natie, tegen zedelijke inzinking van het volks leven. Maar de heer Valk is rustig voortgegaan met dit zijn speculatiebedrijf met dit op speculatiezucht berekend zoo breed mogelijk publiceeren der koers veranderingen. En men heeft dit alles rustig laten voortgaan, de heer Valk bleef een bekend Anti-Revolutionair man. Zoo hebben predikanten en ouderlingen der gereformeerde kerk, zoo hebben de bestuurderen der Rotterdamsche Anti- Revolutionaire organisatie hiermede getoond, dat zij het met hun strijd tegen de volkszonde, met de verheffing van het zedelijk volksleven toch eigenlijk zoo nauw niet namen. En zoo hebben zij den heer Valk laten voortgaan op een weg, die nu tot dit einde heeft ge voerd. Laten voortgaan in stee van hem toe te roepen óf breken met dit uw bedrijf, dat velen tot vloek is, óf u te rugtrekken uit Anti-Revolutionaire kringen, waar gij dan niet thuis hoort. De heer Valk bleef lid der gerefor meerde kerk, bleef een der Anti-Revolu tionaire vóórmannen, terwijl het zwarte bord van zijn firma dagelijks honderden tot de zonde der speelzucht verleidde van de Christen-Socialisten, die vooral ook tegen het Mammonisme den strijd willen aanbinden, wordt overwogen, of men ze uit de gereformeerde kerk kan zetten. De heer Valk heeft als Gemeenteraads lid een rede gehouden tegen het vliegen op Zondag, wijl de kerkgang er door werd tegengegaan de heer De Marees van Swinderen, Christelijk Protestantsch lid van een coalittecabinet, bezoekt op Zondag het vliegterrein, zonder schier eenige kritiek der anti-revolutionnaire persde Christen-socialisten, die uit de Gereformeerde Kerk moeten gezet, wei geren, aldus de afdeeling te Doetinehem, deel te nemen aan een meeting voor algemeen kiesrecht, wijl deze op Zondag „U is vanavond weer afschuwelijk Goddank, daar is onze étagezeide gravin Wera en lachend stapte zjj achter haar moeder nit de lift. II. Elena Löstin stond voor het raam in haar lage huiskamer, waar zij het uitzicht had op den met gras begroeiden rijweg, die door de heide kronkelde, eindeloos, vuil, grjjs van stof en zand. Ilet was herfst, de heide bloeide en ouder de dun gezaaide pijnboomen, rechts van het veen, hoopten de naalden zich op, dor en verzengd door den zomergloed. Haar man was zonder ougelakken het voorjaar en den zomer doorgekomen, bet verblyf in het Zuiden had zijn zwakke'gezond- beid zoo goed gedaan. Maar zeer dringend had de professor in Koningsberg hem aan geraden, er in Januari en Februari nog eens heen te gaan, als hy wilde dat de genezing duurzaam zou zjjn! Eu dat moest zoo zjjn, want zjjn leven stond op het spel, als de verraderlijke ziekte hem nogmaals zou aan tasten I Hij moest hier wegWeg uit dit vochtige, kille huis, waar de schimmel op de mureo en het moeraswater iu den kelder stond en hun kleinen wintervoorraad bedierf Zy wist het, hier ging by ten gronde De praktijk was goed, want uren iu den omtrek was hy de eenige geneesheer. Zelfs wordt gehouden. Ziehier wat coalitie-politiek in volle belichting. We gaan geheel accoord met den geachte n redacteur van »De Beukelaar*, dat hier een nieuw bewijs is, dat men het in anti-revolu tionaire kringen niet meer zóó nauw met de zonde neemt, maar hadden toch wel gewild, dat hij wat dieper op de zaak ware ingegaan, waar de oorzaak toch zoo voor de hand ligt. Waar hij dat niet deed, zullen wij dat nu doen. Voorop zij gesteld het is haast on- noodig om te zeggen dat het feit, dat twee anti-revolutionaire voormannen zich aan fraude hebben schuldig gemaakt, niets bewijst tegen de anti-revolutionaire staatsleer, of tegen het Calvinistische geloof. Die staat, ziet toe dat hij niet valle, is voor ons allen geschreven. Maar, daar gaat het niet om het gaat om de vraag, hoe het komt, dat de eischen in anti-revolutionaire kringen heel wat minder streng zijn dan vroeger. Welnu, de oorzaak daarvan dunkt ons tweeledig. In de eerste plaats geldt het ook van de anti-revolutionairen ten onzent, dat het sterke beenen zijn, die de weelde dragen. Veertig jaren geleden waren de anti-vevolutionairen nog eene kleine minderheid, door het meeren- deel der natie als »fjjnen« gesmaad, geheel aangewezen op omgang met de huisgenooten des geloofs, vrijwel gespeend aan alle inzicht op de behoeften des aardschen levens, met eenen heilzamen afkeer van vaccine, levens- en brandverzekering, muziek en komedie, enz. Om kort te gaan, het oog was uitsluitend gericht op hiernamaals, en dat te meer, waar zelfs niet met de mogelijkheid werd gerekend, dat men ooit van verdrukten en bedrukten, regeerders zou worden. Dank zij Dr. Kuypers organisatorisch en coaliseerend talent, is dat alles zoo geheel anders geworden. Honderden anti-revolu tionairen verkregen plaatsen in de vertegen woordigende lichamen, of erlangden deel aan de bestuurstaak als wethouder, lid van Gedeputeerde Staten of Minister. Aan deze allen werden door hun ambt in meerdere of mindere mate eischen gesteld, die absoluut onvereenigbaar waren met het ascetische Calviuismede anti-revolutionaire wethouder van Amsterdam b.v., werd uit den aard van zijne betrekking genoodzaakt gala-komedie voorstelling of gala-concert bij te wonen, als uit Rusland werd hy in dringende gevallen per rijtuig gehaaldhy had zulk een lichte, vlugge hand Ter wille van het dagelyksch brood woon den zy hier in het armzalige dorp, waar by zyn boste krachten, zjjn mooiste jaren verspilde Haar handen balden zich van pjjn by de gedachten, die in haar hoofd woelden. Buiten viel de schemering. Over de weiden steeg de nevel in zilveren draden op. Schuw als een nachtspook, kroop hy langs den grond, zjjn giftigea adem ber- gond in zyn lossen, fladderenden mantel En toch keek zjj er zoo graag naar, hoe de witte damp rees en daalde en langzaan na der kwam! Hij deed haar denken aan een avond iD do bergen van Arosa, toen zjj met haar man en graaf Dolgorukow te lang buiten was gebleven, en de nevel hen had over vallen. Maar daar kroop bjj niet langs den grond, doch baande zich, als het wilde heir een weg van Lingwies omhoog naar den Schiesshorn en den Schafrücken. Wat was het heerlijk geweest in de ber gen Bevrijd van het alledaagsche En voor haar geest steeg die laatste avond op, toen zjj allen met elkander om den grooten baard zaten, de jonge gravin Wera, die gestorven was, eer nog de rozen bloeiden H. M. de hoofdstad bezochthet lid van Gedeputeerden in Zuid-Holland en de minis ter konden niet mankeeren, op het galabal ten Hove. Eu al heeft dat in den beginne den kleinen anti-revolutionair verschrikt, als zoo geheel in strijd met hetgeen hem was voorgepredikt wie herinnert zich niet het tumult in 1902 onder de huisgenooten des geloofs, toen de heeren Melvil van Lynden en Schimmelpenninck van der Oye aan een quadrille ten Hove hadden deelgenomen maar hem is toen aan het verstand ge bracht, dat hij aan de mannen »op post* niet den strengen maatstaf mocht aanleggen als aan anderen; dat trouwens aan die wereldsche vermaken geen deel genomen werd con amore, maar met leed in het hartedat het was eene van de zwaarste opofferingen, die men zich terwille van de partij getroostte. En sinds de partij meer in de politieke melk te brokkelen kreeg, had men geld noodig voor verkiezingen, de mannen, die dat geld leverden, moesten ontzien worden, vandaar eene tweede categorie, aan dewelke slapper maatstaf werd aangelegd. En - l'appétit vient en mangeant wat eerst zelfopoffering was, werd naderhand toe wijding, en zoo kent onze tijd wat men 40 jaren geleden niet kende biljartende anti-revolutio nairen, kaartspelende anti-revolutionairen, ko- medieen concert-bezoekende anti-revolutionai ren, in de Staatsloterij spelende en speculeerende anti-revolutionairen, kortom, anti-revolutionai ren, die in het maatschappelijk leven door door niets te onderkennen zijn van ons, arme paganisten. En daarnaast hebben wij eene opgroeiende anti-revolutionaire generatie, die daarin nu zooveel kwaad niet ziet, al schudden de ouderen wel eens bedenkeljjk het hoofd. Waarlijk, als men zoo'n echte, eenvoudige, ouderwetsche anti-revolutionaire boer op Zuid- Beveland een beeld gaf van het leven van vele der tegenwoordige voormannen van de anti revolutionairen, hij zou meenen, dat het met de wereld op zijn eind liep. En daarom zul len wij ons daarvoor wel wachten. Air. J. C. de Alarez Oyens. j- De minister van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage heeft een telegram ontvangen van de Beiersche regeering, meldende dat in de omgeving van Partenkirehen het lijk van De oude proost, die het leven langs zich liet glyden, als een schouwspel, dat hem wel belangstelling inboezemde, doch buiten hem omging Ea eindelijk de Rus, die zoo geestig wist te praten, en met haar bad gesroken over de suggestie van den haat. Welk een machtigen iodruk hadden zyn woor den toen op haar gemak nog heden voelde zjj de nawerking En als door een magnetische kracht getrok ken, liep zjj de kamer in, waar een verbleekt portret in een breede gouden ljjst een der wanden versierde, Het stelde een vroaw voor, een breed, niet mooi gezicht, met smal diebt- genepen lippen, met koude oogen, die dan toeschouwer overal aanstaarden, van welken kant bjj ook kwam. Hat was het portret van haar eenige bloed verwanten, de eenige zuster van haar overleden vader, die haar had grootgebracht ia kloos- teraebtigen eenvoud, zonder vreugde zonder liefde zonder goedheid „Trouw nooit, Elena! Alle mannen zjjn valschJe zult er ook wel nooit toe iu verzoeking komen, want je bent arm Hoe vaak had tantes's harde, koude stem zoo gesproken Eu toen er dau toch eeu kwam die baar begeerde, ondanks haar armoede, om haar TER \EimS( H VOLKSBLAD. DOOR U

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1