Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. paarlen Ier rijden en paarlen der amen. Veranderde opvatting. H A A T. No. 2190. Woensdag 9 Augustus 1911. 22e jaargang FEUILLETON'. BINNENLAND. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters na«r Dlaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Naar aanleiding der Tariefwet schrijft »De Goedkoope Vlaardingsche Courant* o. a. »Vraagt bijvoorbeeld iederen arbeider die onpartijdig wenscht te oordeelen, ja niet alleen arbeiders, maar elk weldenkend mensch "Wat dunkt U van het invoerrecht op paardenvleesch Wat dunkt U van het invoerrecht op mar garine Wat dunkt U van het invoerrecht op gesmolten of ongesmolten vet Wat dunkt U van het invoerrecht op meel Wat dunkt U van het invoerrecht op klompen En hij zal u antwoorden dat zijn heusch geen artikelen om te belasten, want immers de armsten onder de armen gebruiken paar denvleesch, margarine, gesmolten vet, klom pen enz. Is het geen schande, dat men, na al deze artikelen gelezen te hebben, ziet staan »Paarlen zijn ook vrij, ook al zijn zij aan snoeren geregen of in sieraden gezet.* De paarlen der rijken worden ontzien, maar de paarlen der ellendigan worden belast. Aan deze regeeringsdaad ligt een beginsel ten grondslag. Zij kiest in plaats van het Christelijk, het farizeeërs-standpunt, dat zich in Christus' dagen ook vergreep aan de paarlen der ellendigen. En waarom doet ze dat Om het conservatisme in kwaden zin (dat buigt voor het mam monisme) te ontzien en te behagen. De regeering heeft dus den naam van Christus zich onwaardig gemaakt en ligt geknield voor farizeïsme en mammonisme. Tegen die afwijking moet elk protesteeren, die zich aan de zijde van Christus schaart.* Wij lezen in »Land en Volk* Het was een trots en roem van de vrijzinnige koloniale regeeringen openhartigheid te be trachten ten opzichte der berichten over Indië. Kwam het onder dat stelsel voor, dat een bericht van beteekenis langs particulieren weg BARONES VON SCHILLING. 1) In bet Hotel en Knrhaus van Arosa vlamde het electrische licht op, ofschoon buiten nog de heldere winterschemering heerschte. De sneeuw zelf gaf licht. Op do bergtoppen viel een rooskleurige weerschijn van de zon, die achter de berg keten in het westen verdwenen was. De kurgasten begonnen de prachtige jjs- baan te verlaten, en zij, die onvermoeid den geheelen zonnigen, helderen winterdag met de bobsleigh naar beneden naar Riiti waren gegleden, trokken nu de kap van den wollen sweater over hoofd en mond, en zochten haastig hun hotel op. Nog geen twee uur geleden hadden de logés op het terras thee gedronken in de zo- merscbe lucht, terwijl rondom in de dalen en op de bergen een halve meter sneeuw lag en het overal winter was hier alleen niet, waar de bergreuzen beschermend en verdedi gend het dal omringden. eerder openbaarheid vond dan door een officieel orgaan, dan werd daarvoor de voor de hand liggende verklaring gegeven, dat de regeering met meer voorzichtigheid en omslag te werk moet gaan, maar van een stelselmatige terug houdendheid wilden de autoriteiten niet weten. Thans is dit anders. Telkens komt de regeering met hare mededeelingen eerst te voorschijn als het nieuws reeds lang bekend is. Niet zelden komt het nieuws uit de Nederlandsche bezittingen het eerst in de buitenlandsche pers, wordt dan door de Nederlandsche bladen, als verzinsel, gewraakt, en blijkt later toch óf geheel juist te zijn, óf althans een grond van waarheid te hebben. Niet zelden gaat dit ook met een verkeerde voorstelling gepaard, die intusscben, zonder spoedige tegenspraak gebleven, als de waarheid is gaan gelden. De Nederlandsche pers krijgt zoodoende den naam van achterlijk van over eigen aangelegenheden niet op de hoogte te zijn. De Nederlandsche regeering wordt beschouwd als bang om hetgeen gebeurt onder vol daglicht te stellen. Het wortel schieten van verkeerde voorstellingen, het uitlokken van verzonnen waarschijnlijkheden, het prikke len van ontevredenheid, dit alles wordt be vorderd door het prijsgeven van de vrijzinnige opvatting, van aan de natie niet noodeloos te willen onthouden de berichten, die voor haar van belang zijn. Zoo is 't weer geweest met de in Java uitgebroken pest-epidemiedie zelfs, nadat er over bericht was, nog officieel verzwegen werd hetgeen het gevaar vermeerderde, en ernstige kritiek in binnen- en buitenland deed ontstaan. Zoo is 't nu weer met het gebeurde op Timor. Een drietal weken geleden seinde Reuter erover. Een Berlijnsch blad kwam ervan vertellen. De Nederlandsche bladen, die voor Indische zaken als het best ingelicht worden beschouwd, lachten om de mogelijkheid van een conflict tusschen Portugeesche en Nederlandsche troepen. En toch is nu vernomen dat daar wel iets van aan is. Iets maar wat De regeering blijft er behagen in scheppen het te raden te geven. Het is een zaak van de overheid, die het volk niet aangaat Zou de regeering, evenals de hoofdcom missaris van politie te Amsterdam, in de pers een dreigend gevaar zien Er zijn natuurlijk zaken, die geheim moeten blijven, b. v. omdat onderhandelingen hangende zijn, die vrij van de inwerking van buiten Blauwzwart rezen uit al dat wit de reus achtige dennen op. Ernstig en slank staken zjj af tegen den blauwen, wolkeloozen hemel, krachtige harsgeuren uitademend onder den kus der zon, die hier zooveel warmer en teerder tegen de menschen glimlachte, alsof zjj wist, dat allen die bier vertoefden, een vroegtjjdigen avond verwachtten Wat was het hier mooiAlsof de na tuur een feestgewaad droeg, van oneindige, tooverachtige schoonheid Alsof zij alles gedaan had, om den korteH dag van hen die hier vertoefden, te sieren, om hun zielen als op zachte wieken te dra gen naar de toppen der bergen, welker be sneeuwde hoofden den van sterren vonkelen den naehteljjken hemel nabjj schenen te zjjo. heel nabjj Jammer dat op den zomerschen dag zoosnel de avond volgde met z|jn jjzigen adem, zooals nu op bet oogenblik het geval was Dat de bergen in de rondte, wanneer de zon weg was, zoo iets somber dreigends hadden, zoo iets majestueus ernstigs, als reuzeo, die by een doode de wacht houden En eigelijk was het ook zoo 1 Zij waren de wachters, de beschermers van dit door dennen beschaduwde dal des doods En wanneer de vreemden bjj de tonen der muziek op de blanke schaatsen rondzwierden, de wangen gebruind door lacht, de oogen afgewikkeld moeten worden, maar dat is iets geheel anders dan de miskenning van het rechtmatige gelegen in het verlangen der natie om tijdig en betrouwbaar ingelicht te worden over de gebeurtenissen van beteekenis. De aldus veranderde opvatting komt mij voor een verkeerde te zijn. De oud-minister De Marez Oyens vermist. Bij de familie in den Haag is bericht ont vangen, dat mr. J. Ch. de Marez Oyens, lid van de eerste Kamer en oud-minister van waterstaat, die in Beyeren een gedeelte van den zomer doorbrengt, sedert eenige dagen vermist wordt. Hij was van een wandeling niet teruggekeerd. Tot dusver bleven alle pogingen om den vermiste op te sporen vruchteloos, zoodat vermoed wordt, dat hem een ongeluk over komen is. Mr. G. H. de Marez Oyens, zoon van den oud-minister van waterstaat, deelt het volgende mede Mr. De Marez Oyens, oud-minister van waterstaat lid van de Eerste Kamer, vertoefde op 3 Augustns te Partenkirchen, in Zuid- Beieren. De heer De Marez Oyens zou daar om half-elf uur 's morgens een wandeling van anderhalf uur gaan ondernemen en is sinds dien tijd niet teruggekeerd. Alle nasporingen, welke gedaan zijn, waren vruchteloos. Drie zoons van den oud-minister zijn naar Zuid- Beieren vertrokken. De heer G. H. de Marez-Oyens, lid der firma Oyens Zn., keerde in het land terug en had tot 2 uur nog geen bericht ontvangen. Men vermoedt, dat de heer Oyens te water geraakt en verdronken is. De mogelijkheid van een misdaad acht de familie niet uit gesloten. Er wordt in de streek, waar de heer Oyens vertoefde, een spoorweg aangelegd, waarbij een 1000-tal vreemde arbeiders werk zaam is. Intusschen staat vast, dat de heer Oyens is uitgegaan zonder een noemens waardig. bedrag aan geld bij zich te hebben. Men acht het uitgesloten, dat de heer Oyens een bergtocht heeft ondernomen. Wegens afwezigheid van den Nederlandschen consul, heeft de Wurtemburgsche consul te München de zaak verder welwillend in handen genomen. schitterend van levenslast, van levensmoed, meestal jonge, bloeieude gestalten -- wie zoo dan denken dat de geweldenaar met den zand- looper en de zeis hen op den voet volgde Hei was altijd hetzelfde kleine gezelschap, dat n& het avondeten in de hal van het Kurhaus bijeenkwam. Dat gaat zoo, als men weken lang samen in één zaal eet. al is bet dan ook aan aparte tafeltjes. Men maakt beel spoedig kennis. Ee<.st twee, die zich aan elkander voorstellen, dan worden het drie en meer, en de vluchtige, korte, en daarom juist zoo aantrekkelijke kennismaking heeft plaats gehad. Hedenavond had zich een nieuweling bjj den kleinen kring gevoegd, een Rus, die het Daitsch sprak als zijn moedertaal, doch met het eigenaardig accent, dat den vreemdeling verraadt. Het waren drie dames en vier heereo, die hadden plaats genomen voor den breeden haard in de hooge hal, door witte znilen gedragen. Zij waren geheel alleen. De aardige rieten meubelen, die hier en daar tusschen de palmen en lanrierboomen stonden, waren niet bezet, want vanavond speelde de Kurkapel in de concertzaal. Nu en dan, wanneer de bediende nieuwe blokken op den baurd kwam werpen, kwam er een stilte in het gesprek, en in zulke oogenblik- ken hoorde men, wel is waar gedempt, maar toch dnideljjk, de muziek van „Die Lastige Wittwe". ALBANIË. Naar de wali van Janina meldt, beginnen de AlbaDeezeD, die in de buurt van Argyro- kastro verzameld waren, in hun dorpen terug te keereD. Ook de Albaneezen van Balvino zijn voor een deel teruggekeerd. De sandzjaks Janina en Albasan zijn rustig. Het stamhoofd Soeleiman Basoech en alle politieke veroor deelden hebben zich onderworpen en de regeering trouw gezworen. De Neue Freie Presse verneemt uit Cettinje De drie voornaamste leiders der MalissoreD zijn naar hun land teruggegaan. Een deel der Malissoren in Montenegro is reeds voor den terugkeer gewonnen. Zwarigheid maken die genen die zich gedurende den opstand door hun moed bijzonder onderscheiden hebben. Tot de verandering in de houding der Malissoren, die naar Montenegro de wjjk hadden genomen, heeft zeker voor een niet gering deel bijgedragen het feit dat de Koning vau Montenegro den uitgewekenen heeft laten weten, dat de opstand thans geëindigd moest zjjn en dat daarom de terugkeer der vluchte lingen naar hun land door den Koaing ge- wenscht werd. Er loopeD geruchten dat de Porte bereid zou zjjn over te gaan tot de benoeming van een gouverneur-generaal van Albanië. De vroegere grootvizier Ferid pasja zou de aan gewezen man zjjn. Men weet dat de benoeming van een gouverneur-generaal behoorde tot de wenschen, onlangs door een aantal stamhoofden geuit. De Russische gezant te Cettinje heeft in een onderhoud met een persman nog eens de verzekering gegeven, dat alle groote mogend heden vastbesloten waren den status quo op den Balkan tot eiken prjjs te handhaven. Rusland's standpunt was ten deze in volkomen overeenstemming met dat der andere mogend heden. Het leidend beginsel der Russische staatkunde was, elke inmenging in de binnen- landscbe aangelegenheden van Turkije te ver- mjjden, daar elk ingrjjpen van derdeD de grond slagen der souvereiniteit van het Ottomaansche Rjjk aantasten zou. H A T I. De toestand. Berichten, die over New-York ran Port-au- Prince werden ontvangen, bevestigen onze Ea dan hief de joógste van de drie dames, een slank, lenjg meisje van een jaar of negeotieD, Inistereod bet donkere hoofdje op, en onrustig bewogen zich haar voetjes in de verlakte schoentjes met hooge bakkeD, die onder haar wit lakensch kostuum uit keken. „Nn, graviD, wat dunkt u ervan?" „Eens is geens 1" zeide de blonde assessor, die haar reeds den geheelen winter het hof had gemaakt, en bood haar zjjn arm aan. „Maar Wera 1" En de oudste vaD de dames, een vroaw met sneeuwwit baar, met oogen die getuig den van goedheid on onderwerping, volgde min of meer traag bet jonge, slanke meisje, dat zich licht als een vlinder op de mnziek liet wiegen. Laat haar genietenEenmaal drinken uit den beker van levenslust en vrengde 1 Laat zo zich in elkander verhengen, de twee, die daar op de maat der vleiende muziek voortgleden door de witte, verlichte zaal.als de anderon Bjj den haard was de Rns achtergebleven dia juist met zijn mooie, slanke handen weer een cigaret gereedmaakte, en zich voorgesteld had als graaf Dolgorokow, met een onden geestelijke, proost Konstantin, die in Ooaten- rjjk woonde, en in zjjn soutane met een beerljjke mengeling van hnmor en ernst door TER \EimSI II VOLKSBLAD. DOOR

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1