Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Jtet tarief en de politici;. Onderwijzer Tweespalt. No. 2189. Zaterdag 5 Augustus 1911. 22e jaargang FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maarden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. satuu Telef. In tere i\« 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters na.ir plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzea Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op sollicitanten naar de betrekking vau met verplichte akte voor de Fransche taal aan school B, in het bezit der hoofdakte en eece akte voor de Engelsche of Duitsche taal. De jaarwedde bedraagt 600,met regel matige opklimmingen overeenkomstig de des- betreflende verordening tot 900, na 20 dienstjaren. Voor het bezit der hoofdakte wordt de jaarwedde met 100,verhoogd. Voor het onderwijs in de Fransche taal wordt 100,en voor iedere volgende akte 75,'s jaars geooteD. Stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 14 Augustus 1911. Ter Neuzen, 1 Augustus 1911. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. De Vaderlander schrijft »De Nederlander* beklaagde zich onlangs, dat van de tariefkwestie een politiek strijdpunt werd gemaakt. Wij hebben ons over die klacht verbaasd. Immers, zoo het verwijt met recht tot iemand gericht kan worden, dan is het tot de partijen ter Rechterzjjde. Wie hebben vanaf 1901 de tariefverhooging tot een politiek programpunt gemaakt Uitslui tend de coalitiepartijen, met name de katholieke en de anti-revolutionairen. De christelijk- historischen kunnen zich niet vrijpraten met het argument dat zij programloos den strijd zijn ingegaan, want tegen het coalitieprogram, waarop de tariefsherziening stond vermeld, hebben zij zich nimmer verzet. Zij hebben integendeel met de grootste felheid de coalitie- candidaten, die dan toch op dit politieke program werden gekozen, verdedigd. Zij hebben er even hard als de overige twee derden der coalitie toe medegewerkt de kwestie van vrijhandel of bescherming tot een politiek standpunt te maken. Op geen enkel program ter Linkerzijde komt tariefsverhooging voor. Geen enkel Kamerlid, dat tot de Linksche richting behoort, is protectionist of voorstander van tariefsverhooging. De protectie is in ANNIE SALOMONS. 2) „Een oude man en een bezadigde vrede", dacht ze voortsnellend, „dat zou kunnen Een goeie vader voor Jopie, een vriend voor mg, en niet meer. Maar éven zag ze, hoe Han, toen ze 'm nog weinig kende, met 't kind bad gespeeld en gepraathoe hjj haar had laten rijden op z'n fiets, z'n blge jongensgezicht over baar stralend snuitje gebogeD.een goeie vader «on hij wel wezenhg was dol op Jopie en 't kind op hem, zoodat ze soms zich even jaloersch voelde.Was 't dan alleen, dat zg geen goede moeder meer zjjn kon, niet meer zorgend, niet meer opofferend, nn een groot, overstelpend, egoïstisch gelnk haar nog te jonge hart tot bersteos toe vulde? Eindeloos scheen de strekking van den lan gen weg. Ze stelde zich voor, hoe het kind met haar trotscbgesloten gezichtje bleek zou staan kijken, of er niemand om haar kwam. Ze stelde zich voor, hoe de andere kinderen big hun trouwe moeders in de armen vlogen, 1901, in 1905 en in 1909 als politiek pro grampunt uitsluitend verdedigd geworden door Rechts. Als „De Nederlander" klaagt, dat daardoor de zaak wordt vertroebeld, heeft zij de schuld uitsluitend te zoeken bij zichzelve en haar coalitiegenooten. Wij betreuren het evenzeer, dat de politiek is gekoppeld aan de tariefs verhooging. Als het kiezerskorps, zonder dat de politiek meesprak of de belangen der coalitie gewicht in de schaal legden, uitspraak moest doen over het tariefontwerp, dan zou wij zijn er stellig van overtuigd het aantal voorstanders van dit ontwerp buitengewoon gering zijn. De heer Görris, de roomscb-katholieke winkelier, zei het zoo terecht »Het is mijn vaste overtuiging, dat de meerderheid van den georganiseerden Middenstand, zeker de overgroote meer derheid der georganiseerde winkeliers en handelaren, afgezien van hunne gods dienstige of politieke overtuiging, lijn recht tegenover dit ontwerp staat en ook moet staan. >Strijdt het met mijn katholieke, met uwe geloovig protestantsche, of welke andere godsdienstige beginselen, dat wij ons zoo min mogelijk in onzen handel willen belemmerd zien? „Heeft een verhooging van rechten op potten en pannen, op dameshoeden, op kristal iets met onze zedelijkheidsopvatting te maken Indien ja, indien er met geweld een politieke kleur aan het voor ot tegen van den vrijhandel moet worden gegeven, dan verklaar ik, op grond mijner christelijke beginselen, vrijhandelaar te zijn.* Als de clericale coalitie de kwestie niet tot een politiek strijdpunt had gemaakt, zou blijken dat de Nederlandsche natie in haar groote meerderheid nog steeds den vrijhandel trouw wil blijven Juist daarom is het ten zeerste te bejammeren, dat de clericals partgen de tariefsherziening hebben vastgekoppeld aan de sociale hervormingen, die werden beloofd. De klacht van »De Nederlander* is gegrond, mits zij als verwijt worde gericht tot de Rechterzijde als de eenige schuldige terwijl haar Jopie alleen, vergeefs wachtte, ver geefs zocht. Tranen welden in haar onrustig starende oogeu. Gèk was ze geweest, zooeven met dat dat losse haar op Han z'n kamer. Ja, ze moest 't zichzelf nu maar eens goed wreed zeg gen een eebte, oude, malle vrouw.Zoo mocht je doen, als je achttien was maar zeven en-twintig; èa weduwe, èa moeder! Ea dat spelletje met die haarspelden Waarom moest die jongen, die nu ja, bijna even oud was, maar 'a kind in de ondervindingen waarom moest die jongen haar leven komen veroDtrusteD, baar leven, dat ze blank en stil en van droeve toewijding zich gedacht bad en dat tu vlamde, papaverrood Groepjes kinderen, waarvan ze sommigen herkende, kwamen pratend en lachende haar te gemoetze had dit blge geluid zoo dikwijls om zich heen gehoord, als ze voor de school heen en weer liep te wachten, verlangend naar het ééne blge stemmetje, dat haar begroeten zon. Ze had daar zoo dikwijls loopen wachten, een koele, statige dame, ongenaakbaar in haar hooghartige melancholie; en nu draafde ze over den weg als een opgejaagd dier, warm, slordig, beangst. bah, als je er zóó door werd, itóQ je levenskeuze toch niet goed zijn. Oorustig vlogen haar oogen de laatste hui zen langs. Zag ze nergens het kleine, wachten- TWEEDE KAMER. Uescherimug van «len Arbeid. Door de heeren Schaper, Du ijs, Helsdingen, Hugenholtz, Ter Laan, Troelstra en Vliegen is een voorstel van wet ingediend betreffende bescherming van den arbeid. In het stelsel van het ontwerp zijn in hoofd zaak de bedrijven verdeeld in dezulke, welke worden uitgeoefend in fabrieken en werkplaat sen, en de bedrijven, waarvan dit niet het geval is. Omschreven wordt wat onder fa brieken en werkplaatsen is te verstaan. In de eerste plaats de »open of besloten ruimten* en de electrische stations bedoeld in de gel dende Arbeidswet en daarboven zijn met fa brieken en werkplaatsen gelijk gesteld kantoren, waar administratieve arbeid wordt verricht, en zwengelketen en vlasbraakhokken, Voor alle arbeiders, die arbeid verrichten in dienst eener onderneming of daarmede gelijkgestelde instelling of inrichting, geldt de 10-urendag behalve voor de zeer enkele categorieën, welker uitzondering strikt onvermijdelijk was. Voor alle arbeiders, die werkzaam zijn in fabrieken en werkplaatsen, wordt van af drie jaren na inwerking treden der wet geleidelijk de 8-urendag ingevoerd, zoodat deze acht jaren na de inwerking treding der wet definitief zal zijn ingetreden. Voor den landbouw en alle andere bedrijven, waar de arbeid niet in fabrieken en werkplaat sen geschiedt, wordt een overgang tot den 8-urendag nog, als vastgelegd in de wet, niet mogelijk geacht. Voor den arbeid in fabrieken en werk plaatsen wordt tevens terstond ingevoerd de vrije Zaterdag (van af 1 uur) met op dien dag een arbeidsduur van 7 uren. Voor fabrieken en werkplaatsen wordt dus de 57-urige werkweek ingevoerd. Ook de 7-urendag op Zaterdag zal op andere bedrijven kunnen worden toegepast In het ontwerp zijn in het algemeen, ten aanzien van den arbeidsduur, mannen, vrouwen en jeugdige personen op ééne lijn gesteld. Met een arbeidsduur van 10 (resp. 8) uren mag dit rationeel worden geoordeeld. Ove rigens wordt over- en nachtarbeid voor jeugdige personen in fabrieken en werkplaatsen niet toegelaten. Daar alleen voor fabrieken en de figuurtje op 't trottoir, op de hooge stoep, oi opzjj van het huis, waar 'n klein streepje schaduw donkerde? Ze kon toch niet wegge gaan zgn, boos en verdrietig, alleen loopen nu door de gevaailgk drukte stad... 'n Kweekeling stond aan de deur, reikte de hand aan 'n paar nakomertjes. „Jopie van Sandwgck", vroeg ze heescb, en terwgl ze den naam uitsprak, herinnerde ze zich opeens weer, hoe 't haar in 't begin gehiuderd had, dat, als ze met Han trouwde, 't kind anders zou heeten dan zjj. „O, die is nog boven mevrouw, ze moest even 'n sommetje afmaken. Maar als n wilt, zal ik even. „O nee", zei ze ineens diep-dankbaar. „Ik kan best wacbteD. Ze komt vast zóó4. En met een glimlach herkende ze een oogenblik later de behoedzame pasjes van 't kind, zooals 't tree voor tree, de hooge trap kwam afstom melen. „Jopie", juichte ze, met nadrukkelijke vreag- de om 't weerzien „Dag kleine schat", en ze omhelsde haar, de armen sterk om 't teere kinderlijfje. „Hè ma", weerde 't kind even af, nog knorrig om 't sommetje, dat maar niet uit komen wilde. U bent zoo warm, laat me nou los". 't Scheen haar met een schok, of 't kind haar iets verweetde herinnering aan z'n werkplaatsen en voor de landbouwbedrijven een verbod van nachtarbeid geldt, is voor een enkel ander bedrijf, zoo voor dat van het koffiehuis en hotelbedrijf, eene afzonderlijke bepaling ingevoegd. Aan den nachtarbeid wordt de voorwaarde verbonden dat dezelfde arbeider slechts eene van de drie weken dezen arbeid mag verrich ten en dan slechts gedurende 8 uren buiten de rusturen. Bovendien wordt voorgeschreven dat in dag en nacht (z. g. continu) bedrijven de 8-urendag wordt ingevoerd voor alle arbei ders, die om de veertien dagen aan den nacht arbeid deelnemen, zoodat daarvoor het 3 ploegenstelsel zal moeten worden ingevoerd. De nacht is in de fabrieken en werkplaatsen gesteld op de tijdruimte van 66, in den landbouw van 6—5 (of van 6—4 voor het melken). Voor andere daarbuiten vallende bedrijven is een speciale grens gesteldvoor sommige bedrijven (b. v. de zeeschipperij) is geen grens te stellen. De invoering van den 10-urendag per etmaal is hier voldoende. Wat betreft den kinderarbeid is met het verbod van arbeiden gegaan tot den leeftijd van 14 jaren. Een leerplicht tot het 14e jaar behoort hierbij, doch bij het ontbreken daarvan kan daaromtrent hier geen voorstel worden gedaan. Binnenkort zal een wetsvoorstel volgen de strekking hebbende de Leerplichtwet in dezer voege te herzien. Ten aanzien van de land bouwbedrijven kan een absoluut verbod, vanwat men zou kunnen noemen kinderarbeid slechts gelden ten aanzien van eene onderneming buiten het gezin van de ouders of voogden, waartoe het kind behoort en bij wie het in woont. In ieder gezin verleent het kind beneden 14 jaar wel eens eenige lichte hulp, die geen wetgever kan en zou mogen verbieden. Eigenlijken geregelden landarbeid of arbeid in tuin- en boschbouw of in de huishouding zal het kind volgens het ontwerp niet mogen verrichten. Lichte hulp wel. Wat lichte hulp is, daaromtrent zal zich spoedig een juris prudentie vormen. Het spreekt van zelf, dat die hulp alleen mag worden verricht voor het gezin waartoe het kind, hetzjj als eigen, hetzij als aangenomen kind behoort. In bouw en redactie is grootendeels, waar afwijking niet gewenscht of wegens de veel ruimere strekking van dit ontwerp, geboden was, de Arbeidswet van 1889 en het ontwerp- Arbeidswet van 1911 gevolgd. kussen sheg het bloed mpt een golf naar haar wangen. „Ik heb ook zoo hard geloopen", veront schuldigde ze zich, haar woorden voelend als een uitvlucht. Maar Jopie vroeg niet verder, begon te vertellen van de som, en dat ze znlke war me handjes had, en daarmee telkens de cijfers op de lei weer vlakte. En de juffrouw zei.. En de kweekeling zei... En toen zei een kind... Ze knikte maar zoo nu en dan. Het pathetische van de „plichtvergerten moeder" en het „verwaarloosde kind" was door de realiteit wonderlijk vervaagd. Jopie's rozig gezichtje zonder één rimpeltje, haar kordaat stemmetje van fier, weinig aanhalig kind was heel weinig meelijwekkend. En na de opwinding van zooeven voelde zg zich alleen wat moe, wat triest: in 't geheel niettriom- fantelgk-slecht of zondig gelukkig meer. De bekende straten, de stille bnnrt, waar iedereen haar als „de weduwe", „'t jonge weeuwtje" kende, bedrukten haar met hun eentonigheid. Al vóór ze 't hnis genaderd waren, voelde ze 'n wrok tegen de cnltus van bet verleden, die haar daar tot gewoonte tot plicht geworden was En daarnaast, voor 't eerst sinds dien middag, bloeide weer op het teere, zachte verlangen naar Hanseen beetje weemoed, omdat ze 'm dien heelen dag niet meer zien zoualleen zou zitten TER NEUZEim VOLKSBLAD. DOOR

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1