Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeenterekening. jWcer licht gewenscht Een misverstand. j)c heer j)«ys in ter hersteld No. 2187. Zaterdag 29 Juli 1911. 22e jaargang LEZER, HERHALIM GSQNDERWIJS. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. luiere No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verscbynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONöE, te Ter Neuzen. zend ons de adressen van personen die naar Uw meening ons „Vrijzinnig Blad," krachtens hun beginsel, moeten steunen, en wij belasten ons gaarne met de toezending van eenige proef nummers. Ons trof een artikel in Zelandia, waarin krachtig werd opgekomen tegen het eventu- ëele stichten eener Hoogere Burgerschool van overheidswege in Hulst. Het blad wil liever eene degelijke school voor meer uitgebreid lagerwijs. Het is gewoonweg bang voor eene openbare H. B. S., omdat het vreest, dat LEONARD MERRICK. 4) Hjj liet zich nog een cognac met sodawater brengen en plotseling kwam by op de ge dachte, of zjj toch misschien nog niet van haar besluit terugkomen zouVoor den drommel ook -Jzij wist niet eens zyn adres Maar deze kans was toch wel zoo goed als nul. Want wat verspeelde zy Wat of ferde zy op Een man dien zy verfoeide. Ja, wanneer zij een kind bad dan zon de zaak heel Anders staan.Waarom bad zy ook geen kinderen Een man dien zy verfoeide En hy, Pbilipp Orlebar, stond op het punt om dien man van dezen last te bevrijden O, wat een waanzinnige dom heid Ware by niet naar zynen kleer maker in de Bond Street gegaao, om zich eene jas te laten aanmeten, dan zon by haar niet hebben outmoet! En een nieuwe jas bad bij toch eigenlijk Diet noodig gehad. Hij bad nog jassen genoeg Hij bleef niet lang in de club, nadat bet daardoor de rij der oppositiemannen in het land van Hulst met bekwame krachten zal versterkt worden. Er zijn er volgens het katholieke orgaan te weinig onder de katho lieke partij, die bevoegdheid voor middelbaar onderwijs bezitten. Al ontkent het blad mogelijke materiëele voordeelen voor de plaats niet, het is er om genoemde voor het blad overwegende redenen beslist tegen. Het blad moet dat voor zich weten. Waar om wij hierop wijzen vindt zijn oorzaak hierin, dat reeds een paar weken gemompeld wordt, dat in ieder geval eene openbare H. B. S. voor Ter Neuzen wordt tegengewerkt en dat er sprake is van een H. B. S. te Hulst en subsidie voor eene bijzondere mettertijd in het land van Axel. Het artikel van Zelandia houdt als het ware eene bevestiging van die geruchten in. Men vergete niet, dat toen onder sommige voorstanders van eene christelijke H. B. S. de meening voorzat »öf, als dat niet kan, eene openbare», een anti-rev. onmiddellijk gereed was met het antwoord »dan liever geen*. Niets zal door enkele drjjvers worden na gelaten, om eene openbare H. B. S. hier te weren. Wie weet, hoeveel reeds achter de coulissen is gewerkt, wat er in stilte gewroet wordt. Het tijdsgewricht, waarin wij leven, is voor zulke duistere plannen alleszins bevorderlijk. Laat onze volksvertegenwoordiger, laat onze Raad bovenal krachtig aanpakken en niets onbeproefd laten voor de verkrijging van eene openbare H. B. S. Late men niet voorbijzien, dat bij stichting eener zoodanige school te Hulst, in weinige jaren Ter Neuzen daar de meeste leerlingen zal zenden, en nu de minister in de wet ver plichte bijdragen van omliggende gemeenten, die leerlingen leveren, wil voorstellen, onze gemeente eene groot subsidie per jaar zal kunnen storten, zonder eenige ontvangsten daar tegenover te kunnen stellen. Laat onze Overheid dus waken en laat ieder weldenken de haar krachtig steunen. Eene gemeente van meer dan 9000 zielen verdient beter behandeld te worden. Op de bres dus Wij hebben Woensdag meegedeeld hoe partijgenoot Jan van Zadelhoff te Dordrecht, diner voorby was. Hy had haar toch zoo terloops meegedeeld dat by nu in de Temple woonde; en hoewel zyn gezonde verstand hem het tegendeel zeide, vleide hy zich steeds nog met do hoop, dat zjj misschien eene poging zou doen om hem te schrijven of te telegra- feeren. Vol spanning keek bjj den portier aan, toeD de hnisdeur open ging. Maar de mao zeide geen woord tot hem, en zyne laatste hoop viel in duigen. Zyn koffer was reeds gepakt. Das sleet hy den avond met in gespannen aandacht te lui steren of er ook werd gescheld. Eéamaal ging de schel werkelijk over; maar het was slechts een vervelende kennis van hem, die gekomen was om een grokje met hem te drinken en wat met hem te pryzen. Een wrevel bekroop hem, toen by het stralende gezicht ontwaardde van zyne gast, die, evenals te voren de redacteur, afgunstig zinspeelde op de reis naar het zuiden en zich in Orlebar's plaats wensch- teHy deed zichzelf geweld aan om goed geluimd te schijnen. Want het zou toch onaangenaam zyn geweest, indien do man 1 iter had gezegd „Ik was den avond vóór hy er van door giDg nog by hem en de arme drommel was vreeselyk slecht gemutst En inderdaad zeide een oogeDblik later de bezoeker tot hem. „Je ecbynt een beetje bedruk te zyn,amice? Scheelt er wat aan partijgenoot Duys over zyn schalen gaf, om dat deze het had durven wagen als lid van den raad van Zaandam bij de opening van de Zaandamsche haven op één boot te zijn met den Prins. Stel je voor. Days met den hoed in de hand, buigende voor den Prins aan wien hij werd voorgesteld. Daar moest de partij over oordeelen en hoe zij moest oordeelen bleek uit de woorden van partijgenoot Van Zadel hoff duidelyk. Gelukkig voor diens sociaal-democratische ziel is de heer Duys in eer hersteld. Hij heeft een verdediger gevonden in den Zaan- damschen partijgenoot Donia, die in »Het Volk» o.a. het volgende schreef De veronderstelling dat Duys daar met zijn hoed in de hand eerbiedig buigend kennis heeft gemaakt met den Prins, laat ik passeeren, omdat het een sociaal democraat onwaardig is dit te veronder stellen, temeer van iemand als Duys, die voortdurend in Kamer, raad en openbare vergaderingen de bezittende klasse striemt, dat het een lust is. Zeer terecht zeide Duys tot den heer Ferf, d.d. commissaris der koningin, toen die hem vroeg »Wenseht u ook aan den prins te worden voorgesteld?» ten antwoord: »Als de prins wat te zeggen heeft, laat hem dan maar hier komen ik zit hier uitstekend». Wat een kerel toch, die Duys! Dat is een andere houding tegenover de vertegenwoordigers van het kapitalistische gezag dan die van de Haagsche sociaal-democratische raadsleden, die aan een diner door den burgemeester gegeven aanzaten, nadat deze bij zijn afscheid door één hunner te voren alleronvriendelykst was bejegend. Dat had partijgenoot Duys niet gedaan. Die zou in dit geval nog eens gezegd hebben »als de burgemeester met mij wenscht te dineeren laat hem dan maar bij mij komen ik eet thuis uitstekend». Maar dit is het verschil tusschen Den Haag en Zaandam. De Koningin <e Brussel. De Brusselsche bladen, welke onze Koningin bij haar bezoek aan het Belgische Hof een hartelijke ontvangst ook van de zijde der Toen Orlebar den volgenden morgen ont waakte, schoot hem tebinnen dat er nog een halve flesch Pommery in de badkamer moest zyn. Die Dam hy in plaats van thee by bet ontbijt, en hy at een paar beschuitjes er by. De wijn verbeterde een weinig zyne stem ming. Hy beboefde zich nu niet zoowaihr- pig in te spannen om zijnen wrevel te verbergen en toen hy het station betrad, keek hy vol ongedold om zich heen. Zyn hart sprong op van blijdschap, toen by Lucy in de wacht kamer niet vond. Hy zette zich op eeD sofa eo bad den hemel dat zy niet komen mocht, terwijl by voortdurend van de klok naar de dear en van de deur naar de klok keek. Daar juist toen by reeds het beste er van begon te hopen daar trad zjj binnen, „Lucy," murmelde by - „ben je daar ein delijk „Is 't dan al zoo laat?" „Ik begon my al oogerast te maken' Maar het is nog tyds genoeg. Oe biljetten heb ik al. Waar is je bagage „Die heb ik direct opgegeven." „Kom dan, Lucy." In bet gedrang op het perron kon hy slechts enkele woorden spreken. „Wat ben je bleekzeide hy eens. En toen weer„Heb je geen handtasch by je Een oogenblik later zaten zy samen alleen in een conpé. bevolking voorspeld hebben, zyn in het gelijk gesteld. De ontvangst toch heeft een schitte rend verloop gehad. Lang voor het tijdstip van aankomst waren uitgebreide maatregelen genomen om de om geving van het Noorderstation en den weg, dien de stoet naar het Koninklyk Paleis aflegde, vrij te houden. Lanciers in „ordre de bataille" opgesteld, omzoomden de Place Rogier en van hier tot het Paleis, langs de Botanische Laan en Koninklijke Straat, schaarden zich in dichte rijen de ruiters en manschappen der verschillende legerkorpsen. Snel groeide tegen het middaguur de menschenmassa aan, een tooneel gevend vol drukte, leven en kleur, vooral door de vele uniformen der talrijke militairen. In de stationshal stelde zich de eerewacht op, werden de laatste toebereidselen getroffen. Met verschillende autoriteiten arriveeren reeds Brussel's burgervader Max en zijn collega Frick van Sint Joost ten Noodè, een der voorsteden. Tegen half een komen de Koning en de Koningin der Belgen per extratrein uit Laeken aan het Noorderstation aan en even later waarschuwen geschutsalvo's, dat de koninklijke trein in zicht is. Half een Greenwichtyd rolt de trein het station binnen, dat overvloedig met bloemen, Belgische en Nederlandsche vlaggen en tropheëen versierd is. Tamboers slaan de trom, dan valt de militaire muziek met het „Wilhelmus" in. Vlug stapt Hare Majesteit de Koningin uit; hartelijk wordt zy door haar gastheer, koning Albert, verwelkomd. Dan treedt koningin Elisabeth naar voren en met al de lieftalligheid en gratie, waarover zij beschikt en die wij ook bij ons zoo leerden waardeeren, begroet zij Nederlands Vorstin. Toen volgde de begroeting van prins Hendrik en de voorstelling van het gevolg van Hare Majesteit aan het Belgische Koningspaar. De Belgische hoogwaardigheidsbekleeders, aan de Koningin toegevoegd, waren met baron Fallon, Belgisch gezant aan ons Hof, den koninklijken trein tot Esschen tegemoet gereisd. Door de receptiezaal naar buiten schreidende wachtte Hare Majesteit nog een bijzondere attentie. Liefelijk gezongen door een honderd tal in witte kleejjij gestoken meisjes en jongens klonk het „Wilhelmus" en daarna brachten de kleinen, zwaaiend de Nederlandsche drie kleur, de hooge gast een ovatie. Onder een baldakijn van purper met gouden De deur werd dichtgeslagen, en de trein reed af. „Geliefde!" zeide hy. „Het is dus werke lyk waar?" Maar zyne stem klonk toonloos. „Het schijnt wel zoo," antwoordde zy met een matten glimlach. „Wat ben je bleekherhaalde by. „Je hebt zeker niet geslapen „Niet veel. Ik moest voortdarend na denken „Over wat?" „Of ik toch Diet „neen" had moeteD zeggenWat zon je iu dat geval hebben gedaan, Phil Maar zeg mij de waar heid „Wat had ik kuunen doen?Ik zou my er bjj hebben moeten neerleggen." Zy zweeg een oogeoblik en staarde met gprimpeld voorhoofd voor zich uit. „Hond je my voor slecht, Phil?" vroeg zy eindelijk „Ik houd je voor het liefste schepsel, dat ik ken", antwoordde hy. „De schijn is toch tegen myHad den wy elkaar mogen ontmoeten en vóór ik hem kende „Dat heeft nu eenmaal niet mogen gebeuren." „Maar het is toch eigenlijk door-en door slecht van my, zoo zyn leven te verwoesten niet waar?" NI LU. DE ADMINISTRATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 219 der Gemeentewet; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1910 aan den Raad is overge legd, en die Rekening van den 28 Juli tot den 14 Augustus 1911, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 27 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. Burgemeester en Wethouders vau TER NEUZEN, maken bekend dat zij, die aan den cursus voor het herhalingsonderwijs voor meisjes, aanvangende 2 Sep tember a.s. wenechen deel te nemen en de zes leer jaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden in de eerste helft der maand Augustus a.s. voor de kom der gemeente bij het Hoofd van school A en voor Sluiskil bij het Hoofd van school D. Bij ge noemde Hoofden kunnen tevens nadere inliohtingen voor het herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, 25 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. DOOR

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1