If Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 1 Stemmingen Raad. Arroiidisseincnts-Rechtbank te Middelburg i Ter Neuzensche Afdeeling van Volksonderwijs, waarvan eenigen nn wel tot de vaste geleiders kunnen gerekend worden, 't Was een heele stoet, die 419 mensehen, klein, en groot, waarvan de kinderen nu en dan onder 't marcheeren een vaderlandsch liedje zongen, terwijl ook dikwijls de fraaie Braban^onne gehoord werd. De spoorreis liep goed af, vooral ook omdat overstappen in St.-Nicolaas niet noodig was; slechts één pet ging verloren, maar daarop werd spoedig raad geschaft. In Antwerpen kwam men keurig op tijd aan en werd aller eerst eene wandeling gemaakt naai de havens. De warmte maakte het gezelschap dorstig en al spoedig moest men iets te drinken zoeken. Om allen in de gelegenheid te stellen wat te bekomen, verdeelde men zich voor eenige oogenblikken in twee groepen, maar ook toen nog moesten velen wat geduld oefenen, eer zjj iets kregen, hoewel de wakkere Voorzitter van Diesterweg,* de heer Adriaanssens, zelf de handen uit de mouwen stak om daarbij te helpen. Na eenigen tjjd was alles weer bijeen en ging de wandeling door eenige fraaie stads gedeelten voort. Eenig was voor de kinderen bet doorloppen van de reuzenmagazjjnen van Tietz. De eetgelegenheid bij den heer Désiré Maes, in het Antwerpsch koffiehuis, Van Straelenstraat 6, was bestde broodjes met ham, de melk en de limonade lieten zich flink smaken. Hoewel nog enkele grooten meege komen waren, liet men over 't algemeen toch beter dan de vorige maal de zaal vrij voor de kinderen en de vaste geleiders, wat wel noodig was met het oog op de ruimte. Enkele laatkomers moesten wat wachten tot ook voor hen wat plaats beschikbaar kwam. Na het eten ging men opnieuw wandelen om tegen half één aan te komen in het >Palais d'étéc, eene groote zaal met goed voorzien buffet en goede, niet te dure comsumptie, waar eene cinema-voorstelling werd gegeven, enkel voor het gezelschap, tegen een' uiterst lagen toegangsprijs. Wat vertoond werd, viel zeer in den smaak't is andere scholen zeer aan te bevelen ook eens een bezoek aan deze schoone inrichting te brengen. Te ruim half twee was men bij den Dierentuin. Daar viel weer heel wat te genieten, vooral ook van het fraaie Aquarium. Sommige kinderen hadden in den tuin het genot van een rgtoertje te mogen maken op den rug van een' heuschen olifant of zelfs van een' kameelanderen reden op een klein paardje of zaten in een wagentje. Na 't verlaten van den Dierentuin, 't glans punt van den dag, trok men opnieuw naar 't Antwerpsch Koffiehuis, waar ten tweede male wat genuttigd werd. Dit afgeloopen zijnde werd het station-Waes weer opgezocht voor de terugreis. Ook toen verliep alles in de beste orde, Keurig op tijd bereikte men te 8.16 ure de woonplaats weer, waar tal van familieleden de reizigers reeds opwachtten. En woord van dank aan allen, die de nuttige, leerzame en aangename reis zoo goed hebben doen slagen, is hier wel op zgn pas. Vooral komt dat toe aan de heeren van Diesterweg*, den heer Adriaanssens zoo pas genoemd, en zeker niet minder aan den beminnelijken heer Louis Louetto en aan de andere leden dezer Onder wijsvereeniging. Moge het voorrecht ons, Ter Neuzenaren, nog eens geschonken worden déze heeren voor hunne geheel belangelooze hulp een' dergeljjken wederdienst te kunnen bewjjzen Het Ziekenhuis. Aan het Jaarverslag van den Secretaris, den heer J. C. Hegblom dat binnenkoit in druk komt, ontleenen wij de volgende gegevens omtrent het Ter Neuzensch Ziekenhuis Op enkelen na konden alle patiënten genezen dè inrichting verlaten. Het aantal verpleegden bedroeg 71 met 1335 verpleègdagen, tegen 59 met 1049 ver- pleegdagen in het vorige jaar. Het aantal opeiatiën bedroeg 47. Verder werden beenbreuken behandeld, werd eene verlossing gedaan, en werden gipsverbanden aangelegd. Ernstige maagoperatiën en hu.d- transplantatiën hadden met goed gevolg plaats. Evenals vorige jaren kan slechts op zeer bescheiden schaal worden voldaan aan ver zoeken om in de wijken te verplegen. Voor geheele of gedeeltelijke rekening van het Dames Comité werden 6 patiënten ver pleegd met 103 verpleegdagen. Volgens mededeeling van dat Comité zullen de genees- heeren te Ter Neuzen voor het jaar 1911 over een geringer aantal verpleegdagen dan in 1910 mogen beschikken. In 't afgeloopen jaar werden twee algemeene vergaderingen gehouden op de laatste werden, wegens de door overigden en vertrek van bestuursleden, ontstane vacatures, gekozen de heeren A. G. J. F. Behagen van Leeuwen, L. J. de Vries en E. H. T. van Borssum Waalkes. Als leerling-verpleegster werd Mejuffrouw Adriaansen vervangen door Mej. Gratama van Oldenhuis, en deze in December opgevolgd door Mej. Koopman. De chimrgen Merkens, Schoute en Staverman bleven geregeld in het Ziekenhuis werkzaam. Het ledental was op het eind van het jaar 361 tegen 370 in 1909. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat het bedrag der ontvangsten 4384,60* was en dat der uitgaven 4394,65, zoodat er een nadeelig verschil is van 10,04®. Opgemerkt wordt nog, dat opgenomen erf afgelost kasgeld niet meer in de rekeoing is gebracht. Bjj akte, op 10 Juli j.l. voor notaris Van der Moer te Ter Neuzen verleden, is op gericht »l'Association cooperative Zélandaise de carbonisation,* gevestigd te Ter Neuzen door 1. »la Société Anonyme Metallurgique de Semelle-Maubeuge te Longwy-Bus* (Frank rijk). 2. »la Société Anonyme des Acciéries de Longwy*, gevestigd te Mont Saint Martin' (Frankrijk). 3. »la Société Anonyme des Laminoirs, Hauts-Fourneaux, Forges Fonderies" et Usines de Ia Providence,* gevestigd te Marchienne au Pont (België). 4. »la Sociét/ des Hauts-Fourneaux de Saulnes Maré Roty et Cie„* gevestigd te Saulnes. 5. »Sociéte des, Hauts-Fourneaux de Longwy et la Sauvage F. de Saintignon et Cie.« te Longwy (Frank- rjjk.) De vereeniging stelt zich ten doel het stichten van cokes-ovens bg Sluiskil, Ter Neuzen. Met de werkzaamheden zal thans ten spoedigste worden begonnen. Tot hoofd- en algemeen Directeur is be noemd de heer T. Dochain—Defeite Couillet, terwijl zullen optreden als Ingenieur-directeur i de heer De Coster van Brussel en als chef-j comptabel de heer H. J. Etienne van Ant-j werpen. Beide laatstgenoemde verblgven reeds te-" Sluiskil. De heer G. Kaan te Ter Neuzen is' gekozen tot bestuurslid van de Vereeniging van beambten in dienst bij de Rijkswaterstaat >Eendracht.< Tot secretaris-ontvanger van de cala-'! miteuze polders Margaretha, Kleine Huissensi en Eendragt is benoemd de heer J. A. Klaassen- te Ter Neuzen. Iloek. In de jl. Donderdag gehouden ver gadering van ingelanden van den Koudepolder werd tot Ontvanger-Griffier benoemd de heer J. M. Dregmans alhier. Onder het vee van den landbouwer P. de Feijter Jozz., in den Sluispolder onder deze gemeente, is mond- en klauwzeer uit gebroken. In de Dinsdag te Hoek gehouden raads zitting werd op verzoek van de Zeeuwsch-; Vlaamsche trammaatscbappij besloten de subsidie, die voor tramaanleg gedurende 20 jaar aan het comité voor aanleg van tiam-.1 wegen is toegezegd, aan genoemde maatschappij, te verleenen van af het tijdstip dat de train door de gemeente in exploitatie zal komen. In verband met het vervallen der haven te Mauritsfort tengevolge van de bedjjkings- werken in het Axelsche gat, en het maken, eener nieuwe haven tegen den »De Looze«- polder werden vastgesteld nieuwe verordeningen op het heffen en invorderen van haven- en kaaigelden, in werking tredende op het tgd- stip van in gebruikneming der nieuwe haven. De gemeenterekening werd aangeboden op een bedrag in ontvangsten van f 33.638 74 en en in uitgaven f 32.701.73, goed slot f 937.01. In de Dinsdag te Axel gehouden raads- zitting was ingekomen een schrijven van het »Concordia« Bestuur der muziekvereeniging dat het genegen is de muziektent op de markt in eigendom aan de gemeente af te staan, onder bepaling evenwel, dat de tent steeds7 twee dagen per week, den Zondag uitgesloten, ter beschikking van de muziekvereeniaincr blijft. 8 8 Besloten werd onder deze voorwaarde de muziektent over te nemen. Goedgekeurd werd het bestek en de tee- kening tot het inrichten van een winkelhuis voor de gasfabriek. De prijs van het gas werd bepaald als volgt: muntgas f 0.09; lichtgas f 0,08; kookgas of industriegas f 0.07 per Ms. Vastgesteld werd de instructie voor den directeur der gasfabriekeveneens de ver ordening voor de levering van gas. Hulst. Herkozen de heeren F. C. O. M. Hombach met 214 en C. J. Burm met 187 stemmen. Gekozen de heeren P. J. Borm met 242 en J. F. van der Walle met 178 stemmen. Herst e m m i n g tusschen de heeren J. E. Fricot met 166, Th. C. Fassaert (aftr.) met 164, J. B. de Boy met 136, J. Ph. C. de Paepe met 132, D. F. van der Hegden met 125 en A. Hangelbroek met 120 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 406 en het aantal geldige stemmen 347. Sas vau («ent. Herkozen de J. V. Oole met 102 stemmen. i heer Van de 230 kiezers leverden 148 geldige biljetten in. Retranchemeut. Herkozen de heeren Abr. Risseeuw met 64 en P. Risseeuw met 74 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. Cam bier met 45 en I. J. Puissonnier (aftr.) met 59 stemmen. De heer P. de Ridder Az. verkreeg 41 stemmen. Het aantal kiezers is 140, van wie 118 geldige biljetten inleverden. aterlaudkerkje. Bij enkele caodidaat- stelling is gekozen verklaard de heer J. B. Sturm, in de plaats van zjju vader, den heer L. B. Sturm, die vertrokken is. Graauw. Van de 308 kiezers brachten er 156 geldige stemmen uit, en wel op de heeren H. Aubroeck (aftr.) 66, J. J. Bouwens Jz. 42, E. Buysrogge 45, F. Francken 42, A. A. d'Haens 51 en G. Verstraeten (aftr.) 76 stemmen. Tusschen die zes personen moet voor drie leden eene herstemming plaats hebben. Zuidzande. Herkozen zgn de aftre dende leden J. Ph. Salome (weth.) en J. F. Geluken in de plaats van den heer Adr. Luteijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Iz. Luteijn Adrz. In de week van 5 tot en met 11 Juli kwamen in Zeeland 9 gevallen van besmettelgke ziekten voor, nl. een geval van typhus en febris typhoidea te Tholen, een geval van roodvonk te Oud- Vosmeer, en zeven gevallen van diphtheritis n. 1. twee te Goes, een Ie Kattendijke, drie te Kloetinge en een te Middelburg. Door ingelanden van de »SIuis ann de Wielingen* zgn, volgens de »Bresk. Crt*, de navolgende voordrachten opgemaakt ter voorziening van twee vacatures in dat bestuur vacature-mr. Hennequinde heeren Arthur Bonte, P. Tallven en A. Dhondt, en vacature- Hendrikse de heerenA. P. Thomaes, Dusardngn en Cuelenaere. Te IJzendijke had Dinsdag de zoon van den brouwer Ar.theunis het ongeluk bg bet openzetten van een kraan een straal heet bier over het lichaam te krggen. Hg werd deerlijk verbrand en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Jac. Simonse te in de weide vee Bij den landbouwer Koudekerke is onder jong het mond- en klauwzeer uitgebroken. Dezelfde ziekte is geconstateerd bij het vee der landbouwers A. B. Ooteghem en P. Ver- hage, beide onder Groede wonende. De heer J. N. Pattisf, candidaat te IJzendijke, hoopt Zondag a. s. zijne intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk, na des mor gens bevestigd te zijn door ds. Carsjens van Oudega. Ter Neuzen. Sluiskil. Hulst. Zondag 16 Juli. Ned. Hervormde Kerk. Voorm. 9 u. Ds. A. Timmorman, viering van het H. Avondmaal en nam 2 u., Ds. A. Timmerman. Geen dienst. 9uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk (Affuitloods). Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Ds. J. F. van Hulsteijn, Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzcr" (Kerkhoflaan ï'er Neuzen, 's Avonds 5'/t u., Dhr. J. J. Kense. De rechtbauk beeft in hare zitting van 14 Juli de volgende vonnissen uitgesproken: F. J d. W., oud 17 j., bier brouwersknecht te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 1 week tuchtschool. J. F. d. R., oud 27 j., visscher te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstrat. W. B., oud 21 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 7 boete ot 7 dageu bechteois. F. H., oud 36 j., arbeider te Hulst, beklaagd van mishandeling, vrggesprokeu. Door bovengenoemde rechtbank is verwe zen naar de terechtzitting met bevel tot gevan genhouding van den beklaagde tegen W. B., oud 27 j., bootwerker, geboren te Amsterdam, vroeger ie Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd vau diefstal en heling. Men meldt uit DiDxperio In de grensplaats Bocholt is Woensdag om een nietige reden een moord op den openbaren weg gepleegd. De arbeider A. Jansen vroeo om zijn pijp aan te steken een lucifer aan den arbeider Heckers, dien bij tegenkwam. Toen deze hem hieraan niet kon helpen, nam Jangeo zijn mes en sneed hem zoodanig, dat hij aan de gevolgen in het ziekenhuis is bezweken. Een bakker te Elburg beeft met zijn huisgenooten eenige angstige uren doorleefd, Om zich in de warme dagen te verfrisschen liet hij bg een kruidenier een verkoelenden d'ank halen. Dezs gaf echter in stede van iets verfri8schends bij abuis een braakmiddel mee, dat ook wel bij dieren wordt aangewend, Dadeljjk na het gebruik werden de gebruiken ernstig onwel. Gelukkig diende een genees heer hun nog bijtijds een tegenmiddel in. In de bosschen aan de zuidgrens der gemeente Apeldoorn, tusschen de Woeste Hoen ei Teriet, heeft de nonvlinder zich vertoond; vele boomen zijn reeds van onder tot boven kaal gevreten. Te Lent was zekere De B. langs den straatweg ArnhemNijmegen aan 't noten pluk- ken, toen de ladder, waarop de man stond, door de passeerende tram werd aangereden, met bet gevolg, dat De B. viel, eerst op de locomotief en daarna op straat terecht kwam. Ernstig gewond werd hij bg Dr. Kuipers binnengedragen. Een schandaal. Onder dit opschrift doet ds. A. van det Heide uit Biitswerd een verhaal van een ge val, dat zich heeft voorgedaan in het armhuis te Workum, „dat met zulke helle kleuren den toestand van de ouden van dagen belicht, dat we meenen goed te doen, het in ruimeren kring bekend te maken." De schrijver vertelt aan de hand van het verslag der terechtzitting (van de rechtbank te Leeuwarden vermoedelijk); „Het was op den 30sten April van dit jaar, Zondagsavonds, dat een verpleegde in het armhuis te Workum, oud 57 jaar, een zekere Ynte Haringa, zich niet wilde schikken naar de regelen en de orde van het huis. Hij wilde zich niet uitkleeden, en ging gekleed te bed liggen; ook deD volgenden dag wilde hij de Zondagsche kleeren niet uittrekken. De vader van het armhuis was met den man, die overigens ook lastig kon zijn, ver legen. Hij liet den prisident-armvoogd roepen, den slager B. Het gaf niets. De bedeelde bleef zich verzetten en wilde o. m. niet uit den ge wonen pot eten. Toen de president-armvoogd vertrokken was, heeft de vader van het armhuis den bedeelde opgesloten in een hok, of liever in een kast, De afmetingen ervan waren 1.95 M. lengte, 0.85 M. breedte en 2 30 M. hoogte. Haringa spartelde tegen, maar „vader" geassisteerd door „moeder" wist den tegenstand te breken en den ongelukkige in het hok te duwen. Daar de deur niet goed sloot, werd ze met eenige latten dichtgespijkerd. Het was er stikdonker; onder den drem pel was een zeer klein reetje, waardoor een flauwe lichtstreep viel, die men eerst zien kon als men eenigen tijd in het hok was geweest, en de oogen aan de duisternis gewend waren. Ventilatie, luchtverversching ontbrak ook geheel door het reetje onder de deur moest de versche lucht komen. In dat hok, zonder licht, zonder lucht, waar zich stoel, tafel, noch bed bevond, waar zelf niet eens een emmer was of een ton voor de uitwerpselen, werd de ongelukkige stumperd opgesloten. '8 Avonds kwam de president-armvoogd weer terug, wien vader van dejopsluiting vertelde. »Hier heeft hij een goede plaat,s laat hem hier maar een poosje zitten*, dekreteerde deze. Zonder eten of drinken, zonder mogelijkheid om te zitten of te liggen, zonder licht en lacht, moest deze bedeelde 24 uur in dat hok blijsen. Zoo ging de nacht in. Den volgenden dag, 's morgens half vier, passeerde de werkster het hok en hoorde zij den ongelukkige roepen »Zeg aan vader, dat ik er uit wil, ik heb zoo'n honger!* Toen had de bedeelde meer dan 18 uur ia de kast gezeten op de bovengeschetste wijze. Vader antwoordde»lk kan hem er nu niet uithalen, hij moet zoo lang wachten tot mijnheer B. (de president-armvoogd) komt.< Om half zeven kwam er een andere bedeelde bij vader, met dezelfde boodschap. Hetzelfde antwoord. 't Was nog de tijd niet. De vier-en-twintig uren moesten vol. De marteling de uithonge ring, de benauwenis hadden nog niet lang ge noeg gduurd. Nog slechts een-en-twintig-en een-halfuur. Eindelijk kwam de slager B om den man in vrijheid te stellen. Mede was aanwezig de vice-voorzitter van de armvoogdij-kamer, S. Anerna, winkelier. Deze beiden waren daar, om den bedeelde, na de barbaarsche en onmenschelijke straf te onderhouden over zgn gedrag.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2