Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. yan Borssum Waalkes, Eijke en A. Visser. pe stemming. Ccwcctiile Verbazing Godsdienst «i politiek No. 2179. Zaterdag 1 Juli 1911. 22e jaargang F. DEKKER Fz. (aftr.) M. W. KOSTER Pz. en L. LAMAITRE (aftr) J. v. DRONGELEN (aftr.) J. D. DE FEIJ TER (aftr.) en J. L. PLATTEEUW (aftr.) E. H. T. VAN BORSSUM WAALKES M. EIJKE (aftr.) en A. VISSER (aftr.) JACs. F. DEES (aftr.) AARN. DE FE1JTER (aftr M. DE JONGE (aftr.) en W. DE KLERK (aftr.) BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Bij de Gemeenteraads verkiezingen worden door ons aanbevolen voor Axel voor Hoek voor Ter» Neuzen voor Zaamslag Het aantal candidaten voor de stemming op Vrijdag 7 Juli is niet groot. Voor de 4 zetels zijn 6 candidaten. De liberalen stelden tegenover den Heer Dees geen candidaat. Zij hielden zich aan de aftredende leden Eijke en Visser en stelden in de vacature Van Borssum-Waalkes. De chr.-histor. stelden den Heer D. Dees. De anti-rev. dienden eene lijst in voor twee candidaten, de Heeren P. J. Scheele en de Jonge van den Broeke. De liberale kiesvereeniging is niet alleen in haar bezadigd optreden, maar ook in de keuze harer candidaten alleszins gelukkig geweest. Moge eene goede opkomst der kiezers en eene flinke stemmenmeerderheid voor hare FEUILLETON. Dokter G E R M A I N E. Naar bet Franscb van NOELLE ROGER. 20) Er gingen eenige minuten voorbij waarin ze dacht Wat zijn ze laat vandaag. Zenawachtig liep ze heen en weer. Einde lijk werd er aan de deur geklopt. Verlegen bleef vrouw John op den drempel stsan. Ger- maine ging haar met uitgestoken hand tege moet, en verwelkomde baar Ik ben bljj je weer terug te zien I Haar stem was veranderd, ze klonk zwaar en als gebroken vrouw John hoorde er niet meer dezelfde warmte en teederbeid in van vroeger. Hoe gaat het met mijn petekind Ze... het gaat goed mevrouw,stotter de vrouw John. Je moet haar eens meenemen, wil je? G<i zitten, vrouw John. De vrouw keek aarzelend om zich heen, toen viel haar blik op de rouwkleeren, en ze be gon te snikken. candidaten de waardeering van het kiezer corps toonen. Bij het vergelijken der candidaten kan men zeggen, om met een anti-rev. blad te spreken, dat voor den Heer Scheele de bekoring eener eerste liefde er ook reeds af is (aldus sprak namelijk Luctor et Emergo over de candidatuur Donze). Wij wenschen het blad echter op dien weg niet te volgen. Wij willen alleen opmerken, dat de Heer Scheele evenmin als de Heer de Jonge van den Broeke, die naar ons bleek, bij velen een onbekende is, als beiden behoorende tot de uiterste richting onmogelijk onze mannen kunnen zijn. Ver sterking van die partij zal hopen wij, den meesten niet bevallen. Het is noodig ons te bepalen tot onze drie candidaten. Een populair man als de Heer Visser, die zoo lange jaren op sympathieke wijze zijn mandaat heeft vervuld, behoeft geene aanbeveling. Zoo iemand mag er werkelijk niet uit. De Heer Eijke, die ook in wijden kring en zeer gunstig bekend is, wien zoovelen kort geleden bun vertrouwen toonden, door hem tot raadslid te kiezen, zal vertrouwen wij, met eene flinke meerderheid gehandhaafd blijven. Het is ook iemand, die een raadszetel ten volle waard is. Als derde stelde zich beschikbaar de Heer van Borssum Waalkes, apotheker. Wij zijn gelukkig dezen als candidaat te kunnen aan bevelen, omdat wij hem kennen als jong en vol ijver, iemand, die zich op de hoogte der zaken zal stellen, iemand, die maar één woord heeft en voor zijne meening durft uitkomen. Het is iemand van ontwikkeling, en wij twijfelen niet of bij zijne verkiezing zijn wij een goed raadslid voor onze gemeente rijker. Wij wekken ieder op den 7en Juli op post te zijn en te stemmen deze drie candidaten, de Heeren Maak dus zwart het eerste, derde en zesde vakje. Germaine zei zacht: Dank je, je sympathie doet me goed. Ik beriooer me, dat ik je toen gezien heb je bracht bloemen. Haar stem haperde.toen hernam ze 't Is du bijna vier maanden geleden. Vertel me eens, wat je al dien tjjd hebt ge daan. Ik heb gewerkt, mevrouw.' Heb jullie de club voortgezet, sedert ik niet meer geKomen ben Neen. Heb je Jane, Molly, Ethel en de an dere leden van de club nog wel eens gezien Vrouw John schudde het hoofd. Die drie zijn weg, en de twee Green's ook, en die van Clare Court. Hoe meen je, weg - Ja... ze gaan Diet meer naar haar atelier. Ze zyu verhuisd.ik zie ze nooit meer, maar ik boor wel eens over ze praten. dat ze.Maar ik weet het Diet. En Mary, Mary uit Black-Town Oh Mary!... Die man is nit de gevan genis ontslagen, en nu leeft ze weer met hem. Germaine zweeg een oogenblik, toen her nam ze: En de kleine Grace? Ze is op het zelfde atelier als jij, is 't niet? Ja, maar Grace durfde zich vanavond De Residentiebode uit zich over een moge lijk bloc ter linkerzijde. Reeds meer is op de mogelijkheid hiervan door rechtsehe bladen gewezen en dat gewoonlijk op min of meer smalenden toon. Het is evenwel zoo ver nog niet. En menig linksch blad is voorloopig nog niet te vinden voor de samenwerking der vier linksche groepen. Of het er niet van komen kan, er wellicht van komen moet Zeker is het, dat links hieromtrent de meeningen in de laatste twee, drie jaren reeds heel wat in dien geest gewijzigd zijn. Alleszins begrijpelijk, wie het gedoe der tegenwoordige regeering en meerder heid in het land volgde. Wij willen echter op zoodanige oplossing niet vooruitloopen. Wat we willen opmerken, is dit werkelijk verbazingwekkende, dat men rechts in die linksche samenwerking iets be spottelijks ziet, dat men spreekt van eene krasse mogelijkheid. Voor eene coalitie, bestaande uit partijen, die fundamenteel zooveel verschillen als dit rechts het geval is, waar zelfs blijkt, dat bij practische belangen in de neutrale zone diep gaande verschillen zich toonen, deed men beter om liever een oordeel voor zich te houden. Want waarlijk, krasser dan bij rechts kan het toch niet. Daar hoeft men gansch niet verbaasd te zijn- De rechtsehe coalitie van anti-revolutionairen, roomsch-katholieken en christelijk-historischen heeft den godsdienst in het politieke strijd perk gebracht. De christeljjk-historischen doen daaraan niet van harte mee en hebben zich er altijd een beetje over geschaamd. Maar de twee andere rechtsehe partijen, sterker onder Kuyper's invloed, die vooral die ver menging van godsdienst en politiek tot het uiterste heeft gedreven, doen het met des te meer animo. Zij hebben daarvoor hun goede reden. Zij begrijpen wel, dat zij door hun voorstelling, als zou het om het behoud van den gods dienst en het geloof gaan en als zouden de rechtsehe partpen de strijders zijn voor de eere Gods, onder het volk aan kracht en in- niet vertoonen, ze is dronken geweest. Dronken herhaalde Germaine. Het moede hoofd liet ze op haar arm rus ten. De peDdnle sloeg half negen. Er zal niemand meer komen, zei ein delijk Germaine, en hief het hoofd op. Kan je me niets vertellen van de anderen,.van het bestunr van de club. Ja, zeide de vrouw, gisteren, toen we nw invitatie kregen, ontmoette ik hen, en ze zeiden allen hetzelfdede clab kan haar niets schelen, want u laat ze aan haar lot over, als u er plezier in hebt. Toen n zei, dat u van ze hield, waren dat maar praatjes ze hebben er na genoeg van. En de anderen vroeg Germaine. Dat weet ik niet, ik heb ze niet ge sproken. Laten we dan nog wat wachten. Maar er kwam niemand. Germaine las nit den Bijbel voor, alsof alle leden aanwezig waren. Toen schonk ze thee, liet vrouw John weg gaaD, beladen met een grooten ruiker chrysanthems en koekjes voor haar dochtertje. Alleen gebleven, sloot Germaine de moede oogen. Eén gedachte woelde in baar roud Waarvoor heeft het alles gediend Den volgenden dag ging ze naar Drury Lane, en klopte aan bp een arm huisgezin, dat ze ge holpen had. De vrouw liet haar glimlachend binnen. vloed en stemmenaantal winnen en alleen zoo de kans krijgen hun reactionaire politiek door te voeren. Dat zij daarmee den godsdienst naar beneden halen, hem verlagen tot strijd middel in het politieke worstelperk, schijnt hun niet te deren. Maar buiten onze grenzen zijn er blijkbaar onder de geloofsgenooten der rechtsehe broeders wel, die den godsdienst daarvoor te heilig achten en te lief hebben. Het bekende Fransche Kamerlid, pastoor Lemire, heeft bij de debatten over de kies rechthervorming eenige merkwaardige woorden gesproken over die vermenging van godsdienst en politiek. «Wanneer men«, aldus Lemire, »een beroep deed op mijn geweten, om een partij te vormen, die gij meneer Jaurès, in de commissie voor het algemeen stemrecht herhaaldelijk den verleidelijken maar m. i. slechten naam van Katholieke partij hebt ge geven, gelooft gij, dat ik me dan als priester verplicht zou voelen, om tot deze partij toe te treden, die gij met een opschrift hebt ge sierd, dat een beroep is op mijn geweten, een beroep, dat ik met alle mogelijke beslistheid verwerp, omdat ik niet wil, dat men godsdienst en politiek verwisselt Het Katholicisme is geen partij. De Christelijke geest ia niet het monopolie van een partijgroep. Al heeft men ook in andere landen een dergelijke ver houding kunnen aanvaarden, ik weiger dit voorbeeld na te volgen. Ik heb te groot ver trouwen in het klare en scherpe inzicht en in het vrije geweten van Frankrijk, om niet te gelooven, dat het steeds zal weigeren deze verwarring van twee verschillende zaken te aanvaarden. Mocht deze verwarring ten bate van de Katholieke Partij ontstaan, dan zouden de overblijfselen van Christendom, die nog in onze landelijke gemeenten bestaan, ernstig gevaar loopen. Ik heb mijn godsdienst te lief, om dit niet te vreezen.c De vrijzinnigen in ons land hebben in ver schillenden toonaard, ieder op zijn wijze, al jaren lang ongeveer hetzelfde gezegd. Zouden de rechtsehe heeren naar pastoor Lemire beter luisteren TWEEDE KAMER. De beslissing over het eerste vraagpunt is gevallen, zooals te verwachten was. Het ont werp van minister Talma moest gered worden, niet omdat het zoo schitterend was er was Bjj den eersten oogopslag ontdekte Germaine, dat de kamer niet zindelijk meer was. Ze zocht de twee bedden, die ze gegeven had. Verkocht, zei de vrouw. In een boek, sliepen broers en zasters weer door elkaar op één matras. 't Moest wel, we hadden geen eten meer. En je twee dochters Ze werken in Black-friars op de fabriek. Germaine had het de vronw sterk afgeraden, haar meisjes naar die slecht befaamde fabriek te sturen. De moeder haalde de schouders op. Ze verdienen meer in Black-friars, we moeten toch leveo. Overal waar ze kwam, rood Germaine de zelfde wanorde van vroeger, niemand was goed blijven oppssseD. Toen klopte ze aan bij Amy Drnry-Lane niemand deed open en Germaine trad biDnen. Ouaangenaam getroffen bleef ze op den drempel staan. De kamer was even smerig als vroeger een walgelijke lacht kwam haar tegemoet. Een buurvrouw kwam er bij staan. Zoekt mevrouw Amy? Ja antwoordde Germaine, waar is ze? Ik zal u er brengen. De vrouw daalde zwaar de smalle trap af eu Germaine volgde haar. Het begou donker TER

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1