Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Van tweeërlei standpunt. Absenteïsme. Pc Standaard contra Talma. GEMEENTERAAD. No. 2176. Woensdag 21 Juni 1911. 22e jaargang LEZER, FEUILLETON. Dokter G E R M A I N E. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij yooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Te lef', latere Na 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. zend ons de adressen van personen die naar Uw meening ons „Vrijzinnig Blad," krachtens hun beginsel, moeten steunen, en wij belasten ons gaarne met de toezending van eenige proef nummers. De volgende ontboezeming behelsde de anti-rev. Rotterdammer* »De Statenverkiezing in Middelburg viel tegen. Dat dit verlies ons leed doet, spreekt van zelf. Zonder beteekenis is dit niet. Reeds vroeger wezen we er op hoe de rechtsche meerderheid in Zeeland wankelt. Thans bedraagt ze nog vijf stemmen. Voor een goed deel berust die op het district Hulst, dat vroeger als een bolwerk voor de Christelijke partijen mocht worden beschouwd. Mede door de actie van den bekenden notaris van Dalsum is het thans echter met dien vroegeren luister gedaan. Reeds werd één bres geschoten en de vrees bestaat dat in de toekomst meerdere offers zullen vallen. Nu zou die achteruitgang geen zorg be hoeven te baren, indien daartegenover Goes, Vlissingen en Middelburg aan kracht wonnen en één en onverdeeld rechts kozen. Aan die verwachting werd door de stemming van gisteren de bodem ingeslagen Er blijkt uit, dat het anti-rev. blad niet gerust is op den toestand in het land van Hulst. Naar het Fransch van NOELLE ROGER. 18) Ze dacht dadelijk aan Guillaurne, en zag zijn wanhopig gezicht weer voor zich. Haar kamenier sliep in een fauteuil. Germaine riep baar. Meneer was uitgegaan.en nog niet te ruggekomen. Germaine wilde opstaan. Een vraag brandde baar op de lippen, maar ze hield zich In, wilde haar slechts aan Gnillaume stellen. Er lagen rouwkleeren klaarze ondervroeg haar kamenier. Mevrouw Evoles heeft ze van morgen gebracht. Germaine ging naar de studeerkamer, liet licht maken en ging als naar gewoonte in baar fauteuil zitten. Guillaurne bleef op den drempel staan. Heiden dachten ze er aan, hoe vier dagen geleden Willy vroolyk had uitgeroepen „Daar is paatje 1" En al ziet dit coalitieblad bij een overwicht, als de coalitie nu nog bezit in de Provinciale Staten van Zeeland, den toestand voor zich te donker in, wij mogen niettemin met genoegen constateeren, dat in het z. g. land van Hulst in de laatste zes jaren een andere geest is vaardig geworden. De menschen hebben leeren nadenken, een gevoel van meerdere vrijheid en onafhanke lijkheid is velen gaan bezielen en de slaafsche navolging van vroeger dagen is bij velen geweken Dat dit voor een groot deel te danken is aan de actie van notaris van Dalsum, hieraan heeft het blad gelijk. Is zijn optreden soms onpractisch geweest, door anderen onvoorzichtig geoordeeld, ieder eerlijk beoordeelaar zal ongetwijfeld moeten toestemmen, dat door hem de oogen van velen voor misstanden geopend zijn. Dat hij dat, vooral aanvankelijk, als eenzaam strijder heeft gedaan, is onmiskenbaar een verdienste. Voor de vrijzinnigen zij de beschouwing van het anti-rev. blad eene aansporing om ook in dit district niet te versagen. Hoe slecht jaren geleden de kansen ook stonden, met volharding en geestdrift is er voor hen in de toekomst ook winste weggelegd. Maar daarvoor is aller medewerking onmis baar. leder brenge het zijne er toe bij dezen arbeid te doen slagen. Wij willen nog even herinneren aan de discussie in de Tweede Kamer gevoerd over de belasting, bij invoer verschuldigd van ge distilleerd en vruchten. Er was gedistilleerd uitgevoerd met restitutie van betaalden accijns en daarna wêer ingevoerd (met vruchten erbij) tegen veel lager invoer recht. Tegen deze slimme smokkelarij had de minister maatregelen genomen, wat ieder Kamerlid goed vond. ijiMaar de minister had aan zijne nieuwe bepalingen ook terugwerkende kracht verleend. Ze werden namelijk ook toepasselijk verklaard op reeds ingevoerde artikelen. Tegen dit laatste kwam de Heer Loeff op en later ook de Heer Lohman. De minister kon zich met het amendement Loeff niet vereenigen, maar nam het toch maar over, Opstaande wankelde Germaine naar haar man. Ze zag er zoo bleek en afgemat uit, dat by medelijdend zijn armen om baar heen sloeg. Geen van beiden konden ze tranen vinden, en ze voelden dat alleeH hun liefde hen hel pen en steunen kon. Maar, toen in eens, zag Germaine weer dienzelfden vreeseljjken blik in zijn oogen, waarmee hy baar ook aan Willy's doodsbedje had aangekeken. Guillaurne Toen voelde ze zyn armen terugvallen. Laat mezei by. En eindelijk kwam de vraag over haar lippen - Hoe is het gebeurd, Gnillaume Vraag het aan Rosa, zei hy hard. Rosa. herhaalde ze. Ja, Rosa, in wie je zoo'n vertrouwen had. Ze zal mat den koetsier hebben staan pratenzy heeft Willy's dood op haar ge weten. Zijn toorn was ontzettend nog nooit had Germaine hem zoo gezien. Ze wilde hem niet verder vragen, en ging zonder een woord naar haar slaapkamer, waar ze Rosa belde. Ze ging zitten en wachtte. Rosa kwaai binnen, zoo hevig snikkend, dat Germaine medelijden kreeg. O mevrouw.mevrouw. ik won dat mijn kind dood was in zyn plaats omdat er, naar hij gehoord had, niet genoeg leden in de Kamer aanwezig waren, om te stemmen. Nu kwam de Heer Schaper uit den hoek, die het gedrag en de slechte opkomst van de regeeringsmeerderheid scherp pritiseerde. Dat absenteïsme dat reeds meermalen, ook door bladen van rechts wel gehekeld is, treft te meer, waar de regeeringsmeerderheid over 59 (vroeger 60) zetels beschikt. Het schijnt, dat aan dien kant, als er geene partijbelangen in het spel zijn, eene onverantwoordelijke onverschilligheid voor de landsbelangen heersebt. In verband hiermede, wordt er ook in sommige persorganen op gewezen, dat de nieuwe afgevaardigde voor Sneek, dr. Scbeurer, de Kamerzittingen regelmatig verzuimde. Deze anti-rev., gekozen als Indische specia liteit, was zelfs afwezig, toen een Indisch onderwerp interpellatie-De Meester (ge houden door Roodhuyzen) over de maatregelen, tegen het pestgevaar in Indië genomen werd behandeld. Misschien houdt hij van eene degelijke voorbereiding, voor hij zijne intrede doet. Maar voor deze zaak had hij die toch zeker niet noodig. Waarlijk, de meerderheidsweelde kan ook te groot zijn. »De Beukelaar* eritiseert het advies van »De Standaard* om thans de pensioenwet voorop te schuiven en te laten voorgaan aan de Ziekteverzekering, waartegen volgens het orgaan van dr. Kuyper geen enkel bezwaar bestaat, zelfs al zou de ziektewet dan ook blijven liggen, want de pensioenwet is hoofdzaak. »Ziehier« zegt »De Beukelaar*, »den nieuwsten zet van uit de Kanaalstraat op het politieke schaakbord*. Terwijl onlangs in De Standaard betoogd werd, dat men zich de beteekenis van een mogelijken val van minister Talma helder had voor te stellen en men steeds alle beschikbare krachten om het tegenwoordige kabinet behoorde te ver eenigen, en dat met name minister Talma de man was, »voor wien elk onzer in de bres had te staan*, wordt nu aangeraden de pen sioenwet voorop te schuiven, heel minister Stil, Rosa. Zie je, het eenige wat je voor me kunt doen, is me kalm en geregeld vertellen, hoe het gebeurd is. Snikkend begon Rosa Mevrouw, ik naaide by het raam en by speelde met plaatjes. Toen hield er een rijtuig stil en ik zei„Daar is mevrouw" ik lichtte het gordijn op, om op straat te kjjken. Willy riep „Mammy, mammy, ze heeft een cadeautje voor Wïlly, en ik hoorde hem hard loopen. Toen herinnerde ik me in eens, dat de deur openstond, omiat het zoo warm was in do kamer. Ik vloog naar buitenMevrouw, ik denkt dat hy naar beneden wilde kyken, en zich te ver voorover boog.Ik zag hem zijn evenwicht verliezen.toen een vreesalyke slag.en ik zag het lichaampje op de steenen. Juist kwam meneer thuis. Arme Guillaurne, fluisterde Germaine. O, mevrouw, 't was vreesolyk. Ik ben weg gevlucht, ik wou verdwijnen. Maar Mary kwam me zoeken, meneer wilde, dat ik Willy zou nit kleeden. Maar ik beefde zóó, dat ik zyn das niet kon loskrijgen. Hy bewoog al niet meer. Toen vroeg meneer: „Moest jij op hem passen 1" Eu toen heeft hy geen woord meer gezegd. Rosa wrong do handen en snikte hartbrekend O, mevrouw.en ik hield zoo veel van hem.ik zou myu leven gegeven hebben. Germaine probeerde haar tot kalmte te brengen. Talma's stelsel omver te werpen, het on mogelijke van hem te eischen, en zoo zyn positie onhoudbaar te maken. En dan gaat »De Beukelaar* aldus voort: »Ziehier dus den tweeden trap. Maar nu is het een fluweelen. Wordt niet de herziening der ongevallenwet buiten gewoon geprezen, heet het niet »een reuzen-arbeid, die niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd*. Maar die buiten gewone waardeering moet zich dan hierin openbaren, dat toch vooral de »pensioen- wet* worde vooropgeschoven, dat zij op eigen gelegenheid, zooals het dan nu heet, naar het eindstation kan stoomen. Heel de kritiek van dr. Kuyper op minister Talma was altoos opbouwend, geen bezwaar werd genoemd of het middel dit bezwaar te ondervangen, werd aanstonds erbij aangegeven. Zoo schreef de Anti-Revolutionaire Rotterdammer, bijzonderlijk tegen hetgeen wij hierover opmerkten. En nu moet dan toch ge vraagd of dit vooropstellen der invalidi teitswet soms ook opbouwende kritiek is. De Stichtsche Courant sprak van politieke kwaadstokerij, wijl wij wat licht lieten vallen op dr. Kuyper's kritiek op minister Talma. Wij zullen ons hier door niet laten weerhouden op de politieke zetten van uit de Kanaalstraat, de aandacht te vestigen, opdat er althans wat meer helderheid kome in het politieke leven. Als straks minister Talma valt, als heel het coalitiecahinet Heemskerk een mislukking blijkt, zal dr. Kuyper, het onschuldige Barbertje, altoos gedaan hebben wat hij kou. En daarom is het noodig reeds thans vast te stellen, dat dit alles mede het werk zal zyn geweest van dr. Kuyper. Men denke aan dr. Kuyper's deur- waardersexploit, bij zijn begrootingsrede van 1910. Zoo de ziekteverzekering, de herziene ongevallenwet, de invaliditeits verzekering en de wijziging van het tarief niet vóór de stembus van 1913 in het Staatsblad verschenen, zou daarmede het oordeel over het beleid van het kabinet zyn geveld. Men denke aan den val van minister Heemskerk op militair gebied, terwyl het aan het militaire vraagstuk Dat weet ik wel, Rosa, kom, wees stil. Maar zie je.voor meneer, je begrijpt.je gezicht herinnert hem natuurlijk.dat vreeseljjke. 't is beter, dat je weggaat. Rosa snikte nog harder. Ik zal een andere betrekking voor je zoeken, vervolgde Germaine, en ik zal aan meneer zeggen Dat ik je vergeef En, als je na niet kalm kant zyn.dan moet je me alleen latenwant je doet me pijn. Alleen gebleven, viel ze uitgeput neer. Al door zag ze in haar verbeelding haar ventje roepen„Mammy", en het kleine lichaam op de steenen vallen aan de voeten van zyn vader. Er werd geklopt. Mevrouw komt u eteD, meneer is al aan tafel. Germaine dacht aan Guillaurne, ze over won haar moeheid, stond op en deed een paar passen. Maar ze wankelde, het bloed stroomde weg uit baar hoofd. Ze sloeg de armen voor zich uit, eu viel neer. De verschrikte kamenier schoot toe en on dersteunde haar. Roep meneer, fluisterde Germaine, met zwakke stem. XI. Germaine kreeg hevige zenuwkoortsen, zoo dat Guillaurne dacht, dat ook zy sterven TER SBLAD. DE ADMINISTRATIE. Do Burgemeoster der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vorgade- r i n g va» den Gemeenteraad is belegd tegen Donder dag den 22 Juni 1911, des voormiddags te 10 uro. Ter Neuzen, den 19 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1