BUITENLAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Een bijdehandje. We lezen in de Avp. Dinsdagnamiddag kwamen op den Ouden Scheveningschen weg twee fietsrjjdsters ondanks haar belleD, in aanrijding met een paar wandelaars (vrouw en man) welke laatste zich daarover zóó boos maakte, dat hi) de meisjes hevige verwijten deed en ze op tegenwerpingen, gemeene scheldwoorden toevoegde. Een der meisjes trok zich deze beleediging zóó aan, dat zjj den man luid gillend te lpf ging en er zóó op sloeg, dat hij voor eigen veiligheid het hazenpad koos. De Delftsche politie heeft aangehouden schipper J. v. d M., die verdacht wordt onlangs van de stadswerf te Delft 6000 straatkeien gestolen en bovendien een schuit verduisterd te hebben. Jack Johnson in Londen. De Loudensche berichtgever van de Tel. meldt 't Was hier Maandagavond druk aan Padding- tonstation. Daar arriveerde een zwarte gast voor de kroningsfeesten. Geen officiëele, maar een des te meer vermaard, geridderd met een "paar stevige knuisten. Toen de boottrein van Plymouth stilhield, werd er geroepen: »Daar is hij Een zwarte kop, met kroeshaar, een strooien hoed daarop en een stierenhals kwamen het eerst uit bet portiertje te voorschijn. O, die nek van Johnson, want hij was bet, hoe vaak is daarop gebeukt, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Toen werd een zwarte hand, als van een moker, links en rechts ter begroeting toege stoken. Een grijnslach speelde op het zwarte gez'cht, tusschen de dikke lippen kwamen met goud gevulde tanden te voorschijn, en een zwane stem riep om >Bruwnie.« Want de neger-bokser heeft z'jn eigen chauffeur van dezelfde kleur meegenomen, benevens twee automobielen. Hij is het heertje geworden door zijn vele boksen. Een hoop geld in de bank, een kassier om dat te be- heeren, een secretaris om zijn schriftelijk werk te doen, een diamanten doekspeld, diamanten ringen om zijn zware vingers. Zijn blanke vrouwtje heeft ook verscheidene kostbare ringen aan haar vingers. Johnson reisde eerste klasse op de boot, de eerste Amerikaansche neger, die dat durfde doen. Doch iemand had hem dat eens kwalijk moeten nemen Hij behoeft zijn hand of zijn nek maar even te laten zien, om ieder respect in te boezemen. Jack Johnson is' me een kereltje 3 Juli begint hij hier een tijdje in de Oxford Music-hall te boksen. 'En wie zich echt met hem wil meten, moet er een hoop geld voor klaarleggen. Want de zwarte vorst der boksers draait voor een bagatel zijn band niet om. Hjj sloeg 'n engagement in Salt Lake City af, voor 1750 dollars per week en 65der ontvangsten. En dat vond Jack veel te min. He wants a heap of money, you see. Opstand in Albanië. Toen de Oostelijke en de Westelijke kolonne van de Turksche troepen verleden Zondag elkaar in het Seltsjegebergte hadden ontmoet, zjjn de Albaneesche opstandelingen in grooten nood geraakt, wordt uit Cettinje aan de Kölnische Zeitung geseind. De Turken ver woesten het gebied van Seltsje en drijven de opstandelingen in Noordelijke richting over de Montenegrijnsche grens en in Zuidelijke richting in het ontoegankelijke Plainagebergte. Met het oog op deze feiten maakt de proclamatie van Torgoet Sjefket pasja, waarin hij amnestie aankondigt en de voortvluchtige Albaneezen uitnoodigt binnen tien dagen naar hun haard steden terug te keeren, te Cettiuje een zeer zonderlingen indruk. Men vraagt zich af, waar de vluchtelingen, wanneer zij ia het totaal verwoeste land terugkeeren, moeten bljjven en men vreest voor ernstige moeielijk- heden met Turkije voor het geval de Alba neezen weigeren terug te keeren en de Porte na afkondiging der amnestie misschien van de Montenegrijnsche regeering zal verlangen, dat zij hen het land uitzet. Daarom overweegt men het plan de mogendheden te verzoeken bij de Porte aan te dringen op tegemoetkoming tegenover de Albaneezen bij hun terugkeer. Zij moeten gelegenheid hebben hun huizen weer op te bouwen en hun veestapel weer in orde te brengen. In ieder geval is men te Cettinje van meening, dat Montenegro's zorgen met de onderdrukking van den opstand niet zijn op geheven en dat de zoozeer gewenschte rost aan de greuzen nog bij lange niet bestaat. Een geurig geschenk. Manuel Gomez, de zoon van deo president van Cuba, die bij de kroningsfeesten te Londen zijn vader vertegenwoordigen zal, brengt als geschenk voor koning George 10.000 van de fijnste Havaua-sigaren mee. De waarde van dit geurige geschenk, dat door ervaren kenners bij elkaar gezocht is, wordt geschat op 'n vjjftig duizend gulden. Zes menschen bij een brand omgekomen. Bij een brand in een winkel te Litherland, bij Liverpool, zyn zes menschen omgekomen de eigenaar van de zaak Aindow, zjjn broer en zijn vier kinderen. De echtgenoote van Aindow kon zich door een sprong uit het venster redden, doch werd daarbjj zwaar ge kneusd. Het gezin sliep boven den brandenden winkel en weid door het vuur verrast. Russische toestanden. Het onderzoek door senator Medem in Siberië ingesteld, heeft, naar de St. Peterburgsche correspondent van het »B. T.« meldt, tot de ontdekking van een ongelooflijk feit uit den tjjd van den Russisch-Japanschen oorlog geleid. Op den Siberischen spoorweg ontspoorde den 25sten December 1905 bp het station Wodoras- del een ambulance-trein, die door grootvorstin Olga Ntkolajewna de oudste dochter van di tsaar, uitgerust was. Van den grooten trein waren bp de ontsporing slechts drie waggons beschadigd. Om het heele »zaakje< op een eenvoudige manier op te ruimen, gaf de stationschef bevel, den geheelen trein met zijn kostbare ambuianceinrichting met petroleum te begieten en te verbranden. In weinige uren waren van den trein nog alleen de ijzeren deelen over, die door den stationschef als oud ijzer verkocht werden. De inhoud van den trein was ongeveer een millioen waard. Opdat de zaak niet ruchtbaar zou worden, werd naar Petersburg gemeld, dat de trein door Japanners was verbrand. Deze willekeurige handelwijze van den beambte, werd thans door baron Medem ontdekt en in alle bijzonderheden onderzocht. Een huwelijk in de maneschijn. Juffrouw Eva Hunter, een niet-onbemiddelde New Yorksche dame, en een jeugdig ingenieur, Bayliss Walker, hebben er zich een reis van 3000 K. M. voor getroost om zich in den maneschijn op den top van een eenzamen heuvel in Californië, in den echt te laten verbin den. Het was twee jaar geleden op dien heuvel geweest, dat zij zich verloofd hadden. Tweehonderd vrienden vergezelden het paar en den bejaarden dominee naar den top. Maar het pad naar boven was zoo steil en moeilijk, dat de predikant geruimen tjjd moest uitblazen voor bij weer voldoende op zijn verhaal was gekomen om de trouwplechtigheid te leiden. De aanwezigen verklaarden later, dat zij nooit zoo iets plechtigs hadden bijgewoond als deze huwelijksvoltrekking in den maneschijn. Per vecboot. Tal van Amerikanen raken zoo onder den indruk van de opgewonden beschrijvingen iö de New Yorksche bladen over de toebereidselen voor de kroning te Londen, dat zij niet thuis kunnen blijven. Ook vele Amerikaansche studenten behooren daartoe. Maar daaronder zijn er, die het reisje niet kunnen betalen. Die jongelui gaan nu maar over met vee booten als verzorgers van het vee. En dat is geen pretje. Want zeezieke koeien en paarden te verzorgen in benauwde stallen onder in een schip is niet ieders werk vooral niet als men zelf' zeeziek is. Maar deze studenten zien den kroningsoptocht en dat is voor hen de hoofdzaak. Een hevige storm in Amerika. Uit Boltspring in Virginia ontvingen wij den volgenden brief van een correspondent die den hevigen storm waarvan de telegrammen melding maakten ondervond. »A1 dagen, al weken lang hebben de farmers en wel in 't bijzonder de tabaksverbouwers, schrijft hij, uitgekeken naar regen al dagen, al weken lang schijnt de Amerikaansche zon met haar gloeiende hitte op de uitgedroogde aarde en iederen morgen kijken de farmers ongeruster en verlangender naar den hemel waar maar altijd weer 't zelfde strakke blauw zonder een enkel wolkje te zien is. In deze gloeiend heette dagen kwam ik hier op een tabaksfarm, door een Hollander bewoond. De man was, als zoo velen reeds voor hem met zijn gezin naar de Ver. Staten getrokken, ten einde z'n geluk hier te be proeven, had z'n kapitaaltje hier in een huurfarm gestoken en droomde nu van winsten, rekende op voorspoed en vertrouwde op 't geen de landagenten hem van de vrucht baarheid en prachtige condities van 't land hier verteld hadden. En 't zou goed kunnen gaan als 't weer nu ook maar wat meewerken wilde. En op den 26sten Mei komen er dan eindelijk wolken opzetten. Wel schijnt de zon zoo mogelijk nog krachtiger en is de hitte nog drukkender, maar nu kan er regen komen en zal »the long raining season*, 't tijdperk voor de tabaksplanting, aanvangen. Om zes uur 's avonds begint de wind op te steken en binnen een kwartier komen van alle kanten wolken opzetten. Een dof en onheilspellend gerommel hoort men aan alle kanten. En dan plotseling valt de eerste bliksemflits door een ratelenden donderslag gevolgd dicht boven de farm. De hemel krpgt een vreemde dof groene kleur, rukwinden doen ramen, voor zoover deze nog in 't huis aan wezig zijn, trillen. Alle deuren en bovenven sters zijn reeds weken geleden vervangen door gazen deuren en ramen, ten einde zoo- teel mogelijk frissche lucht binnen te laten én vliegen en andere insecten buiten te laten. Dat er zwaar weer verwacht wordt, kan inen aan alles zien. De baas geeft order om de koeien uit 't veld te halen en de negers afpoeden er zich zoo vlug mogelijk heen, om fiog voor den regen binnen te kunnen zijn. De rukwinden worden inmiddels heviger en de donderslagen volgen elkander voortdurend Sneller op. De eigenaar zal nu zelf naar z'n fee gaan kijken en ik loop mee. De negers gillen en brullen achter de koeien aan, die Angstig loeiend steeds weer den verkeerden kant opgaan. Wij helpen en onder steeds feller bliksemstralen en den daarbij neerstroomenden régen hollen we onbarmhartig beukend op 't' onwillige vee achter de dieren aan. Ruk- winden steeds feller en heviger, bliksemstralen geen oogenblik van de koperkleurige lucht en va'h alle kanten neervallend, doen ons, on bekend met zulke natuurverschjjnselen, even angstig worden. Maar voort gaat 'teen eed nieuwe orkaan velt rond om ons eenige hoornen neer, Goddank zonder iemand te treffen en we bereiken den stal. De eigenaar roept me een paar woorden toe, van »naar huis gaan waar z'n vrouw en kinderen alleen zijn hij moet voor 't vee zorgen*. En dan begint 't noodweer eerst recht, 't Onweer barst in ongekende hevigheid vlak boven de farm los een rukwind blaast alles, gereedschap, kleeding- stukken enz., van onder de shed (afdak) achter 't huis weg, rinkelend vallen eenige venster ruiten van de bovenverdieping tegen den grond. De wind waait in wilden chaos alles dooreen in 't huis, waar hij door de gazen deuren geheel vrij spel heeft. Donderslagen direct gevolgd door felle bliksemslagen volgen elkander zonder de minste tusschenpoozen 5p. Ik tracht de raamopeningen met dekens icht te stoppen, 't water stroomt me uit 't dunne hemd het eenige kleedingstuk in de vorige heete dagen, 't Is een woedende strijd tusschen den losbarstenden orkaan en ieder voorwerp, wat los of vast staat. Een nieuwe bliksemstraal, nog feller dan de vorige, een rukwind die 't geheele blokhuis doet kraken een hevige slag op zij van 't huis en ik zie het dak van den stal, eenige honderden meters van 't huis verwijderd, tegen den grond gaan. Er val iets boven uit 't dakvenster en een volgende bliksemstraal laat mij zien, dat 't de eigenaar is. Hij krabbelt op en komt naar bpis, waar hij met een van angst trillende stem uitstoot 't dak van den stal ligt eraf*. De negers zpn angstig in een hoek van de woonkamer gekropen de baas wil naar z'n vee, zien wat hp doen kanik tracht hem te weerhouden, te overtuigen, dat 't levensgevaarlijk is zich buiten te begeven. Maar hij luistert niet en we gaan samen, 't Geheele dak ligt schuiü over den stal, steunt óp één der houten deuren en van de sterkte der scharnieren zal 't slechts afhangen, of Mies zoo wil blijven hangen, of al 't vee niet gedood zal worden onder de dan ineen stortende muren. We begrjjpen beiden dat fan deze roestige spijkers alles afhankelijk zal zijn't vee loeit en brult angstig en hevig verschrikt in den stal, waar wij niet in kunnen. Nog één rukwind en alles zal ver loren zpn. Ik kan niet weergeven, wat een angst er uitgestaan werd, dat halve uur toen de orkaan zoo op zijn hevigst woedde en alles dreigde te vernielen, waar hier 't gezin van leven moest. Nog ratelen de donderslagen en vallen de bliksemslagen onophoudelijk neer maar de hevige rukwinden zpn iets minder en we gaan weer naar buiten om te zien wat we nog redden kunnen. In 't bijenparkje liggen bijenkasten uiteen en bijen dood of stuiptrekkend onder een chaos van wasraten, honing en modder. In de kippenfences liggen eenige doode kippen getroffen door een neergeslagen boom. De deksels der kunstmoedeis zijn geheel wegge slagen en kuikentjes van eenige dagen oud, liggen of drijven in 't water. Overal één ellendige verwoesting, overal omheiningen weggeslagen. Vruchtboomen beladen met jonge vruchten vernield en ontworteld tegen den grond. En als de storm bedaard is en we een overzicht kunnen krijgen van de vreeselpke verwoesting, dan kunnen we ons slechts ver wonderen, dat 't woonhuis nog staat. Overal ontwortelde en door de bliksem getroffen hoo rnen, platgeslagen en geheel vernielde cornvel- denstukgeslagen kleedingstukken, gereed schap en huisraad liggen honderden meter ver in den omtrek. En den volgenden dag schijnt de zon met vernieuwde kracht en is de hemel weer even strak als dagen te voren, nu verschroeiend wat de orkaan van gisteren stukgeslagen en vernield heeft. Overal in den omtrek ellende en overal verwoesting. Een negerfamilie waar ook de kans op den oogst geheel verkeken was, was de wanhoop nabij. Die oogst (wat tabak en corn) had moeten dienen om den storehouder af te betalen, bij wien ze o zoo dik in 't krijt stonden. En nu.nu zou hun huisje en land wel verkocht moeten worden en dat beteekent voor een neger wel 't ergste wat hem overkomen kan. Zpn eigen huisje en grond vertegenwoordigen voor hem den grootsten schat en hij is er aan gehecht als een hond aan z'n meester. En dat alles door één storm in 't land waar zooals brochures aangeven altijd een heerlijk klimaat heerscht zonder stormen, groote hitte en buitengewone regenvallen. PORTUGAL. De toestand. Volgens een officieel bericht beerscht in geheel Portugal volmaakte rust. Maar in hoeverre is dit officieele bericht juist? De >Diario Popular* meldt, dat monarchistische groepen, uit Spanje komende, de Minhobrug zpn overgetrokken, om een beweging tegen de Republiek te veroorzaken. Zp werden echter door de Portugeesche troepen teruggedreven. Zoolang de samenzweerders tegen de Repu bliek aan de grenzen zitten en door Spanje worden geduld zoo niet gesteund kan van volmaakte rust geen sprake zpn. De ornvaug der beweging is niet vast te stellen, zegt de »Diario«, maar de toestand ziet er ernstig genoeg uit, zoo zelts, dat na den terugkeer van den minister van oorlog, de ministerraad gesproken heeft over de mobilisatie der troepen, om de zuideljjke provincies te beschermen tegen een overvalling door de monarchisten. Er werd nog niet besloten ol een divisie uit Lissabon of uit Vizeu naar het zuiden zal worden gezonden. Iamiddels is de binnenlandsche strijd nog niet geëindigd. De regeering heeft besloten te antwoorden op de jongste protesten van het episcopaat tegen de scheidingswet door een gerechtelijke vervolging. »0 Mundo,* het orgaan van bet ministerie van justitie, meldt, dat op een vraag der regeering aan de »Pro- curadoria Geral da Republics* van den procu reur-generaal het antwoord ontvangen is, dat de bisschoppen moeten worden vervolgd wegens hoogverraad en wegens ophitsing der gees telijken en van het katholieke deel der bevol king tegen een wet. De regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de geestelijken worden uitgenoodigd mededeeling te doen over hun inkomen, opdat daarmede rekening kan worden gehouden bp het vaststellen der tracte- menten, die de staat voortaan zal uitbetalen. De patriarch van Lissabon heeft echter van den kardinaal-staatssecretaris Merry del Val last ontvangen, dat de geestelijkheid moet weigeren dit regeeringsbesluit na te komen. Een gedeelte der geestelijkheid heeft op dien grond geweigerd, de gevraagde mededeelingen aan de regeering te doen. CHINA. Over de vreeselpke hongersnood die in China heerscht verneemt de Daily News* het een en ander, o.a. het volgende verhaal van eene uitdeeling van levensmiddelen in noodlijdende plaatsen. In een stad in het Mengtsjeng-district werd bekend gemaakt, dat er eeue uitdeeling zou plaats hebben. Er waren echter slechts leven middelen voor 500 lieden voorhanden, zoodat alleen de menschen, die er het slechts aan toe waren, in aanmerking kwamen voor bedeeling. De magistraat stelde zich op naast de poort van den tempel waar de uitdeeling zou ge schieden. Hp keek een ieder, die uit de menigte op de poort toetrad, strak in de oogen. Stonden deze flets of waren andere uiterlijke teekenen van verzwakking waarneembaar, dan werden de lieden doorgelaten. De anderen werden echter met een lederen zweep, dien de magistraat in de hand hield, weggejaagd. De noodlijdenden ontvingen steun van het bestuur en van een gemengd hulpcomité. Wat den steun van het bestuur betreft is er voor 500.000 dollars uitgegeven, maar de corres pondent van de Daily News* acht het zeker, dat een groot gedeelte van dat bedrag in de zakken van Chineesche overheidspersonen is terecht gekomen. Er worden is de meest noodlijdende districten levensmiddelen van overheidswege uitgedeeld. In een dorp, waar eene uitdeeling plaats had, was zulfc een gedrang, dat 21 van de meest door honger verzwakte lieden ouder den voet ge raakten en aldus een ellendigen dood vonden. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 17 Juni 4.59 I 5.22 Zondag 18 5.46 6.11 Maandag 19 6.38 7.8 Dinsdag 20 7.40 8.12 Woensdag 21 8.45 9.17 Donderdag 22 3.49 10.21 Vrjjdag 23 10.50 11.18 11 11 11 1» 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3