Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Verschil iti waardering. jtet ttiisWJerJflilitiewet. P« VcrKcetdc wereld. DRANKWET. No. 2175. Zaterdag 17 Juni 1911. 22e jaargang FEUILLETON. Dokter 6ERMAINE. en, TV Lef. latere. No 15. Per ABONNEMENTSPRIJS: 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eikei Woe II» dag- en Zaterdagmorgen bjj den ffitge.er M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Eenige weken geleden kon men in Zelandia lezen, dat van links met afgunstige oogen gekeken werd naar het succesvolle werk van dit ministerie. Wij stonden over zoodanig optimisme verstomd, al raken we aan vreemde beweringen van dit blad op politiek terrein zoo zoetjes aan gewoon. Ieder weet, dat onder de huidige regeering zoo goed als niets van belang is tot stand gekomen. Dit wordt zoodanig aan de rechterzijde ge voeld, dat men telkens heenwjjst naar het verkiezingsjaar 1913 en dat telkens in ver schillende accoorden Haast je, haast je* klinkt. Men is aan die zijde bevreesd met leege handen voor de kiezers te komen. En het merkwaardigste is, dat het christelijk standpunt niet meer wordt aangeroerd, maar dat alles er op aandringt een beetje oogst in de neutrale zone op te doen. Zulk een onmacht bij zoo groote meerder heid, het is voor velen van rechts om wan hopig te worden. Men dringt op haast, op overhaasting zelfs aan, ter wille van reclame En dat bij de partijen met de positief christe lijke beginselen Dat men rechts niet tevreden is over den geleverden arbeid, blijkt opnieuw uit eene klacht in De Standaard. Deze schrijft »Ziehier de lijdensgeschiedenis van dit par lementaire jaar Van 10 - 20 October is de Kamer door verhoogingen opgehouden. Van 20 - 28 Octo ber heeft ze aan de Bakkerswet verpraat. En Naar het Fransch van NOELLE ROGER. 17) Germaine en Guillaume, over het bedje gebogen, wisten, dat dit de laatste minuut was, dat ze hun schat nog bezaten. Willy keek hen nog één aan, toen sloten zijn oogen zich. Nog een paar schokken trilde door het kleine lichaam, een korte zucht, en toen was het uit, lag hjj onbewegelijk. Germaine, die het handje vast hield, keerde zich naar haar man om 't Is gedaan, Guillaume, zei zo zacht. Er kwam beweging in de kamer. Germaine voelde, dat men haar de hand gaf. De twee doctoren vertrokken, gevolgd door Rosa. Toen waren ze alleen met hun kind. Ineens klonken er gesmoorde snikken door de kamer. Guillaume builde wanhopig. Germaine stond op eu sloeg haar arm om hem heen. Hij leed, hij had haar noodig. Guillaume Toen hfj haar over zich heen gebogen zag, keek bij haar aan met zóó'n vreeseljjke toen ging ze aan de begrootingen. Daaraan is ze doende geweest voor de Koloniën van 921 November, en daarop van 22 Nov.— 23 Dec. aan de Staatsbegrooting. Toen ging ze in ruste, om eerst 7 Februari weer saam te komen. Bijna vijf van de tien werkmaanden, d. i. de helft van den werktijd, was dus om, zonder dat er buiten de begrootingen iets gereed was gekomen. En nu na het winterrecès Op 21 Februari waren de afdeelingen af- geloopen en begonnen de openbare beraadsla gingen weer, nu over het Zedelijkheidsont- werp dat op 3 Maart afliep. Van 310 Maart kwam toen de Successiewet en van 1624 Maart de wijziging van de Arbeidswet. Daarna heeft 't weer tot 19 Mei geduurd eer men weer flink begon, en van 19 Mei tot tot 1 Juni is men toen gereed gekomen met het Vaccinewetje, de Steenhouwerswet en het Eedswetteke. En dit is al. Wel kwamen daarbij nog allerlei moties, interpellaties en kleine wetjes, maar als eenig product van den wetgevenden arbeid van dit jaar komt 't neer op zes wets ontwerpen drie van blijvende beteekenis, die over de zedeloosheid, den arbeid en de steen houwers en drie van minder allooi, de wijzigingen in de Successiewet, de Eedswet en de Vaccinewet. Dat is al. Niet één groote wet is in behandeling gekomen, veel minder afgedaan.* En even weinig hoopvol voortgaande blijkt het blad weinige verwachtingen meer te hebben, vooral nu eene voor anti-rev. steeds van zeer groot belang geachte zaak als de Militiewet door toedoen van coalitiegenooten naar een verder tijdperk werd verschoven. Deze uiting van teleurstelling in het lijfblad van den leider der anti-rev. partij klinkt heel anders, zeker ook oprechter dan de juichende phrasen in Zelandia. Op zoo'n wijze tracht wel eens iemand door voorgewende vreugde teleurstelling te verbergen. Ter wille van de propaganda, zie je. Tegenover de klachten, dat in zake de behandeling der Militiewet geen behoorlijk overleg tusschen regeering en meerderheid heeft plaats gehad, stelt de R. K. »Nieuwe uitdrukking in zjju starende oogen, dat z9 terug wankelde tot aan het witte bedje. Tot aan den morgen bleven ze zwijgend, onbewegelijk bjj hun doode kindje zitten. IX. Germaine kon zich later geen juiste voor stelling meer maken van de uren, die volgden. Ze had het langzamerhand lichter zien worden, en Willy's gezichtje duidelijker en bleeker zien uitkomen op het witte kussen. De lamp was uitgegaan, en de uren verliepen. Er kwamen menschen binnen, die zacht praatten en haar kusten. Iemaud probeerde haar mee te nemen en ze hoorde haar eigen stem zeggen Neen, ik wil niet. Toen bracht men haar naar het venster en instinctmatig boog ze zich naar buiten, om wat koflte te krijgen. De frissch9 mor genwind blies den zwaren druk weg, die op haar hersens lag, en duidelijk merkte ze al lerlei dingen om zich heen op. Toen draaide ze zich om. Willy lag haast bedolven onder een berg van witte rozen. Iemand zei Maar ze heeft nog niets gegeten sedert gisteren we moeten haar met geweld iets inbrengen. Ze voelde, dat er een lepel tusschen haar lippen geschoven werd. Ze trok haar hoofd terug en schudde van neen. Tilb. Courant* orgaan van het Kamerlid Arts de volgende mededeelingen »Vanwege de Katholieke Kamerclub had men voor de verspreiding der waar heid kunnen zorgen, en dan had men, zijn wij goed ingelicht, geweten Ten eerste, dat het genoegzaam te voren in de Kamer en bij de Regeering bekend was, dat in ieder geval de vrij zinnigen en een aantal katholieken sterk gekant waren tegen het een-twee-drie afhaspelen van een zoo belangrijke wet Ten tweede, dat zoowel de minister van Binneulandsche Zaken als die van Oorlog door dr. Nolens zelf waren ingelicht. Niettegenstaande dit bleef de regeering toch weg. Ten derde wist ook de voorzitter der Kamer van het besluit der katholieken. Ten vierde is het opmerkelijk geweest, dat dr. Kuyper, van wien toch het meest om spoedige behandeling werd geroepen en gedreven, afwezig was toen de genoeg te voren aangekondigde gebeurtenis plaats greep. Ten vijfde moet de stem van eenigen van rechts, die dus eerst vóór uitstel waren, zijn omgezet door de patriotische rede van jhr. van Karnebeek. Het is ons bekend, dat er meer dan een anti-revolutionnair is, die de gevallen beslissing toejuicht.* »De Nederlander* toont zich geërgerd, omdat »het van liberale zijde aldus wordt voorgesteld, of de verhooging van het Tarief een politieke zaak was, alleen van rechts gewild*. Dat is, zegt »De Ned.,« een on waarheid. Men vindt zoowel vrijhandelaars aan de rechterzijde als links protectionisten. Maak daarvan dus geen politieke zaak. Wat is daarvan aan, vraagt L. en V.? En zij antwoordt daarop »Er zijn protectionisten, die politiek zich rekenen tot de linkerzijde. In de Tweede Kamer is echter zoo iemand niet te vinden. Of er omgekeerd een tegen stander is van het beginsel der ingediende wetsontwerpen aan de rechterzijde der Kamer is ons niet bekend. Maar wat is wél bekend Toen zei een ander stem medelijdend Laat haar toch met iust. Eindelijk opende ze haar mond en nam gewillig een bap. Toen stond ze op en liep weer naar het bedje. Willy sliep. Hjj had zijn fluweelen pakje met kanten kraag aan, en hield een tak rozen in zijn knuistje. Men bad hem aangekleed terwijl hij sliep, maar waar moest hij dan toch naar toe? Ze had een gevoel, of alles een booze droom was, die haar gek zou maken, en ein delijk schreeuwde ze Ik wil wakker worden!... 't Was weer avond. Germaine zag allerlei bekende gezichten om zich heen, haar schoon moeder, Genevieve en Francis en allen zagen er zoo vreemd uit. Wat was er dan toch Toen zag ze een gezicht, dat ze nog nooit hier in de kamer gezien had. Iemand uit de clubwie toch Ach, 't was vrouw John ze stond aan het voeteneind van het bed te snikken met een tak witte bloemen in de hand. Daarna zag ze Miss Longhtoo. Al haar vrienden.Waarom kwamen ze toch naar Willy kijken.om hem te zien slapen Weer trachtten ze haar van het bedje weg te trekken, maar ze wilde niet. Laat haar maar, zei Guillaume. Toen kwamen hij en Francis binnen met Dat de ingediende tariefsherziening een der hoofdpunten is van het program der huidige Regeering en der christelijke coalitie. Aan het Nederlandsche volk begeeren zij daarmede te brengen lo. geld om de wettelijke sociale verzekering uit te breiden 2o. verhooging van de nationale wel vaart door versterking van de industrie en uitbreiding der arbeidsgelegenheid. Voor dit programpunt is de geheele rechterzijde verantwoordelijk. Geen stem uit dat kamp is ertegen opgekomen. Het was mede inzet by de laatste algemeene verkiezingen. De linkerzjjde is eensgezind in haar verzet. Niet uit taktisch-politieke over wegingen, maar lo. omdat zjj de kosten voor het staatsbedrijf, voorzoover deze uit verhoogde belastingen zullen moeten worden gedekt, by voorkeur wil zoeken in belasting naar draagkracht2o omdat zy de voorgespiegelde verhooging van de nationale welvaart van de nieuwe tarieven niet verwacht, wel het tegen deel. Mochten die voorstellen der Regeering worden aangenomen, dan zal het geschieden rechts tegen links, althans met de geheele linkerzjjde tegen. De voorstemmers rechts mogen dan niet allen »protectionisten« zijn, stellig geven zy de voorkeur aan het vinden van nieuwe geldmiddelen uit indirecte belasting boven verhooging van belasting naar draagkracht. Nu zou men verwachten, dat de rechterzijde op dit uitnemende program punt prat zou gaan. Wie zou niet met yver steunen den reddenden maatregel, waardoor de nationale welvaart zal worden verhoogd En hoe schoon, te kunnen verklarendit is ons mono polie alle anderen willen net niet In plaats daarvan gaat men nu klagen, dat anderen, de tegenstanders, een politieke kwestie ervan maken. Dat men aan de rechterzijde het monopolie van zooveel schoons opdringt. Zou het dan toch minder mooi zijn, dan de voorstanders het zelf wel afschil deren eeu klein kistje, met satjjn gevoerd. Binnenin legden ze bet kanten hoofdkussen. Toen nam Guillaume bet kleine lichaam in zjjn armen, en legde het met oneindige teederheid neer. Framjois omgaf bet lijkje met rozen en legde de blonde krullen als in een aureool om het hoofdje. Toen ineens begreep Germaine. De werke lijkheid drong tot haar door. Willy was dood, ze hadden hem in een kisje gelegd, ze zouden hem meenemen. Germaine hield zich aan het kistje vast. Nog even, nog één minunt. De tijd verliep, toen hoorde ze de stem van Franijois zeggen Germaine, 't is tijd, wees nu kalm. 't Is tjjd 't is tijd hamerde het in haar hoofd. Hjj maakte haar vingers los, bracht haar naar het raam, en sloot vlug het kiBtje. Germaine hoorde Francois met haar man weggaanuit het raam zag ze als in een nevel een berg van bloemen.Toen zakte ze in elkaar. Men gaf haar een slaapdrank, want de doctoren vreesden voor haar verstand. X. Eenige uren lang bleef Germaine in een looden slaap en ontwaakte pas tegen den avond. pao TER 621 711 721 8 Of 811 SRLAII. Burgemeester eu Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van LOUISA MARIA GELDERLAND zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, voor het voor lokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 201a en ge legen aan de Blikstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge schied kan ieder tegen bet verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 14 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1