BINNENLAND. UIT ONZE OMaEVIUG. christelijk-historischen hoek, dan uit den anti-revolutionnairen, nu weer uit den katholieken dat de drie groepen als één man aan het kabinet steun verleen den, overkwam, mirabile dictu, tot nu toe nog slechts aan minister Wer.tholt De stemming van gisteren is bovenal ook daarom merkwaardig, wijl een goed deel van de argumenten, welke in het midden gebracht zijn, vrijwel parallel liepen met de bedenkingen, die kort te voren, doch toen van de linkerzijde, tegen de behandeling van het Tarief in de af- deelingen aangevoerd zijn. Daar spraken zij echter nog veel sterker. Wie de dag bladen leest, ontwaart, dat de noodige voorlichting over het nieuwe tarief noodzakelijke voorwaarde, om de Kamer met kennis van zaken te doen beslissen nog slechts druppelsgewijs wordt gegeven. Wat degelijke voorbereiding betreft, verkeert het Tariefontwerp on tegenzeggelijk nog in een veel minder gunstig stadium, dan waarin de Militie- wet is gekomen. Er is gisteren ge sproken van de fout, die was begaan, toen de Militiewet overijld naar de af- deelingen van de Kamer verzonden was, tout die zich bij eene openbare bespreking van het ontwerp, reeds nu, zoude wreken vreesde men. Bij het Tarief- ontwerp zal dit in nog sterker mate het geval zijn, doch de Kamer deinsde er niet voor terug. Toch was er ten aan zien van het Tarief-ontwerp allerminst haast. Ter bestrijding van de kosten der invaliditeits- en ouderdomsverzekering zal het hoezeer »De Standaard* ook poogt deze verzekering op het eerste gelid te doen plaatsen, en de oudere ziekteverzekering in den achterban plaats te verleenen in de legislatieve periode, die in 1913 sluit, zeker niet noodig zijn. Niettemin wordt met het Tarief over dreven spoed nagejaagd. Deze twee beslissingen, zóó kort na elkaar, vervullen ons daarom met groote vreeze. Zij zijn teekeuend voor den toe stand, waarin wij verkeeren. Alles mis lukt. De sociale plannen van minister Talma vallen in duigen. De Bakkerswet is noodlijdend de Stuwadoorswet zal het worden bij de Steenhouwerswet kwam de ernstige oppositie uit de regeerings- partyen de Ziekteverzekering vlot niet, aan zekere zyde wil men haar thans zelfs van het program schrappen dat de Invali- diteitswèt er spoedig zal zijn, kan niemand gelooven. Minister Kolkman heeft alles opgeraapt wat hij tegenover zijn voor ganger bestreden had, tot het Debietrecht op tabak toe, doch het wil met het werk niet opschieten. De kustdefensie ligt stil. Yan het Zuiderzeevraagstuk hoort men niet meer. Van de administratieve rechtspraak evenmin. Een onnoozel eedswetje moest worden »ontmand«. Minister Heemskerk is aan eene Grondwetsherziening bezig, waarvan men niets meer verneemtals de Staatscommissie gereed is, zal de tijd voor Grondwetsherziening in deze periode, voor bij zijn. Wat nog restte met kans op succes was de T^ilitiewet, eene uiterst noodige herzieningen nu steekt de Roomsch- Katholieke party een stok tusschen de wielen. Het is één fiasco al fiasco, waar het wezenlijke herzieningen betreft. Allengs meer zal, vreezen wij, de Tariefwet op den voorgrond worden geschoven. Moet Van hoe hoog is hy gevellet) Van de tweede verdieping op de steenen, door de trapleuning heen, antwoordde Guillaume langzaam. Germaine gaf een schreeuw, rukte zich van haar man los en holde de trap op. Even aarzelde ze, toen opende ze zacht de denr. Een lamp verlichtte het bedje. De twee dokters die over hetkind heengebogen stonden, trokken zich terug. Willy was bewusteloos, het gezichtje half verborgen onder jjscompresseu. Een bloed- straaltje liep uit zyn oor. Germaine voelde zyn pols, en betastte zacht het hoofdje. Toen onderzocht ze het kind. iHet duurde lang en bet was doodstil in de kamer. Met oneindi ge teederbeid dekte ze het weer toe. Ze wist, dat hij verloren was. Ze stond op, en haar oogen ontmoetten den roedelijdenden blik der twee doctoren. Naar hen toegaande wisselde ze zacht eenige woorden met hen ze vertelden baar, wat ze geprobeerd hadden en gaven raad, hoe hem verder te behandelen. Maar Germaine wist heel goed dat hy verloren was. Ze keek hen recht in het gezicht en antwoordde Waaron zouden we hem noodeloos pyn d' en En opnieuw bogen ze zich alle drie over het bedje. Guillaume, wat achteraf, benydde de twee daaruit ook niet blijken, dat het der regeering met al het andere inderdaad geen ernst is ;i' Eilieve, zouden wij dat gebaar dan nu ook maar niet achterwege gaan latei*, waar meer en meer blijkt, dat de regeering voor haar ernst bij hare eigene partijen geen steun vindt? Waar gehandeld kan worden komt de rechterzijde met voorstel len, om de daad achterwege te lateri. Zullen wij ons dan laten vangen door den schijn? Het lijkt ons, indien dit dan nog moet worden verkregen door wijziging van onze beproefde handelspolitiek eene zeer onverantwoordelijke onderneming. u TWEEDE KAMER. Voortgezet werd Vrijdag de behandeling van de motie der sociaal-democraten ten gunste van een salaris-verhooging voor de lagere ambtenaren, door het uitspreken der nood zakelijkheid tot het treffen van eene tijdelijke voorziening, met het oog op de prijsverhooging der levensmiddelen. Minister Heemskerk oordeelde dat er voor eene permanente salarisverhooging geen aan leiding en voor het treffen van noodmaat regelen geen noodzakelijkheid bestaat. Boven dien noopt de toestand van 's lands geld^ middelen tot groote zuinigheid, welke slechts toelaat geleidelijke salarisverhooging, waarom de minister aanneming der motie ontried. 1 Na eene uitvoerige discussie, waarbij dé motie bestreden werd door de heeren Tyde-i man, Limburg en Lohman, werd de motie verworpen met 42 tegen 18 stemmen. Bij het wetsontwerp betreffende de belasting van ingevoerd gedistilleerd en vruchten, ont-t stond een heftig incident, doordat de minister van financiën een door hem bestreden amen dement van den heer Loeff, om terugwerkende, kracht aan de wet te ontnemen, overnam, omdat de Kamer onvoltallig was. De heer Schaper verweet aan de rechter zijde deze wiize van wetgeving en zeide dat de rechterzijde gaarne voor belastingontduiking^ schijnt op te komen. Daartegen protesteerde de heer Loeff, als-' mede de minister van justitie, die steeds al leen voor rechtsbeginselen is opgekomen. De heer Lohman protesteerde eveneens, het verwijt van den heer Schaper een logen noemende, en verklaarde niet langer lid der Kamer te willen blijven als men elkander zoo verdacht maakt. Onder groot rumoer werff^ het voorstel van den heer Schaper om hét amendement weder uit het ontwerp te lichten in stemming gebracht waarbij de Kamer on voltallig bleek. Positieverbetering der Officieren. Omtrent de plannen van Minister Colijn tefl.' opzichte van de positieverbetering der officie ren weet de Asser Crt het volgende mee te deelen. Terwijl hij slechts aan enkele categorieën van officieren eene tractementsverhooging wil) toekennen, wenscht hy hieraan te verbinden een betere vluggere bevordering, welke dus indirect aan allen ten goede zal komen. Voor tractementsverhooging zullen alleen in aanmerking komen luitenants met een zeker aantal dienstjaren in dien rang (4 of 6)' kapiteins en hoofd-officieren beneden den- rang van kolonel. De snellere promotie zal vermoedelijk wor den verkregen door een wijziging in de be staande organisatie. Een regiment infanterie, thans 4 bataljons vreemde doctoren, die zyn vrouw hielpen, die het kinderlicbaampje aanraakten, dat zyn trots en zijn leven had uitgemaakt. Germaine probeerde het kind tot bewustzijn te brengen. Odie oogen, die gesloten oogen, kon zij ze maar openen, ze nog ééns zien lachen. Maat langzaam verliepen de minuten, en het lichaampje scheen dood, zoo onbewegelijk als bet lag. Guillaume huiverde. Hij is dood. De uren verliepen. Dr. Green was vertrokken, maar dr. Mor- ris, een huisvriend, bleef. Guillaume en Germaine badden alle begrip van tyd verloren. Het leek hun toe, dat ze daar eeuwen gezeten hadden onder de lamp# wachtend op het vreeselyke, dat kome& moest. Soms dachten ze, dat er een schaduw over het gezichtje kwam, of dat hy bewogen had. Hy beweegt zich, fluisterde ze. Maar dr Morris schudde het hoofd. In de gang hoorden ze loopen. Het was. dr. Green, die terng kwam. Geen verandering vroeg hy. Achter hem was Rosa binnengeslopen. Guillaume maakte een woedend gebaar, toen bjj baar zag. }J Wat wil je? tellende, zal in het thans ingediende ontwerp bestaan uit 6 bataljons, welke reeds in vredestijd worden opgericht. De benaming van »regiment« komt te ver vallen en wordt vervangen door »brigade«. Elke brigade zal, evenals thans het regi ment, worden gecommandeerd door een kolonel, doch worden verdeeld in 2 afdeelingen, elk bestaand uit 3 bataljons, terwijl elk bataljon in vredestijd zal bestaan uit 3 compagniën, wordende bij mobilisatie per bataljon een vierde compagnie opgericht. Aan het hoofd eener »afdeeling« komt te staan een luitenant-kolonel, terwijl een batal jon zal worden gecommandeerd door een majoor. Uit bovenstaande onderverdeeling der brigade thans regiment blijkt dus dat per infanterie-regiment het aantal hoofd-officieren (luitenant-kolonels en majoors) thans vijf bedragende, wordt gebracht op acht. Het aantal kapiteins, thans bestaande uit 16 compagnie-commandanten, 5 kapiteins voor speciale diensten en 1 kapitein-adjudant, zal worden gebracht op 18 compagnies-comman danten, 6 kapiteins voor speciale diensten en 3 kapitein-adjudanten (hieronder 2 adjudanten der luitenant-kolonels-afdeelingscommandan- ten.) Alzoo een vermeerdering van 5 kapiteins. Een vluggere en betere promotie zal voor zeker bij aanneming van dit voorstel worden verkregen, doch men betwijfelt of deze re geling ook aan het jongere deel van het offi ciers-korps bevrediging zal brengen. De Militiewet. De Haagsche correspondent van de »Tel.* meldt Van betrouwbare zijde werd mij medegedeeld, dat een behandeling van de Militiewet in het najaar zeer waarschijnlijk wordt geacht. Vermoedelijk zal dan wel allereerst de gewij zigde Bakkerswet behandeld worden, die minstens eenige weken vorderen zal. Het gerucht gaat, dat de regeering binnen kort zal verklaren de verantwoordelijkheid voor den toestand niet te kunnen dragen, zoo althans geen tijdelijke maatregelen tot leger- verbetering getroffen worden. Het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* alhier gaf Zondag in den tuin van den heer Joz. de Feijter, haar eerste zomerconcert voor de leden in dit seizoen. Met veel ambitie werden de verschillende muziek stukken uitgevoerd tot groot genoegen van het publiek, die werkelijk genoten, waartoe ook het bizonder mooie zomerweei veel bijdroeg. De kookcursus. De zesweeksche kookcursus vanwege Nut en Volksbond te geven, onder leiding van Mej. P. Schuckink Kool van Amsterdam, zal de volgende week aanvangen. Naar wij vernemen zal de opening plaats hebben op Dinsdag 20 Juni, 's avonds te 8 ure, in het Verenigings gebouw, in eene bijeenkomst van bestuurs leden der beide Vereenigingen met. de leerares, de meisjes die zich voor het onderricht hebben opgegeveü en de belangstellende ouders. De lessen beginnen dan des Woensdags. Te Assen, waar een dergelijke cursus pas geëmdigd is, moet men algemeen zeer tevreden zijn over den uitslag. Met fraai weder trok Zondag 1. I. de Visckclub »De Baars* naar Willebroek, om aan den wedstrijd aldaar deel te nemen. Het welkom was hartelijk en na versterking Ik kom zien, of mevrouw niets noodig heeft. Nee,.ga weg 1 Ob meneer, laat me blyven. Haar toon was zoo smeekend, baar gezicht zoo ontdaan, dat Guillaume baar liet blyven ze trok zich terog in een hoek van de kamer. Toen zei Guillaume Zouden we Francois niet laten halen. Willy is zjjn petekind. Och, waarvoor Het was weer doodstil. Iu de verte hoor den ze een klok slaan, en onwillekeurig telden ze allen de slagen. Twaalf nur Dr. Green ging naar Germaine toe, en zei zacht U moet nw krachten sparen, movrouw, en wat rust nemen.Er zal nog veel van n gevergd worden. Germaine hief bet hoofd op. Lang? flaisterde ze. U weet zelf wel, dat het niet lang meer kan duren Het vreeselijke was er al.heel dicht by, en niets ter wereld zou den dood kunnen verhinderen, binnen te komen. Eindelyk merkte Germaine een verande ring by den kleine op. zijn wimpers trilden. Willy sloeg de oogen op, en keek droorne- rig om zich been. Germaine was op baar knieën by bet bedje gevallen. van den inwendigen mensch toog men naar hst kanaal, waar de vischwedstrijd plaats had. Honderden hengelaars kon men daar zien, Toch liep het voor de visschen goed af. Veel werd niet gevangen. Van de Neuzensche club wisten ook enkelen wat te vangen en een van deze gelukkigen kwam maar een paar gram te kort om in de prijzen te vallen. Na afloop werd in het vischlokaal de premie van 15 tr. in ontvangst genomen en den wakkeren voorzitter werd ten tweeden male eene mooie medaille omgehangen. De tijd werd verder aangenaam doorgebracht tot het tijd werd om te vertrekken. Het bestuur der Willebroecksche vischclub dee) de Neuzenaars uitgeleide en met hartelijkheid werd afscheid genomen. De vischclub is thans in het bezit van twee medailles, beide welverdiende herinneringen aan uitstapjes op sportgebied. Ook van deze laatste excursie zal oiemanj der deelnemers spijt hebben. Hoewel het van zekere zijde wordt tegengesproken, wordt van andere zijde beslist verzekerd, dat het stichten van de cokesfabriek thans verzekerd is. De voortbereidende werkzaamheden, die wsds begonnen zyn worden althans geregeld voort gezet. Door den Minister van Binnenlandscbe Zaken is tot het bijwonen van den vacantiecur- 8us voor de Hoogduitsche taal te Jena (Duitsch- land) o. m. aangewezen mejuffr. J. T. de Kraker alhier. Zaterdag avond jl. traden de Jac. Welleman te IJzendijke en Herman Snijders te Zuidzande op, met een rede over »algemeen kiesrecht* in verband met de adres beweging. Te IJzendijke was de opkomst matig; te Zuidzande zeer goed, ook uit omliggende plaatsen. Alleen te IJzendijke waren enkele vrouwen aanwezig. Beide sprekers vonden een zeer aandachtig en dankbaar gehoor op beide plaatsen werd het adres door een groot aantal der aanwezigen geteekend en werden maat regelen genomen om verder in dien geest werkzaam te zyn. De heer Neeteson leidde de bijeenkomst te IJzendijke, de heer Lucieer die te Zuidzande. Propaganda-lektuur werd op beide plaatsen op ruime schaal verspreid. Het aantal kiezers in 't kiesdistrict Sluis bedraagt 4469; 't voiige jaar 4355. Gistei en werd door het Bestuur m den Hoofdplaat- en Thomaspolder aanbesteed het ODdeihoud van dien polder. Minste inschrijver was de heer J. de Bree te Ter Neuzen voor 8680,—. Te Hoofdplaat is Zon lag bij een jonge tje, dat in een weide speelde, het gelaat doot een koe met een harer horens opengereten. Een geneeskundige uit IJzendijke moest het gelaat dichtnaaien. Onder Hoofdplaat is op de hofstede, bewoond door H. Temmerman, het mond- en klauwzeer uitgebroken. Tot ons genoegen is by de stemming voor de Provinciale Staten onzer Provincie in het district Middelburg (vacature ontstaan door het bedanken van dh'. van Tejjlingeo) gekozen de heer H. P. den Bouwmeester (lib) die bij de periodieke verkiezingen in het vorige jaar was gevallen. Zijn tepe'icandidaat de anti-rev. heer de Rijcke bekwam 2066 stemmen, terwijl de heer de Bouwmeester 2112 stemmen op zich vereenigde. Daar de Heer v. Teijlingen lib. was, veran dert hierdoor de stand der partijen niet. Toch zullen alle vrijzinnigen ten zeerste tevreden zyn over de herbenoeming vau dit bekwame Statenlid. Zondagavond is aan het strand te Vhssingen op het z. g. Eiland bij het zwemmen verdronken een Duitsch beambte van de wagons- lits, ongeveer 19 jaar ond. Het was laag water en toen de mailboot passeerde, liep het water snel terug, waardoor hy in den stroom ge raakte en vóór men hem op zijn hulpgeschrei ter hulp kon snellen, in de diepte verdween, Wiliy, mijn liefste, kleine Willy... Er lag een oneindige teederbeid in baat woordeo, zóó zacbt, dat het afscheidskussen scheneD, aan het ontvluchtende zieltje v»n Willy. Hy glimlachte, en ia zyn gryze oogen ver scheen de oude vroolyke blik. Lieveling, flaisterde hij. Zijn oogen bieveD op zijn moeder rusten, groot en schitterend, het eenge levende in het onbewegelijke lichaampje. Germaine fluisterde bein lieve woordjes toe, noemde hem haar kleine vriend)", en haar stem was warm, bijna vroolyk. Lieveling (Wordt vervolgd). 6 i:

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2