Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Een onverwacht Votum. Zelfmisleiding. De Militiewet. No. 2174. Woensdag 14 Juni 1911. 22e jaargang FEUILLETON. Dokter G E R M A I N E. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij "vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Z a t e r d a g in 0 r g e n bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Eene groote beroering is gewekt door de uitspraak der Kamer inzake de Militiewet. De Standaard mocht te voren nog den minister van oorlog om zijne werkkracht loven, verschillenden van rechts mochten zelfs op haast aandringen, het was juist een stem van rechts, die uitstel bepleitte. Het katholieke Kamerlid Dr. Nolens kwam met dit voorstel voor den dag en hij werd door bijna al zijne geestverwanten gesteund. Het spijt ons niet, dat de militiewet is uit gesteld, de overhaasting, door sommige regeeringsgezinde "organen voorgestaan, stond ons ten zeerste tegen. Maar het is toch wel opmerkelijk, dat weer van rechts het votum uit gaat tegen een minister uit een bevriend ministerie. De anti rev. bladen, voorzoover ze zich uiten durven, verbergen dan ook hunne teleurstelling niet. Voor ieder, die zien wil, blijkt op nieuw, dat in de coalitie de meest hopelooze verdeeld heid bestaat, waar het vraagstukken betreft, die vallen buiten de subsidie's voor bijzondere scholen. Alleen de coalitie kon het leger in ons land redden. Zoo werd den volke zoo vaak verkondigd. Wat is er thans van terechtgekomen De boetpredicatie, die de heer De Savornin Lohman bij het Vaccinewetje tot- minister Heemskerk heeft gehouden dat de Regeering daar niet zit om iemand plezier te doen, ook niet aan de rechter zijde, maar om te doen wat zij zelf erkent recht en plichtmatig te zijn, bljjkt achteraf meer dan eene boutade geweest te zijn. Ook nu weer bij het eedsontwerp heeft de geachte afgevaardigde voor Goes eene dergelijke vermaning tot de Regeering gericht de Minister van Justitie kreeg, naar aanleiding van zijne wijziging van het oorspronkelijk ingediende ontwerp, het volgende te hooren »lk had gewenscht, dat de Regeering, hierin eenmaal opgetreden, ware voort gegaan en de Kamer had doen beslissen. Naar het Fransch van NOELLE ROGER. 17) Dat kinderwoord heeft een diepe beteekenis, Germaine. Wat geeft het, of we ons eenvoudig kleeden, die vrouwen voelen toch het onder scheid. Ik geloof, dat we haar jaloersch rncken, en daardoor nog meer kwaad stichten. Germaine sprak haar opgewonden tegen. Ach, hernam Genevève, je bent nog een kind Germaine, maar je kent het leven toch nog niet. De maand Juni was snikheet, een hevige warmte hing over Londen. Het was een heple taak voor Germaine, baar bezoeken aan Drury Lane vol te houden in die brandende zon. Bovendien irriteerde het haar, dat Guillaume haar bleekheid en moeheid opmerkte. Willy zag, dat zijn moeder bedroefd was, klom op baar schoot en kuste haar. Mijn kleine schat, kom je mammy troosten, vroeg ze, haar oogen vol tranen. Mammy, mammy, je mag niet huilen Eens vroeg hij Wie doet je verdriet Is het bij de Regeering de vrees geweest, dat alle partijen van rechts haar niet zouden hebben gesteund, en dat deze maatregel tot stand zou komen ook met behulp van de overzijde Dat zou mij spijten, en zou ook in strijd zijn met wat de Regeering doet op sociaal gebied, waar ook wel wat tot stand komt met behulp van de overzijde, ondanks de bezwaren van een enkele groep van deze zijde. De Regeering moet zeggen, en dat vind ik juistwij zijn Ministers der Kroon en plaatsen ons daarom boven de partijen, de Volksvertegenwoordiging moet als geheel onze ontwerpen beoor- deelen. De Regeering mag niet haar gedrag uitsluitend laten afhangen van het antwoord op de vraag of zij haar doel al dan niet bereiken kan met behulp van bepaalde partijen. We hebben immers geen partijen-ministerie, maar een minis terie, dat de landsbelangen heeft te behar tigen.* Deze woorden kunnen niet anders dan een beeld geven van den heer Lohman als waker voor het landsbelang, als de Regeering dit aau het coalitiebelang zou willen opofferen. En dat beeld is valsch, in-valsch, al hebben Handelsblad* en »Nieuwe Rotterdammer» er zich dan ook reeds aan vergaapt. Als de door ons hooggeachte heer Lohman zich dergelijke uitingen veroorlooft, waarvan wij de sinceriteit natuurlijk geen oogenblik in twijfel trekken, dan is dit voor ons slechts het bewijs, dat de afgevaardigde voor Goes in hooge mate labo reert aan suggestieve zelfmisleiding. Want er zit niemand in de Kamer, zegge niemand, naar onze meening althans, die zoo hoogen prijs stelt op het behoud van de coalitie als de heer Lohman. Wie was het, om enkel van de laatste jaren te spreken, die in 1907 na langen en feilen strijd met. dr. Kuyper, waarin hij dezen zelfs beschuldigde van opzettelijk onwaarheidspreken, toen die strijd voor de coalitie gevaarlijk werd, naar Nijverdal-Canossa snelde om de candidatuur-Kuyper aan de Ommensche kiezers aan te bevelen Het was immers de heer De Savornin Lohman. Wie was het, die in de decoratie-zaak, door het wicht der feiten verplet, eerst in opwel ling van eerlijk hart de »boetedoening« on voldoende verklaarde en meer licht wenschte, en die naderhand, toen hij gezien had, hoezeer hij de coalitie ontsteld had door dezen kreet Niemand... dat kunnen kleine jongen tjes niet begrjjpen. HU keek heel nadenkend voor zich en ver trouwde haar toe W'lly zal Onzen Lieven Heer vragen, dat je nooit meer verdriet hebt. De volgende dagen deed hij heel geheim zinnig, en sloeg zijn moeder telkens gade. Als ze lachte, was hij verrukt. Eens holde hjj haar boudoir binnen, maar bleef verschrikt staan, toen hij haar in tranen vond. Huil je toch, mammy, heb je nog verdriet Hjj staarde aandachtig naar haar. Je traantjes loopen aldoor harder, zei hjj ernstig. Toen woedend Willy is heel boos op Onzen Lieven Heer.hfj luistert niet, als Willy hem iets vraagt. Germaine drukte hem tegen zich aan. Mammy heeft geen verdriet meer, want ze is erg gelukkig, als Willy bjj haar is. Willy zal je nooit alleen laten, ver klaarde hij voldaan. Een paar dagen later kreeg Germaine een enveloppe, waarop in groote, onhandige let ter haar adres geschreven stond. Willy, onze vrienden uit de club inviteeren ons voor Zaterdagmiddag op de theeze zul- des harten, de kritiek, door de Linkerzijde op dr. Kuyper in de Lehmannzaak geoefend, aan de laagste drijfveeren toeschreef? Het was immers de heer De Savornin Lohman. Wie was het, die, toen het voor de Rekenkamer ging tusschen den bekwamen secretaris daar van, die erkend de eerste aanspraken had, en een niet-herkozen antirevolutionair Kamerlid, dat aan een voordeelig baantje moest geholpen worden, de Linkerzijde teleurstelde door niet te zorgen, dat het recht zegevierde over het coalitiebelang Het was immers de heer De Savornin Lohman. En deze »staat van dienst* zou nog zeer uit te breiden zijn. Als wij dit neerschrijven, doen wij dit ten slotte niet zonder de opmerking, dat wij dit doen omdat die zelfmisleiding van den heer Lohman niet anders tengevolge kan hebben dan volksmisleiding. Als de coalitie staat of valt met den heer Lohman, staat zij muurvast voor hem is ze levensbehoefte. En het ka tholieke blad het »Centrum* stelt dergelijke uitingen van den heer Lohman op den waren prijs, als het schrijft, dat betwijfeld mag worden, dat de afgevaardigde voor Goes met die uitingen nastreeft wat men hem toedicht.* »De Standaard* driestart, onder het spijtige opschrift »afgeluid« aldus over de aanneming van het voorstel van den coalitietgenoot Dr. Nolens Wat we eerst gevreesd hadden, en toen weer hoopten, dat niet zou gebeuren» is dan gisteren toch droeve werkelijkheid gewordende Militiewet is voor deze zitting in de Tweede Kamer afgeluid. En afgeluid niet door de oppositie, maar door de Roomsch-Katholieke bond- genooten, die nog wel op voorstel van Dr. Nolens, met hulp van de linksche groepen, het uitstel tot een feit maakten. Waar bleef nu het overleg Het overleg tusschen de drie groepen onder ling, en het overleg met de Regeering? Op zulk een wijs van handelen is noch voor de Regeering noch voor de Coalitie peil te trekken. Een volgend jaar zal men de hinder lijke gevolgen van dit ondoordacht be sluit op zijn weg ontmoeten. len comedie spelen en muziek maken. Wat een verrassiDg. Ik heb al heel wat bereikt, vindt je niet, Guillaume? Ze gaf hem den brief, dien hij vluchtig doorliep. Hjj glimlachte. Dacht je, dat ik het zoo buitengewoon vind, dat ze zooveel van je houden, zei hij zacht. Willy klapte in de handen. Willy gaat naar de club!... Maar den volgenden dag was hjj verkouden en zjjn hoesten verontrustte Germaine. Willy doet het niet expres, zei hjj zacht. Zaterdags vond ze hem niet genoeg her steld om hem mee te nemen. Het zal er natuurlijk tochten, Willy, eu mammy zou niet op je kunnen letten, zei ze, getroffen door zjjn vordriet. Mammy vindt het ook niet prettig. Willy moet met Rosa spelen, en vanavond breng ik je een cadeau tje mee. - Een cadeautjezei bij verrukt. Toen Germaine in de club kwam, was ze bljj dat ze hem niet meegenomen hader heerschte een enorme drukte. Miss Loughton, die ook geïnviteerd was, wenschte Germaine geluk met het behaalde resultaat. De heele club was opgewonden van plezier en de middag vloog om. Ons dunkt, althans had men de Re geering gelegenheid en tijd moeten geven, om duidelijk te maken, wat haar tot het dringen op stoel bewoog. De »N. R. Ct.« schrijft over de beslissing der Tweede Kamer ter zake van de Militie wet Hiermee is dit ontwerp voor langen tijd van de baan. Men mag zich ver beelden, dat nu in het najaar het ont werp in beraadslaging zal worden gebracht, maar dit zullen illusiën blijven. Misschien dat er enkele weken voor de openbare bespreking zullen beschikbaar komen, maar ieder weet, dat in de maanden, waarin de Indische en de Staatsbegrooting eerst moeten worden bestudeerd, dan in de afdeelingen onder zocht en vervolgens in openbare beraad slaging gebracht, van afhandeling van de Militiewet geen sprake zal zijn hoege naamd. Dit lijkt ons voor het ministerie en zijn minister van oorlog inzonderheid, een slag, waarvan de beteekenis niet gauw zal worden overschat. Er is bij de talrjjkste groep van de partgen, waarop het kabinet steunt blijkbaar tegenzin om een belangrijk punt langen tijd het voornaamste punt van het regeeringsprogramma met bekwamen spoed af te doen. »Met bekwamen spoed* schrijven wij voorzichtigheidshalve, omdat meer nog naar buiten niet is gebleken. Komt het 't komend jaar Februari tot behandeling van de Militiewet, dan zal het ons echter niet verbazen, zoo het voorstel van den heer Nolens gisteren behandeld, diepere gronden heeft, dan alléén verlangen, het ontwerp vóóral degelijk te kunnen bespreken. De Roomsch-kathclieke partij staat voor een groot deel met militaire hervormingen en uitgavenop slechten voet niet waar Intusschen de stemming van gisteren heeft opnieuw reeds doen uitkomen, hoe volslagen onmachtig de tegenwoordige regeeringsmeerderheid toch is, om het regeeringsprogram, in overeenstemming met hetgeen haar kabinet wenscht, af te werken. Dan komt de oppositie uit den Germaine bracht Miss Loughton naar het station en haastig baande ze zich een weg door de volte. Ze kocht speelgoed voor Willy, en liet toen een rijtuig halen, om vlugger thuis te komen. VIII. Zjj haastte zich naar boven, toen ze twee heerenhoeden naast dien van haar man aan den kapstok zag haBgen. Guillaume heeft zeker vrienden bjj zich. Middenin de vestibule kwam ze de kamenier tegen. Ze zag er ontdaan uit en snikte Mevrouw.oh mevrouw. Jane, wat is er? Willy. Juist kwam Guillaume in de vestibule.. Zijn gezicht was lijkkleurig. Guillaume, God wat is er? Hjj nam haar mee in zijn studeerkamer en zei schor Er is een ongeluk gebeurd. Hij is nog niet dood. Hij is van de trap gevallen.twee uur geleden.Ik wist niet waar je was, en heb Green en Morris laten halen. Ze zijn in de kinderkamer.We zullen er naar toegaan, zoodra je kalm bent. Germaine stond als aan den grond genageld. Toen probeerde ze zich te beheerschen ze moest, ze zou kalm zjjn, als aan het bed van een vreemde. TER MEI'

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1