BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. De behandeling van het eedswetje wordt voortgezet door het aan de orde stellen van artikel 1 en van het amendement-Troelstra (geen verplichte eed bij gemoedsbezwaar). Na een discussie tusschen den Voorzitter en den Minister van Justitie over de toelaat baarheid van dit amendement, wordt het door den heer Troelstra (S. D. A. Pverdedigd na een wijziging, waardoor het toetsingsrecht vervalt. De heer De Savornin Lohman (C.-H.) ver dedigt de houding der Commissie van Rap porteurs ten opzichte van het ontwerp. Spr. wijst er op, dat het doelloos is over het amendement-Troelstra te spreken, daar de Minister geen amendement zonder toetsings recht aanvaardt. De heer Van Idsinga (C.-H.) wil in het ontwerp duidelijker uitgedrukt zien, dat hier de wettelijke bevestiging van de practijk wordt bedoeld en dit wetje alleen betrekking heeft op die artikelen in onze wetgeving, die een eed volgens de godsdienstige gezindheid eischen. Daartoe geeft spr. een redactiewijziging aan. Ook nopens de wijze van eedsaflegging be veelt spr. eenige wijzigingen aan. Ook ten aanzien van de getuigeneed wil spr. den eed verplicht zien op de voor hen geldende wijze, zonder dat dit aan hun oordeel over- gelate blij ve. De heer Roessingh (U. L.) bepleit de aan neming van het amendement-Troelstra. De heer Van Doorn (U. L.) maakt een opmerking over het niet voorschrijven van eedsaflegging met ongedekten hoofde. Spr. kan niet voor het amendement-Troelstra stemmen, dat de keuze van eed of belofte feitelijk aan de getuigen laat. De Minister verdedigt de redactie van het ontwerp. Hij bestrijdt den heer Van Idsinga. Na regeling van werkzaamheden is de interpellatie over de pest op Java aan de orde. De heer Roodhuijzen (U. L.) vraagt, of men in Indië wel krachtige maatregelen tegen pest- gevaar genomen had, daar men reeds vroeger verdachte gevallen geconstateerd had en de ziekte eerst 2 maanden, nadat zij zich geopen baard had, hier te lande gerapporteerd werd, Dan vraagt spr. waaraan het is toe te schrjjven, dat niettegenstaande de pest reeds lang dreigde, de instructiën voor opsporing van verdachte gevallen en voor ratten ver delging pas in bewerking waren. Voorts stelt spr. de vraag, waarom het reizigersvervoer van en naar het besmet ge bied zoo laat is stopgezet. De vierde vraag van den interpellant is dezeIs de minister van koloniën overtuigd, dat thans voldoende maatregelen zijn genomen. De Minister vau Koloniën (de heer de Waal Malefijt) beantwoordt de vragen. Bij de eerste verdachte gevallen wees het onderzoek niet op pest. Andere gevallen werden niet herkend, daar het ziektebeeld anders was dan in de handboeken aangegeven stond voor pest. Ver gissingen worden nog gemaakt. Eerst 27 Maart werden pestbacillen ontdekt en op 2 April had men volkomen zekerheid. Zoodra echter het vermoeden bestond is er in Indië gehandeld alsof er pest was. Op de tweede vraag antwoordt de Min., dat geen grooter spoed mogelijk ware geweest dan aangewend is. Spr. verdedigt dan het niet geheel afsluiten van het spoorwegverkeer. Afsluiting van goederenvervoer was onnoodig, daar dit vervoer ongevaarlijk is. Ten slotte verklaart de Min. overtuigd te Den volgenden dag kwam Geneviève bij haar schoonzuster, die brieven schreef, terwijl Wiliy aan tafel prentjes zat te kijkeD. De jonge vrouwen zaten op de sofa in druk gesprek en Willy drentelde om haar heen. Wat wil te toch, Willy vroeg Germai- ne. Hy werd vuurrood, haalde diep adem en zei toen -- Tante Geneviève is mooi. Doe je me een liefdesverklaring, Willy, vroeg Geneviève en kuste hem. Maar Willy was nog niet tevreden. Tante heeft dezelfde jurk aan als gister avond. Ga nu speleD, Willy, vroeg Germaine ongerust over wat er verder volgen zou. Hy deed, alsof hy het niet hoorde en ver volgde Mammy, je hebt aan Willy gezegd, dat ik mijn fluweelen pakje niet aan mocht hebben, om den armen vrouwen geen verdriet te doen, maar waarom was tante dan zoo mooi Enfant terrible 1 lachte Geneviève o (Wordt vervolgd). zijn, dat de Indische Regeering al het mogelijke gedaan heeft. Alleen door inenting zou nog meer bereikt kunnen worden. De localisatie van de ziekte wijst op goede maatregelen, evenzoo wijst de medewerking der bevolking op den takt der Indische Regeering. De cjjfers zijn bewijzen voor 't doeltref fende der maatregelen. De geneeskundige dienst werkt hard. De Kamer zal op dé hoogte worden gehouden van hetgeen d'e Regeering over de pest zal vernemen. De heer Roodhuijzen meent niettemin, dat te laat gehandeld was, doch erkent dat fte Regeering thans op den goeden weg is De heer Bogaardt (R.-K.) wraakt de sensaj- tioneele berichten uit Indië en is over het verloop der ziekte eer optimistisch gestemd. Hij waarschuwt voor te strenge maatregelen. Na dupliek van den Minister wordt de interpellatie gesloten en de behandeling van het eedswetje voortgezet. De Minister van Justitie acht het amende ment-Troelstra in strijd met artikel 75 der grondwet en ontraadt het nadrukkelijk. Zitting van Woensdag. Bij de voortgezette behandeling van h$t Eedswetje licht de heer Van Hamel (U. L.) zijn amendement toe dat deze noodwet slechts tot 1913 wil laten gelden. Spr. verdedigt dit amendement als een prikkel voor de wetgeving om te geraken tot losmaking van den eeds- dwang binnen afzienbaren tjjd. Spr. verwacht van den te stellen termijn veel, omdat hét hier geen proefneming geldt, maar het op- hefFen van een misstand. Tegenover 's ministers verweer, dat er op een goede eedsregeling nu eenmaal een fatum rust, vraagt spr. waar in deze 's ministers vrije wil blijft. Techniscn acht spr. spoedige indiening van een definitieve eedswet zeer wel mogelijk. De minister van justitie (de heer Regouj) acht den termijn overbodig. Een aanvrage om verlenging zal in 1913 onvermijdelijk zijp. Het amendement is daarom zonder praktisch nut. Overwegend bezwaar heeft de minister er niet tegen. Na repliek van den heer Van Hamel zegt de heer De Savornin Lohman (C. H), dat 4e meerderheid der Commissie van Rapporteurs tegen het amendement is. Ook spr. is fr tegen. Uit het debat bleek immers dat de meeningen in de eedskwestie erger verdeeld zijn dan ooit te voren. Het einde van (je eedsvraag is verder dan vroeger. Onder deze omstandigheden kan van een termijn geen sprake zijn. De heer Drucker (V. D.) geraakt daartm met den vorigen spreker in discussie over de onbevoegdheid van een voorzitter der Comm. v. Rapp. om in herhaling te treden over afgedane zaken, waarop ^uderen niet zoudën kunnen antwoorden. Het amendement-Van Harnel wordt met 39 tegen 20 stemmen verworpen en het Eedswetje met 49 tegen 15 stemmen aangenomen. Vervolgens is aan de orde de behandeling van de motie-Helsdingen. Deze beoogt een door de Regeering in te stellen onderzoek eto eventueele voorstellen harerzijds nopens betere overeenstemming tusschen de salarissen der lager bezoldigde ambtenaren en de stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften, j, De heer Helsdingen (S. D. A. P.) wijst in de toelichting in zijn motie op de ge regelde prijsstijging sedert 1887. Hieronder lijden vooral de kleine consumenten. Daarna regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor 20 dezer de vraagpuntep betreffende ziekteverzekering aan de orde te stellen en wil dan voorstellen om daarna de Militiewet aanhangig te maken. De heer Nolens (R -K stelt voor aanstonds te besluiten, de Militiewet dezen zomer ni_et te behandelen. De heer Goeman Borgesius (U. L.) onder steunt dit voorstel. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) wil met het oog op de vele amendementen, die zijné partij zal indienen, geen haast gemaakt zien bij de voorbereiding der Militiewet. De heer Van Karnebeek (V. L). wil wèl spoed met net oog op den noodtoestand, waarin wij verkeeren. De heer De Savornin Lohman durft de verantwoording van een uitstel niet aan. i? De heer Verhey (U. L.) heeft geen be zwaar tegen uitstel, de heer Van de Velde (A.-R.) zou het betreuren. De heer Nolens handhaaft zijn voorstel, dat door den heer Ter Laan opnieuw gesteund wordt. De heer Lohman antwoordt op een verwijt van den vorigen spr., als zou hij de socialisten van poging tot obstructie verdacht hebben, dat dit niet zijn bedoeling was. Hij dringt nogmaals aan op den door de Reg. gewenschten spoed bij de Militiewet. Het voorstel van den heer Nolens (geen behandeling der Militiewet in deze zitting) wordt met 46 tegen 24 stemmen aange- De heer Helsdingen betoogt, dat de loonen der beambten bij post, telegraaf en belastingen veel te laag zijn. 't Was lang geleden, dat in Ter Neuzen zich de brandklok deed hooren. Gisternamiddag werden velen door haar geklep opgeschrikt en spoedig bleek het, dat op de oude werf de brand woedde. Da oude loodsen aldaar stonden spoedig in lichte laaie. Het moet gezegd, dat de waarschuwende stem van de klok zich zeer spoedig deed hooren en eveneens was eene der gemeentespniten, spuit C (brand meester J. de Smidt) vlug op het terrein en gereed om water te geven. Daarna volgden ook de andere spuiten A en B, die der militairen en der vrijwillige brandweer. Eene felle hitte sloeg ieder reeds uit de verte tegen. De loodsen met hun inhoud (schoolbanken, bouwmaterialen, planken en ander hout) verbrandden. Men kon alleen zorgen de massa uit elkaar te halen en nat te spuiten. Een oogenblik scheen het of de spuiten nog in de Brouwerjjstraat hare hulp moesten verleenen. Gelukkig was eene dakgoot, daar door overvliegende vonken aan het branden geraakt, spoedig gebluscht. Zelfs op de Axalsche brng moest water worden gestort, daar ook hier reeds het hout aan het rooken was. Ook vernamen wij, dat enkelen de kleertjes van een kind doofden. Deze waren door overgewaaide vonken in brand geraakt. Met den feilen wind hadden de gevolgen erger kunnen zijn. Het is betrekkelijk goed afgeloopen Het verbrande moet verzekerd zijn. De oor zaak van den brand is, voorzoover wij weten niet bekend. Een groote massa was langen' tijd van het, gelukkig ongewone schouwspel ooggetuige. Donderdagmorgen reeds vroeg was de 11-jarige Josephus Doorns aan de Heerengracht met een hengel aan 't visschen. Een schipper die daar aan boord van zijn schip wilde gaan, zag een pet en vischtuig dryven, wat het vermoeden wekte, dat de jongen die even te voren daar zat te visschen in het kanaal was gevallen. De politie die inmiddels gewaarschuwd was ging direct aan het dreggen en weldra werd het knaapje opgehaald. Hoewel men alle pogingen aanwendde om de levensgeesten op te wekken, mocht dit met gelukken. Het jongetje was reeds verdronken. Bij de Geref. kerk (Vlooswijkstraat) alhier is tot predikant beroepen Ds. G. H. Ker sten te Rotterdam. nomen. De behandeling der motie-Helsdingen wordt daarna voortgezet. Door de hoogaars Bouchaute 18 is Zaterdagmorgen vroeg in de Wester-Schelde voor deu Nieuw Neuzenpolder drijvende gezien en op sleeptouw genomen het lijk van den secretaris dezer gemeente den heer W. S. J. Dieleman. Met een draagbaar werd het lijk terstond naar het lykenhuis op de begraafplaats ver voerd en maatregelen genomen voor de ter aardebestelling. Deze had des namiddags plaats in tegenwoordigheid van enkele familieleden, den burgemeester dezer gemeente, den gemeente ontvanger, ambtenaren ter secretarie, en leden van den gemeenteraad. Maandagmorgen is in het zijkanaal van Sluiskil naar de Axelsche Sassing de bijna 21- jarigen zoon van den te Sluiskil wonenden landbouwer D. bij het zwemmen verdronken Het lyk werd na een paar uren opgevischt. Zooiuslng. In de laatste nachten zijn hier baldadigen aan het werk geweest eerst werden eenige der fraaie ruiten ingeworpen van de nieuw gebouwde Geref. kerk en Woensdagnacht gebeurde zulks in de pastorie van Ds. Üijten- houdt en Donderdagnacht mochten de ruiten bij Ds. Hamming niet heel blijven. Er wordt naar de daders gezocht, doch aanwijzingen ontbreken. Door Burgemeester en Wethouders van Axel zijn voor directeur van de gasfabriek in alphabetische volgorde op de aanbevelings lijst geplaatst de heeren G. van den Berge te Venlo, K. K. Brink te Leiden, J. J. van der Jagt te Vlissingen, J. Meulenbelt te Baarn en J. Winkelaar te 's-Gravenhage. Aan de Maandag aldaar gehouden schieting van de handboogmaatschappij »Ons Vermaak* namen deel 26 schutters De hoogvogel werd niet geschoten. Een zij vogel werd geschoten door den heer J. de Moor te Zuiddorpe en de kallen door de heeren H. Neef te Sluiskil en J. van der Wiele te Bosehkapelle. Donderdag namen 26 schutters aan de schieting deel. De hoogvogel werd geschoten door den heer F. J. Dieleman, zoodat deze voor dit jaar koning is. In de week van 11 Mei tot en met 6 Juni kwamen in Zeeland tien gevallen van besmettelijke ziekten voor, n 1. een geval van typhus en februs typhoidea te Sluis, vier gevallen van roodvonk, oen te Arnemuidea, twee te Oud-Vossemeer, een te Overslag co vijf gevallen van diphtheritis en wel een te Aardenburg, een te Goes, een te Hoek, een te St. JaDssteeu en een te Westkapelle. Zaterdag werd te Walzoorden door den burgemeester van Hontenisse de vee- stapel, bestaande uit 11 koeien en 20 kalve ren, die onlangs wegens frauduleuzen invoer in beslag werd genomen en verbeurd ver- klaard, onder toeloop van vele belangstel, lenden en nieuwsgierigen, verkocht. Voor eventueele opstootjes waren, behalre de te Hontenisse gestationeerde maréchaussee* een 10 tal manschappen van dit wapen uit Holst en Nieuw-Namen, benevens de districts-coin, mandant uit Vlissingen, ter plaatse. Evenwe is alles in de beste orde afgeloopen. De geheels veestapel is door de ex-eigenaars teruggekocht Voor de koeien werd f 50 per stuk betaald terwijl de kalveren voor f 10 per stuk vau de hand giögen, zoodat de totale opbrengst 1750 bedraagt. Ofschoon dit een zeer geringe koop. som is, toch blyft het voor de betrokken perso nen een duur betaalde les. Dinsdag is te Biervliet op de vaD den heer Matth. Verplanke zyn met stalling afgebrand. Een paaid en de twee veulens zyn doorV. gered. De overigen kwamen in de vlammen Daarin bleef ook een varken, dat terug liep. De andere varkens zyn behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer, de politie en de burgemeester verschenen op het terrein een uur vau de kom. Een groot deel der spuitgasten werd door den brand gdstoord in hun kermisvreugde. Nader wordt gemeld De brand van Dinsdag op de hoeve van den heer M. Verplanke te Biervliet is, zoo schrijft men, ontstaan door het achteloos weg werpen van een brandenden lucifer. Eerst had de betrokken persoon getracht het vunr met de voeten, daarna met een stalscbop te dooven, doch het was hem te machtig. Had hij nu onmiddellijk den baas of de vrouw gewaarschuwd de knechts waren ter IJzendijksche kermis dan hadden die nog veel kunnen redden. Hij sloot echter den stal en zweeg. Acht paarden zijn omgekomen. Die konden Woensdag al begraven wordeo, dank zjj de spoedige komst der directie van de Zuidzandsche verzekering-maatschappy. Het woonhuis bleef gespaard, dank zjj' da gunstige ricuting van deD wind. At zijn het gebouw en het vee verzekerd, toch blijft de ramp van den eigenaar-bewoner een groote schadepost, daar de waarde slechte gedeeltelijk verzekerd is. Zondag 11 Juni. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Ds. A. Timmer man. Doopsbediening. Sluiskil. "Voorin. 9 u. en nam. 2 u., dhr Dek van Itruiningen. Hulst. 9'/t uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk (Affuitloods). Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. N, Postema van Kapelle-Biezelinge. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 a en 5'/2 u., Ds. H. Kieviet van Aagtekerke. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/2 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 51/2 uur. Dhr. J. J. Kense. Arrondissements-Itechtbank te Middelburg De Rechtbank heefc in hare zitting van 9 Juni de volgende vonnissen uitgesproken'. F. J. B. N., oud 52 j., smid te Philippine is wegens eenvoudige beRediging veroordeel! tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Th. R., oud 35 j., werkman te Aardenburg, is wegens beleediging van ambtenaren ver oordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. O. F. d. V., oud 20 j., werkman te West- dorpe is wegeos mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. Een geschiedenis van een politiehond. Een inwoner te Middelburg had een politie hond afgericht en was daar niet weinig trotsch °P* Om te bewijzen dat het dier van zijne lessen wel degelijk geprofiteerd had, legde hij daarom Woensdagavond in een café zijn zweep op den kop van het dier en noodigde een bezoeker uit die zweep daar nu eens af te durven nemen. Deze voerde den houd een half pond koekjes en nam toen bedaard de zweep van den kop, waarvoor de hond hem kwispelstaartend bedankte. om.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2