Maandag 5 Juni. (2e Pinksterdag.) BINNENLAND. ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING! Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. VI. Aangaan tijdelijke geldleening. Z. h. st. wordt besloten een tijdelijke geld leening aan te gaan groot 10000. Niets meer te behandelen gaat de verga dering over in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver gadering is de heer Dees niet meer aanwezig. De Voorzitter deelt mede dat in de verga dering met gesloten deuren verslag is uitge bracht van de commissie die door den Minister van Binnenlnndsche Zaken was ontboden oiu aan zjjn Departement te spreken over de op richting eener Hoogere Burgerschool in deze gemeente. Daaruit is gebleken dat de Minister hoogst waarschijnlijk een post op de begrooting zal brengen voor eene Hoogere Burgerschool in Staats-Vlaanderen, dat deze eene opgaaf heeft gevraagd van het aantal leerlingen dat ver moedelijk van de Hoogere Burgerschool ge bruik zal maken en eene gedetailleerde op gaaf van de kosten van het bouwen en in richten eener zoodanige school, waarna hg verder eene beslissing zal nemen. De commissie die een bezoek heelt gebracht aan de Kamerleden om bij deze steun te zoeken voor de belangen van Ter Neuzen, betrokken bij de haven en spoorwegaangelegenheden, heeft bij deze een gunstig onthaal gevonden en aan de commissie is de verzekering gegeven dat zij de belangen van Ter Neuzen niet uit het oog zullen verliezen. Eveneens is aan den Voorzitter bjj zijn bezopk aan het Departement van Waterstaat die verzekering gegeven. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat de Raad besloten heeft niet in te gaan op het verzoek van mevr. Dieleman De Jong. Hg stelt naar aanleiding daarvan namens Burg. en Weth. voor om goed te keuren dat- de secretaris W. S. J. Dieleman wordt ge- schorts voor den tijd van 2 maanden, ingaan de heden, en om gedurende dien tgd aan de echtgenoote van den geschorste persoonljjk uit te keeren eene toelage gelijkstaande aan het salaris dat de secretaris genoot. Het voorstel tot goedkeuring der schorsing voor 2 maanden wordt aangenomen met algemee- ne stemmen. Het voorstel om aan mevr. Dieleman-De Jong persoonlgk uit te keeren eene toelage, geljjk aan 2 maanden salaris van den secretaris, wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen tegen stemmen de heeren De Jager en De Brujjne voor de overige leden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. TWEEDE KAMER. De behandeling van de Steenhou werswet wordt voortgezet bij artikel 6 (voorschriften betreffen- 'de de inrichting der lokaliteiten, gebruik van werktuigen), waarop 4 amendementen zijn ingediend; 2 van den heer Helsdingen (verbod van bewerking en invoer van zandsteen verbod van schadelijk gereedschap); 1 van den heer de Klerk (verwarming van lokaliteiten) en 1 van den heer Passtoors (mogelijkheid om bepaalde steensoorten bij K. B. te verbieden). De heer van Idsinga (C.-H.) laat zijn stem over het ontwerp afhangen van de beslissing, die over dit artikel zal worden genomen. Hij keurt artikel 6 af, omdat het te veel aan algemee- ne maatregelen van bestuur overlaat, wat tot willekeur kan leiden. Bovendien moeten grondwettelijk de op te leggen straffen bij de wet geregeld worden en mogen de straffen alleen worden toegepast op gevallen in de wet en in algemeene maatregelen van bestuur voorzien. Ook na een beroep op de Veiligheidswet mag men het geven van voorschriften, wier overtre ding strafbaar zal zijn, niet overlaten aan een technisch ambtenaar. Wil men het stelsel van dit ontwerp handhaven, dan drage men de bevoegdheid van het geven van nadere voor schriften op aan den commissaris der Koningin of aan B. en W., niet aan het districtshoofd der arbeidsinspectie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel (de heer Talma) brengt eenige wijzi gingen aan, o. a. door een toevoeging, waarbij het districtshoofd krachtens den alg. maatregel van bestuur, uitgevaardigd ingevolge dit artikel, de nadere voorschriften zal geven. Na den heer Van Nispen (Nijmegen) geant woord te hebben over de taak der arbeidsinspec tie, bestrijd de Min. het amendement, dat een verbod van bewerking en invoer van zandsteen wil. Met het amendement-Pastoors kan de Min. zich wel vereenigen, als dit bedoelt aan de Reg. een bevoegdheid te geven zoo noodig iets te doen ten aanzien van den zandsteen. Willy, wil je je als een baby gedragen, of als een groote jongen Als een groote jongen, antwoordde h(j. Dan moet je iedereen goeden avond wenschen. Willy vatte moed, met vooruitgestoken handje ging hg de r(j langs en vroeg Hoe gaat het met n (Wordt vervolgd). Het beginsel van liet tweede amendement- Helsdingen aanvaardt de Min. wel, doch een verbod van de bedoelde werktuigen moet z. i. nog wel eens overdacht worden. Het amendement-de Klerk acht de Min. een technisch oogpunt onnoodig, uit een hygiënisch oogpunt van twijfelachtig nut. De Min. verdedigt dan het stelsel van artikel 6 met een beroep op dezelfde methode in andere wetten gevolgd. Grondwettigen strjjd acht hij niet aanwezig. De door den Min. ingevoegde bepaling over het geven van nadere voorschriften, steunende op een alg. m. v. B zal alle misverstand wegnemen ten aanzien van de bevoegdheid van het districtshoofd. Men zal bij die nadere voorschriften blijven letten op de eischen der praktijk. In zijn repliek zegt de heer Helsdingen (S. D. A. P.) dat zandsteen niet onmisbaartis voor monumentale architectuur en wijst hij ©p de schadelijkheid dier steensoort. Hij acht uitvoering van een verbod van invoer zeer wel mogelijk, al geeft de Minister dit in zijn interrupties niet toe. Handhaaft deheer Helsdingen zijn eerst amen dement, het tweede trekt hij na 's ministers verklaring in, dat het yerbod van sehadeljjke werktuigen in het beginsel der wet past. De heer de Klerk (U.-L.) handhaafd zijn amendement. De heer de Savornin Lohman (C.-H.) heeft een amendement ingediend om uit artikel 6 te schrappen de woorden met inachtneming van de nadere voorschriften door het districts hoofd der arbeidsinspectie te geven.* Spr. wenscht de verwijdering dezer zinsnede, omdat zij in strijd is met onze Grondwet. De heeren de Jongh (U.-L.) en Tydeman (Y.-L.) repliceeren. Laatstgenoemde acht het noodzakelijk, dat bij de sociale wetgeving voorschriften gegeven kunnen worden door de arbeidsinspectie, maar dan moeten er waarborgen zijn voor rechtszekerheid door betere regeling van het beroep. De heer Schaper (S.D.A.P.) geeft in over weging het ontwerp naar de secties terug te zenden. De heer Drucker (V.-D.) acht de weerleg ging van den Minister afdoende. Zitting van Donderdag 1 Juni. De Steenhouwerswet wordt voortgezet l)ij artikel 9 (arbeidsduur voor volwassenen 10 upr in de eerste twee jaar na inwerkingtreding der wet, daarna 9 uurvoor jeugdige steen houwers in de eerste twee jaar na inwerking treding der wet 8'/, uur, later 7uur.) Amendementen van den heer Helsdingen willen voor volwassenen een achturigen werk dag na het derde jaar dezer wet, voor jeug dige arbeiders in dit bedrijf een achturigen dag in de eerste twee jaren dezer wet, daarna een zesurigen werkdag. Nadat de heer Helsdingen (S. D. A. P.) zijn amendementen toegelicht heeft, verdedigt de heer Snoeck Henkemans (C.-H.) om ae 10-urigen werkdag voor volwassenen ook na het tweede jaar der wet te handhaven. Spr. bepleit dan een tweede amendemeiit, dat werken bij kunstlicht (in het ontwerp ver boden door het gebod om een kwartier voor zonsondergang op te houden) mogelijk maak't. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel (de heer Talma) verdedigt zijn 9-uren dag tegen den 10-uren dag van den vorigèn spr. en tegen den 8-uren dag van den heer Helsdingen. De beslissing over het tweede amendement-Snoeck Henkemans laat de Min. geheel aan de Kamer over. Het amendement-Helsdingen (meerbeperkiiig van den arbeidsdag voor jeugdige steenhouwers) wordt door den Min. ontraden. Na replieken en na dupliek van den Minister, komen de amendementen in stemming, waarbij het eerste amendement-Helsdingen wordt ver worpen met 50 tegen 9 stemmen, het tweede met 45 tegen 15 stemmen. Het eerste- amendement-Snoeck Henkemans valt met 49 tegen 11 stemmen, het tweede met 36 tegen 24 stemmen. Artikel 9 wordt dan zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij artikel 18 (regelende de vrijstellingen van de bepalingen der wet) wil de heer Hel dingen de vrijstellingen beperken tot eën termijn van twee jaar. Hij tiekt dit amende ment in, nadat de minister er de nutteloosheid van heeft aangetoond. Artikel 19 geeft den heer Van Hamel (U. L.) aanleiding tot het uiten van dezelfde redactioneele en juridische bezwaren als bjj de Arbeidswet. Artikel 22 (strafbepalingen) wordt door d^n heer Van Hamel geamendeerd in dien zin, dat overtredingen strafbaar gesteld zullen zijn met gevangenisstraf of boete in stede van gevangenisstraf of hechtenis. Dit amendement neemt de Minister over. De heer De Vlugt (A. R.) verdedigt een amendement tot regeling van de verantwoor delijkheid van arbeiders, die coöperatief steen- houwersarbeid verrichten. De minister neemt dit amendement over, nadat de heer Van Idsinga (C. H.) na een opmerking van den heer Van Doorn (U. L.) redactiewijziging aangebracht heeft. Dit artikel en volgende worden alle aan genomen zonder debat of hoofdelijke stemming. De ministers wijzigt den considerans der wet. Later eindstemming. De algemeene beschouwingen over het Eeds wetje worden door den heer Roessingh (U. L.) geopend, die in het gewijzigd ontwerp een geheel nieuw ontwerp ziet, zoodat hij nieuw sectieonderzoek gewenscht zou hebben. Spr. acht medeonderteekening der andere ministers noodig, wegens de groote gewetensvragen, die het ontwerp raakt. Het eerste ontwerp gaf meer vrijheid aan leden van kerkgenootschappen. Spr. noemt 's ministers motiveering voor dien teruggang onbegrijpelijk. Spr. betwist, dat het de zaak van den Staat is een eedsformule vast te stellen, betoogt, dat het ontwerp de gewetensvrijheid aanrandt en zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Van Hamel verklaart voor het wetje te zullen stemmen in de verwachting van een eindoplossing van het eedsvraagstuk. De Bookmakerskautoren. Vroeger dan algemeen verwacht werd, is blijkens een bericht in de Staatscourant door H. M. de Koningin, op voorstel van den minister van justitie, besloten de wet tot be strijding der zedeloosheid, op Donderdag 15 Juni in werking te stellen. De bookmakerskantoren moeten dus binnen 14 dagen hun zaken van uit ons land naar het buitenland verplaatsen. A T J E H. Blijkens een uit Ned.-Indië bjj het ministerie van koloniën ontvangen telegram, is een nachtelijken aanval gedaan op het marsch- bivak van eene patrouille in het Meer-gebied (onderafdeeling Meergebied, Dörötstreek, af- deeling Noordkust van Atjeh, gouvernement Atjeh en onderhoorigheden). Drie der aanvallers werden neergelegd. Aan onze zijde sneuvelde een inlandsch militair beneden den rang van officier, terwijl een inlandsch militair beneden dien rang zwaar en twee inlandsche militairen beneden dien rang onbeduidend gewond werden. De karabijn van den gesneuvelden militair ging verloren. De heer H. J. van den Ouden alhier is benoemd tot ontvanger-griffier van het waterschap Aan- en Genderdjjke, teiwjjl hij door ingelanden van den Krekepolder eveneens voor die betrekking is benoemd. De Minister van Waterstaat heeft be paald de onafgebroken rusttijd voor het loco- motiefpersoneel, dat te Selzaete gestationneerd is en te Ter Neuzen rangeerdienst verricht, gedurende den zomerdienst 1911 der spoorweg onderneming GentNeuzen tot acht uren en vijf en vijftig minuten zal kunnen worden beperkt. Tot ontvanger-griffier van den Zaam- slagpolder is door ingelauden van dien polder benoemd de heer E. J. de Klerk te Zaamslag en tot gezworenen de heeren Ant. Dekker en Jac. Dieleman. Men schrjjft uit Axel Tjjdens het hevige onweer is te Axel de bliksem ingeslagen in den toren van de Herv. Kerk waardoor eenige pannen werden ver brijzeld. Van den metselaar van Hoeve werden ook eenige pannen, die achter een schuur waren opgestapeld stuk geslagen. Bjj den landbouwer G. van Fraayenhove werden drie boomen door het hemelvuur getroffen. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Axel hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. Sas van Geilt. In eene jl. Maandag ge houden vergadering van de fanfarenvereeninging >De Verbroedering' alhier, die zeer druk bezocht was, is besloten tot het aankoopen van een standaard voor het gezelschap. Het voornemen bestaat dezen standaard in te huldigen op 12 Mei van het volgend jaar en bjj die gelegedheid een festival uit te schrjjven, dat, bjj voldoende medewerking en steun van de ingezetenen en deelneming van gezelschappen van elders, zou worden voortgezet op den 16 Mei. Voor het regelen van een en ander is eene voorlooptge commissie gevormd, die uit 18 leden bestaat. In de week van 24 tot en met 30 Mei kwamen in Zeelaud zes gevallen van besmet telijke ziekten voor nl. vier gevallen van roodvonk te Scherpenisse en twee gevallen van diphtheritis, nl. een te Goes en een te Zaamslag. Dinsdag slaagde te Zeist voor candidaat- gemeentesecretaris den heer P. J. vau den Ameele, wonende te Zuidzande, volontair ter secretarie te Cadzand. Bij de Dinsdag te Schoondjjke, gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad vacature wjjlen de heer A. van Male, werden 228 stemmen uitgebracht. De heer J. de Sande (lib.) verkreeg 168 eu de heer J Risseeuw (anti rev.) 55 stemmen. In de Donderdag jl. te Oostburg gehon. den raadsvergadering werd van de beschikbaar gestelde perceelen grond voor schoolbouw een tweetal uitgekozen en besloten den districts, schoolopziener te vragen deze terreinen te willen opnemen, om daarna verdere nodige stappents doen. Een verzoek der familie Le Nobel om aankooj van erfpachtsgrond werd aangehouden totda nadere inlichtingen zijn bekomen. Aan de Vereeniging »Rust Roest* (oud-lee- lingen van de cursussen in paardenkennis), werd voor de op 22 Juli te Oostburg te houden veulenkeuring met tentoonstelling en fukmarlrf van koudbloed-fokmateriaal, alle mogeljjfcj medewerking toegezegd, terwjjl bovendien een bedrag van f 25 beschikbaar zal gesteld wordeo. Het leggen van een nieuwen zeadjjk te Rilland Bath en Woensdrecht is thans in vollen gang. Zooals bekend, had op 13 De cember 1910 de aanbesteding plaats wawbq de heer J. Lindeöbergh Czn., aannemer te Wemeldinge, de laagste inschrijver was voor de som van f298.000 en waarna dit werk aan genoemden heer werd gegund. Thans is dit werk op krachtige wijze aan. gevat met ruim 300 werklieden, 11000 meter spoor, 4 locomotieven, 3 heimachines en 250 kipkarren, tenei ide de gewenschte indijking zoo spoedig mogelijk te verkrjjgen. De aan nemer hoopt in October van dit jaar daarmede geheel gereed te zijn. Bjjna al het rollend materieel voor dit werk is geleverd door de firma Orenstein Koppel te Amsterdam. Zondag 4 Juni. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Da. A Timmer man. Sluiskil. Nam. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Halst. 91/, uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk (Affuitloods). Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Ds. J. F, van Hulateijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/i u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (VlooswijkstNufy Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5u., Dhr. G. van iet Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. 5'/j uur. Dhr. J. J. Kense. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm 9 u., Ds. A. Timmerman. Dinsdag 6 Juni Voorm. 11,45 u,Dl, A. Timmerman. Huwelijksinzegening. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm 9 u., Ds. J. P. van HulstegB. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. Ds. J. R. van Oordt. Oud-Geref. Gemeente. (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Dhr. G. van der Garde. Arrondlsseinents-Ilechtbank te Middelburg De rechtbank heeft ia bare zitting van 2 Juni de volgende vonnissen uitgesproken R. Boud 30 j., rijtuigmaker te Groede, is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ5, boete of 5 dagen hechtenis. D. d. W., oud 80 j., wonende te Hengst dijk is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. B. M. H., oud 28 j., huisvrouw vanE. D., zonder beroep te Antwerpen, beklaagd vat diefstal, vrjjgesproken. E. d. V., oud 18 j., arbeider te St. Jansteen beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Middelburg. Benoemd tot secretaris van de gezondheids commissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen de heer J. M. Mulder, inspecteur bjj 's rijksbelastingen te Ter Neuzen. Een mislukt uitstapje. Eenigen tgd geleden maakten M. K. uil Koudekerks en J. v. W. uit Middelburg, twee loopjongetjes bg de heereu Zegers eu Kalkman te Middelburg de afspraak om samen een reisje te gaan maken, terwjjl tevens besloten werd dat M. K. voor het geld zou zorgen. Toen zij elkaar uu Dinsdagmorgen tegen kwamen, en M. K. voor zjjn patroon, bjj een dame hier ter stede juist een bankbiljet van f 25 had ontvangen, stelde Van W. Toor,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2