Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, tijdelijk ONDERWIJZER pc wtrHgtVcr in 't gedrang. No. 2170. Zaterdag 27 Mei 1911. 22e jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de be trekking van aan de openbare lagere school B, uit hunne sollicitatiën, in te zenden vóór O Juni 19LI. De jaarwedde is gelijk aan die bepaald voor de in vasten dienst zijnde onderwijzers. Ter Neuzen, 26 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. Het toeval wil, dat mr. Van de Laar in het jongste no. van zijn belsngrijk weekblad De Beukelaar een onderwerp bespreekt, dat ook ons bezig hield, n.l. de financieele positie van den ondernemer, den werkgever, als gevolg van de voorstellen op sociaal-wetgevend gebied van Minister Talma. Naar aanleiding van den fiaancieelen last door de voorgestelde invalidit.eits- en ouderdoms- verzek6ring op de schouders der werkgevers gelegd, schrijft hjj .Betreft het een bydrage van de overheid, zooals dan nu de ruim 8 millioen voor het ontwerp-Talma benoodigd, dan wordt deze last uiterst zorgvuldig gewikt en gewogen, en aanstonds onderzocht ot vastgesteld, door welke belastingen dit geld moet verkregen. Aan de ondernemers echter wordt een dergelijke last van vele millioenen opgelegd feitelijk zonder veel onderzoek naar de draagkracht dier onder nemers, naar het min of meer drukkende van dien last. Op de bijdrage van de overheid valt voortdurend alle nadruk, de belasting der ondernemers wordt vrijwel als vanzelf sprekend beschouwd.c Er behoort eenige moed toe om, waar het sociale maatregelen betreft, zich druk te maken over de gevolgen er van voor den werkgever. In het oude, bij sommigen wellicht nog bekende spel »Boerenschroom,« was het immer Symen, de domme boer, die hoe 't ook liep, moest betalen. Telkens weder luidde het .Symen betaalMaar in het sociale spel dat nu gespeeld wordt op wetgevend gebied, Dokter G E R M A I N E. Naar het Fransch van NOELLE ROGER. 14) Geriuaine wenkte hem, om zacht dichter bij te komen. Hg knielde voor haar neer, en kaste haar. In zijn studeerkamer, waar ze 's avonds samen zaten vroeg Germaine Hoe zon je er over denken Guillaume, om Rosa als kindermeid voor Willy te nemen. RosaIs dat niet een van je vroegere bloemenmeisjes van Piccadilly Ja, en ze is al twee jaar kamenier bij me, en een van de zorgzaamste meisjes, die ik ken. En zouden we ons kind moeten toever trouwen aan „zoo iemand" Ze is „zoo iemand" geweest, en niet alleen door eigen schold. Guillaume, koopen twee jaar van eerlijken arbeid niet heel wat terug Haar stem trilde. Guillaume, ze zou haar leveu voor me luidt het voorschrift telkens weder.Werk gever betaal Nu is een werkgever, natuurlyk, een wezen, waarmee men nimmer medelijden behoort ta hebben. Maar wel zou de vraag kunnen ryzen, of men, door den werkgever steeds meer en zwaarder te belasten, niet de ge schiedenis herhaalt van de kip met de gouden eieren of niet gepaste zorg voor den werk nemer-arbeider het noodig maakt te voorkomen, dat de kip geslacht en het daarmee uit is met het eierleggen. Met andere woorden, of er geen gevaar bestaat, dat men den ondernemer- werkgever boven zijn draagkracht belast. De Ongevallenwet bepaalt, dat de premie voor de verzekering der werklieden door den werkgever wordt betaald. Deze bepaling is volkomen te billyken uit de overweging, dat een ongeval, den wsrkman in een bedrjjf over komend, is een risico van het bedrjjf, waarvan het den last heeft te dragen. De werkgever is dus verplicht zyn personeel te verzekeren tegen ongevallen in en door het bedryf veroorzaakt. Maar nu bepaalt het ontwerp-Ziektewet, dat de verplichte premie der verzekering voor de helft zal worden betaald door den werkgever. Als overwegingen, die daarvoor pleiten voert de minister aan, .dat door de ziekteverzekering een last wordt opgelegd, die in haar vollen omvang op de arbeiders alleen te zwaar zou drukken*. Hieruit volgt echter nog niet, dat een deel van die last den werkgever moet opgelegd worden. .Maar beweert de minister bovendien, de ontlasting van den werkgever ten aanzien van de ongevallen ontheffing van de gel delijke schadeloosstelling gedurende den eersten tijd na een ongeval dwingt er toe hom in de kosten dezer verzekering te betrekken*. Dit zou hoogstens als een argument kunnen dienen voor een tydelyke bijdrage, maar niet voor een gelijke verdeeling der last. .Eindelijk betoogt) de minister is de ziekteverzekering niet als een scherp belijod arbeidsbelang te beschouwen. Dat de arbeider bij ziekte geen gebrek lydt, komt ten slotte ook de voortbrenging ten goede.* Maar op denzelfden grond kan men beweren, dat wjjl het de voortbrenging ten goede komt, dat de arbeider, ook zonder ziekte, voldoende voeding enz., geniet, de werkgever verplicht is daarin te voorzieniets wat wy gaarne geven. We zoadeu niet aarzeleD, ons kind toe te vertrouwen aan een onbekende, van wie we goede getuigschriften kregen. En ik ken Rosa, ze is zoo bescheiden en bet maakt haar zoo gelnkkig, als ze me haar toewijding kan toonen. Misschien heb je gelijk, antwoordde hij, half overwennen. Doe zooals je wiltik geloof, dat je gelijk hebt. III. Annette Bailey bad zich met haar werk opgesloten en liet zich niet meer zien Dat verontrustte Germaine; ze ging haar dikwijls opzoeken, als ze haar doktersvisites achter den rag had. Op den lagen divan gezeten, praatten ze dan samen Annette vroeg naar Germaine's zieken en liet haar studies zien. Toen Germaine op een middag binnen kwam, zag haar vriendin heel bleek. Annette, ben je ziek Neen Vordert je werk niet Neen -- Ik stoor je, geloof ik... ik kom nog wel eens terng op een anderen keer, wil je Nee, ach toe, blijf alsjeblieft. Haar stem klonk zoo treurig, dat Ger maine bly was, dat zs gekomen was. Het scbildere8je had verdriet, en ze trachtte haar te troosten en af te leiden. onderschrijven, maar waarvan de consequenties niet door den minister zullen worden aanvaard. Zooals men ziet wegen de gronden door den minister aangevoerd niet heel zwaar. Deze berekent het bedrag der jaarlyksche premie^gemiddeld op f 6.80 per arbeider. De werkgever betaalt daarvan de helft, (f f3.40. De raming komt ons te laag voordoch hoe laag ook, voor menigen kleinen ondernemer is ook dit bedrag niet zonder beteekenis. En nu komt daarby de halve premie der Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, zijnde 10 cent by een gemiddeld loon van f 4.60 12 cent van f 6 16 cent van f 1020 cent van f 15; 24 cent van f 20 d. i. voor iemand die vyf werklieden heeft vallende in de vyf loonklassen 82 cent per week, of f 42.64 per jaar. Voeg daarby de 5 maal f 3.40 is f 17 voor de ziekteverzekeringvoorts de onge- vallenpremie, waarvan het bedrag allicht f 30 beloopt, en deze kleine baas, wiens zuiver inkomen wellicht minder bedraagt dan f20 per week, zal aan premies voor zyn personeel nagenoeg f 100 hebben te betalen, terwyl hy zelf noch zyn gezin in een enkele dier ver zekeringen vallen. Voor hem geen Oogevallen- geen Ziekte-, noch Invaliditeits of Ouder domsverzekering, dan tegen de volle premies, uit eigen inkomsten te betalen. Als een staaltje van den druk der Invalidi teitsverzekering haalt De Beukelaar het volgende voorbeeld aan >Stel op een drukkery zyn 10 arbeiders met een gezamenlijk loon van f 4500, terwyl de ondernemer, die grootendeels met opgenomen kapitaal werkt, een inkomen uit zyn bedryf heeft van f 1800. Nu kan men rekenen dat volgens het ontwerp-Talma voor deze 10 arbeiders door den ondernemer gemiddeld 16 cent weekpremie zal moeten voldaan, dat bedraagt dan per jaar 52 maal f 1.60 is f 83.20. En dit bedrag van f 83.20 vertegen woordigt 4.6 pCt. van i 1800, het inkomen van den ondernemer. Een dergelijk bedrijfsresultaat, waarbij de ondernemer een gemiddeld inkomen van f 1800 kan besommen, mag geenszins ongunstig ge- heeten, dat inkomen kon zeer wel slechts een f 1200 bedragen. Dan zou aan premie's van f 1200 6.9 pCt. betaald worden*. Voeg daarby de f 34 voor de Ziekte- en f 50 voor de Ongevallenverzekering, zijnde samen ongeveer f 170, dan kan niet worden Annette, zei ze, ik heb een brief van Edith gekregen, je weet wel, de zendelinge. Ze is verbazend volhardend en deinst voor geen moeilijkbeden terng. Je houdt te veel van haar, Germaine, ik ben jsloerscb. Jaloersch Als je wist, hoe weinig Edith mijn liefde noodig heeftzij beeft baar ideaal, dat haar steunt en ophondi. Maar ik heb je wel noodig, Germaine. En je werk dan, je schilderen, steaDt dat je niet? Die vrienden zullen me niet verlaten, zei Annette ironisch. De Academie weigert ze altjjd, want ik schilder menscben-ellende De dames honden niet van dat soort kunst bet zou haar eetlust bederven en n& de ten toonstelling moeten ze nog naar een mode tearoom. Germaine, het eenige schilderij dat ik verkocht heb, is de hospitaalzaal, die jij hebt. Ja, ik wou je juist om een portret van Willy komen vragen. Heb je er een paar uur voor over Annette antwoordde niet, haar oog gleed over de studies in het atelier. Hongerige kindergezichtjes met brandende oogen waren vaag in de schadnw te zieu. Toen bleef haar blik hangen aan twee groote studies. Eén model had voor beide geposeerd een oude vrouw, uitgeput op een bank zittend, tusacbeu ontkend, dat deze last gelegd op de schouders van iemand, die een inkomen geniet van f 1200 tot f 1800, niet gering is. We geven nu nog eens het woord aan mr. v. d. Laar »Nu voert men daarby dan spoedig aan, dat het betalen van een dergelyk percentage toch niet onoverkomelijk is. Dit echter willen wy ook niet betoogen. Maar moet dit juist geacht, dan is een verhooging van vermogens- en bedrijfsbelasting met 4 a 5 pCt. evenmin onoverkomelijk te achten, dan zou by een der gelijke verhooging heel wat beter met draag kracht rekening worden gehouden en kunnen worden gehouden. Een verhooging der vermogensbelasting met 0.16 pCt. van het vermogen, ongeveer geljjk te stellen met 4 pCt. van het inkomen, zou reeds ruim 9 millioen opbrengen. Ging men daarnaast de bedrijfsbelasting zoodanig progressief verhoogen, dat by de grootere in komens tot ruim 4 pCt. meer van het inkomen werd betaald, zoo zon ook dit vele millioenen inbrengen. Werd eindelijk de successie belasting ook progressief zoodanig verhoogd, dat hieruit de 10 millioen vau de tariefs herziening kan gepot, dan zou men aldus misschien een dertig millioen voor de sociale wetgeving beschikbaar krjjgen. Maar, zegt men dan aanstonds vooral van coalitiezyde een dergeljjke verhooging van ver mogens- en bedrijfsbelasting is onmogeljjk. Welnu, indien men dit onmogelyk acht, indien men een dergelyken last te zwaar oordeelt, dan ga men evenmin door gedwongen premiebetaling tal van ondernemers met 4 pCt. en meer van hun inkomen belasten. En het feit, dat men dit aandurft, bewjjst reeds, dat een dergelyk verhoo ging van vermogeus- en bedrijfsbelasting even min onmogelyk kan geacht. Ja, vlak omgekeerd, veel eerder mogelijk moet geoordeeld, want by deze belastingen kan en wordt met draag kracht gerekend, by dwangverzekering echter zal zelfs het kleine baasje, dat zelf niet veel meer dan een klein arbeidsinkomen maakt, en de ondernemer, die toch al schier geen be drijfswinst meer besomt, evengoed hun bedrag aan premies hebben af te staan.* »Het onbillijke van den verzekeringslast voor de ondernemers blijkt wel bizonderlyk uit de premies door hen ook voor de hoogere loonen te storten. Voor een arbeider, die f20 per week verdient, moet door den ondernemer een weekpremie van f 0,24 betaald. frisch groen en lentebloemen en een afgeleefd grootje, met een kinderlijkje op schoot. Een groote vreugde lichtte in haar oogen, en trok om den half geopenden mond, omdat het kleine schepseltje aan het wreede leven ont komen was. Ineens gleed Annette van den divan af, snikkend, het hoofd in de handen. Annette, waarom heb je verdrietwat hindert het, dat ze je miskennen, je hebt de toekomst voor je Germaine, je weet zelf wel, dat bet daatom niet is; dit ik om znlke dingen niet zou hulieu Neen, dat weet ik welen je hoeft me ook niet uit te leggen, wie je verdriet gedaan heeft. Germaine probeerde baar te doen bedaren. Eindelijk bebeerschte Annette zich en begon te vertellen. Zoo wat drie maanden geleden is het onde vronwtje het laatst voor me komen poseerentoen heb ik gezegd, dat ik haar niet meer noodig had in 't vervolg. Ik heb haar betaald, en toen is ze weggegaan. Een paar dagen geleden zag ik in een krant het lijk van een onde vrouw afgebeeld staan. Het was onder een brng gevonden zij was bet, Germaine 1 't Zal een gelijkenis geweest zyn. Neen, werkelijk, ze was het, ik beo TER MIZEM9 VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1