Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMEENTERAAD. mSP&CÏIÜ van VERLOFGANGERS. Maar al te waar. Koalitie-omnacht. No. 2165. Woensdag 10 Mei 1911. 22e jaargang NATIOAIALE MILITIE. FEUILLETON. Dokter G E R M A I N E. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Naar het Fransch van NOELLE ROGER, 10) Die Trouw was een bekende drinkster, in dia vreeselijke wyk, waar haast alle vrouwen drinken. En ais de incarnatie van het kwaad, had men haar den bijnaam„Amy Drury Lane" gegeven. Toch hield Amy haar woord, hoewel ze soms voor de verleiding scheen te bezwijken. Op een avood had ze langs de verlichte ramen der cafés gezworven en geroepen „Ik wil drinken, drinken". Den volgenden dag was Germaine twee volle nren bezig geweest, tegen den alcohold6tnon te strijden. Langzamerhand was Amy kalmer gewor den, haar trekken hadden zich ontspannen, en haar brandende oogen vestigden zich op de jonge vrouw, met een uitdrukking van hevig verlangeD. Verontschuldigend voegde Germaine er aan toe Maar het is een mooi verlangen naar liefde en bescherming, iets dat ze zelf nauwelijks ODder woorden kon brengen en dan zegt ze Laat me toch niet alleen 1" Ik probeer haar af te leiden, andere beel den in haar gedachten te brengen, en altyd geef ik haar bloemen. Ze kuste eens een boaqoet viooltjes dat ik uit myu ceintuur nam. Die arme, arme stakker. Vreemd, voegde ze er aan toe, en hief baar peinzend gezichtje naar haar man op, vreemd, 't lijkt me toe, dat ik strijd tegen een uiterlijke, objectieve macht. Dikwijls giogen ze 's avonds uit, in de verlichte straten of naar de concerten in Queen's Hall. Germaine hield van de orgelconcerten van Lemare in de St. Margaretskerk van West- minster. Het lag er zoo peinzend en kalm, het kleine kerkjetwee lampen brandden op het altaar. In de schaduw onder de groote bogen luisterde men. Het orgel weerklonk dan in de groote stilte, schreide Tristan's wanhoop en de klachten van Siegliode uit, fluisterde Eisa's droomen en zwaar dreunden de marches-funébres. Bij het minste storend geluid verzocht het publiek dadelijk stilte, en Dooit werd er geapplaudisseerd. Germaine luisterde stil naar de bovenmen- scuelyke smarten, die zoo goed haar eigen verdriet uitdrukten, het verdriet, dat ze onbewust in zich voelde, maar niet kon uiten. In Black-Town had ze tenminste nooit alleen gestreden, daar steunden Miss LoughtoD, zusters en dokters elkaar. Met volle instemming nemen wjj het vol- gei de over uit het Vrijzinnig Maandblad' uitgave van de Vereeniging van Jonge Vrij zinnigen te Helder, welk blad wij tevens onze lezers ten zeerste aanbevelen. Op 12 Februari 1911 was het derde ministerie der christelijke koalitie 3 jaar aan het bewind. Drie jaren, die in onvruchtbaar talmen en machteloosheid voorbjj zjjn gegaan in welke voor ons volk, dat geen dag en geen nacht wachten mochtdat inderdaad met zjjn wet geving zoo wanhopig ten achter is, geen enkele sociale wet tot stand is gekomen en die eveneens op spoedig tot stand brengen van sociale wetgeving bitter weinig uitzicht openen. Een meerderheid van eerst 20, thans 18 man, in de volksvertegenwoordiging, de Tweede Kamer; een meerderheid van 12 stemmen in de andere, de Kamer der hoogstaangeslagenen. Machtsposities, in antithese-ophitsing veroverd, grooter dan ooit. Maar machteloosheid daai- Dikwijls, als Germaine 's avonds op Gqü- laume wachtte, voelde ze, hoe de renzenomvang van het menscbplyk lyden baar neerdrukte en verpletterde. Eens kwam Guillaume vrooiyk thuis en legde twee schouwburgkaarten voor haar neer. 't Was voor een première, een operette van Snllivan. Hoe vindt je m'n verrassing 't Is nog een toeval, dat ik ze gekregen heb. Germaioe voelde 'een grooten tegenzin in zich opkomen, dien avond uit te gaan en gedecolleteerd in een verlichte, vroolyke zaal te moeten zitten. Ze was op het pont, te zeggen Ik beu vanavond te moe. Maar ze wilde zyn plezier niet bederven en ging zich kleeden. Ze deed de seringen aan, die hy voor haar had meegebracht, prachtige teere kasseringen, die al in December in de Londensche bloemen- magazynen te krygen zyn. Germaine spelde ze ia een guirlande op bet kanten japonlijf.toen dacht ze aan den prjjs van elk dier takken, aan de kostbare loge voor een première, gevolg door een souper in een elegant restaurant van het Strand.En van daag nog, had ze een bavelooze, halfnaakte vrouw gezegd, dat ze haar vriendin was. Als ze me nu eens konden zien.ben ik dan niet een leugenaarster Er werd aan de deur geklopt. aan verbonden, omdat de antithese-groepeering konservatieven en democraten aaneenbindt, wier wenschen elkander tegenspreken, wier inspan ning elkaar opheft. Bakkerswetje ligt, na een laDgdurig maar geduldig lyden, te zieltogen. Bakkersraden- wet ingetrokken, door zyn eigen vader ten doode gewijd. Verzekeringsradenwet hoopt met zyn bakkersneefje weldra in betere ge westen vereenigd te zyn. Ziektewet is allerwege zoo ongunstig ontvangen, dat de Kamer spoedig, in voorloopige principieele beslissingen, er definitief afscheid van schynt te willen nemen. Invaliditeits-en ouderdoms- verzekering schynt zoo laat te zullen in komen, dat afdoening zelfs maar door de Tweede Kamer vóór 1913 ten hoogste onwaar schijnlijk gaat worden. En andere ministerieele departementen al even miserabel van scheppingskracht. Oorlogeen kustverdediging, die moeilijk heden met het buitenland, verspilling voor het binnenland zal brengen die eerst met spoed er moest worden doorgejaagd, die thans in langdurig onderzoek begraven schynt te worden. Marinekarakterloosheid, die alleen door de partydigste der partystemmingen overeind kon worden gehouden. Binüenlandsche Zaken een onderwysrapport, waarvan men, gemakshalve, maar op een eer biedigen afstand blijft, een verruiming der be lasting bevoegdheid der gemeenten, die niemand tevreden stelt. Justitie: onverteerbare ontwerpen voor administratieve rechtspraak inzake de naam- looze vennootschappen, waar de Kamer op zit te zwoegen, doch Diet doorheen kan komen een slecht gelukt lapje op het wetboek van strafrecht, maar onmacht tot herziening van ons verouderde burgerlyk wetboek, van ons onbruikbare procesrecht, van ons antieke wet boek van koophandel. Koloniën volhardende verwaarloozing van het inlandsch onderwys. En dan Financiën Dat is een verheffend onmachtstafereel. Opcenten en inkomstenbe lasting die men by zyn voorganger fel bestrydt, zelf opdisschen. Eeo 30 percents-verhooging der invoerrechten, die onder ergenis zoowel als daverend gelach moet worden ingetrokken. Een verhooging van den drankaccijns, die maar 3 millioen beneden de raming blyft, omdat hoe spy tig voor dit zedelijkheidsministerie de burgery Binnen. 't Was Gnillanme. Ik draag uw kleeren, mevrouwtje, zei by, wyzeDd op een seringentakje in zyn knoops gat. Oh GermaiDe, wat ben je mooi Hy knielde voor haar neer en zeide haar teeder, boe lief hy haar had. Als je wist, hoe ik lyd, als je niet btf me bent, Germaine, lieveling-! Hy sloeg zijn arm om baar middel en drukte haar vast tegen zich aan. Ze stoud voor hem, nog bleeker iu haar witte japon en bet scheen haar, dat hy niets als haar kleeren en kant in zyn armeD hield en dat haar ziel, haar eigen ik, ver vau hem weg was, by de armen van Drury Lane, by de ongelukkige vrouwen, die vergeefs om liefde roepen. De mnziek wordt zacht en teeder, een liefde jubel stygt op nit de violoncellen. Guillaume zoekt Germaine's blikze lacht bem toe, en uit baar waaier komt een heerlykegeur bem tegemoet. In het laatste bedrijf wordt de mnziek steeds hartstochtelijkerGnillanme keerde zich weer naar zyn vrouw om. Zy lag achterover iu baar fauteuil, onbewege lijk baar oogen kekeu over de zee van hoofden heen, ze dacht niet meer aan bet stuk en d8 acteurs, een groot lyden stond op baar gezicht geschreven. Guillaume voelde baar ver vau TER MIZEM1 VOLKSBLAD. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergade ring van den Gemeenteraad is belegd tegen Donder dag den II Mei 1911, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzeu, den 8 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. Burgemeester en Wethouders van de Gemeens TER NEUZEN roepen bij deze -op al de in deze ge meente zich bevindende verlofgangers der militie te land, met intzouderiDu van de b eronder genoemden, out op Zaterdag 10 Juni 1911, des voormiddags te 10 uren, vóór bet gemeentehuis te Ter Neuzen tegen woordig te zijn ten einde overeenkomstig art. 125 der Militiewet 1901 door den Militie-commissaris te woiden onderzocht maken bekond dat aan de inspectie niet wordt deel genomen door ben die: le. dit jaar uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapens zijn geweest 2e. dit jaar voor berbaiingsoefeningen moeten op komen, de verlofgangers, aan wien nitstel van opkomst tot bet volgende jaar is verleeod, moeten wel inspectie maken 3e. van den werkelijken dienst 0Dthe?eu of in bet genot zijn van nitBtel van eersto oefening; 4e. van de lichting van 1903 in dit jaar naar de Landweer overgaande verlofgangers van de huzaren, de bereden artillerie en bat korps tor- pedisten gaan niet over tot de Landweer, zoodat alle deze wél aan bet on lerzoek moeten deel nemen 5e. een verbintenis hebben aangegaan als adspirant- militie-olficier of bij de spoorwegafdeeling van de genietroepen 6e. dadelijk ra de inlijving met verlof tot nadere oproeping huiswaarts zjjn gezonden; en herinneren ben aan de volgende bepalingen der Militiewet le. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop bem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene Art. 120; 2e. de verlofganger, die zicb in eene and. re gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen ni den dag, waarop bij komt in de gemeente, waarin bij zich vestigt, meldt bij zich aan bij den Burgemeester dier gemeeDte, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene; Art. 121; 8e de verlofganger mag zicb, zonder toestemmDg van den Minister van oorlog, niet laDger dan gedurende drie achtereenvolgende maanden buiten 's lands begeven; Art. 123; 4e de verlofganger, die de artt. 120, 121 of 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden ge houden. De duur van dezen dieust wordt bepaald door den Minister van Oorlog; Art. 124; f-e. de verlofganger, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; Artt. 125, 126 en 127 6o. de verlofganger is aan do militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, welken bet onderzoek voor den Militie- commissaris duurt en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is Art. 117; 7e. behoudens hot bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dageD, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger a. die zonder geldige redenen niet bij bet onder zoek verschijnt b. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 127 ver melde voorwerpeu c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij bet onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden d. die klee >ing- en uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 128); 8e. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op de daartoe door den Militic-commissatis te bepalen tijd en plaats en op de in art. 197 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht(Ar:. 130) 9c. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan bet feit, sub 4e van art. 1' 8 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor den Militie- commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub 2e en 3o van art. 128 vermeld, wordt io werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten boogste drie maanden ge houden. De diur van dezen dienst wordt door den Mi nister van Oorlog bepaald (Art. 131). Ter Neuzen, 10 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A, P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Eigenaardig is de vergelijking door de Nieuwe Courant gemaakt tusschen Eugelsche en Hollandsohe wetgeving. In Engeland is het verzekeringsontwerp van Lloyd George met algemeens stemmen in eerste lezing aan genomen. De Nieuwe Courant zegt naar aanleiding hiervan o.a. het volgende »Welk een verschil met den sleependen gang van de sociale wetgeving hier te landeHoe lang is bij ons nu reeds de ziekteverzekering aan de ordehoeveel krachten, hoeveel woorden en hoeveel inkt is daaraan reeds besteed Welken minis ter zal het gegeven zijn dien puzzle ten langen leste op te lossen en hoe En met de werkeloosheidsverzekering zyn we nog pas aan den eersten mijlpaal, de staatscommissie, die vaak meer heeft van een kapstok dan van een myipaal. De vlugge, handige, parate manier vau wetgeven der Engelschen is om jaloersch van te worden Maar de opzet is daar ook anders. Zij doen het daar zelf, zoo als eigen behoefte het aangeeft, en nemen geen buurman tot model, zooals wij maar al te vaak den Duitschen buur hebben afgekekenc. Dat laatste is voor ieder, die meeleeft, eene bekende waarheid en levert een gevaar op voor het nationale onzer wetgeving. Zou evenwel de Engelsche partijformatie, zoo geheel anders dan de onze, ook niet be vorderlijk zjjn aao eene vlugge afdoening der wetten Dit is zeker, bij het behoud der tegenwoor dige paitjjformatie in ons land raken we hoe langer hoe meer in het moeras.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1