BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVma. Gemengde Berichten. Woont uw moeder hier ver vandaan Het jonge meisje stond op en liet haar de pbotographie zien van een landhuis, door bosscben omgeven een familiegroep stond op het tarras. Dat zijn mijn ouders en zusters. Hit is in Surrey, er zyn heerlijke groote bosschen en heuvels en hooge lucht. Eiken zomer breng ik er mijn twee vacantieweken door. En heeft u er geen spijt van Innige vreugde stond op het gezicht van het jonge meisje te lezeu. (Wordt vervolgd.) TWEEDE KAMER. 200 menschen verbrand. «Bij de wijziging Tan het tarief van «invoerrechten zal de nijverheid misschien «winnen, maar de. landbouw zal hierdoor waarschijnlijk worden benadeeld. Geen »enkel landbouwproduct zal worden be- »schermd en alles wat van buiten wordt «ingevoerd, als landbouwgereedschappen «en landbouwwerktuigen, zal aanvankelijk, niet op den duur duurder worden.* De beer De Wykerslooth voegde daaraan toe (blz. 1655) «Sla ik mijn oog op de toekomst, dan «zie ik geen hulp voor den landbouwenden «stand opdagen door onze finaotieele pnli- «tiek. De hter Van Dedem heeft mij in «dit opzicht de woorden reeds uit den >mond genomen. «Ook het tarief zal niet te zijnen «vooideele strekken immers de door hem «geproduceerde levensbehoeften zal men «niet kunnen gaan beschermen ook ik »M. d. V. zou, voorhands huiverig «zijn die eerste levensbehoeften aan hoog «inkomend recht te onderwerpen hij «zal zich dus moeten blijven vergenoegen «met lage graanprijzen ten bate der andere «standen der maatschappij.* Het is waar, vervolgt dan het geschrift, de menschen van de «bescherming van den nationalen arbeid,* willen voorshands geen graanrechten. Maar al bemoeit de Regeering zich ditmaal niet met den landbouw, de landbouw zal zich wel met de Regeeriug moeten bemoeien. Waar onze landbouw zich in de laatste jaren tot zulk een reusachtig exportbedrijf heeft ontwikkeld, is er misschien geen enkel bedrijf dat in zoo hooge mate de nadeelige gevolgen zal ondervinden van eene wyziging in onze handels-politiek. Wie nu bedenkt, dat 35 °/0 van onze be volking een bestaan vindt in den landbouw, dat er in dit bedrijf bjjna 100 millioen gulden aan arbeidsloon wordt betaald en dat de waarde der uitgevoerde bodem-producten in 10 jaar met 60 °/0 is toegenomen en nu reeds meer dan 200 millioen gulden bedraagt, begrijpt de groote oeconomische beteekenis van den land bouw en zal beseffen, hoe noodig het is, dat by het veranderen der tarieven van invoer met de belangen van den landbouw rekening zal worden gehouden. Een bloeiende landbouw, een groeiende handel en een uit eigen kracht sterker wordende industrie zyn de drie factoren voor de welvaait voor ons volk. Niets is dwazer dan te meenen dat tusschen deze drie bestaans-factoren strijd van belangen zoude zyn en dat de bloei van den eenen het nadeel van den anderen is. Ze zyn voor elkanders ontwikkeling onmis baar. Natuurlyk zyn wy dus verheugd, dat twee mannen van rechts hebben betoogd, dat zjj voor den landbouw niets dan nadeel verwachten van beschermende tarieven. Onze ingenomenheid met de strekking van hun beweringen spruit voort uit de hoop dat deze Heeren, wanneer zij geroepen worden om mede te werken aan een beslissing, zich ernstig zullen bedenken alvorens zij de b-langen van den landbouw willens en wetens zullen opof feren aan een veronderstelden opbloei eener industrie door een beschermingstarief waarom deze zelf niet vraagt, waarvan zy zelfs afkeerig is. Aan de hand van de nu ingediende voorstellen zal meer in bijzonderheden kunnen worden aangetoond, welke de nadeelen zijn die de landbouw van de hoogere invoerrechten heeft te duchten. bevolkiDg vergiftigt. Elke Zaterdag, als de loonen betaald wordei), hooren ze tot diep in den morgen schreeuwen, vechten eo vloeken. Is niet bang Neen, de uniform beschermt, en boven dien voelen we ons dag en nacht veilig door Je Hoogste Macht. En heeft u eenig resoltaat bereikt Een paar vrouwen drinken niet meer, zorgen voor ha r kinderen en komen bij ons bidden, een paar slechts. Maat we aioeten gedold hebben, en ons vooral niet laten ontmoe digen. De kapitein glimlachte. Germaine zag hoe bleek ze er uitzag, afgemat door dien bovoDinen- schelyken strijd. Een groot medelijden kwam in haar op. Ze vroeg Maar nu reeds is het tijd, de landbouwers te wijzen op het groote belang, dat er voor hen gelegen is, in nauwkeuiige bestudeering van de voorstellen der Regeering op de nood zakelijkheid tot gemeenschappelijks actie, tegen die rechten, waarvan bij die be9tudeering zpo blijken, dat zij voor het landbouw-bedrijf nood lottig zouden kunaen worden. De Tweede Kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 9 Mei, 's namiddags 2 uur. Daags na de wederbijeenkomst zal worden voorgesteld in de afdeelingen te doen onderzoeken verschillende wetsontwerpen, o.a. heffing van debietrecht óp tabakwijziging der Beroepswetwijziging der wet betreffende de paardenfokkerij wijzi ging der bepalingen betreffende het straffen ten aanzien van overtreders, lydende aan storing of gebrekkige ontwikkeling hunner geestvermogensinvordering van provinciale en gemeentelijke opcenten op 's rijks directie belastingen wijziging der Merkeuwet, enz. Na afloop van het afdeelingsonderzoek zullen o.a. aan de orde worden gesteld bepalingen tot beveiliging van werklieden bij steen- houwersarbeiddekking tekort Rijksverzeke ringsbank en de motiën Helsdingen en Ter Laan, resp. betreffende tijdelijke voorzieningen ten aanzien van de salarissen van ambtenaren en betreffende bet stelsel van periodieke var- hoogingen bij de salarisregeling der ambtenaren, werkzaam aan de departementen van algemeen bestuur. Subsidie bouw bijz. scholen. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin het zegt kennis ,te hebben genomen van het ingediend wetsontwerp tot verhooging van het subsidie voor de bouw kosten der bijzondere scholen en verzoekt de goedkeuring aan bedoeld voorstel te onthouden, omdat naar zijn meening aanneming van dit wetsontwerp niet kan bijdragen tot verbetering van ons volksonderwijs, maar integendeel slechts ten gevolge kan hebben een voortgaande splitsing onzer lagere scholen, welke splitsing vooral in kleinere gemeenten voor het lager onderwijs de meest treurige gevolgen mc^et hebben, en daarom in geen geval Dog meer dient te worden in de band gewerkt. Het adres gaat vergezeld vau eene uitvoerige Memorie van Toelichting. Van hare ouders ontving Prinses Juliana op haar tweeden verjaardag een miniatuur boerderij naar een model uit Uddel, Op deze boerdery zyn stallen, hooiberg, rietendak, tot zelfs de bewoners in hun typi sche Veluwsche kleederdracht, getrouw weer gegeven. Het boerderijtje beslaat een oppervlakte van circa 2 M2. Van haar vader ontving zy als curiositeit een ouderwetschen trek-kinderwagen, die tevens als bokkenwagen dienst kan doen. Deze wagen, vroeger een van 's Prinsen kinderheerlijkheden in Mecklenburg, wefd eenigen tijd gelede i van daar naar hier over gebracht en bij de restauratie, naar de kleuren van het Kon. Staldepartement, met blauw satijn gevoerd. n De Bond v n Onderwijzeressen bij het Frö belonderwijs heeft der prinses een volledjg stel Fröbelmatriaal aangeboden, welk geschenk door H. M. de Koningin welwillend is aan vaard. u Zaterdag brachten de Apeldoornsche Pad vinders, ongeveer 200 in getal, de prinses een ovatie op «Het Loo*. Bij het lossen der lading hout uit het stoomschip «Antigoon*, aan de loskaai alhier brak Zaterdagnamiddag de ketting waarin eene partij hout werd uit het ruim geheschen. De z. g. overzetter D. va Langevelde kreeg daardoor het hout op het bovenlijf. Hy wérd spoedig daaronder uitgehaald doch bleek Ban het gelaat en aan de borst inwendig gekneusd. Hy moest naar zijD woning gebracht worden en lijdt inwendig veel pijn. Het door hém bekomen letsel schijnt nog niet te zijn ge constateerd. j Naar men verneemt, zullen de werk zaamheden met het bouwen van de cokesfa- briek met 1 Juni a.s. een aanvang nemen. Er zal aaavankelyk werk zyn voor een honderd werklieden. Voor het overgangsexamen aan de Rijks- Normaallessen te Axel zyn geslaagd van de 3e naar de 4e klasse A. Jansen en J. J. Kolyn van Ter Neuzen J. Woltert van Hoek J. J. Eijke en C. M. Weststrate van Zaamslag; H. Duim en M. Engels vaD Axel H. K. Hangelbroek en W. d'Haens van Hulst G. Eggermont van Clinge en J. Naessens van Koewacht van de 2e naar de 3e klasse F. Lansen en C. J. Herrebout, G. J. van der Bert, H. de Meijer en J. A. Rijnberg van Ter Neuzen M. J. Robijn van Hoek P. de Volder van Hengstdijk A. Breepoel van Axel M. Stroeken van HulstE. de la Ruelle van Overslag en R. Waelput van Zuiddorpe van de le naar de 2e klasse M. van der Peijl en A. F. Tolhoek van Ter Neuzen B. Goor van Hoek A. Boogaert van Hengstdijk J. Olyslager en A. Schieman van Axel A. Stoffels van Sas van GentNotschaale van Westdorpe van de le naar de 2e klasse der voorberei ding R. Hellinga, C. van Luik, Jac. v. d. Bent, C. Kolijn en P. de Zeeuw van Ter Neuzen L. Nijsea en Risseeuw van Sluiskil C. Bakker en J. Smit van Axel A. Waelput van Westdorpe en A. Pluim van Zuiddorpe. Alsnog is toegelaten tot de le klasse der Normaallessen J. Eijke van Zaamslag. Zaterdag hielden te Hulst oud leer lingen van den Landbouwcursus, daar gehouden, eeue vergadering, tot stichting eener vereeni- ging, wier doel voornamelijk is het geleerde te onderhouden en toe te passen. 18 leden traden tot de vereeniging toe, die den naam «Ceres* zal dragen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Borm, P. Antheunis, L. Boel, A. Baart en P. den Tenter, de eerste drie respectievelijk tot voorzitter, secretaris bd penningmeester. Geslaagd voor het examen als candi- daat-gemeente-secretaris zyn de heeren P. A. Geirnaerdt van Sas van Geilt en A. D. Vis ser, vroeger aldaar thans te Delft. Te Aardenburg is Zaterdagavond door de gecombiueerde vergaderiDg van regenten van het Gasthuis met de leden van den Raad, afwezig waren 1 regent en 2 leden van den Raad, in de vacature, ontstaan in het College van Regenten, door het bedanken van den heer mr. P. C. J, Hennequin wegens voort durende ongesteldheid, voorzien door de be noeming van den heer mr. A. A. J. van den Broecke met 6 stemmen tegen 2, die op den heer Temmerman zijn uitgebracht. Ter opneming in het oude mannenhuis werd uit eeu tweetal aangewezen A. OmoD te Aar denburg geboren in 1828. Zes stemmen ver klaarden zich voor zijne opneming, 2 voor de opneming vac J. Vrielinck geb. 1834. In de daarop volgende zitting van den raad, waaiin alle leden tegenwoordig waren, werd o m. medegedeeld, dat by eene kasopneming van het Weeshuis geblekeu is, dat de inkomsten in 1910 bedragen hadden f 34.186.88, de uit gaven f 31.213,44 en dat er over 1911 een kassaldo is van f 2169.765; verder dat de grazingen der gemeente voor f 14.25 zijn ver pacht, de oude schoolbanken voor f 18.92 verkocht, de schoolboeken zyn aanbesteed voor f 726.92, de natuurkundige werktuigen voor f 132, dat zich 12 leerlingen hebben aange geven voor M. U. L. O. en dat deze een schoolgeld zullen betalen van f 39.37®. Het voorstel van Burg. en Weth. om de instructie voor den geneesheer van 't Gast huis, vastgesteld door 't College van Regenten, niet goed te keuren werd na eene verdediging door den heer De Glopper en eene bestrijding van den heer Vorsterman vau Oyen verworpen, terwijl daarna op voorstel van laatstgenoemde die instructie werd goedgekeurd, telkens met 4 tegen 3 stemmen. Na een woord van hulde door den voor zitter gesproken over de wijze, waarop de eigenaar en directeur van de gasfabriek (aërogeengas), de heer Van der Zee, zich steeds vau zijne verplichtingen tegenover de gemeente en de gasverbruikers gekweten had, werd op voorstel van Burg. en Weth. op het verzoek van dien heer om de fabriek over te diagen aan de firma Descke en Co. te Brugge, die zich bereid verklaarde de fabriek onder de bestaande 'voorwaarden over te nemen, niet ingegaan, omdat men het niet gewenscht achtte die exploitatie te geven in hauden van een buitenlander. Een voorstel om een gedeelte van den steenweg, n.l. dat, gelegen tusschen de West poort en den weg van 't Ryk te verbeteren, werd aangehouden tot eene volgende vergade ring. Als telephooohouder werd aangewezen de toekomstige directeur van het postkautoor en tot zijne plaatsvervangster mej. J. Vrolijk. Het verzoek van den heer J. C. C. Henry om vergunning tot het aanbrengen van een uithangbord werd ingewilligd. Aan bet slot der vergadering werd door den heer Vorsterman van Oyen gevraagd, hoe het stond met een voorstel tot regeling van het pensioen van den veldwachter, welk voor stel al vóór meer dan een jaar was toegezegd. De voorzitter zeide dat daaromtrent ver deeldheid bestond in 't college zyn voorstel om de jaarwedde van den veldwachter te ver- hoogen van f 550 op f 560 en daarbij diens pensioen op 65-jarigen leeftijd vast te stellen op f 350, bij vroegere invaliditeit op f 300 en dat zijner vrouw als hy vóór haar mocht komen te overlyden, op f 200, vond geen bijval by de wethouders, die eene andere regeling wenschten. Deze is echter nog niet geheel gereed. Nadat de heer Van Oyen de hoop had uitgesproken dat voorstel in de volgende raadsvergadering ter tafel gebracht te zien, werd de vergadering gesloten. In de vergadering van het Nuts-departe- ment Sluis-Aardenburg, Maandag te Aarden burg gehouden, was slechts een klein aantal leden tegenwoordig. De begrooting voor 1911/12 werd, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 39.67®, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1079.07®. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam werd aangewezen de heer G. A. Vorsterman van Oyen, en tot diens plaatsvervanger de heer H. C. Bakker. In een Maandag te IJzendijke gehouden raadszitting, waarin alle leden, aanwezig waren, werd aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het tarief ter keuring van vee, vleesch en visch. Vroeger bedroeg het keurloon voor minder dan eenjarige runderen f 0.50, daar boven f 1 liet nieuwe tarief eischt f 0.75 ioor elk ruud en t 0.25 voor een schaap of geit, vroeger f 0.40. Eveneens werd goedgekeurd een plan tot uitbreiding van het gemeentehuis. Een perceel daar naast, gemeenteeigendom, zal ingericht worden tot burgemeesterskamer; secretarie en raadzaal worden verwisseld. In zake verlichting was van te voren als deskundige aangewezen de heer P. Polet te Middelburg. Diens rapport zal den leden toe- gezooden worden. Later volgt dan een gecom bineerde zitting der betrokken raden van IJzendyke, Schoondijke en Oostburg. Nog werd benoemd tot onbezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand de heer C. J. Sturm, secretaris. Door Ged. Staten is uit ruim 40 solli citanten, naar de betrekking van opzichter van den Provincialen Waterstaat op 't eiland Tholen (vacature J. Nieuwdorp) benoemd de heer J. Pouwer, waterbouwkundig ambtenaar te Hoofdplaat. Ernstig ongeluk. Maandagmiddag is bij de Keersluis te Vlissingen eeu ernstig ongeluk gebeurd. Een EngelschmaD, zekere B., werkzaam op een bookmakers-kantoor te Middelburg, wilde al daar op den motorwagen van de om 3.10 ver trekkende electrische tram springen. Doordien hy misgreep kwam hy onder den aanhangwagen terecht, die hem over beide beenen reed. De man werd opgenomen, waarby bleek dat de beide beenen zoo goed als afgereden waren. In zeer bedenkelyken toestand werd hij per brancard naar het Roomsch Katholiek wees huis vervoerd eu is de ongelukkige kort daar op overleden. Krasnnpolski iii 't donker. Zaterdagavond te kwart over negenen gingen in café «Krasuapolsky* plotseling alle lichten uit, meu vermoedt door kortsluiting in de electrische geleiding, 't Was er op dat oogen- blik stampvol lustige Juliana-feestvierders. De vreugde steeg ten top, want juist speelde de muziek de volkliederen toen plots de zee vau licht verdween en men in het duister zat. 't Gaf een geweldige consternatie. Doch de muziek speelde kalm door en dat deed de gemoederen bedaren. Men begon grappen te maken op de heerschende duisternis, en hier en daar werden lucifers ontstoken. Te kwart voor tienen brandden de lampen weer, of er niets gebeurd was. Jeugdig diefje. De landbouwer G. J. W. te Usselo, die melk uaar de Kon. Coöp. Melkinrichting te Enschedé had gebracht, borg het ontvangen geld in een kistje, dat op den wagen stond. De 12-jarige M., die meereed, nam uit het kistje een bankbiljet van f60 en een cent. Ondervraagd door de politie, vertelde hy de cent te hebben versnoept en het bankbiljet, waarvan hy de waarde niet kende, te hebben weggeworpen. Op de door hem aangewezen plaats werd het zakje, waarin bet geld had gezeten, wel gevonden, maar het bankbiljet niet. Het was te Salumbre by Poona in Engelsch Indië. Al tachtig jaren lang was daar telken jare het leest van Ramnavmi op grooteu schaal gevierd. Op den laatsten dag vau het feest zou door amateurs eeu Indisch tooneelstuk worden opgevoerd in de wada, een met steeu9n bevloerde ruimte, die aan twee zjjden door een hoogen steenen muur, aan de beide andere zijden door huizen was ingesloten. Iu dezen muur was de hoofdingang, terwijl twee kleinere uitgangeo toegang gaveu tot de omgelegen huizen. Voor de feestelijkheid was de ruimte

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2