FEUILLETON. BINNENLAND. I UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. neming, die een waterleiding wil exploiteeren, subsidieeren. Een volgende keer kan het wel zijn een brouwerij, die goed water zoekt of bet is een subsidie voor electrisch licht, om dat het gezonder is dan petroleum. Ik zou beginnen met neen te zeggen. Het is nu een uitgaat van f 300.later kan er wel een volgen van f 3000. Hij stelt voor afwijzend te beschikken. Met alg. st. wordt dit voorstel aangenomen. k. Brief namens den Vice-President van den Raad van State, waarbij de Raad van Ter Neuzen wordt opgeroepen, om iuzake het besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 13 Jan. 1911, no. 13, le afd., waarbij bevolen wordt, dat bet getal openbare scholen voor lager onderwjjs in deze gemeente met één zal worden vermeerderd, en alzoo zal worden ge bracht op 5, nadere memorien en bewijsstukken in te zenden voor 9 Mei a.s. Dhr. Drost vraagt of er nog stukksn in te zenden zijn De Voorz. gelooft van niet, maar als er later iemand voor de gemeente voor den Raad van State verschjjnt, kan die nog wel een en ander mededeelen. Hij kan mededeelen dat bij B. en W. de stukken zijn ingekomen voor het bouwen van een R.-K. school. Dhr. Drost vindt dat nu juist een argument, waarmede de Raad bij den Raad van State kan komen. Er is altijd geschermd met de be wering dat eene R. K. school er toch niet komt. De Raad zou nu aan den Raad van State kunnen schryven, dat zij de zaak reeds vroeger voldoende heeft toegelicht en daaraan nog kan toevoegen, dat thans bij B. en W de stukken voor het stichten van een R. K. school zjjn ingekomen. Met algemeene stemmen wordt daartoe be sloten. II. Onderzoek geloofsbrief enz. nieuw be noemd raadslid dhr. M. Eyke. De Voorz. noodigt dhrn. De Jager en Lensen uit met den secretaris, de stukken te onder zoeken. Nadat genoemde heeren aan deze opdracht hebben voldaan, brengt dhr. De Jager rapport ait. Hij deelt mede dat de stukken in orde zjjn bevonden. Daarop besluit de Raad dhr. M. Eijke als lid toe te laten. III. Verordeningen tot heffing en invordering van loon voor het keuren van vee, vleesch en visch. Zonder discussie worden deze verordeningen met algem. st. opnieuw vastgesteld. IV. Benoemen onderwijzer school A, Met algemeene stemmen wordt benoemd dhr. G. Goossen te Sluis. De voordracht bestond uit de heeren G. Goossen te Sluis, A. J. A. I. de Vlieger te Vlissingen en J. C. P. Jansen-Verplanke te Rilland-Bath. V. Primitief kohier Hoofd. Omslag 1911. Tot het behandelen daarvan gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. De behandeling van den Hoofd. Omslag, waarmede de gemeenteraad heden niet meer klaar kwam, werd Vrijdag voortgezet en dien beëindigd. Het kohier werd vastgesteld op een totaal van 32409,08. Volgens de b9grooting moet worden geheven een bedrag van 30,400, welk bedrag voor afschrijving enz. met 5 pet mag worden over schreden. In verband daarmede werd met algemeene stemmen besloten de oorspronkelijke aanklagen met 2 pet. te verminderen, waardoor het te heffen bedrag werd vastgesteld op eene som van 31,272. Dokter G E R M A I N E. Naar het Fransch van NOELLE ROGER. 8) Thuis voor het vuar gezeteD, voelde Germaine een grooten vrede over zich komen. Ze hoorde Guillaume's stap, od snelde hem tegemoet. Hjj ving haar in zjjn armen op, en ging met baar op de canapé zitten. Je bent bleek en hebt kringen onder je oogen. Wat heb je vandaag uitgevoerd Ik ben in Black-Town geweest, ant woordde ze. Germaine Toen voegde hjj er aan toe Nu, en wat zei Miss Loughton Guillaume antwoordde ze zacht, we zullen nog wel eens over Black-Town spreken, maar vanavond niet, wil je XII. Guillaume, zei Germaine den volgenden dag aan 't ontbijt, weet je waar WildCourt is Dicht bij Drury Lane, antwoordde Een verzoek van het R.-Kath. Kerkbestöur, verzoekende afwijking van art. 6 der bouwver ordening voor het bouweu eer er schoof en onderwijzerswoning werd in handen van Burg. en Wetb. gesteld ter aldoening. l)e Landweerwet. Het ontwerp-Land weerwet zal, naar verluidt, binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. Bezoek van President Faillières. De zeereis van president Faillières naanóus land is aldus geregeld, dat het Fianüche oorlogsschip met het staatshoofd en zijn gevolg aan boord, den 4den Juli 's nam. 3 uu* te Amsterdam verwacht wordt, om den ,0den Juli weer de terugreis naar Frankrijk te San- vaarden. -4- Bij Kon. besluit is, met ing. varf 15 April, aan dhr. J. A. Dregmans, te Axel, op verzoek, eervol ontslag verleend als voorz. der pl. commissie voor de ongevallenverzekering te Ter Neuzen en als zoodanig benoemd dhr. J. Huizinga, burgem. van Axel, onder toe kenning van eervol ontslag als plaatsv. voorz. dier comm. en in diens plaats benoemd dhr. A. H. Donze te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is aan Mevr. E. der Mouw, wed. E. O. Kerkhoven, rijkshavenmeester, een pensioen toegekend van f 472 's jaars. Voor de akte-examens zijn te Middel burg nog geklaagd de dames A. M. Karstel te Zuiddorpe eu M. Dekkers te St. JaDsteen. In de vergadering van Dinsdag werd door de gemeenteraad van Ridderkerk tot gemeente-geneesheer benoemd de heer Jac. van de Ree, thans te Bolnes. De Raad van Sas van Gent weigerde in de vergadering van Donderdag met 5 tegen 2 stemmen goedkeuring aan de suppletoire begrooting der Gezondheidscommissie te Neu zen, ad f 300, voor proefboringen ten behoeve eeDer waterleiding. Van den districtsschoolopzier was een schrij ven ingekomen omtrent het tweede plan i tot verbouwing der openbare school, dat aller minst de goedkeuring van hem kan weg dragen. Mocht daarmede ook al voldaan worden aan de letter der wet, de schoolloka len zouden toch niet voldoen aan de hygiëni sche eischen, en het gebouw zou er na de verbouwing nog onooglijker gaan uitzien dab nu reeds het geval is. Hij acht dat onwaar dig voor eene zoo bloeiende gemeente en raadt aan deze verbouwing, die toch ook nog f 900 zou kosten, niet uit te voeren, daar het bouwen eener nieuwe school niet zal kunnen uitblijven. De voorzitter deelde mede dat Burg. en Wetb. een conferentie met den schoolopziener hebben gehad en dat daarin werd overeenge komen dat de verbouwing niet zou worden uitgevoerd, maar dat met het maken van plannen voor het bouwen eener nieuwe school nog eens zou worden afgewacht boe de toestand in de gemeente, wat de bevolking betreft, zou worden na de totstandkoming der phosphaat- tabriek, om dan na te gaao op welke bevolking een nieuwe school zou moeten berekend worder. Indien tot zoolang kan gewacht worden, kon de rB.id daarmede accoord gaao. In de Donderdag te Cadzand gehouden vergadering van de stemhebbende ingelanden van de watering Cadzaud werd het verzoek vso mr. P. C. J. Hennequin om eervol ont- bj) wacnt even. Eu tig outvouwde een platte grond van Lon ten. Hier, zie je, 't is eon erg arme hunrt. Dank j<k. Miss L>>ugüton beeft mefei- vraagd, een vrouw op te zoeken, die ze daar kent. Ik zal vanmiddag gaao. Ik Iioud er niet van, dat je in die slecht betaamde buurten komt, zei GmlIaUme ontevreden. Als ik ten minste nog met je mee kon Oh, zei Germaine, ik ben niet bang 1 Je vergeet mjjn leerjaren in Black-Town Ik zal me heel eenvondig kl eden. Het is een arm meisje, dat in Biack-Town aan een lucifersfabriek werkte, eu er toen van door is gegaan met een straatventer. Neem in ieder geval een cab, zei hg, toen hg wegging. Germaine's hart bonsde, toen ze „Wild Court" las, aan den ingang van een steegje. De bestrating was zóó slecht, dat het niet mogeljjk was, er met een rgtuig te komen. De smalle huisjes schenen op elkaar te steunen, om niet te vallen. In de smerige goten speelden kinde ren en honden. Vloekende vrouwen stonden in groepen, of zaten op haar drempelshaar voddige kleeren bedekten slechts ten deele haar lichaam. Germaine werd overal strak' aange keken, als ze er langs kwam en de huisnummers zocht. slag als ontvanger-griffier op de meest eervolle wijze verleend. De voorzitter bracht hem dank en hulde voor de aan de watering bewezen vele en ge wichtige diensten. Zondag 30 April. Ned. Hervormde Kerk. De moordaanslagen te Epse. Uit de mededeeliugen van de Zutp. Ct. over den moordaanslag van den 17-jarigen Jacob S., gepleegd op de vrouw en de zuster van boer Rouwenhorst te Epse, bij wien hij door »Pro Juventutev was uitbesteed, krijgt men den indruk te doen te hebben met een on toerekenbare, die onder den invloed van een tijdeljjke depressie een daad heaft bedreven, waarvoor geen beweegredenen schijnen aan te wijzen. Den ochtend te voren had Jacob een brief kaart van zijn jongeren broer uit Amsterdam gekregen die bij aan de familie Rouwenhorst liet lezen. De broer schreef dat vader een gepensioneerd militair na inontvangst- neming van zijn pensioen van f 50 het gezin (een broer en zuster van Jacob met haar kind) in den steek had gelaten en vermoedelijk naar Arnhem was gegaan. Volgens het schrijven verkeerde het gezin in groote ellende. Na ontvangst van zijn brielkaart was Jacob zeer terneergeslagen. Hjj zat stil op zjjn stoel en zei bjjna geen woord. Terwijl Rouwenhorst van huis was, heeft de jongen zich meester gemaakt van diens geladen revolver, die op 't beddeplankje in de keuken lag. Vrouw Rouwenhorst had hij dien avond nog een paar kippeneieren gebracht. De vrouw was bezig baar jongste kindje uit te kleeden en stond met den rug naar Jacob, die op een stoel voor het keuken venster zat. Plotseling hoorde de vrouw een revolverschot en ze kreeg een brandend gevoel in baar linkerschouder. Uiterst verschrikt keerde zij zich om. »Daar zat Jacob op z'n stoeL, zoo vertelde vrouw Rouwenhorst, »met een vreeselijk gezicht en heel groote oogen. >God Jacob, riep ik, wat doe je toch. En toen ik zag dat hij de re volver van mijn man in de hand had vloog ik snel met mijn beide kinderen naar 't kleine slaapvertrekje naast de keuken. Iu de keuken was toen nog haar 59-jarige schoonzuster Berendina Rouwenhorst, die maar één arm heeft. Ze stond vol schrik vlak bij Jacob. Jonge, Jacob, zei ze, wat ben je een rare jongen. Nauwtijks had ze dit gezegd ot de jongen plaatste den revolver in haar rechterzij en trok af, zonder éen woord te zeggen. Daarna snelde hij de keuken uit naar buiten. No. 5 las ze eindelijk, en stond stil vour een gang, waarin bet pikdonker was. Vastbesloten ging ze er in de muren waren nat aangeslagen en dropen van vocht. Strom pelend bereikte ze de trap en kwam eindeljjk op de vierde verdieping. Aarzelend bleef ze staan, er waren drie deuren op de gangop goed geluk klopte ze aan Je eerst. Een zwakke stem riep Binnen. Ze opende de wrakke deur en trad binnen. Eerst zag ze niets, maar toen baar oogen aan de duisternis gewend waren, onderscheidde ze een bed, waarop een mensebeljjke gedaante lag. Germaina giDg verder de kamer in. Mary, ben jij bet Het meisje richtte zich met een snelle bewe ging op. Oh, dokter White, dokter White! En trilde zóó'n groote vreugde in haar stem, dat Germaine tranen voelde opkomen. Ze gaf haar een band en zei zacht Wat heb je dan, arme Mary. Mary suikte. De blinden waren dicht. Germaine onder scheidde de tafel, en daarop door elkaar gesneteu, een waschkom, glazeu, een kam en borstel eu korsten brood. Op do twee eenige stoelen lag vuil ondergoed en vodden. Mary had den blik van baar bezoekster gevolgd. Later heeft hij, buiten staande, nog door de ruiten naar binnen geschoten. Om dit te doen had hij bij het sluiten der blinden opzettelijk de pen niet in de bout gestoken, zoodat ze van buiten gemakkelijk te openen waren. Iu zooverre wijst dit op misdadig opzet. Maar terwjjl hij, om aan nog meer patronen te komen, toen de vrouw de koeien was gaan melken, het kabinet had opengemaakt, heeft hij niets medegenomen van het geld, dat er in lag, en waarvan hij wist. Men vermoedt dat hij nu in de bosschen tusschen Epse en Deventer rondzwerft. De wonden der vrouw zijn onbeduidend. De macht van de uniform. Bij een pianohandelaar te Amsterdam stapte kort geleden des middags iemand binnen, ge kleed in de uniform van majoor der infanterie van het Oost-Indisch leger, die mededeelde dat hij v. D. heette (daarbij noemde hij den naam van een bekend opperofficier van het Oost Indische leger) en een piano wenschte te huren. Hij vertelde erbij, dat binnenkort zijn bevordering tot luitenant-kolonel zou afkomen. Het adres, dat hij opgaf, was wel niet in overstemming met zijn rang, maar, zoo ver telde hij, bjj had op een advertentie alleen dit adres gekregen en moest er zich dus wel tijdelijk tevreden mee stellen. Men had geen reden om aan de goede trouw van den geuniformden bezoeker te twjjfeleu wiens Indisch voorkomen geheel in overeen stemming was met de functie, die hij zeide te bekleedeo. De piano werd geleverd, evenals een aantal phonolarollen. Echter, de piano- bandelaar vond toch aanleiding om een infor matiebureau iu den arm te uemen, en dit bracht aan het licht, dat er bij het Oost-Indisch leger geen majoor of overste A. v. D. bestaat. De pianohandelaar zal nu trachteu de piano en de phonola-rollen terug te krijgen. Uit Rotterdam. Aau boord van het iu de Rjjnhaven Nz. liggende stoomschip Benlawers heelt de be manning een man betrapt, die zich tot de hut van den 3den stuurman toegang had verschaft. Met zijn mes had hij den zak van een io die hut hangende broek opengesneden en zich van de portemonaie van den stuurman, waarin f 7, meester gemaakt. Toen hij zich ontdekt zag, nam hij de vlucht. Een gedeelte van het geld wierp kg te water, een ander deel is op het privaat aau boord teruggevouden. Agenten van de njwielbrigade, die gewaar schuwd werden, achterhaalden den scheepsdief en brachten hem naar het politiebureau aan de Nassaukade. Het is de losse werkman C. J. v. M., uit de Tweede Lombardstraat, bij de politie welbekend. De brood- en banketbakker C. Janmaat, op den Westzeedijk no. 38 vermiste iu den laatsten tijd bjj herhaling geld in zijn zaak. Eindelijk viel de verdenking op zijn dienstbode, de 21-jarige S. C. W., die al drie jaren in zijn dienst was. De politie werd er in gemoeid, eD de dienstbode aangehouden. In haar bezit werd gevonden een bedrag van 100. Voorts bleek, dat zij een geheelen uitzet van linnengoed had gekocht, geschenken aan baar ouders en aan haar vrijer had gegeven en zich ook eenige gouden sieradiën had aaogeschaft. Er wordt begroot, dat zij haar patroon voor een kleine f 1000 heeft bestolen. Ketel gesprongen. Er is een ketel gesprongen in de branderjj te Aliennes les Marais, een groot stalen ge vaarte dat 25.000 kilogram koren, rijst en maïs bevatte onder een drukking van omstreeks vier atmosferen. 't Ziet er niet erg netjes nit, is 't wel, begon ze met een beschaamde stem. Maar ik ben al zoo lang ziek Germaine keek onderzoekend naar het uit geteerde g' zichtje. O fluisterde Mary, ik dacht dat ieder een me verlaten had. En toen, bjj stukken en brokken, vertelde ze haar gescheidenis. De man sprak niet meer over trouwen, verdronk al het verdiende geld en verdween soms weken achtereen. Ze had er juist over gedacht te vluchten en naar Black-Towu terug te keeren, toen ze ziek was geworden. Ze had zoo'n pjjo in de borst, dat ze haast geen adem kon halen. Germaine trok de voddige lakens weg, onderzocht haar en dekte haar weer toe. Wacht even Mary, ik kom dadeljjk terug. Ze ging de trap af, de steeg nit en kwam toen in een breedere straat, waar ze een paar lakens en een kop warmen bouillon kocht. Toen kwam ze bjj de zieke terug, pakte haar in haar mantel, maakte het bed op, waschte en kamde Mary en legde haar toen voldaan op het heldere bed. Ziezoo, nn zie je er heel anders nit, zei ze met een vrooljjke stem. Laat nn den moed niet zakken, hoor, ik zal je eerst beter maken en dau zullen we verder zien. Wil je me als dokter hebben <j i. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. Ds. A. Timmerman. Nam. 2 u. Ds. A Timmerman. Doopsbediening. Donderdag 4 Mei. 's Namiddags ongeveer 23/4 u. Ds. A. Timmerman. Huwelijksinzegening. Sluiskil. Nam. 2 n. Ds. Do Boer uit Hulst. Hulst. 9'/a uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Ds. J. Sybrandy van Krabbendijke. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/s u., leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/j u., dhr. G. v. d. Harde van Opbeusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. 5'/a uur. Dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2