Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ftlgetnecti Kiesrecht. KADASTER. BEVOLKlMSREWSÏm No. 2162. Zaterdag 29 April 1911. 22e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Par 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tanei. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woeusdas- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. SCHULDVORDERINGEN. SCHULDVORDERINGEN Rijk, de Provincie en de Gemeente, »LaDd en Volk* meent, dat het er goed voor staat met de beweging voor het Algemeen Kiesrecht. En werkelijk klinken verschillende stemmen heel anders dan er.kele jaren geleder. De »Nieuwe Rotterdamsche Courant* vindt, dat de tijd er nu voor is aangebroken. Het »Algemeen Handelsblad* herinnert er aan, dat zich in dat orgaan ook meer dan eens voor standers hebben uitgesproken. De Chr.-Hist. De Geer sprak zich uit voor Algemeen Kies recht. Zelfs mr. Verkouteren zegt geen be zwaar te hebben »het politiek kiesrecht reeds toe te kennen aan die vrouwen, die door eigen arbeid in haar eigen onderhoud of dat van haar gezin voorzien.* Het Centrum waarschuwt zjjne lezers, dat men degenen, die het Algemeen Kiesrecht aanhangen of althans niet tegenstaan, niet mag aanzien als slachtoffers van een valscben waan en revolutionaire ideeën. Al deze feiten en ze zijn nog te vermeer deren, wijzen er op, dat de vroegere tegen standers zoetjes aan van hunne bestrijding terugkomen. Ze raken meer vertrouwd met de zaak, en de voorstanders kunnen voortwer- ken met de hoop, dat binnen niet te langen tyd hunne verwachtingen zullen vervuld zjjn. Zitting van 27 April 1911. Voorzitter dhr J. A. P. Geil 1. Aanwezigdhm. Visser, Dees, Wieland, Moggré, De Jager, Lensen, Drost, De Feijter, Donze. Afwezig dhrn. Scheele en De Bruijce. Twee vacaturen. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Aan de orde komt I. Ingekomen stukken. a. Brief van dhr. J. van de Ree, mede- deeiende dat hij wegens vertrek naar de gemeente Bolnes, ontslag neemt als lid van den Raad, hopende met genoegen terug te denken aan de aangename en meestal ernstige besprekingen, die hij heeft mogen bijwonen. Moge Ter Neuzen onder Gods zegen voorspoedig zijn is schrijvers hartewensch. Voor kennisgeving aangenomen. b. Brief van dhr. E. T. H. van Borssum Waalkes, waarin deze bericht, dat hij de be noeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager ouderwijs aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. c. Beredeneerd verslag van B. en W. van hetgeen tot. verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Ter Neuzen is verricht. Ter visie voot de leden. d. Adres van de heeren W. J. van der Held en H. W. Versteeven directeuren van loodwitfabrieken te Rotterdam en te Schoon- noveu, waarbij zij doen toekomen een brochure over Ioodwitbereiding enz., met verzoek daaraan uandacht te willen schenken en bjj eventueele aanbestedingen de in bijgaande stukken uit gedrukte meeningen in overweging te willen nemen. Ter visie voor de leden. e. Brief van de Afd. Ter Neuzen, Alg. Ned. Geheelonthouders bond, waarbij zij mede deelt, niet te kunnen ingaan op het aanbod der gemeente om het lokaal op Java voor f 10.per jaar te gebruiken. Zij heeft een ander lokaal, evengeschikl, voor minder ge huurd en wijzeD er op dat zij kosteloos be- schikbaai stellen hadden gevraagd. De Voorz. stelt nameDs B. en W. voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. De Jager is de vorige vergadering niet tegenwoordig geweest, en meent nu te moeten opmerken, dat het besluit oru voor het gebruik van dit lokaal aan die vereeniging f 10.— te vragen hem zeer heeft verwonderd. Voor het gebruik door den Landbouwcursus wordt niets betaald en na komt het hem voor dat de Onthoudersbond een even groot belang betreft. Het spjjt hem dat die ver eeniging het niet voor niets in gebruik is gegeven. De Voorz. laat het voor den heer De Jager af de Onthoudersbond een evengroot belang is als de Landbouwcursus. Spreker vraagt of dhr. De Jager wenscht terug te komen op dit besluit Dhr. De Jager zegt, dat dit niets zou geven, want ze hebben nu al een ander locaal. De heer Dees is het heelemaal niet eens met dhr. De Jager als zou de Onthoudersbond even nuttig zijn als de Landbouwcursus, en noemt dat een insinuatie. De Onthoudersbond is geheel particulier en kan toch niet gelijk ge steld worden met een landbouw-cursus, een inrichting voor onderwijs. De gemeente heeft niet veel gevraagd, alleen maar vergoeding voor vuur en licht, waar zij ternauwernood uit komt. Dhr. De Jager zegt, geen insinuatie tegen den Landbouwcursus te hebben bedoeld als er een andere vereeniging gebruik vau het locaal maakte zou hij die hebbeu genoemd. Dhr. Dees zegt, dat de Landbouwcursus thans een lokaal iu de school gebruikt en heelemaal bedoeld gebouw niet gebruikt, zoo dat de opmerking van dhr. De Jager geen stec-k houdt. Dhr. De JagerDat is wat anders. Brief van den Min. van Binn. Zaken, d. d. 11 April 1911, in antwoord op de aan gevraagde audiëntie van B. en W. van Ter Neuzen. Z Ex. deelt mede, dat de stukken betreffende de oprichting van een hoogere burgerschool in Ter Neuzen in verband met een daaromtrent door hun gevraagd advies thans niet aan zijn Departement aanwezig zijn. Voor een mondelinge behandeling vau be doelde aangelegenheid is het oogenblik dus niet gunstig. Hij stelt zich echter voor, het College nader te berichten, zoodra hjj van de des betreffende stukken zal hebben kennis genomen. Voor kennisgeving aangenomen. g. Brief van Ged. StateD, behelzende de mededeeling van het besluit waarbij reclame van zjjnen aanslag in den Hootd. omslag van P. Verboom ongegrond verklaard wordt. Voor kennisgeving aangenomen. h. Adres van de vereeniging »Vereenigde Handwerksliedon* te Ter Neuzen, den Raad verzoekende, onder dankbetuiging voor den ge noten steun, de jaarlijksche subsidie van ƒ150 te willen verhoogen tot 180, teneinde in staat te zijn de noodige uitbreiding te kunnen geven in het vakonderwijs o. m. in de werktuigkunde. De onkosten van die uitbreiding zouden een uitgaaf vorderen van f 200,—. De vereeniging stelt zich voor aan die uitbreiding f 20,— te geven. Wanneer nu de overige f 180, kan worden gevonden in een verhoogd jaar- lijksch subsidie met f 100,— van het Rjjk, f 50.— van de Prov. Zeeland en 1 30,van de Gemeente Ter Neuzen, dan was het onder wijs, waar het redelgker wjjze is te brengen. Dhr. De Jager merkt op, dat wanneer de Raad het verzoek toestaat en de subsidie met f 30,— verhoogt, de andere vereeniging binnen kort ook om verhooging kan vragen. De raad komt dan voor een moeilyk dilemma. Hat komt hem voor, dat de eene vereeniging zuiniger is dan de andere. Het budget van Rom. 13 1 is namelijk veel minder. De Voorz. merkt op, dat het een nuttige instelling is, die ten goede van het Ambachts- onderwijs komt. Als de gemeente geen ver hooging geeft, krijgen ze het van de provincie en het rijk ook niet. Indien Rom. 13 1 ook mocht komen, dan kunnen we misschien ook verhoogen, dit kan men nu niet toezeggen. Dhr. De Jager zou beide vereenigingen gelijk willeu stellen. De Voorz. merkt op, dat de chr. vereeniging □iet zooveel leerlingen heeft en niet zooveel lesuren. Dhr. De Jager vindt het verschil niet zoo groot. Dhr. Visser merkt op, dat de chr. vereeni ging de leerlingen vaksgewyze opgeeft, zoodat dezelfde leerlingen tweemaal opgegeven worden. Dhi*. Moggré zou nogmaals willen probeeren de beide vereenigingen by elkaar te brengen. De Voorz. verzekert, dat het Dag. Bestuur daartoe alle pogingen heeft aangewend en het is gebleken, dat daar niets van kan komen. Dhr. Drost gelooft, dat een oplossing mogelyk is door aan iedere vereeniging sub sidie toe te kennen naar het getal Teerlingen dat ze hebben, dus per leerling in verband met de lesuren die gegeven worden. De Voorz. vraagt of de leerlingen uit andere gemeenten dan meegerekend worden. Dhr. Drost zegtnatuurly k want die ge meenten geven ook subsidie. De heer Moggré kan zich met dit denkbeeld goed vereenigen Het idéé is zuiver. Het viudt bij alle ledeu instemming eu in verband daarmede, wordt het adres aange houden, om het denkbeeld eerst nader te over wegen. i. Rekening van het Burg. Armbestnar over het dienstjaar 1910, bedragende in ontvangsten f 5202,85* en in uitgaaf f 5405,87. Alzoo een kwaad slot van 203,01* Zal worden in handen gesteld van een Commissie. j. Brief van de Gezondheids-commissie zetel Ter Neuzen, mededeelunde, dat met samen werking der Gezondheids-commissie zetel Hulst, pogingeo zijn aangewend om door boringen te Ciinge goed drinkwater voor Oostelyk Zeeuwsch Vlaanderen te vinden. Er is geboord tol een diepte van 150.64 M zonder goed drinkwater te vindende pogingen zjjn dus niet geslaagd. De kosten bedragen f 600, voor iederen zetel alzoo 300,—. De Voorz. deelt mede, dat dit schryven by B. en W. verbazing heelt gewekt, om dat daaruit blijkt dat de Commissie hierin gehan deld heeft zonder opdracht. Het valt hun nogal rauw op het gemoed. Een waterleiding is nu wel een nuttige instelling, maar er is toch geen opdracht voor gegovon. Als de raad er op in wenschen te gaan, dan stellen B. en W. voor de Gezond heids-Commissie uit te uoodigen eerst den Raad te hooreo, alsvorens zulke uitgaven te doeD. Dhr. Wieland vraagt hoeveel het aaodrel voor de gemeente in die uitgaaf zal bedragen. Da Voorzitter antwoordtOngeveer f 100. Dhr. De Jager meent, dat de gemeente dit niet verplicht is te betalen. De Voorz. merkt op, dat het een rijks instelling is, die de gemeenten moeten betalen. Dhr. Drost weet niet of de gemeente voor dergelijke uitgaven wel gedwongen kan worden. Het is hier eenvoudig een iuduslrieële ouder- TER \EIZE\S(II VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders der ge meente TER NEUZEN, gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze Provinoie van den 15 April 1911 A no, 181 1ste afdeeling herinneren hij dezen do belanghebbende aan de bepalingen, vervat in de wet van den 8sten November 1815 (Staatsblad no. 51) art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeentewet, volgens welke alle TEN LASTE VAN HET binnen zes maandenvolgende op het jaar, waarover dezelve loopen, zullen moeten worden ingediend hij zoodanige administratiën of ambtenaren, welke de orders tot het doen van leverantiën of anderszins gegeven hebben, op boete van te worden gehouden voor ver jaard en vernietigdwordende mitsdien een ieder uit- genoodigd, om de Schuldvorderingen welke hij ten laste van het Rijk, de Provincie, of de Gemeente, over 1910 mocht hebben, zoo spoedig mogelpk in te dienen, en daartoe den uitersten tormijn, bij de wet vastgesteld zijnde den laatsten Juni aanstaande, niet af te wachten Gedaan te Ter Neuzen, 26 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op het Koninklijk besluit van den 27 Juli 1887, (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregistersbepalende ondermeer het volgende Artikel 2. Zij, die uit een Nederlandsche kolonie, een over- zeesehe bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeentebestuur, vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, van een paspoort, of reis- of verblijfpaa of andere door de politie deugdelijke erkende bewijsstukken voor hen die ui den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt bin nen ééne maand na hun aankomst in de gemeente. Art. 3. De kennisgeving in het vorige artikel vermeld gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevol kingsregisters te worden ingeschreven. Art. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nederlandsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, welke zij verlaten. Art. 5. Zg die hunne werkelgke woonplaats uit eene ge meente van bet Rgk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zg verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zgn ingeschreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zg ontvangen een kosteloos getuigschrift van ver andering van werkeiyke woonplaats. Art. 6. Ter plaatse, waar zg liunne werkelgke woonplaats overbrengen, doen zg uiterlgk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebe stuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. Art. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlgk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen, of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlgk levende personen, wanneer zg andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrich tingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar personen, onder eenig bestuur Bamen wonen, geven maandelgks aan het gemeente bestuur kennis, van alle personen, die in de samen woning zgn opgenomen of daarvan zgn uitgetreden. Do verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereisohte kennisgeving voor bet bevolkings register gedaan is. Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Art. 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Haken de ingezetenen op het vorenstaande opmerk zaam met dringende aanbeveling om de daarin ver vatte verplichtingen stipt na te komen, teneinde zich voor de toepassing der bedreigde straffen te vrg waren. Gedaan te Ter Neuzen, den 27 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat do Landmeter van het Kadaster in den loop der woek van 16 Mei de gewone jaaTgksehe verande ringen voor den dienst van het Kadaster in deze gemeente komt opnemen. Ter Neuzen, 27 April 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P.' GEILL.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1