Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Protectie en hooger toon. GEMEENTERAAD. No. 2161. Woensdag 26 April 1911. 22e jaargang jUir. Van Kouten oVer de Arbeidswet. FEUILLETON. Dokter G E R M A I N E. BINNENLAND. NED. - INDIË. UIT ONZE OMGEVING. ABONNEMENTSPRIJS: Por 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No li. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. AANKONDIGING. In No. 10 van zijn Staatkundige Brieven behandelt mr. Van Houten het door de Tweede Kamer aangenomen amendement-Schaper op de Arbeidswet, waarbij de vrijheid der ge huwde vrouw om te arbeiden des Zaterdags beperkt wordt tot één uur in den namiddag. Na de opmerking dat de Minister zeer tegen zjjn zin in dit amendement berustte »on- geboorzaamheid aan de meerderheid zou hem echter zijn betrekking kostent, merkt de schryver op vervolgt mr. Van Houten En misschien stond hem ook de moge lijkheid voor den geest, dat hij nog een antwoord zal hebben te geven op de vraag, hoe de beuadeeling vbd de vrouwen door beperkingen van het gebruik van haar arbeidskracht te rijmen is met den koninklykeu eed, om de algemeeDe en bijzondere vrjjheid en de rechten van alle onderdanen te beschermen. Ik ben wel eenigszius geoifend in casuïstiek, maar weet dasrop geen antwoord te geven. Ik bescherm haar door haar te verbieden wat voor haar nadeelig is, denkt Borgesius. Maar de eed zegt, dat de Kroon ieders vrijheid, ook die der vrouw, moet be schermen, en dit beteekent toch, dat zij zelve en niet Borgesius beslist over het- geeu haar belaug is. Dat het wets ontwerp aan de viouw slechts verbiedt, maar haar zelve niet straft, opent ook Naar bet Fraoscb van NOELLE ROGER. 7) Haar warme stem deed Germaine als een liefkozing aan Het verledeo ODtwaakte weer in haar, er trilde een groote kracht en geest drift in haar na. Heerlijke uren en lange gesprekken met Miss Lougbton kwamen haar weer voor den geest; ze ademde opnieuw die atmosfeer in, waarin alle conventie, kleinheid en intrige der groote wereld verdwijnen. Germaine ging in den kring zitten, lachte en praatte 't scheen haar toe, dat ze Blac- Town nooit verlaten had Miss LmghtoD, die van de vrouwtjes hield, en haar levens omstandigheden kende, giug van de eene naar de andere, sprak met ze en drukte haar de hand. Een groote vrengde stond op baar gezicht te lezen. Germaine sloeg haar gade. De deur van de eetzaal werd ineens geopend, en men zag de lange tafel in het midden, opgehoopt met brood en vrachten. Iedereen werd een plaats aangewezen allen moesten bediend worden. Germaine vond het heerlijk, geen uitweg, want de beperking van haar arbeid wordt minstens even sterk gehand haafd door de tegen de ondernemers be dreigde straf, en de eed bepaalt zich niet tot den eisch het stiaffen te vermijden, maar vordert positief de vrijheid te be schermen. Wie eenigszins in de waarde leer ervaren is, kan ook niet beweren, dat de nieuwe bepalingen da vrouw niet tegeDo»er den man achteruitze;ten en haar dus niet benadeelen. Talrna heeft dit trouwens erkend en herhaaldelijk te kenoen gegeven, dat gelijkheid van ver bod voor mannen en vrouwen voor hem het beginsel der toekomstige wetgeving moest zijn, zoodat zijn gedragslijn sedert de aanneming van het amendement- Schaper tegen zijn persoonlijke over tuigingen strjjdt. Met eenigen tegenzin gebruik ik het beroep op den Koninklijken eed als een soort cassatiemiddel ter handhaving van rechten, die by elk Kamerlid heilig en veilig moesten zijn, ook zonder houvast in de Grondwet. Het beroep daarop is, evenals dat op het vetorecht, in een parlementair ge- regeerden Staat, een ultimum remedium. Ik beoog daarmee vooral een beroep op den ernst der Eerste Kamer. Het ge bruik van dit uiterste middel moet volgens de parlemeutaire theorie door de Eerste Kamer, voorkomen wordeu. Haar taak is o.a. conflict tusschen de volkskamer en de Kroon te voorkomen. Voor haar is het dus plicht, indien zij het ontwerp wil bekrachtigd zien, dat zy duidelijk aantoone, dat dit voldoet aan den eisch van bescherming der vrijheid, in spec e van de vrijheid der volwassen vrouwen, aan wie het ontwerp beperkingen oplegt, die niet voor met de hare concurreerende weikkrachten gelden en die haar dus tegenover dezen in ongunstige economisch positie brengen. De protectionist beweert, dat een hoog invoerrecht voor den arbeider beteekend hooger loon. Ten deele beeft hij gelijk. Er zyn bedrijven in protectionistische landen, waar het loon hooger is dan ten onzent. Maai beteekent dat, dat de arbeider door weer eens bezig te zyn ze liep vlug heen en wee en antwoordde op alle vragen, maakte gekheid. Miss Lougbton, hoe heerlijk, dat ik gekomen ben, zei ze, toon ze elkaar tegen kwamen, beiden een stapel borden dragend Toen 't uur van vertrek naderde, gingen alle oude vrouwtjes en bestuursleden in een kring staan en zongen bjj de piano de plechtige woorden van een oud lied. Miss Loughton ging toen by de deur staan gaf ieder eeu hand, eu de oude vrouwtjes gingen langzaam weg, bedankond met hoofd knikjes. Germaine keek uitvorschend Daar al die vermoeide gezichten, waarop de droeve uit drukking alweer verscheen. Sommigen lachten verdrietig tegen baar, ea noemden haar dokter White. En evenals vroeger, trilde het vreese- lyk Ijjden in haar door. Een korte gelukstijd was dus voldoende geweest, om haar geheel van hen te verwijderen, zoodat ze haar vreemd geworden waren. Tranen rolden over haar wangen. Ik moet weg, zei Germaine Miss Lough ton, ik heb zoo'n behoefte, eens met u te praten, wilt n met me meegaan tot het station Heel graag, kindlief. Ze liepen vlug de straat af en kwamea langs werklui, arme vrouwen en allen keerden dit hoogere loon in beter conditie is gekomen De ervaring leert, dat de stijging der prijzen tengevolge der hooge rechten zoo groot was, dat het meerdere looo ternauwernood een compensatie was van de hoogere kosten van het levensonderhoud. E-n vergelijking der loouen in de textielindustrie in Tweote en de Duitsche grensplaatsen leert, dat in vele ge vallen het loon precies hetzelfde is. Doch aangenomen, dat het loon bjj wijlen stijgt, dan profiteeren van dit vermeende voordeel der protectie niet de arbeiders, die tegen vast loon werkzaam zijn in dienst van Rijk, provincie of gemeente. We gelooven dan ook niet, dat eenig protectionist zal beweren, dit de loonen bijv. van onderwjjzers, departements-ambteuaren, gemeentewerklieden, spoorwegbeambten, trein conducteurs enz. enz. door de tariefverhooging omhoog zullen gaan. Evenmin zal dit het geval zyn met loon van de arbeiders iu de onbeschermde bedrijven. Eer zon men het omgekeerde kunDen betoogen. Immers, de verhoogde pryzen verhoogen de bedrijfskosten. Zou men meenen, dat de boer, de reeder, kortom elk producent, die buiten de welwil lende bescherming van minister Kolkman valt, bereid zal worden gevonden het loon te verhoogen, waar de kosten der voortbrenging voor hem hooger worden Toch zal de werkman, door de meerdere kosten van zyn levensonderhoud, gedwongen worden tot den strjjd om loonsverhooging. De strijd tusschen hem en zijn werkgever zal verscherpt worden. Het meerdere geldloon, dat hij misschien zal weten te bedingen, zal hij moeten besteden aan den hoogeren prys der levensbehoeftenzyn werkelijk loon zal dus niet gestegen zyn. Ook de ambtenaren in vasten dienst zullen niet nalaten op verhooging aan te dringen. De Staat zal er niet aan kunnen ontkomen, eea aanzienlijk bedrag voor hen beschikbaar te stellen. Dat leert ons Pruisen, waar de styging der pryzen de regeering noodzaakte millioenen té besteden voor salarisverhooging. Die Staat geeft leerryke voorbeelden van de nadeelen dèr protectie. De hoogere tabaksrechten ver nietigden een deel der industrie. De Staat moest ondersteuningskassen oplichten om de werkloos gemaakte tabakswerkers voor honger te behoeden. Protectie geeft hooger loon, is een even schyn-schoone leuze als bevordering van den nationalen arbeid door dit paardenmiddel. zich om naar de mooie dame, die gearmd liep met haar directrice. Ik kom gan w weer terug, miss Loughton, om u te bezoeken... en het ziekenhui».en de nieuwe dokter. Haar stem haperde. En dan. Ze viel zich zelf in de rede en liet zich ontvallen Oh Miss Loughton, ik ben tè gelukkig. Ze liepen zwijgend verder, toen hernam Germaine Miss Loughton, herinnert u zich dat we eens zeiden, dat het huisgezin dikwijls een bron van zelfzucht wordt, en dat de maatschap pij» die u christelijk noemt, geregeerd wordt door dit denkbeeldmen eerbiedigt de zelfzucht van andereD, opdat ieders eigen zalfzncht ook geëerbiedigd zal worden. Ik heb een prachtig buis, ais het ware gemeubeld eu opgevuld met zelfzacbt. Ik leef voor deo man, dieu ik liefheb en by voormij, en we zyn gelukkig, heerlyk gelukkig. En toch, als zoo nu en dao een kreet van lijden tot me doordringt dan voel ik een vreeselijke leegte in me, en niets kaa dat gevoel tegengaan, 't wordt telkens erger. Miss Longhton zei zacht Germaine, je bad me geschreven, dat je zooveel onder handen had, dat je lid was van vele vereem'gingen. Ach, viel Germaine haar in de rede, De wijziging en aanvulling van de wet op het M. O. De >rel.« verneemt, dat het Voorloopig Verslag van dit wetsontwerp niet gunstig zal zyn voor het regeeringsvoorstel. De geheels linkerzijde is scheip tegen het ontwerp gekant omdat de opheffing van verscheidene openbara hoogere burgerscholen er het gevolg van zal zyn, en in elk geval zeer verminderd bezoek dier scboleD. Buitengemeenten toch, die in slechten financiëelen doen verkeeren, zullen het hooge schoolgeld niet kunnen betalen en indien zy dit van de ouders zouden terug vorderen, zou een groot deel daarvan hiertoe niet in staat zyn. Ook wordt gevreesd dat tal van gepensioneerden, die nu op dorpen gevestigd zyn, terwille van de opvoeding hunner kinderen naar de steden zullen gedrongen worden, wat de ontvolking van bet platte land nog meer in de hand zal werken. Ziekten op Java. Men seint uit Batavia »Ten aanzien van de pest in het Malang- sche bleef de toestand stationair. Geen uit breiding der ziekte elders. Batavia is met cholera besmet verklaard. Er kwamen daar 28 gevallen van die ziekte voor*. Een Regeeringstelegram betreffende pest- gevallen op Java luidt als volgt >Onder de koort&gevallen op 21 dezer nog vyf pestgevallen, waarvan een longpestalle met doodelyken afloop. Eergisteren (22 dezer) zestien gevallen, waarvan een longpestacht dooden. In de op Donderdag a.s. dea voormiddags 10 uren, te honden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken onderzoek geloofsbrief enz. nieuw benoemd raadslid M. Eykever ordeningen tot heffing en iovordering van loon voor het keuren van vee, vleesch en visch benoemen onderwyzer school Aprimitief kohier hoofdelyken omslag 1911. ja, woorden en collecteswelke verdienste is er in, je geld en je tyd te geven, als je er overvloed van hebt. Je krjjgt den naam zoo goed te zya, en gaat dan op je lauweren rusten. Maar wat wil je dan, Germaine, begon Miss Longhton, die bang scheen, te veel te zeggen. Wat doet n, Miss Longhton U geeft uw liefde en uwe medelijden. u helpt de misdeel- deu hun leed te dragen. Ocb, als ik bedenk, dat ik ook zoo geweest ben, en nu. Miss Loughton sloeg den arm om baar heen. Kindlief, 't gelnk is den menschen niet verboden, 't is een bron van warmte en lirfw* en dat moeten ze om zich heen versf-'w Ik dacht uit myo liefde nr te zulleu putten tot handelen, en er me geheel in, vergeet de rest, sj. de jonge vronw. En toen ineens Kunt u me niet 't een of ander werk opdragen, hier in Londen Miss Loughton aarzelde even en antwoordde toen Hier is 't adres van een van je vroegere patiënten. Ik zou 't heerlijk vinden, als je haar eens ging opzoeken. Maar.Germaine, wees voorzichtig. 't is een beruchte straat. Praat er eerst over met je mau. Eeu oogenblik later reed de treiu af. TER \EI ZE\SI H VOLKSBLAD. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergade ring van den Gemeenteraad is belegd tegen Donder dag den 27 April 1911, des voonniddagB te 10 ure. Ter Neuzen, den 24 April 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat na den 15 Mei 1911 van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden mot de kunstwerken. Ter Neuzen, 25 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1