Uit Hritip Van bederf. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. De nieuwe Tariefwet. Het christelijk-sociale orgaan van mr. Van de Laar, De Beukelaar, verscheen in grooter formaat en werd by die gelegenheid door het orgaan van de hoogleeraren aan de Vrije Universiteit, De Rotterdammer, bij de waarde lezers als niet geijkt-christelijk verdacht ge maakt. De Beukelaar antwoordt op waardige wijze onder meer Met kracht van bewijsgronden zijn wij door prof. Diepenhorst nimmer bestreden. In doodzwijgen zoekt men van anti-revo lutionaire zijde gaarne kracht. Maar nu »De Beukelaar* in grooter vorm ver scheen,- in steê van op te houden, nu ward het dit dagblad onder hooggeleerde leiding te machtig. Nu zou het wapen der ver dachtmaking gehanteerd. Wat wij schrijven, het wordt den lezers van »De Rotterdammer* zorgvuldig ver borgen gehouden. Maar thans wordt het hun meegedeeld, dat ons blad meermalen iets van zijn waardigheid en ernst inboette, dat van smart over een ingaan tegen hen, die met ons den Christus belijden, wel niets valt te bespeuren, dat een conscientie- kreet van niet anders kunnen in ons schrijven heel niet te beluisteren viel. Ach indien de schrijver van dit artikel eens wist, wat het kost om, zoo het moet, alleen te staan en vele banden verbroken te zien, omdat men schrijft wat men als waarheid gevoelt in het diepst van zyn hart en dat christelijk acht. Wat dat is voor die ware eenheid der Christenen, welke hy liefhad met heel zijn hart, meer lief had dan de schrijver van dit artikel. Doch wat zullen wij voortgaan, wat gaf het of deze schrijver het wist, hij zou wat lachen, het politiek zoo doeltreffend wapen der verdachtmaking moest immers gehanteerd. Zijn wij eigenlijk nog wel christelijk- sociaal, zie hier nu de vraag dezer ver dachtmaking Eigenlijk niet meer, men moet voorzichtig voor ons wezen. En waarom moet ons blad, en daar mede dan wij zelf van de Christelijke gemeenschap zoo ietwat uitgesloten Om dat wy protesteeren tegen een achteruit zetting onzer Nederlandsch-Hervormde kerk, protesteeren tegen een succespolitiek, die schade is voor het koninkrijk Gods, -■<> protesteeren tegen hetgeen dit coalitie- ministerie voorstelt en wij schade achten voor ons land en eer met christelijke be ginselen in stryd. Om dit protest moeten wij verdacht gemaakt. Verdacht gemaakt in stee van grondig debat, in stee van argumenten. jEn dan een hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, die nog onlangs schreef, dat het constructieve denken sinds Groen was vooruitgegaan. Onze kritiek mist ernst en rechtvaar digheid, naast bitterheid wordt men ge troffen door de oppervlakkigheid en on waarheid waarmede wij het vraagstuk stelden. Géén enkel argument, slechts kranten taal, die verdachtmakend succes kan hebbeD. En was onze toon bitter, er is reden. Want met hand en tand zullen wij er tegen opkomen, dat onze groote gezinnen, de toekomst van ons volk, ook maar met een cent zwaarder worden belast. Dit is eisch van christelijk beginsel. Wat heeft het huidig coalitie-ministerie tot steun van de groote gezinnen gedaan in steê van ze nu zwaarder te gaan be lasten Wij eischen argumenten en geen verdachtmaking. Argumenten, ach watdie zijn goed voor de colleges, voor de politiek zijn er andere wapenen. Ea dan noemt men zich Groen's geestelyk nakroost bij uitne mendheid. Een groot volksbelang. Zóó mag wel genoemd worden het vraag stuk van de volksvoeding. Eene goede volks voeding brengt veel bjj tot veraangenaming van het gezinsleven en tot bevordering van het welzijn, 't Is eene groote kunst eenvoudig maar degelijk, voedzaam en smakelijk, zoowel als goedkoop te koken. In die kunst zal in Ter Neuzen weldra les gegeven worden, zooals onze lezers zien kunnen in eene adver tentie voorkomeude in dit nummer. Eene bevoegde leerares, Mej. P. Scbuckink Kool van Amsterdam, die o. a. ook in Assen met groote toewijding en recht practischen zin een zes- weekschen cursus gat, komt weldra naar hier. Wij vertrouwen, dat vele jonge meisjes uit den werker den stand aan de oproeping ge nor /t.tli i ye ei. Bij groote deelneem g kunnen meerdere cursussen wuidelr geLoudeu, ools een welke alleen toegankelijk is voor dames, die zelf bet lesgeld betalen. Wielerfeest op tien Ba an tl ijk. Door prachtig Paaschweer begunstigd, werd^. Maandag het jaarlijkscb wielerfeest gehouden, Er was ditmaal meer bezoek dan vorige jaren, en was er bij den aanvang der wedstrijden veel belangstelling. De echte liefhebbers waren opgekomen, zoodat er nog al gekampt moest worden om uit te maken aan wie de prijzen moesten worden uitgereikt. Voor ringsteken werden de prijzen behaald door A. Vernaeve te Sas van Gent, J. Kindt, te Boschkapelle en L. d'Haene le Westdorpé. Voor vogelpik waren winnaars de heeren J. van der Linden te Ter Neuzen, J. Oostdijk te Sluiskil en J. Kindt te Stoppeldijk. De prijzen waren geldprijzen van f 5, f 3 en f2. Verder waren uitgeloofd eene premie van f 5 voor de grootste en een premie van f 5 voor de verstkomende club, die evenwel niet beide door ééne club konden worden gewon nen. Nu was >De Zwaluw* van Boschka pelle de verste en tevens, met 21 leden, de grootste deelnemende club. In verband daar mede werd een der premie's toegekend aan »Nooit Genoeg* van Hoek, die met 19 leden aan het feest deelnam. Het rijwiel, verloot onder deelnemers, viel op no. 101 en de lantaarn op no. 70. In de verschillende café's werd druk gedanst hoewel na afloop der wedstrijden de drukte merkbaar afnam. In de openbare verkooping op 20 April 1.1. door notaris Van der Moer alhier ge houden voor de erven van mejuffrouw de wed* F. de Jonge-de Regt, zijn de goederen ver kocht, als volgt perceel 1 en 2, hofstede in den Vlooswijk- polder, groot 8 hectaren 68 aren 60 c.a. ofi 19 gemeten 148 roeden, voor f 1090 pen gemet of in het geheel f 21247,17 aan Abraham- de Jonge, landbouwer te Ter Neuzen perceel 3, bouwland in den Goesschenpolder,; groot 1 h. 70 a. 70 c.a. of 3 g. 249 r. voor 1 1320 per gemet of in het geheel f 5056,64) aan Daniel Abraham Riemens, landbouwer ta Hoekj perceelen 4 en 5, hofstede in den Goesschen-l polder, groot 17 h. 01 a 90 c.a. of 38 g.| 058 r. voor f 1070 per gemet of in het ge-j heel f 40867 aan Levinus Butler, landbouwer^ te Zaamslag,- t perceel 6, huis met bouwland in den Gqes- schenpolder, groot 1 h. 36 a. 10 c.a. of 3 g- 016 r. voor f 1500 per gemet of in het ge heel f 4581,46 aan de wed. VerpoorteD« Jonge te Hoek perceel 7, hoefje in den Goesschenpolder, groot 1 h. 15 a. 30 c.a. of 2 g. 176 r. voor. t 2160 per gemet of in het geheel f 5589,04 aan Dirk Scheele Az., koopmau te Ter Neuzeu perceel 8, bouwland in den Goesschenpolder, groot 2 h. 93 a. 50 c.a. of 6 g. 176 r. voor f 1250 per gemet of in het geheel f 8233,28 aan D. A. Riemens, voornoemd perceel 9, bouwland in den Goesschenpolder, groot 2 h. 63 a. 90 c.a. of 5 g. 277 r. voor t 1225 per gemet of in het geheel f 7254,87 aan H. van Doeselaar en J. J. van Doeselaar te Hoek; perceel 10, bouwland in den Goesschenpolderj groot 3 h. 36 a. 50 c.a. of 7 g. 166 r. vooé f 1200 per gemet of in het geheel f 9061,93 aan D. A. Riemens, voornoemd perceelen 11, 12 en 13, bouwland in den Sluispolder, groot 4 h. 85 a. 30 c.a. of 10 g. 268 r. voor f 1260 per gemet of in het ge heel f 13722,57 aan Arie den Exter en Kryn van der Hooft te Ter Neuzen en H. de Koeyer te Hoek perceelen 14, 15 en 16 bouwland in den Vlooswijkpolder, groot 3 h. 39 a. 90 c.a. of 7 g. 187 r. voor f 1285 per gemet of in het geheel i 9801,87 aan FraDCois Dekker Az. te Ter Neuzen. Dinsdag werd alhier door den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst, den bureele vbd den tijd. Opziener der Domeinen alhier aanbesteedhet vervangen van een deelte der houten brug over de hoofdgracht voor courtine IV-V der ve9tinggronden te Ter Neuzen door een aarden dam met keibe strating en daarbjj behootende werken. Hiervoor werd ingeschreven door de lieeren G. J. Balkenstein Jr. voor 2852, D. d# Doelder voor 2327, J. P. de Vos voor 1980; M. A. Verschelling voor 1978, J. van Dro> ge len te Hoek voor 1966 en J. de Bree FtL voor f 1836. i Aan bet gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg is Donderdagmorgen aanbesteed het hertellet- van twee binnendeuren in de Oost-schutsluis te Ter Neuzen Raming 1000. Ee.og luscht ij er tl le r voor was de h-fi" G. Ji. Balkenstein te Ter N-uz-n voor f 1089. Avcl, 21 An i H fe- oo'iniddtg w-'d aihier Uooi Buigeuieesier eu VVeihoudeis ten Raadhuize by enkele inschrijving aanbesteed het bouwen van een stokerij, machinekamer, zuiverhuis, enz. en van een directeurswoning voor de gasfabriek. Ingeschreven werd door de navolgende heeren voor het daarachter genoemde bedrag J. J. Krijger te Vlissingen 15288, H. Kaijser te Ter Neuzen 14730, J. Goossen te Vlissingen 14680, H. van Luik te Axelj 14590, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen f 14325, C. Bleijenbergh te St. Jansteen 14200, A A. van de Wall; te Hulst 13390, J. van der Velden te Ter Neuzen 13169, P. J. Rijnberg te Ter Neuzen f 12630, J. Kolijn en A. Ver linde te Ter Neuzen 12315, P. Casteleijn te Ter Neuzen 12186 en A. van 't Hoff te Axel 11950, aan wien het werk is gegund. In eene vergadering op Vrijdag 21 April 1911 bij de heer Giliamse te Axel zette de heer Jacs. Welleman van Krabbendijke de beweging uiteen voor het algemeen kiesrecht. Hy deed dit ongeveer op dezelfde wijze als in Ter Neuzen en Hoek, aangenaam en bevat telijk. De vergadering was beter bezet dan die in de pasgenoemde plaatsen, een zestig perso- i Den waren aanwezig. Allen waren één gehoor. Vandaag. Zaterdag spreekt de heer Wel leman te Zaamslag by de Wed. Platteeuw. Zaamslag, 18 April.* Het besluit van den Burgemeester alhier, waarbij deze op de Paaschdagen geen vergunning wilde geven tot dansen in de herbergen, heeft aanleiding ge geven, dat aan den gemeenteraad een request is gezonden onderteekend door de herbergiers en anderen, met verzoek de politie-verordening zoodanig te wijzigen, dat op de feestdagen mag gedanst worden. Zaamslag, 19 April. Gisteren werd alhier door dm heer Abr. Dees Jacz., aanbesteed het bouwen van een nieuwe landbouwschuur. De besteding geschiedde in 2 perceelen. Voor perceel 1, metselwerk, werd ingeschre ven als volgt door de heeren H. Lensen f 1695, L. de Visser f1596, J. H. Houg f 1495, W. Galle f1410, J. van de Velde f 1382; voor perceel 2, timmerwerk K. Dieleman f 1092, D. Galle f 1005, C. H. H. Wisse f996, Gebr. Stoffels 1965, Jan Wisse f957. Gegund aan de laagste inschrijvers. Zaamslag, 21 April. In de heden ge houden vergadering van den gemeenteraad werd behandeld het ingekomen verzoek van herbergiers om wijziging der politie-verorde ning, waardoor verlof tot dansen in de herbergen kon worden verkregen op de Paaschdagen, Pinksterdagen, Kerstdagen en Nieuwjaar, zooals tal van jaren door vorige burgemeesters was toegestaan maar door den tegen woordigen was geweigerd. Na eenige discustie werd het voorstel in stemming gebracht. Voor stemden de heeren De Jonge, De Mul De Klerk en Dees tegen stemden de heeren Faas, De Putter, De Ruijter en de Voorzitter, terwijl de heer A. de Feijter zich buiten stemming hield. De heer Scheele was afwezig. Daar de stemmen staakten, moet dus in de volgende vergadering opnieuw gestemd worden. Te Hoek werd onder een woning een kelder gpgraven. Deze was Donderdag bijna op diepte uitgegraven, toen het huis begon te kraken en dreigde in te storten. Door het spoedig aanbrengen en plaatsen van stutten is dit laatste nog voorkomen, doch het huis zal voor een deel moeten afgebroken en Dieuw gebouwd moeten worden. Uit Sas van Gent wordt aan Z. K. het volgende gemeld Te Parys is Dinsdag een besluit gevallen, dat voor Sas van Gent van zeer groote be- teekenis is. Door de. combinatie van kunstmeststof- en spiegelfabrieken St. Gobin werd dien dag be sloten alhier eene phosphaatfabriek te stichten. De fabriek zal gebouwd worden op de ter reinen gelegen tusschen de Poelstraat, spiegel- fabriek, kanaal en spoor. Vóór 22 April zullen alle de benoodigde gronden, enz. zijn aange kocht. Van hoe groote beteekenis deze industrie voor onze stad en voor onze ingezetenen is, kan hieruit blijken dat gemiddeld jaarlijks 100,000 ton phosphaaterts zal verwerkt worden. Doordat deze aan- en algevoerd wordt, zullen dus ongeveer 2 X 100,000 ton onder de han den doorgaan. De aanvoer geschiedt per zee boot. Schat men nu een boot op gemiddeld 5000 ton, dan blijkt dat jaarlijks ongeveer 20 booten met erts zuilen moeten gelost worden. De afvoer geschiedt in hoofdzaak per binnen vaartuig, zoodat hierdoor vooral een groote drukte in ons kanaal zal worden aangebracht. We behoeven voor onze winkeliers en der- gelijken het groote belang van dit laatste wel niet aan te toonen. Wat het aantal werkkrachtten, in de fabriek hnnoodigd, betreft, deelt men mede dat i 350 a 400 man er werk zullen vinden. De heer Jacobs, duecteur der spiegeltabriek, zal trachten het daarheen te leiden, dat de werklui zich hoofdzakelijk ook in onze gemeente zullen vestigen of alhier woonachtig zullen zyn. Inzake den bouw der fabriek kan worden medegedeeld, dat men zeer waarschijnlijk dit jaar nog hiermede zal beginnen. Ten slotte, bleek nog, en dit is om zyn meer algemeene strekking zeer merkwaardig, dat door deze fabriek de productie van mest stoffen in Nederland bijna zal verdubbeld worden. Tot nu vonden in dergelijke fabrieken te Zwijndrecht, Amsterdam, Capelle a/d IJsel, Uden en een in de piovincie Groningen dr 650 man werk, zoodat de fabriek te Sas van Gent dit getal op ruim 1000 brengen zal. Te Biervliet wil de Harmonie haar zeventigjarig bestaan vie. en door het houden van een festival in dezeo zomer. Aan de werf »Zeeland« te Hansweert is de levering opgedragen van een sleepschip van 250 last, voor rekening van den heer F. Wyekmans te Rurnpst (België). Zondag 23 April. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. leeskerk en nam. 2 u. Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9 u. Db. Q-. van Dis. Halst. 9'/a uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Ds. J. F. Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/9 u., leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/j u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha'ëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. 5'/, uur. Dhr. J. J. Kense. Paascheiereu. Het is een oude gewoonte om met de Paaschda gen eieren te eten en het ligt voor de band, dat er dan e?n massa verbruikt worden. Dat dit getal grooter of kleiner is naarmate de bevolking spreekt vanzelf. Men heeft volgens betrouwbare opgaven bij benadering berekend hoeveel eieren, onder andere Rotterdam in de Paaschdagen verslonden heeft. De grossiers aldaar betrekken die vooral uit Gelderland en verder uit alle deelen van het land. Zy kochten er in de Paaschweek te samen ongeveer een millioen 255 000 stnks. Op de eierenveiling werden er 'n honderddui zend verkocht, 't Aantal dat de boeren en de schippers in de stad brachten en wat de kleinere winkeliers nog direct toegezonden kregen, wordt op 'n 380.000 stuks geschat. Terwijl de vier grootste ondernemingen op dit gebied er, blijkens de verstrekte inlichtingen, met elkander nog 'n 170.000 verkochten. Dat maakt dus samen 'n twee millioen binnenland- sche eieren, die Rotterdam op de Paaschdagen naar binnen gespeeld heelt Een liefhebber van goochelen. President Taft schijnt een liefhebber van goochelen te zijn. Uit Washington is althans bericht ontvangen, dat onze landgenoot, de heer Tobias Bamberg, voor den president een voorstelling heeft gegeven en daarmede veel succes heelt gehad. Boord te Tilburg. Te Tilburg is de door zyn zwager Van Gestel Zondagnamiddag verwonde Kafoe Maan dag aan de gevolgen overleden. Hij wis een oppassend werkman en laat een jonge weduwe met een kindje na. De dader blijft koelbloedig onverschillig heid aan den dag leggen. Diefstal. De winkelier N. B. uit de Hillelaan te Rotterdam miste Dinsdagavond, nadat hij zyn winkel een oogenblik onbeheerd had gelaten, uit de daarachter gelegen kamer een portefeuille met 150 aan bankpapier. Zijn verdenking viel op den Rus F. R. uit Warschau, die op zyn doorreis naar Amerika, enkele dagen by hem vertoefde en die spoorloos verdwenen was. De bestolen winkelier nam de politie in den arm met het gevolg dat de dief op het Beursstation, van waar hij vertrekken wilde, werd aangehouden. De portefeuille met het gestolen bankpapier had hij onder zjju kleeding op zyn borst verborgen. Als een merkwaardig staaltje van het effect, dat het nieuwe Tarietontwerp heeft, reeds vóór het wet is, verneemt de Limb. Koerier het volgende »Op de bloote aankondiging vaa de tariefs herziening in Nederland, heeft een ondernemen de Amerikaan8cbe zeeptrust, vreezende dat wellicht de invoerrechten op bewerkte zeep zoodanig zullen worden vastgesteld, dat de concurentie voor haar in Nederland moeilijk zou worden, eene zeepfabriek hier te lande

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2