Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. ZedelijKheidswef en booljtnalEcrsHantorcn. loontje ljomt om zijn boontje. BELASTING op Bedrijfs- en andere inkomsten. No. 2160 Zaterdag 22 April 1911. 22e jaargang FEUILLETON. Dokter G E R M A I N E. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Naar het Franscb van NOELLE ROGER. 6) Ze werd toen lid van verschillende clubs, die de vrouwenbeweging wilden bevorderden. Ze bezocht vergadering en lozingen, en voelde zich daar beter op haar plaats, daD in de mon daine kringen. XI. Sedert baar huwelijk was Germaine niet meer in Black Town geweest; een onver klaarbare afkeer hield haar terug. Ze voelde zich een andere vrouw worden, een nieuwe wereld had zich voor haar geopend. Misschien vreesde ze in Black-Town de Germaine van vroeger terug te vinden. Op een dag, na een vervelende vergadering, voelde ze behoefte, Miss Lougtown, weer eens te spreken en, ineeus besloten, nam ze den cab en reed naar Liverpool-station. De trein reed over de spoorwegbrug ter hoogte van de daken ze had een vrij uitzicht in dien afgrond van ellende, die zich links en rechts van haar uitstrekte. Eerst de gebouwen van het tehuis van Barnado, en dan de benauw de, kleine huisjes, alle gelgk, zwart en vuil, zich in den mist verliezend. 's Nachts had hel gesneeuwd. De armoedige tuintjes waren 's morgens even reinwit geweest als de statige grasperken van Hyde Park. Maar nu was 't gaan dooien eu overal droop de gesmolten sneeuw langs de zwarte muren. Op straat was 't één vieze modderboel, kisten en planken waren er mee bedekt, terwijl het grachtwater er nog zwarter door leek. De lijnen der witgeplekte daken kwamen vaag te voorschijn uit do grauwe wolkenmassa. Germaine keek op Huizen, straten, pleinen en fabrieken schenen haar oude, ongelukkige vrienden toe, die z\j bljj was terug te zien. Black-Town 1 Aan den ingang van het station bleef Ger maine eenige oogenblikken onbeweeglijk staan en keek de lange straat af. Een beambte herkende haar en groette. Ze nam haar sleep op en liep door, uit gewoonte de omnibus niet nemend. Hoe dikwijls was ze op dat nur uit Londen teruggekomen in een derde klassewagon in een kort serge rokje, en zich den omnibns ontzeggend, om een stuiver uit te sparen. Dokter Germaine! Germaine schrikte op en keek om zich heen was dat tegen haar gezegd, de naam dien ze Er is ons gevraagd, hoe wij dachten over de toekomstige verdwijning van de bookma kerskantoren te Middelburg, Vlissingen eu Goes. Dit naar aaoleiding van het ingezonden stuk in het Tem. Volksblad door de Liberale Kiesvereeniging in Terneuzen ter verdediging harer circulaire bij de jongste stemming voor den Gemeenteraad, waarin ze o. i. uitmuntend geslaagd is. Het is bekend, dat als gevolg van de aan neming van het Zedeljjkbeidswetje in de Tweede Kamer, dat bi]na zeker spoedig zal uitgevoerd worden, de bookroakerskantoren in Vbssingeu, Middelburg en Goes niet meer kunnen bestaan. Wat dit beteekent voor die plaatsen, vooral voor de beide eerste, heeft ieder kunnen zien uit de adressen uit die steden aan de regeering verzonden, hetzy tot niet-aanneming in dezen vorm door de Eerste Kamer, hetzy tot op schorting bjj de uitvoering. Audiëntie's bij den minister en den anti-rev. afgevaardigde voor dat district, den heer Blum, hebben geen resultaat gehad. De geheele adresbeweging zal evenmin vael uithalen. Wellicht, dat uitstel van executie wordt ge geven, waardoor de slag minder bevig wordt gevoeld, maar vallen zal hg, zjj bet dan ook in langzamer tempo Beziet men het vraagstuk van ethische zijde, dan moet men erkennen, dat op de bewuste kantoren meer dan eens zwendel aan den dag kwam. Maar de inrichtingen brachten zeer veel geld binnen die plaatsen en hielpen sterk mede aan de bevordering der welvaart. Voor die streek was zeker het middel erger dan de kwaal. Wjj zyn immer van oordeel geweest sedert zes maanden niet meer geboord bad 1 Ze herkende een jonge adspirant zendelinsuge en een studeDte. Dag Etbel, dag Miss Green, jullie ziet ik kom weer terug in Black-Town Miss Loughton zal in haar schik zijn, er is vanmiddag oen bijeenkomst vandeonde vrouwtjes uit het werkhuis. Gaat u mee, we gaan juist thee zetten. Gaat 't goed met iedereen vroeg Germaine, en ze informeerde naar het zieken huis. Maar al heel gauw werd ze verstrooid, en luisterde ze slechts met een half oor naar de gesprekken der beide meisjes. Ze zagen er nog juist zoo uit als verleden jaar en hadden nog dezelfde belangen, waarin zjj ook drie jaar lang geleefd had. Ze waren gebleven zooals zjj ze verlaten had, moedig en onvermoeid, terwijl Germaine dat alles vreemd geworden was, en zjj er geen deel meer aan nam. Ze was ook moedig en vrjj geweest, had haar brood verdiend, en bad zich gegeven aan de lijdende meoschheid. De gedachte aan dat alles smartte haar ze had een gevoel of ze haar rechten verloren had. Voor eon huis met rood-baksteenen voor gevel, waarvan de ramen met bloamen ver sierd waren, bielden ze stil. Op de trap kwam haar al een vrooljjk gelach tegemoet. dat de Staat als zoodanig niet te streng aan zedemeesteren mag doen. Verheugd heeft het ons bij de behandeling der zedeljksheidswetten, dat ook rechts, met name van chr. hist, en katholieke zjjde, dit door sommige sprekers werd erkend. Men mag tot schade der samenleving de maatschappij niet in een te nanw corset steken. Het spgt ons voor de drie genoemde Zeeuwsche plaatsen, dat ze door de uitvoering dezer wetten schade zullen lijden. Maar het merk waardige der adresbeweging lag voor ons hierin, dat ook een aantal anti-rev. deze adresbeweging hebben gesteund. Voor ons een bewjjs, dat christelgke politiek in de practijk dikwijls faalt. Toen bet kabinet-de Meester de heffing van een debietrecht op de tabak nog slechts in beginsel bad aangekondigd, werd ter rechter zijde daarvan onmiddellijk een wapen gesmeed tegen hen, die den Christus in het staatsrecht beeten te verzaken. De verhouding van directe en indirecte belastingen in het plan-de Meester, bet be ginsel der draagkracht, in geheel dat plan gehuldigd, keurde men geen aandacht waardig de dure sigaren, de dure pjjp tabak moest onmiddellgk en scherp tot de kiezers spreken. Men vond dit middel van rerkiezingsactie niet alleen op de strooibiljetten, bg de Staten verkiezingen van 1907 gesteld door de mannen voor bet voile werkmannen als de Visser en Talma schaamden zich niet, hun voordeel er mede te doen, toen de Leidscbe zetel, door den heer van der Vlugt ontruimd, moest worden heroverd. En nu oogsteD de beeren wat zg hebben gezaaid. Hun dierbare Kolkman is nu zelf met die belasting gekomen en de uitwerking van de contróle dezer beffing maakt het voorstel vooral niet aannemelijker. Is het wonder, dat nu de beminde broederen een gevoel hebben, alsof zg door bun geëerde voorgangers met de dure sigaren zjjn bedrogen, zooals men bedrogen worden kan door schreeuwers op de markt? Is bet wonder, dat nn Kolkman bet ljjden moet Loontje komt om zgn boontje. Ook de beer Kolkman heeft in 1905 zgn party meegeblazen. Germaine bleef een oogenblik op den drempel staan. Een zestig onde vrouwtjes ongeveer wa ren daar bijeen, een beetje verlegen en recht op baar stoel. Ze droegen de uniform van 't asyl, een strooien lnifelboed en een wit en zwart gebloemde sjaal De bestuurleden zon gen b(j de piano en voerden grappige pan tomimes op, om ze te laten lachen. Soms schaterden ze het nit, zelfs de dooven, die slechts de helft begrepen. Acb, 't lachen ging haar al even makkelijk af als bet huilen, arme stakkers Germaine dacht aan het vreeselijke ver leden, dat al die vronwen achter zich hadden, en aan den strijd die eindigt met de nederlaag bet werkbuis. Hoe beerljjk, baar tenminste een oogenblik vergetelheid te bezorgen. Iemand riep Dokter White Iedereen draaide zich om, en in een oogen blik was Germaine bet middelpunt van aller belangstellingen geworden. Miss Loughton drong zich vlug door de groep heen en omhelsde haar. Kind, boe heerlijk dat je daar bent. Gaat het goed met je? Ja, je ziet er best uit. Dat is lief, ons niet te vergeten. Ga daar zitten en speel met ons mee;ze hebben zoo'n pret, de arme grootjes, 't Doet me goed, *o zon te hoeren lachen. TER AEIIZENSCH VOLKSBLAD. t Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat door den raad dier gemeente in zijne vergade ring van 11 Maart 1911 is vastgesteld eene verorde ning tot wijziging van die tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren in do ge meente TER NEUZEN dat deze verordening aan Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van 24 Maart 1911, No. 165, 3e Afdeeling, in afschrift is medegedeeld dat hiervan afkondiging is geschiedt waar het be hoort den 7e April 1911 en dat de verordening op de Secretarie der gemeente voor ieder ter lezing is nedergelegd en het zij in druk het zij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijhaar wordt gesteld. Ter Neuzen, 15 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN Gezien de circulaire van den Commissaris der Konin gin in Zeeland van 10 April 1911 A no. 168/1 le afdeeling maken bekend: dat de aanvang van het beschrijvingswerk voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1911/12 door den Commissaris der Koningin is bepaald op Maandag 1 Mei 1911, en dat het werk der commissiën van aanslag behoort te zijn afgeloopen op 25 September daaraanvolgende dat omdat er bezwaar zou kunnen rijzen tegen regeling, na den krachtens art. 19 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termijn, van aanslagen welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden is be paald, dat die regeling moet zijn afgeloopen binnen eene maand, nadat de commissie van aanslag of het college van zetters door den voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen en dat de voornaamste verplichtingen welke het publiek heeft te vervullen, zijn voorgeschreven bij de navolgende artikelen der wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149) die luiden: Artikel 15. 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van een hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschappij, coöperatieve ver- eeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroop uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennisgeving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Artikel 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Nederlandsohe vennootsehappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 15 bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuur ders van hier te lande gevestigde naamlooze vennoot schappen, coöperatieve en andere vereenigingen, en onderlinge verzekering-maatschappijen, alsook boek houders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen waar over volgons art 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alsvoren daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Artikel 45. Bestuurders van de bij art. 15 en c bedoelde naam looze vennootsehappen, coöperatieve vereenigingen andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappij en en sociëteiten alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootsehap pen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 16 of 2die den aanslag moet regelen Artikel 47. 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de ver plichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste iid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van over treding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Artikel 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, Yoor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. 1 o, h en kzijn gehouden onverminderd hunne verplichtin gen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te molden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zjj kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onder teekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onder teekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Artikel 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het be voegd gezag een valsche naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vestigen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2e lid lo d, aan de ingezetenen, van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij-de aanstaande be schrijving de uitreiking van een boschrijvings-biljet B te verzekeren, door vóór of op 13 Mei a. s. het verzoek daartoe te richten tot den ontvanger der directe be lastingen over hunne woonplaats. Tor Neuzen, 19 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. 8. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1