Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, MhristetijH-J(i$tori$ch<Knie. KIEZERSLIJST. Kit Én Raad. No. 2153. Zaterdag^ 25 Maart 1911. 22e jaargang FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Iuterc, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken ffoensda g - en Zaterdagmorgen 'bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Zoo waren we dus gekomen aan het voorstel tot het oprichten van eene H. B. School van gemeentewege. De voorzitter ging nog eens kalm de ge schiedenis na van den tijd af, dat in de ge denkwaardige vergadering van 11 Augustus de gemeenteraadsleden eenstemmig van eene platonische liefde voor dusdanige inrichting bljjk gaven. Onderwjjl zat collega v. d. R. met strijd lustige blikken rond te zien, terwijl collega Wieland uit gewoonte en krachtens principe zuioig keek. Een paar anderen, die niet wisten of ze tegen of voor moesten zjjn, deden ver bazend zenuwachtig en voor hen waren de lange, dikwjjls overkwikkeljjke discussie's eene ondraaglijke pijniging. Collega van de Ree trachtte de H. B. S. uit principe weg te redeneeren. Vooi hem was maar één school mogeljjk, dat was eene z. g. christelijke. Hjj kon zgne ergernis niet bedwingen over het feit, dat de iaudbouwers meer om suiker fabrieken en heDgsten denken dan om eene Chr. H. B. S. De gevaren mat hg breed uit. Hjj scheen vooral bevreesd te zjjo voor roode leeraars. Jammer, dat dit den voorzitter nog even ver leidde tot eene wel wat voorbarige en ook onvoorzichtige verklaring bjj benoemingen. Dit was een gevolg van zjjoe welwillend heid, en deze welwillendheid was ook oorzaak, dat aan collega v. d. F., het zwijgen niet werd Dokter GERMAINE. Naar het Fransch van NOELLE ROGER. 1) Moed houden vei dokter Germaine tegeD de vrouw, die ze zoo juist onderzocht had. Laat je niet ter neer slaao. Tot ziens, kom Donderdag maar terug. Een zuster opende de deur, en de zieke vertrok. Dokier Germaine, gezeten voor een wit houten tafeltje, opgevrooljjkt door een bos hei, schreef eenige woorden in een register. Toen ze den ondervragenden blik van de oudste ploegznster ontmoette, haalde ze de eehouders op. Miss Cox zag, dat haar oogen vol tranen stondcD. Ze behandelde dokter Germaine met veel respect bjj consulten en in do ziekezalen, maar, als zjj in een vrjj uurtje samen een praatje maakten, werd de oude vronw moederlijk tegenover het jonge meisje. Dokter, we dachten, dat u er eindelijk aan gewend zon zjjn, na drie proefjaren in Black Town. opgelegd. Want werkeljjk, de wijsheid, door hem verkondigd, hield bij lange na geen ge lijken tred met zgp woordenrijkdom. Het merkwaardigste was misschien nog, dat collega v. d. Ree onvatbaar was gebleken voor de besmetting van eene overheidsschool. Nu, bjj eene epidemie kan dat nog van dienst zijn. De bestrijding van den heer Van de Ree stond uit principieel oogpunt niet hoog. Ook klonk het veemd, dat pas, als alle pogingen voor eene Chr. H. B. S. mislukten, iets van ge meentewege kon gedaan woiden. Als werke ljjk verschrikkelijke gevaren dreigen, dan heelemaal geen. 01 collega werkelijk over tuigd is van hetgeen hij met zooveel aplomb dorst beweren Collega Dees diende hem goed van antwoord. Deze plaatste zich werkelijk op een hoog standpunt. Dit verdient te meer respect, waar ieder gevoelt, dat voor hem de beslissing misschien wel het moeiljjkst was. De heer v. d. Ree, men kon het merken, vertegenwoordigde weer die alleruiterste rich ting, die van geene H. B. S. zou willen weten, al zette zelfs het Rijk er een kant en klaar. Met den heer v. d. Ree plaatste collega Wielaud zich op het zuinigheidsstandpunt, zgne eenige stelling, die hij niet verlaat. In zijn beeld was hij ditmaal niet gelukkig. Om het betreffende voorstel bij een vergifttaart te vergeljjken, het was ons te luguber. Maar och, collega Wieland heeft het niet zoo kwaad bedoeld. Hjj wou een beeld en zjjne inspiratie werkte niet bijster. Maar ciemaud nam het hem in ernst kwaljjk. Gelukkig kwam eindelijk het einde tot ge noegen van het luisterend publiek en van ons zeiven. Met 7 tegen 5 stemmen werd het voorstel aangenomeo. Da 7 voorstemmers waren de liberale leden en de Heer Dees. Collega de Brniine zat moeilijk en vroeg, of bij stem men moest. Mijn linker buurman, die tegenstemde getuigde met voldoening, dat de zaak toch goed afgeloopen was. Hieruit bljjkt, dat het aangenomen voorstel veel meer ook bjj mjjne collega's raadsleden in den smaak viel, dan de stemming ileed vermoeden. Maar wat heb je aan zulke menschen bjj gewichtige beslissingen De wereld, en ook onze Raad is nog wel voor verbetering vatbaar. Wen je er ooit aan vroeg dokter Germaine zacht. Toen stond ze op en belde. Hoeveel patiënten nog, zuster Edith vroeg ze aan het jonge meisje, dat dadelijk binnen kwam, frisch in haar grooten linnen boezelaar. Twintig ongeveer, dokter White. Reeds van den vroegen ochtend af, kwamen de patiënten in grooten getalle in de warme kliniekzaal. Vrouwen, kinderen en jonge meisjes kwamen om beurten haar wonden en vuile lichamen ten toon stellen, op de rustbank, waarop ze onderzocht werden. De bewoners van de ar moedige wijk East-Eud stelden de consulten, die slechts een stuiver kostten, en waar ze gratis medicijnen ontvingen, op boo?en prijs. Laat me zelf even gaan zien, Edith, zei dokter Germaine. Ze stond op en liep vlug naar de wachtkamer. De patiënten waren daar reeds sedert uren samengepakt op hou ten banken. Sommige kinderen speelden, ande ren bleven onbeweeglijk dof, de oogen strak van lfjdenVeie moeders hadden baar zuige lingen meegebracht, die huilden, prikkelbaar geworden door de zware atmosfeer. Ze pro beerden zelfs niet ze te kalmeeren. Ze waren te moe of te onverschillig geworden. Vrouwen spraken haif luid één van haar maakte haar voddige kleeren los, eu liet haar borst met naar buiten stekende sleutelbeenen zien. In de Stemmen voor Waarheid en Vrede schrijft Ds. Bronsveld over de jo igste verga dering der Christelijk^Historische Unie o. a. De Unie-zelf werd aan de orde gesteld, en wel haar reden van bestaan, h ar verhouding tot de anti-revolutionnairen en roomschen, en tot de Ned. Herv. Kerk. Harde dingen werden over haar gezegd door leden en bestuursleden. Ds van Hoogenhuijze herhaalde zijn requisitoir. Heeft men hem uitgeworpen Neen Is hij teruggetreden Neen, hij, maar de vergade ring was kennelijk met haar positie verlegen. Men moest toegeven, dat men leefde bij de gratie der bondgenooten. En als bewijs, dat men toch zelfstandig was, werd weinig meer aangevoerd dan de stemming voor de subsidie aan de Openbare Leeszalen. Toen was men toch nadrukkelijk als protestant opgetreden Of de heer van Idsinga tegenwoordig was, is mij niet bekend, maar'deze christelgk-histori- sche afgevaardigde heeft mede het amendement ondert8ekend, dat de genoemde subsidie wou ingetrokken zien. Sterk gekleurd ia het protes- tautach karakter der Unie niet, eu zij is nog verre van hetgeen ds heer v. Hoogenhuijze c. s. verlangen, t. w. een overwegend hervormde groep. Zucht tot zelfbehoud, of zetelbehoud gaf toch eigenljjk den doorslag. Ebd eigen politiek standpunt trad niet in 't licht. Dat de roomschen niet goed te spreken zijn over de uitlatingen van vele christelgk-historischen is licht te begrijpen. Zy moeten om den wille van de coalitie heel wat hooren en aanhooren. WanDeer zij nu zich zeiven prgzen over hun edelmoedigheid en vergevensgezindheid, denken wij daar het onze van. Zij coaliseeren zelfs met de chiist.-historischen, zoo lang zij er voordeel ia zien voor huo partij. Brengt haar belang meê, dat zij de liberalen steunen, dan krijgen wij een herhaling van hetgeen in de dagen van Thorbecke gebeurde. Er zal nu nog eens een buitengewone verga dering plaats hebben van de christ. historische Unie, eu het laat zich aanzien, dat ook daar oiets buitengewoons zal plaats hebben. Men had laten verluiden, dat men zich bepaald los zou maken vau dr. Kuyper, doch het ge beurde niet, en 't zal niet gebeuren, zoolang man macht, d. w. z. zetels in de Kamer stelt boven alles; zoolang men 't persoonlijk geloof Germaine keek de rjj rond. Een bleek jong meisje, achttraf gezeten, viel bijna in zwijm. Jane, kom dadelijk mee. Toen wendde zo zich tot het armoedig publiek. Wees niet boos, dat ik haar voor laat gaan, zei zp, met haar lieven lach. Neemt ge'c me niet kwalijk Edith nam bet beschermeliogetje mee, en de dokter verdween, terwijl er een goedkeurand gemompel onder de arme schepsels opging. Alsof we onze dokter Germaine iets kwalijk konden nemen Het jonge meisje stond voor Germaine. Het volle licht viel op haar vaal gezichtje. Dus Jane, 't gaat nog niet goed vroeg de dokter met die bruuske en toch teedere intonatie in haar stem, waarmee ze zoo goed haar aandoening wist te verbergen. Jane liet 't hoofd hangen en snikken door schokten haar ingevallen borst. Germaine beknorde haar zocht. Toe, hoe wil je nu, dat ik je onder zoek Kom, 't is uit, geef me een hand. Ze strekte haar op de bank uit, en onder zocht de borst nauwkeurig. Je bent niet minder Jane, zei ze op bemoedigden toon. Maar 't is beter, dat je in bet ziekenhuis komt, dau kunnen we je heelemaal genezen. Verschrikt opende bet meisje de oogen. niet losmaakt van economische politieke kwes ties. TWEEDE KAMER. Niettegenstaande de minister het amendement der socialisten, om ook den arbeid bij de veen derij in het wijzigingsontwerp te betrekken, had overgenomen, voelde de heer Hugenholtz zich nog gedrongen het te verdedigen. Het werd bestreden door de heeren Lieftinck, Roessingh en Pollema, die de arbeid in de veenderij tegelijk met die bij den landbouw wenschte geregeld te zien. De eerste diende dan ook een amendement in om de veenderij weer uit de wet te schrappen, maar dit werd met 39 tegen 19 stemmen verworpen. Op het artikel, dat voorschrijft onder jeugdige personen te verstaan personen beneden 17 jaar en onder vrouwen vrouwelijke personen van 17 jaar of ouder, had de heer Schaper een amendement ingediend, strekkende om den beschermden leeftijd uit te strekken tot 18 jaar. De minister vond dit te hoog en wilde evenals de heer Aalberse geleidelijkheid en behoedzaamheid bij de bescherming. De laatste stelde daarom voor, aan de Kroon de bevoegd heid te geven de bescherming bij bepaalde soorten van arbeid uit te strekken tot arbeiders beneden de 18 jaar. Nadat hst amendement- Schaper, nog verdedigd door deo heer Borgesius, verworpen was, werd het artikel met de wijzi- ging, door den heer Aalberse voorgesteld, goedgekeurd. Hierna kwamen bij art. 4 (arbeidsverbod voor kinderen beneden de 13 jaar of leer plichtige kinderen) in behandeling een amen dement van den heei Schaper, om hat arbeids verbod uit te strekken tot kinderen van 14 jaren, een van den heer Teenstra, om de in het regeeringartikel bedoelde kinderen ook den arbeid te verbieden bij land-, tuin- of bosch- bouw, veehouderij of veenderij en een van den heer Aalberse om een kind beneden 14 jaar te verbieden in fabrieken of werkplaatsen langer dan 6 uur daags te werken. De minister bleek van geen der amende menten gediend. Van dat van den heer Schaper vreesde hij leeglooperjj der kinderen. De heer Taeostra trok daarop zijn amendement in. De beide andera amendementen werden door de Kamer verworpen en art. 4 goedge keurd. Neen, nee, ik wil niet. Wil je niet? Maar, als je die loelgke kwaal kwjjt bent, wordt ja weer geheel als vroeger. Het snikken begon weer. Germaine vervolgde Dat is niet lief van je, om te hnilen, als ik ja vraag bij mij te komen Ik zal eiken daa: twee maal naar je komen kijken. En je krijgt een rood geverfd ledikant, een vroo- Ijjk kamertje en bloemen. Het snikken verminderde, gekalmeerd door de zacbte, opbeurende stem. Vanmiddag kom je, is 't niet? Waar schuw je moeder maar. En van avoDd kom, ik je toedekken, voordat je gaat slapen. O 1 nu ben je een moedig meisjeJe lacht 1 Was 't het vooruitzicht van een frisch bed, een vrooljjk kamertje met bloemen, dat het zielige gezichtje deed ophelderen De bel weerklonk. De volgende, Edith. t Was laat in den middag, toen Germaine do kliniek verliet. Ze voelde zich vermoeid, had hoofdpijn en ging daarom op haar fiets naar de brug van de Lea, om de havenlucht in te ademen. Zij was voldaan over haar dag vau hard werken, geheel besteed om de ellende van anderen te verzachten. In haar zong de vreug- Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brongen ter kennis, dat van 23 Maart tot en met 21 April aanstaande op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn nodergelegd a. do lijst van kiezers van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, van de Provin ciale Staten en van den Raad b. alphabctische lijsten van hen, die van de kiezers lijst zijn AFGEVOERD en van hen die daarop zijn GEBRACHT; alsmede, dat die lijsten, tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 22 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester W, S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1