UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Edith begon te lachen. (Slot volgt.) Arrondissemoiits-Reclitbank te Middelburg De rechtbank heeft in bare zitting van 17 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P, M., oud 46 j., veekoopman, en F. B., treffende van den arbeidsduur van jeugdige personen en kinderee, wjjziging der Leerplicht wet wenscheljjk is, met uitbreiding van den leeftijd tot 14 jaar en invoering van den leer plicht voor voortgezet onderwijs. De heer Schaper wees op den grooten drang tot invoeriug van den 10 uren arbeidsdag, ook uit christelijke arbeiderskringen. Hij betwistte, dat dit ontwerp voor de industrie schadeljjk zou zjjn en wees tr op dat ons lend bij vreemde landen achter staat ten aanzien der beperking van arbeidsduur. Na de pauze was aan de orde de eind stemming over het ontwerp ter bestrijding der zedeloosheid. De heer Tydeman diende een amendement in waarvan de strekking was, om de bepalingen van de artikelen 11 en 13 ten aanzien van den totalisator, het verbod hoogstens nog een jaar te kunnen opschorten. De bedoeling van dit voorstel was niet om te reageeren op de genomen beslissing maar om te voorkomen, dat door plotselinge staguatie op wedrengebied bet verlies al te zwaar zou geleden worden. Aan de orde kwam de vraag of dit amen dement toelaatbaar is. Deze toelaatbaarheid werd bestreden door de beeren Van Nispen (Nijmegen), De Savoruin Mohman en Loeff als strijdig met artikel 33 van het Reglement van Orde en verdedigd door de heeren Tydeman, Van Karnebeek en Troelstra. De minister gaf als zjjoe meening te kennen, dat de bepalingen der wet in haar geheel en ten spoedigste moeten worden ten uitvoer ge bracht. De Kamer besliste met 57 tegen 36 stem men dat het amendement Tydeman niet toe laatbaar jWss waarna het ontwerp tot bestrijding der zedeloosheid met 60 tegen 32 stemmen werd aangenomen. Daarna werd het debat betreffende de arbeids wet voortgezet. Dhr. Schaper betoogde nog, dat ook de landbouw in dit ontwerp moet worden opge nomen. Dhr. Aalberse br cht hulde aan den Minister en gaf als zijne meening te kennen dat de arbeiders door dit ontwerp in betere conditie komen. Eene plotselinge verkorting van den arbeids dag zou voor vel6n slechte gevolgen hebben. Voor den landbouw was in dit ontwerp zijns inziens geen plaats. Vneantiekaarten. Naar het U. D. verneemt, beeft de Staats spoor plan dit jaar wel valgemeene vacantie- kaarten* uit te gevenbjjzondere vacantie- kaarten niet meer. Ook zal men waarschijnlijk tweemaal 's weeks extra-treinen laten loopen (zg. excursietreinen) va i Amsterdam, Rotterdam, Utrecht naar Arnhem, Nijmegen enz. Een niet-alledaagsche promotie. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer VV. F. J. Waghto te Kloetir ge. Op zichzelf zou dit natuurlijk geen bijzonder feit zijD, ware het niet, dat de pas gepromoveerde isde 54-jarige burge meester van Kloetinge. De afdeeling Ter Neuzen van den Bond voor Staatspensionneering vergaderde Donder dag 16 Maart. De opkomst der leden was goed meer dan de hejlt was ter vergadering. Nu het huishoudelijk reglement door het hoofdbestuur is goedgtkeurd, we/d een besluur gekozen, bestaande uit de heeren M. Eijke Sr., J. de Fejjter Jacsz., A. G. J. F Schugen van Leeuwen, L. J. de Vries, J. F. de Cooker, F. van den Broeke en Jacs. P. de Vos. Een drietal leden gaven zich verder vrijwillig op om propaganda te maken voor de jeugdige afdeeliög. Tien nieuwe leden traden Donder dag toe. In de vergadering van de afdeeling Ter Neuzen van Volksonderwijs werden de periodiek aftredende bestuursleden Schagen van Leeuwen en De Vries hei kozen; eene vacature werd aangevnld door de verkiezing van den heer Vooren, aan wien het voorzitterschap is op gedragen. In 't Jaarverslag werden verschillende zaken beknopt onder de aandacht gebracht, welke in 1910 voor de vereeuiging van belang waren. In een meer uitgewerkt verslag werd rnededeeling gedaan van eene provinciale ver gadering van verschillende Onderwjjsver- eenigingen op 11 Febr. 1.1. te Middelburg gehouden. Binnenkort zal vermoedeljjk een spreker vooi de Afdeeling optreden, de be- on zt-ideFelix, je laatste trein vertrekt, hoe kun je je uitblijven tegenover Edith verant woorden? Hij was niet weg te krygen. Nu - in 'a hemelsnaam. Veranderen zal hjj wel niet meer. Heeft bjj nog altjjd 's morgens vuile drie kwartier noodig om zjjn snorretje in orde te brengen 'i* i_0 Zondag 19 Maart 1911. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u. Ds. A. Timmerman. 's Avonds 6 u., Ds G. v. Dis v. Zaamslag. Rede in het belang der Ver. tot Chr. Verz. van krankzinnigen in Zooiand. Voorm. 9V, u. Dhr. fJ. J. v. d. Ouden. 10 uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 u. en nam. 2 a. Ds. R. W. do Jong, van Hoofddorp. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/j u., Ds. J. H. Kersten van Rotterdam. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/a u., Iee3kerk. Lokaal „Eben-IIaëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Geen dienst. Sluiskil. Hulst. Ter Neuzen. kende onderwijsman Bigot, Directeur van de kweekschool voor Onderwijzeressen te Arnhem. Door den burgemeester alhier is met ingang van 1 April a. s benoemd tot agent van politie, de heer J. P. Trijsburg, serg. bij de 4e comp. vesting-artillerie, alhier. Bij Kon. besluit is van 11 Mrart at mr. B. H. Carp, te Oostburg op verzoek, eei- vol ontslag verleend als plaatsvervangend- voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenveizekerig te Oostburg, en benoemd tot plaatsvervangend-voorzitter dier commissie mr. P. J. van Bortel, te Oostburg. Te Driewegen, gemeente Biervliet, werd Dinsdag onder storm, regen- en sneeuw buien een veiling gehouden van een inboedel van een werkmansgezin, dat deze week naar Amerika veihuist. Er was zooveel publiek, alsof bet een kleine Meikoopdag gold, en de kooplustigen hielpen een handje om goede prijzen te maken. Er waren o.a. 56 kippen, en er zjjn er ver kocht tegen twee gulden per stuk, een bier ongekende prijs. Dat er bovendien 5 varkens, twee geitec, aardappelen, spek en ham verkocht is geworden, wijst op een positie, die nog niet al te ongunstig genoemd mag worden. In die buurt vertrekken een 25-tal personen in dit voorjaar, en de grootste helft geniet een zekere mate van welvaart. Een volgende week vertrekt een gezin, dat zelfs plaatskaarten tweede klasse voor den overtocht genomen heelt. De meeste landverhuizers onder den arbei denden stand reizen als 3e klasse-passagiers. Door den heer H. L. Cauwels te Aar denburg we'd Woensdagmiddag een otter geschoten die het enorme gewicht had van 16 K.G. en een lengte van 1.20 M. Dinsdagmiddag is het parket van Gent en ook van Dendermonde te Klein Sinaay geweest, teneinde een onderzoek in te stellen aangaande het jachtdrama, Zondagavond nabjj Koewacht afgespeeld. De boschwachter, zekere v. G., werd gecon fronteerd met den getroffene v. M. eerstge noemde verklaarde, dat hij door v. M. aange vallen was, hetgeen door dezen weder werd tegengesproken. De toestand van v. M. is, hoewel nog zeer ernstig, iets vooruitgaandev. G. die nog slechts eenige dagen in dienst was en nog niet beëedigd was, is op vrije voeten ge steld. In Zeeland kwamen in de week van 8 tot en met 14 Maart, 11 gevallen van besmet telijke ziekte voor, nrnl. 6 gevallen van rood vonk, 2 te Cadzand, 1 te Hoofdplaat, 2 te Scberpenisse en 1 te Vlissingen, en 5 gevallen van dipbtheritis, nml. 2 te Middelburg, 1 te Ter Neuzen, 1 te Stoppeldijk en 1 te Zierik- zee. Woensdag is naar het Huis van Bewa ring te Middelburg overgebracht de 21-jarige veldarbeider E. J. de W. uit Schoondijke ver dacht van diefstal van een bankbiljet van 25 ten nadeele van een medearbeider. Men schrjjft uit Middelburg Woensdagmiddag ontstond in de Langedelft alhier een vechtpartij tusscben een paar opge schoten jongens, waarbij een van hen zich met een boksbeugel wapende en de ander een mes trok. Gelukkig wisten enkele burgers de vechtersbazen te scheiden, en werd door eeti dezer vredestichters de boksbeugel afgenomen. Naar wij vernemen heeft de 26-jarige vrouw M. v. d. W., die zich terzake van de zware mishandeling, welke te Middelburg in den nacht van Vrydag op Zaterdag plaats vond, bekend den matroos Davidse den steek te hebben toegebracht. oud 36 j., paardenslaehter, beiden te Clinge (Nederland), zijn wegens beleedigiog van een ambtenaar ieder veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. P. d. W., oud 32 j., arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot fh boete of 5 dagen hecht. J. L. D., oud 47 j schipper te Ter Neuzen, is wegens strooperij met een vaartuig veroor deeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. Tegen M. P. v. d. W., oud 25 j., zon der beroep, geboren en wonende te Middel burg en thaus aldaar gedetineerd, is rechtsin gang verleend met last tot gevangenhouding ea iustructie als verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op den marine matroos D. te Middelburg in den nacht van 10 op 11 Maart 1911. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd de behandeling der wjjziging van de arbeidswet voortgezet. De heer De Klerk bepleitte den 10-uren dag. De heeren Van Vliet en De Visser juichten in hoofdzaak het ontwerp toe, maar wenschten daarin nog gebracht te zien de veenderjjen, waartoe de Minister zich, door aankondiging Tan de overneming van een daartoe strekkend amendement der soc. democraten bereid ver klaarde. Daarentegen merkte de Minister op dat in het outwerp niet kon worden opge omen be scherming van arbeid in den landbouw, waar voor echter een regeling in voorbereiding is. Een tienurendag past niet in het kader van het ontwerp, dat echter in de richting naar den arbeidsduur ten goede kan werken door de daarin vervatte beperking van arbeids duur van vrouwen en jeugdige persouen. Londen, 17 Maart. De Daily Chronicle* mt-ldt dat diamanten gronden in BritschColum bia in de Tulameen-rivier, tusschec de Graniet kreek en Princetou. Een officieel rapport zegt dat deze diamanten- laag van dezelfde formatie is als die in Zuid- Afnka. Op de Breda9che baan bij Roosendaal kieeg Zondag een berucht persoon van het Heike in een herberg met den kastelein woorden over te betalen vertering. Hij wilde den kastelein te lijf, die toeD een revolver greep en een schot loste, dat den Heikauter in den buik trof. De man is in het gasthuis opgenomen eu verkeert in levensgevaar. Een geheimzinnig geval. Zondagmiddag heeft de officier van justitie zich met den rechter-commissaris en den griffier naar Bennekom begeven, in verband met een vermoedelijk geval van zelfmoord, aldaar gepleegd. Op villa »Harry« te Benuekom woont zekere heer V. met zjjn echtgenoote, die op niet al te besten voet staan met een taDte van den Leer V. te Gravenhage. Zaterdagavond kwam »tante* haar familie een bezoek brengen, doch deze was daar niet van gediend, weigerde haar deu toegang en liet den veldwachter balen. Vóór deze was gekomen, hoorden de villabewoners een schot en bij een later door den veldwachter ingesteld onderzoek, vond men tante dood op den stoep zitten, met een schotwond in den slaap. In haar schoot lag een revolver, geladen met 5 patronen. Naar verluidt moet de gedachte aan misdaad in deze geheel zijn uitgesloten. Een zekere De J. van Iersnke had te Goes een jonge stier gekocht en liet die door iemand huiswaarts geleiden. Onderweg echter schrok het beest van een voorbijrijdend rijtuig, onttrok zich aan zijn geleider en poetste de plaat. Een persoon, die hem wilde tegen houden, werd op deo grond geworpeneen ander vluchtte met fiets en al achter eeD hek en liet het beestje passeeren iemand uit Goes werd met kruiwagen, etc. omgeduwd. Dan vloog het dier de kweekerjj van dhr. v. d. Have in, waar het werkvolk er achter aan joeg en den indringer gelukkig spoedig wist te ver- wjjderen. Op den nieuwen weg werd weer een persoon tegen den grond geduwd, een klein meisje deelde in hetzelfde lot en toen stormde de vluchteling de kweekerjj van Eversdjjk in. Het beest was intusschen natuurljjk door al dat gejaag nog woester geworden. Niemand dorst hem dan ook te naderen en eindeljjk werd de burgemeester ermee in kennis gesteld, d'e vrijheid gaf, het beest te dooden. Maar dat ging zoo gemakke- Ijjk niet, want alsof de stier begreep wat hem boven den kop hing, ging hij er plotseling weer van door, z'n achtervolgers doodsangsten aanjagende. Een timmerifian klom schielijk in een boom, blinden voor de huizen werden gesloten, geheel Kapelle was ia rep en roer, tot eindeljjk twee jachtopzieners den rost. verstoorder met niet minder dan acht schoten neerlegden. Ilotterdamsche dieven. Woensdagmiddag werd van den wal aan de Maaskade te Rotterdam een handwagen waarop 4 balen cacaoboonen geladen lagen, gestolen, De wagen stond een oogenblik onbeheerd zoodat de diefstal spoedig ontdekt werd. Geen' vjjf minuten nadat het misdrijf gepleegd was was de politie er van in kennis gesteld en' deze nam direct haar maatregelen. Men hield toezicht op beide bruggen die het Noorder. eiland met de stad en den linker Maasoever verbinden. Het gestolen goed moe9t dus haast van zelf op het Noordereiland big ven en eei ingesteld onderzoek deed de politie op de balen beslag leggen in d6n winkel van een melk- verkooper aan da Maaskade. Men vertelde daar dat de cacaoboonen zoolang in bewaring gegeven waren en wel weggehaald zouden worden. De politie vatte voor den winkel post en kon tenslotte zekeren A. K., een man zonder vaste woonplaats, arrestveren, toen deze zjjn aauspraab op de boonen gelden liet. De man werd onmiddeltjjk in bewaring gesteld en bekende den diefstal. Poging fot Chantage? Een lezer schrijft uit Amsterdam Een drietal individuen zjjn bezig onze grack- ten 'savouds onveilig te maken. Woensdagavond pl.m. 8 uur passeerden mjj op de Keizersgracht voor Felix Meritis twee »dames«, beide klein van gestalte, git zwart, krullend haar, fonkelende donkere oogen en met eenigszins bruinachtige gelaatskleur; zjj keken mjj opvallend strak aan, waardoor ik niet kon nalaten om te kijken, echter zonder iets te zeggenook een van haar keek om, Ik liep onmiddeijjk door, doch k^eeg plotseling van een als »heer« gekleed jongmensch, met glad geschoren gezichi en langen hoed schuin- achterover, een stomp op een mijner schou ders daarbjj vroeg mij de jonge man met nog al gemaakte spraak, wat ik met die »dames'1 had uit te staan en als ik om wilde kijken, dan kon ik van hem een pak krijgen, enz. jk gaf hem te kennen, dat ik noch met die „da mes", noch met hem iets te maken wilde heb ben. Toen stond de mau onmiddeijjk gereed om er op te slaan en ik maakte mjj uit óe voeten. Later omkjjkende zag ik dat eender »dames« door hem werd onderhanden geno men mogelijk omdat zjj dat zaakje met mij niet goed hadden aangepakt Genoemde »heer« liep op pl.m. 20 f»» achter haar. In Frankrjjk hebben in de laatste dagen hevige stormen gewoed. Te Parjjs woeien muren en schuttingen om ver en werden boomen ontworteld, waardoor op verschil'eide plaatsen ongelukken werden vtroo>zaakt. De windmeter op den top van den Eiffeltora wees Zondagnacht een windsnelheid aan m 110 K.M. per uur en de barometer daalde 22 m.M. Op de kust aan de Atlantische Zee spookte het geweldig. Te Orteville werd een visscherschuit op het strand geworpen, de bemanning kon echter gelukkig gared worden. De driemaster »Sunbeam« van Chester kon de haven van Havre niet binnenkomen en dreef het Kanaal in, vanwaar het schip door een sleepboot in de haven werd gebracht Te Honfleur sloeg een schuit van de ankers en werd op de rotsen geworpen. De bemanning werd door de reddingsboot in veiligheid ge bracht. Te Caën werden de daken van het raadhuis en een ktrk gedeeltelik weggeslagen. En soort- geljjke berichten komen uit de meest verschil lende streken van het land. Een hoogst romantisch huwelijk worit gemeld uit Chattanooga, in den staat Tennes see. Daar wordt een jonge dokter, Sherman, beschuldigd dat hij eeo koopman, in wieu bij een medeminnaar vermoedde, heeft doodge schoten. Hij is daarom achter slot en grendel gezet. De voornaamste getuige, die bet O. M. tegen hem zou oproepen, was zijn verloofde Cleo Lucas. Deze jonge dame had niet veel zin om het getuigenis te komen afleggen, maar het eenige middel daartegen was dat ze bekl.'s vrouw werd. Ze nam daarom eeri geestelijke in den arm, verkleedde zich als een neger cipier, ging om middernacht naar de gevan genis, zette een ladder tegen het gebouw, klom erop, en reikte den uitverkorene baars harten door de tralies heen de hand. Bene den, op den beganen grond, las de geesteljjke de buweljjksformule voor. De sherif, die van dit huwelykscomplot had vernomen, wilde de nachteljjke plechtigheid voorkomen. Hij kwam nog juist bjjtijds om mevrouw Seherman van de ladder te zien da len. Zjj mag nu, volgens de wet, niet ge* tuigen in een geding, waar haar heer an meester ia de baak der beschuldigden zit.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2