r """UHMDNZB OMGEVING. Rechtszaken. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Na aiupelre bespreking wordt dit voorstel met alg. stemmen aangenomen. III. Vaststellen primitief kohier belasting konden. Z. h. st. vastgesteld tot een bedrag van f832.50. IV. Vaststellen kohier schoolgeld le kwartaal 1911. Z. h. st. vastgesteld tot een bedrag van f 949.37s. V. Oprichting Hoogere Burgerschool. De Voorzitter deelt mede, dat op 16 Jao. 1.1. met de commissie lot het verkrijgen van een H. B..S. in Zeeuwsch-Vlaanderen een conferentie met de leden van den Raad heeft plaats gehad. Het speet de Commissie, dat niet alle leden van den Raad daarbij tegen woordig waren. De commissie deelde in die conferentie het resultaat van baar werkzaamh den mede. Het was haar gebleken, dat van een rijks hoogere burgerschool niets zal komen, evenmin van een H. B. S. door een particuliere veieenigiug te stichten. Daarom was er slechts kans voor een Gemeen te Hoogere Burger School die in een van de gemeente Hulst, Axel of Ter Neuzen zou moeten komen. De commissie meende, dat Ter Neuzen daar voor het meest in aanmerking kwam, als zijnde de grootste gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat met de spoorlijnen en later trammen, het bet gemakkelijkst is te bereiken. Verder legt de Voorzitter aan den Raad voor de plannen en de raming van kosten van zoo n H. B. S. Do bedoeling van de commissie is te stichten een H. B. S. met drie klassen, nlde 3e, 4e en 5e klasse van een H. B. S. niet 5-jaiigen cursus. Het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs zoodanig te organiseeren dat dit a nsluit bij de 3j kl. van die H. B. S. Spreker wijst er verder op, dat hier een ge legenheid wordt aangeboden die niet dikwijls zal voorkomen. De Minister is geneigd met deze inrichting, als zijnde een nieuw type II. B. S., in Zeeuwsch- Vlaanderen een proef te nemen en daarvoor een subsidie van 10,000 te bestemmen. Om die inrichting hier te krijgen, zal de ge meente zich eenige kosten moeten getroosten en het is in 't belang der gemeente daartoe zoo spoedig mogelijk over te gaan, want ook andere gemeenten in de nabijheid zullen trachten van die gelegenheid te profiteeren. Dhr. Van de Ree wenscht even het woord voor een persoonlijk iets. Er is gezegd, dat de anti-rev. raadsleden afgesproken hadden, de conferentie met de commissie niet bij te wonen. Dit is niet zoo, want hij heeft aan den Voor zitter nog gevraagd of het niet op een anderen dag kon, wat onmogelijk was. Nu wil hij alleen maar memoreeren, dat hg niet bg af spraak is weggebleven. Dhr. Drost wil alleen vragen spreekt de heer Van de Ree voor zichzelf of ook voor anderen Dhr. Van de ReeVoor mij zelf. Dhr. Wialand heeft ook hoegenaamd geen afspiaak gehad om weg te blijven Als hij ziet op de 101 reclames tegen den Hoofd. Omslag, dan wil hij niet meewerken aan het stichten eener H. B. S., waardoor de lasten nog hooger woiden. Hg is daarom expres weggebleven. De Voorzitter deelt nog mede, dat de ramiDg voor het stichten eener H. B. S. 40.000 bedraagt, waaronder alles is begrepen. Het schoolgeld wordt geraamd op 2400, dat is 40 leerlingen ad 60,— maai de Raad kan daarvan afwijken en bepalen 100,— voor iedere leerling. Er wordt ook gerekend op 1000 subsidie van de omliggende gemeenten. Wat betreft de verhooging, die, door deze uitgaven, de Hoofd. Omslag zal ondergaan, tan, en toen z(j hem ook daar niet vond, kon zjj baar tranen bijna niet inhonden terwijl zjj haar kopje uitdronk. Opeens nam zü een kloek besluit, liet den kellner het adresboek brengen en begon haa stig Daar Kiltbe's adres te zoeken. Wat zij van haar wildp, wist zij zelf niet. Zij wist niet eens, of zij werkelijk plan had haar op te zoeken, ofschoon haar fantasie haar dit reeds dagen voorspiegelde, en z\j het denkbeeld tel kens als een onzinnige, bijna ongepaste gril van zich bad moeten zetten. Natuurlijk wilde zij Kathe niet tot getuige nemen van haar jaloezie en haar ourust - zóó zou zij zichzelf nooit tentoongesteld hebben. Maar een poos geleden had zij van een gemeenschappelijke bekende gehoord, dat Kathe wel eens graag den kleine zou willen zien. Kathe had nooit kinderen gehad. Zou het niet mooi en verheven zijn, wanneer Edith eenvoudig naar haar toeging, baar de hand gaf, en haar verzocht, de vriendin van haar kleinen jongen te worden. Zou Felix, die baar altijd een beetje voor den gek hield met haar benauwd-bnrgehjke opvattingen, tiierdoor geen goeden indruk van baar krijgen Zou zulk ecu grootheid van ziel, zulk een vrijheid van vooroordeelen hem misschien niet doen besluiten, baar deelgenoot te maken van het geheim dat hem kwelde? Zij stond op, betaalde, stapte in een tram kan spreker mededeelen, dat het ongeveer 12 7. 7o zal ZBD- Dur. Wieland. Eu dan hangen er nog plannen in de lucht om het schoolgeld nog te verminderen. De Voorzitter merkt nog op, dat als de bevolking, die nu al tot ruim 9000 is ge klommen, het getal van 10.000 heeft bereikt, de gemeente verplicht is voor een inrichting van Middelbaar Ouderwijs te zorgen. Dhr. Wieland zegt, dat de bevolking nu een paar jaar al achteruitgaat. De Voorz. Als de Cokesovens in werking komen zal die weer veel toenemen. Dhr. Dees herinnert er aan, dat hjj de vorige maal heeft tegengestemd. Hij deed dit niet omdat hij het nut van een H. B. S. betwist, want hij erkent dat iu Zeeuwsch-Ï Vlaanderen op dit punt een groote leemten- bestaat, maar omdat van particuliere zijde, getracht werd een H. B. S. te stichten. De pogingen daartoe zijn evenwel mislukt en hij verwacht daar dan ook niets meer van. Wanneer men nu ziet, dat te Axel de Burge meester, een onverdacht anti-re.outionair, alle mogelijke moeite doet, aldaar een Gemeente H. B. S. te krijgen, daar zou het spreker spijten, dat die in plaats van te Ter Neuzen in Axel zou komen. Hij acht het evenwel noodig dat er iu de raming een wijziging komt, Er is geraamd op 40 leerlingen ad f60.—, dit zou hij op 1 100.— willen stellen, dat is werkelijk niet te veel. Als die wijziging wordt aangenomen, niet door een motie die klank heelt, maar door een besluit dat bindt, dan is spreker bereid zijn stem te geven aan het voorstel tot stichting eener Gemeente H. B. S. De heer De Jager bestrijdt in den breede het stichten eener Gemeente H. B. S., wijst er op dat een raming steeds tegenvalt en spoort aan tot voorzichtigheid. De lasten zijn reeds zoo hoog en verscheidene burgers schreeuwen als magere varkens. Hij zou liever willen dat het stichten eener H. B. S. door een vereeniging werd gedaan. De heer Moggré wijst er op, dat de leden allemaal overtuigd zjjn, van het out eener H. B S. in deze gemeente. Dit is trouwens gebleken toen de eerste maal met alg. stemmen besloten werd een H. B. S. op te richten. Nu we thans kans hebben ouder zeer gunstige om standigheden eeo Gemeente H. B. S. te krijgen, meent spreker, dat de Raad dit met beide handen moet aangrjjpen en brengt een driewerf hulde aan het comité dat het zoover door hare werkzaamheden heeft kunnen brengen. Dhr. De Bruijoe zal ook bet nut van een H. B. S. in Zeeuwsch-Vlaanderen niet be twisten, maar waar een comité in onze ge meente bezig is te trachten een H. B. S. van particuliere zjjde te Etichten, stelt hg voor om met het nemen van een besluit tot het stichten van een Gemeente H. B. S. niet té haastig te zijn, maar af te wachten. Dhr. Drost raadt aan, een gelegenheid als nu, om een verhoogd subsidie te verkrijgen toch aan te grijpen en die niet door onze buren te laten afsnoepen. Wat het schoolgeld betreft, vindt hij ook beter dat te brengen van 60 op 100 gulden, daar is dan meer uit te halen dan de subsidie van de omliggende gemeenten, die geraamd is op 1000. Dhr. Van de Ree zal zijn standpunt uiteen zetten. Het vorige jaar is in geheime zitting een besluit genomen tot het stichten eener H. B. S. Toen is er gezegd, wij verbinden ons tot riets, en er is toen nog bijgevoegd we kannen altijd nog zien. Waarom ging toen de Raad in zijn g-heel mede Omdat ieder overtuigd is dat een H. B. S. gewenscht en noodig is daarom kon men er gemakkelijk vóór stemmen. Hij meende bovendien u't de verschillende inlichtingen te moeten opmaktB, dat het niet mogeljjk was van particuliere zijde een H. B. S. te krijgen en dit alleen mogelijk zou zijn door een complex van gemeenten. Maar alles kan zich wijzigen. Er blijkt thans, dat van bizondere zijde de pogingen tot het stichten eener H. B. S. evengoed kans van slagen hebben. Eu waar nu spreker het onderwijs aan een openbare H. B. S. gevaar lijk acht, zal hij trachten dit te voorkomen. Want als we hier een gemeente H. B. S. oprichten, welke leeraren krijgen we dan hier Het is bekend, dat er een slechten invloed van uitgaat. Verder bestrijdt spreker nog de cijfers door het Comité geraamd en meent verder dat in en reed naar de ver verwijderde straat," waar tusschen nieuwe gebouwen het pas voltooide huis stond, waarin Kathe een zeer bescheiden wouiog op de vierde verdieping gehoord had. Edith's hart klopte onrustig, en eigenlijk had zjj volstrekt geen vrede met haar plao. Zij voelde dat zjj op het punt was, een groote dwaasheid en onhandigheid te begaan, en toch was zjj vast besloten tot het avontuur, wat ook de gevolgen mocbUn zjjn. (Wordt vervolgd). 't vooruitzicht van de nieuwe wet op het Middelbaar Oaderw. beter is nog een jaar te wachten, dan is het tegelijker tijd bekend of de pogingen van particuliere zijde zijn geslaagd. Hij is schuchter om op die vage gegevens in te gaan, wanneer niet alles zwart op wit staat wat de subsidie betreft. Alsnu heeft nog een langdurige discussie plaats waarbij allen op hun standpunt blijven en de heer Van de Ree op 't laatst nog be weert dat er op 't oogenblik comediespel ge speeld wordt, wat dhr. Visser aanleiding geeft te vragen door wie, door B. en W. of de Commissie, welke vraag dhr. Van de Ree niet goed kan beantwoorden. Dhr. Wieland komt nog eens terug op de 101 reclames tegen den Hoofd. Omslag en tot het stichten eener met een vergiftigings bet plan H. B. S. vergelijkt Gemeente taart. Daarna wordt het voorstel van B. en W., gewijzigd naar het voorstel van dhr. Dees, in stemming gebracht. Het voorstel luidt aldusOvertegaan tot het stichten eener Gemeente Hoogere Burger school met 3-jarige cursus, gelijkstaande met de drie hoogste klassen eener H. B. S. met 5-jarigen cursus. Het Meer Uitgebr. Lager Onderwjjs zoodanig te reorganiseeren dat dit aansluit aan de H. B. S. en op voorwaarde dat het rijk een subsidie geeft van f 10000 en het schoolgeld minstens t 100, zal bedragen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemden dhrn Donze, Visser, Dees, Moggré, Lansen, Drost en De Feijter. Tegen dhrn Van de Ree, De Brugne, Wieland, De Jager en Scheele. VI. Vaststellen stembureaux. Met alg. st. worden de stembureaux vast gesteld. Na een kleine inlichting bij de omvraag omtrent een heining wordt de vergadering gesloten. Ter Neuzen. Naar wij vernemen bestaat er gr< ote kans, dat hier binnen weinige dagen voor het Nut zal optreden de bekende Mevrouw Joh. van Loon Van den Berge uit Rotterdam. Deze dame trad reeds in verschillende steden van ons land op, en altijd met het grootste succes. Vooral is het een genot haar te zien en hooren in fraai Walchersch kostuum met stukjes van den geestigen en gevierden novel- leD-schrijver H. E. Beunke. Welnu, zoo'n Walcheische wond wacht de leden van het Departement Ter Neuzen, zooals eerstdaags nader zal worden aangekondigd. Vrijdag j.L werd alhier in 't lokaal »Bethel« (Verbiudingsstr.) de eerste huishoude lijke vergadering gehouden van de op 25 Febr. alhier opgerichte afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Geheel Onthouders Bond. Uit het verslag bleek dat deze afdeeling reeds een 20 tal leden telt, waaronder 5 vrou welijke. Tot bestuursleden werden gekozen de Heeren J. G. de Groer, Voorzitter P. Ph. Paul, Secre taris-Penningmeester, Abr. Leunis bestuurslid. Besloten werd in den winter maandelijks en in den zomer tweemaandelijks te vergaderen. De weekbladen van deze afdeeling worden goed verkocht. Vrijdag werd te Axel een vergadering gebonden met h"t doel een adresbeweging op tuuw te zetten teneinde aan den raad der gemeente te verzoeken zoo spoedig mogelijk de noodige stappen te doen ter verkrijging eener gemeentelijke H mgere Burgerschool aldaar. Met bij na algemeene stemmen werd besloten een adres aan den te raad richten tot het verkrijgen van een Hoogere Burger school. Op di vergadering waren een 30 tal personen tegenwoordig. In de Zaterdagavond te Aardenburg gehou den voltallige zitting van den gemeenteraad werd medegedeeld dat de gronden achter de nieuwe school verpacht zijn voor 11 cent per Brugsch9 roede gedurende een tijdvak van 16 jaar. Na eenige bespreking werd schoolhjis en tuin, die publiek verpacht zijn, gegund aan den eenigen inschrijver tegen f80 per jaar. Zes der leden meenden dat die som voldoende is, omdat de huur per drie maanden opzegbaar is. De heer De Glopper, die f 100 huur verlangde, of zoo die niet te bekomen waren eeo jaar met het verhuren wilde wachten, stemde tegen Uit de voorlezing van het verslag van den deskundige, die belast was het nieuwe schoolge bouw en bijbehoorenie muur en gymnastieklo kaal te onderzoeken, bleek dat er nog al iets gebeuren moest om aan de voorwaarden van bet bestek te voldoen. De heer Reepmaker sprak er zijn afkeuring over uit dat Burg. en Weth door de leden van den gemeenteraad moesten gewezen worden op de vele tekortkomingen, die zij nog min of meer vergoelijkten de heer Vorsterman van Oyen wees op het gebrek aan behoorlgk toe zicht en sprak de vrees uit dat bet nieuwe gebouw met bjjbehooren jaarlijks groote uit gaven van de gemeente zou blijven vorderen Het ontworpen plan is blgkens hetgeen er gebouwd is, goed, maar de uitvoering laat te wenschen over. Gisteren is van Schoondijke naar Middel burg overgebracht de aldaar aangehoudene E. J. de W. 21 jaar, dienstknecht geboren te Groede en wonende te Schoondijke, verdacht van diefstal van geld van een dienstbare. Na verhoor door den rechter-commissaris is hjj overgebracht naar het huis van bewaring. Uit Koewacht wordt gemeld Io de onmiddelijke nabijheid vao Koewacht (dorp) licht een zoer u tgestrekt jacht terrein, grootendeels toebehoorende aan den heer Hauss, advocaat le Klein Sinaai, nabij Koewacht; het is een waar dorado voor pens jagers en stroopers een massa hazen, konjjnen en faisauteo zijn er dan ook al verschalkt. Om het verdwjjnen van wild zooveel moge lijk tegen te gaan, doen geregeld eenige bosch- wachters in d;e boscbrijke aanzienlijke uitge strektheid dienst. Niettegenstaande het nauw lettende en streogu toezicht schijnen pensjagers vau professie de verleiding moeilijk te kun nen weerstaan eeltige langooren iu handen te krijgen. Eenige dagen geleden werd zekere A. R. van Moerbeke, daar op jacht zjjude door een bosch wachter verrast. R. moet tegenstand geboden en naar men wil, ook op den bosch wachter geschoten hebben, althans deze werd licht door eenige hagel korrels getroffen en naar Koewacht gebracht door een paar makkers waar hij eecige dagen verpleegd werd. Naar aanleiding hiervan was Zaterdag j.l. het parket van Gent naar Koewacht (Moerbeke) gekomeu ten eiode ge tuigen te hooren en die zaak grondig te onderzoeken. Onder dezelfde omstandigheden werd zekere Van M., van Moerbeke Zondagavond in zijn jachtvermaak gestoord Ook toen werden scho ten gelost, waarbij Van M., eveneens van Moerbeke, zoodanig iu de zijde en in bet hoofd werd getroffen dat hij naar zgo woning moest worden vervoerd en men voor zjjn leven vreest. De officier van justitie bg de arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg heeft de on middellijke invrijheidstelling gelast van M. P., geboren te Rotterdam, wonende te 's-Graven- hage, verdacht van oplichting te Ter Neuzen. Zaak vao Dalsum. Voor den Hoogen Raad werd Maandag door den raadsheer mr. Bosch verslag uitge bracht in de zaak van H. A. van Dalsum, Dotaris en uitgever te Hulst, door het gerechts hot in Den Haag, met vernietiging van het vonnis dor rechtbank te Middelburg, veroor deeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis wegens beleediging van pastoor Schets te St. Jansteen, wien hij in zijn blad De Volks wil" meineed had teu laste gelegd. De requirant had een tweetal memories van cassatie ingediend. De advocaat-generaal, mr. Van Hangert baron D'Yvoy, wees er echter in zijn conclusie op dat de tweede memorie te laat was ingediend en dus buiten beschouwing moest blijveD. Wat de eerste memorie aangaat achtte hg de daarin vermelde cassatiemiddelen alle onge grond, weshalve bij tot verwerping van het cassatieberoep concludeerde. Uitspraak 10 April. TWEEDE KAMER. Gisteren werd behandeld een suppletoirs landbouw-begrooting, waarvan de bedoeling is uitbreiding der hoogere land- en tuinbouw school te Wageningen en vervanging der rijks-landbouwschool aldaar door twee midde/- bare landbouwscholen, nl. een Nederlandscht te Groningen en een Koloniale te Deventer. De heeren Van Lynden, De Beaufort en Van Karnebeek wenschten vestiging eener hoogere landbouwschool in een universiteits plaats in het centrum des lands. De heer Van Karnebeek wilde beide middel bare scholen echter te Wageningen laten, mits voldoende gescheiden. De heeren Bos, TeeDstra en Roodbujjzen wilden Wageningen voor het hooger land bouwonderwijs behouden zien. Vestiging eener Nederlandsche school te Groningen werd o. a. door den heer Bos sterk verdedigd. Een ernstige verwonding. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half een uur werd aan de politie hulp verzocht ten huize van Van der W aan der Baenhouwerssingel te Middelburg. Nog vóof dat de weggezonden agenten van politie ter

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2