Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Inde schadaw van het verleden. Openbaar Lager Onderwijs. Openbaar Lager Ouderwijs. No. 2150. Woensdag 15 Maart 1911. 22e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Int ore No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariet. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ouders, die hunne kinderen aan onder staande lessen willen doen deelnemen uit, daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie vóór 1 April 1911 a. meer uitgebreid lager onderwijs b. onderwijs in de vreemde talen en wiskunde aan de avondschool van school B; c. onderwijs in de beginselen der Pransche taal aan school A. Ter Neuzen, 13 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Aanvragen tot toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan tot en met 1 April 1911, voor wat de scholen A, B en C betreft ter gemeente-secre tarie en voor wat school I) te SLUISKIL betreft bü het hoofd dier school Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud zijnde ol althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Zitting van 11 Maart 1911. VoorzitterDbr. J. A. P. Geill, burgemeester. AanwezigAlle leden. Een vacature. Na opening der vergadering worden de notulen van twee vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Alsnu komt in behandeling I. Ingekomen stukken. a. Rekening en verantwoording over het dienstjaar 1910, van de Kamer van Koop handel alhier, bedragende in ontvangsten f 180.50 en in uitgaat f 143.50, alzoo een goed slot van f 37.—. Zal worden gesteld in handen der commissie die daarmee zal worden belast. b. Brief van de Kamer van Koophandel met afschrift van een adres dier Kamer aan den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, met verdoek daaraan adhaesie te schenken. In dit adres drukt de Kamer haar bezwaren Novelle van GABRIELLE REUTER. 2) "°*SSr°" Edith geloofde niets van dat koffiehuis en die viiendeD. Opeens was zjj er zeker vaii, dat hy den avond bij een vrouw bad doorgebracht. Toen by zich zwygend uitkleed de, nam zjj zyo jas en vest, en hing ze buiten de deur, om ze te laten schoonmaken. Zonder dat bij bet merkte, duwde zy haar neusje in de stof. Neen de eenige geur dien zjj eraan bespeurde, was die van de Russische sigaretten, die hij gewoon was te rooken. Geen blond of bruin vrouwenhaar was als verraderlijk bewys aau de kleeren blyveu bangeö. Maar toch wist Edith bijna met zekerheidFelix was haar ontrouw hy liep een vrouw na. Haar argwaan werd versterkt, toen hy twee dagen daarna opnieuw een uur te laat thuis kwam. Veel kleinigheden bevestigden, wat zy vreesde. Hij was verstrooid, in gedacbten verzonken. Voorzichtig, byoa laf, ontweek by eiken twist met baar, omdat hij wist, dat uit tegen de aanstelling van 4 klerkjes, z.g. locale krachten, ter vervanging van ambtenaren, wat niet in 't belang der ingezetenen kan zijn, op grond, dat, doordien die personen uit de gemeente afkomstig zjjD, het ambtsgeheim niet altyd ongeschonden kan blijven, omdat door de dagelijksche gesprekken der ambtenaren en die personen onderling en met de ingezetenen, niet altyd zal onderscheiden worden wat hun bekend is uit den aard hunner betrekking of uit particuliere gesprekken. Met alg. st. wordt besloten dit adres te steunen. c. Brief van den Kamer van Koophandel met verzoek adhaesie te verieenen aan haar adres aan den Minister van Waterstaat. In dit adres verzoekt de Kamer aan den Minister, de exploitatie der alhier geprojecteerde havens en loskaden niet te gezen in haoden van een particuliere maatschappij, maar die op te dragen aau rijks- of audere ambtenaren. Met alg. st. wordt besloten adhaesie te verieenen. d. Brief van den Ontvanger der registratie en domeinen te Hulst over een stukje grond in den nieuwen toegangsweg naar het station, waarvoor de gemeeute voor erkenning »an het eigendomsrecht van het ryk 25 cent per jaar moet betalen. Aangenomen z. h. st. e. Brief van Ged. Staten met goedkeuring van de wijziging der Bouwverordening. Brief van Ged." Staten met goedkeuring van de wjjzigiog der verordening regelende de jaarwedden van het onderwjjzend personeel op de openbare scholen. Voor kennisgeving aangenomen. g. Mededeeling van het Kon. Besluit van 8 Febr. 1.1., waarbij de heer J. A. P. Geill, is herbenoemd als Burgemeester van Ter Neuzen. De heer Visser zegt zeer zeker de tolk van den Raad te zijn, door te verklaren dat die herbe noeming met genoegen is vernomen en hoopt dat de heer Geill nog vele jaren aan 't hoofd der gemeente zal staan en de vergaderingen van den Raad zal leiden. De Voorzitter dankt voor de gesproken woorden die de heer Visser ook namens den Raad tot hem richt en hoopt dat de goede verstandhouding steeds zal blijven bestaan van zijn kant zal hij zooveel mogeljjk de belangen van de gemeente bevorderen, daarbij op den steun van de Wethouders, den Raad en den Secretaris rekenende. (Applaus.) dergelijke twisten altyd eindigden met teedere verzoeniogstooneelen. Eu juist die wilde hij niet. In zijn oogeu zag zij dikwijls den kinderlijk-bekommerden blik, dien zij van hem kende uit de dagen der eerste verliefdheid, toen hy nog aarzelde tusscken haar en Katbe, en er tegen opzag, zyn eerste vrouw verdriet te doeD. Zou zy, Edith, nu alles te dragen krijgen, wat de arme Katbe had moeten lyden Zou het lot zich zoo wreed op baar wreken - Was er misschien toch een eeuwige gerechtigheid, zooals op catechisatie geleerd werd vroeg zy zich angstig af En voor het eerst voelde zy zich nederig en deemoedig als een schuldige tegenover dezelfde Katbe, over wie zy zoo volkomen getriomfeerd bad Zij voelde eeu bijna onweerstaanbaren, krankzin nigen aandraDg om naar haar toe te gaar, haar vergiffenis te vragen alsof de een of andere donkore, onbekende macht de goede God misschien door haar berouw geroerd de straffende band van haar zou afwenden. Hoe zou zij handelen Wat zou er gebeuren Wat mopst zy nalaten Hoe kon zij zich te genover Felix tegelyk verstandig en waardig gedrageD Zij wilde zeker in zjju hoogachting niet achterstaan by Kathe maar zóó, op stel en sprong van hem afzieu hem overlaten h. Brief van mej. Van de Putte, gemeente vroedvrouw te Sluiskil, waarin deze- onder overlegging van een geneeskundige verklaring, mededeeld dat zij tot haar spyt nog niet in staat is haar functie te aanvaarden, waarom zij verzoekt baar verlof met 2 maanden te verlengen. Htt voorstel van B. en W. is om dit verlof toe te staan, met behoud van half tractement. Zb. st. aangenomen. i. Verslag vau de comm. tot wering van schoolverzuim, te Sluiskil. Ter visie. j. Rekening en verantwoording over het dienstjaar 1910 van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluikil, badragende in ontvangsten f 104.64 en in uitgaven f61.05. Alzoo een goed slot van f 43.59. /c. Idem van de commissie in de kom, be dragende in ontvangsten t 189.90 en in uitgaaf f 184.49. Alzoo een goed slot van f 4.50. Beide rekeningen zullen later behandeld worden. I. Verzoek van het Burg. Armb. om machtiging voor af- en overschrijving op hare begrooting voor 1911. Z. b. st. goedgekeurd. m. Schrijven van het bestuur der gemeente brandweer, met verzoek de verordening zoo danig te wijzigen, dat de brandschouw zal vervallen. Uit de discussien die daarover plaats hadden, bleek dat B. en W. het hierover niet eens waren, waarom de heer Drost, gesteund door den heer Van de Ree, voorstelde het verzoek naar B. en W. terug te zenden om advies. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 st., die van de heeren Dees en Moggré. n. Adres van P. Platteeuw en 7 anderen, waarin adressanten wijzen op het feit dat er door het dempen van de kaai voor hunne schepen geen veilige ligplaats meer zal zjjn, verzoekende om daarin te willen voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat dit adres nog niet is behandeld in de vergadering van B. en W. Dhr. Wieland zegt, dat die menschen by hem zijn geweest en mededeelden, dat de ingenieur van 's ryks-waterstaat, die de geheele kaai gedempt wilde hebben, een ligplaats achter het steiger beloofd had, maar dat zy nu eenigszins bang zyn dat het niet goed zal uitkomen en nu eenigen waarborg willen hebben. Nu de kaai voor hen vervalt 7al dat veel aan een andere vrouw neen, dat zou zy nooit kunnen doen Zij moest strijden niet alleen om den geliefde voor zichzelf, neen, bovenal, om den vader te behouden voor haar kiud Tevergeefs trachtte zij Felix uit te hooreD, zy gevoelde slechts met de ingeving der lief hebbende vrouw, dat zyn gedachten ver van haar waren, zonder dat haar argwaan de juiste richting kon ontdekken. Haar onrust, haar wanhoop namen steeds toe, eu gaven haar de onzianigste plannen in, om achter bet geheim van haar man te komen. Één ding gaf haar althans eeo zekere genoegdoening. Gelukkig schoen Felix in geen geval te zyn. Steeds vaker ODtdekte zy den bekommerden blik in zyn helder blauwe oogen uren laDg kon hjj daar zitten, in knorrig gepeins verzonken dan mishandelde hy zijn blond snorretje ombarmhartig, zooals by slechts deed in oogenblikken van werkelijke zielesmart. Dikwijls zuchtte hij diep eu zwaar en klaagde op de meest ongepaste oogenblikken over de moeilijkheid en de onoplosbaarheid van de raadselen des levens. Edith gevoelde, dat zy nu eeu onzelfzuch tige vriendin, een wakkere, dappere gezellin voor hem moest zyn Zij meende wel eens gehoord te hebben, dit mannen, iu zulke kritieke tijden hun vrouwen soms deelgenoot maken van hou zondige afdwalingen eu dat ongerief geven, want aan het steiger kunnen die kleine schepen niet liggen, want dan worden ze door de grootere schepen plat gedrukt. De Voorz. deelt mede, dat de schippers ook by hem zijn geweest en toen mededeelden, dat achter het steiger de schepen niet veilig liggen, tenzij er een dam wordt gelegd, waardoor de golfslag gebroken wordt. Maar de Ingenieur verklaarde het maken van zoo'n dam niet te kunnen voorstellen. Het eenige zal wezen dat ze opschutten en in 't kanaal komen, daar liggen ze zeker veilig. Na nog eenige discussie wordt het adres gerenvoyeerd naar B. en W. 0. Kasopneming bij den Gemeente-ontvanger, waarvan het rapport, naar een nieuw model, later zal volgen. II. Wijziging politie-verordening. De Voorz. deelt mede, dat naar aanleiding van het bekende verzoek van de electrische centrale om in de politieverordening bepalingen op te nemen, ter voorkoming van stoornis op het electrische net of beschadiging daarvan, alsmede de adressen van de ambachtslieden, Burg. en Weth. voorstellen art. 10 van de verordening tot handhaving van orde en veilig heid op de openbare wegen en wateren aan te vullen met het volgende h. »op den openbaren weg op eenige wijze voorwerpen te plaatsen, te stellen of aan te brengen, die voor de electrische licht- of kracht- geleidingeu hinderlyk kunnen zyn. 1. aan perceelen aan den openbaren weg gelegen, werkzaamheden te verrichten, waardoor de electrische stroomlevering kan worden ge stoord. Over deze kwestie heeft een langdurige dis cussie plaats, waarna, nadat op voorstel van dhr. Lensen het woord kunnen is geschrapt, de bepaling h met algemeeoe stemmen aan genomen wordt. Het onder lett. i bepaalde wordt verworpen met 8 tegen 4 st. Tegen stemden de heeren Van de Ree, De Bruijne, Donze, Moggré, De Jager, Scheele, Lensen en Drost. De Voorzitter stelt alsnu nog namens Burg. ee Weth. voor by art. 14 te bepalen »Het is verboden op een schip een stoom fluit te doen hooren, behalve wauueer een wettelijk voorgeschreven signaal met de stoom fluit moet gegeven worden en in geval van nood. De gezagvoerder is voor de naleving van dit voorschrift verantwoordelijke juist zulk eea gemeenschappelijk dragen van zielsverdriet, heu dan met onverbreekbare banden kan bindenEdith was bereid tot elk ofibr, alles was beter dan dit tasten in bet donker en afwachten. Maar wrevelig ontweek Felix elk verzoek om vertrouwen. Op zekeren dag besloot zy opeens, naar stad te rijden en bem op zijn bureau te verrassan. Dat bad hij niet gaarne en ia hot begin van hun huwelijk had hij het haar eens eu voor altijd verboden. Maar du waag de zjj het toch maar, niet omdat zy meende, op deze wyze iets te weten te komen, maar om op de een of andere manier lucht te geven aan haar onrust. Zij kwam eea half uur vóór sluitingstijd, en moest van de bediende vernemeD, dat myn heer reeds weg was. Aarzelend en een kleur krijgend, vroeg zy „Is mijn nichtje hem komen halen Zy schaamde zieh vreeselyk, maar er was iets dat haar dwong, deze vraag te doen. De bediende zeide, dat mijnheer alleen vertrokken was, en r'at er, voor zoover hij wist ook geen dame was geweest. Zoo ik meende Wij hebben afgespro ken wij zouden samen naar den schouwburg gaan stotterde zy verlegen, en maakte dat zij wegkwam. Zy ging ook nog even kyken in het koffiehuis waar zy wel eens afspraken, elkander teontaioe- TER NEUZEMl VOLKSBLAD. Ter Reuzen, 13 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester W. S. 3. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1