uit oYzrömE7mr~ Rechtszaken. Kerknieuws. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. „Stuwadoorswet". Bij de Tweede Kamer is ingediend het ont- werp-Stuwadoorswet. Het ontwerp berust op de overweging, dat het noodzakelijk is, be palingen vast te stellen in het belang van de personen, werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen*. Het ontwerp heeft ten doel, te waken tegen overdreven lange werktijden en arbeid op Zondag, en tegen gebrek aan zorg voor de veiligheid bp den arbeid, en te bevorderen, dat steeds aan den arbeider het hem contractueel toekomende loon worde uit betaald. Verbetering Kanaal GentTerneuzen. In de memorie van antwoord op de Water staats begrooting lezen wij. De oorzaak van de vertraging van dit werk ligt bij belang hebbenden. Thans is sedert ruim een jaar een plan tot het-aanleggen van een tweetal havens c. a. vastgesteld. Ook is een ontwerp voor de exploitatie opgemaakt, waarbij die exploitatie, onder de noodige waarborgen tegen willekeur aan de beide exploitanten van het station Ter Neuzen wordt opgedragen. Aan de spoorwegmaatschappijen van wie tot dusver slechts een ontwijkend antwoord is kunnen worden verkregen, is thans een termijn voor afdoend antwoord gesteld. Indien zij dien termijn laten verstrijken, zonder een bevredigend ant woord te geven, zal door den min. worden overwogen, op welke andere wijze in de exploi tatie der havens zal zijn te voorzien. Door een Commissie, die zich alhier heeft gevormd, zullen gelden ingezameld worden om in den nood te voorzien van weduwe I. Dane, die door het overlijden van haren echt genoot, met hare 8 kinderen hulpeloos is achtergebleven. Eeeds in vele dergelijke ge vallen hebben de ingezetenen van TerNenzen blijk gegeven dat zij zich niet onbetuigd laten en wij hopen dat de commissie ook thans niet vruchteloos zal aankloppen. In verband met een diefstal in de ge meente Zaamslag en in den Zevenaarpolder kwam de gemeentepolitie van Ter Neuzen op het spoor van een vrij belangrijken diefstal van gietijzer gepleegd op de loskade van het spoorwegstation. De dieven hadden gebruik gemaakt van een boot waarin zij het gietyzer hadden geladen en waren daarmede des nachts naar Axel gevaren alwaar zij het verkochten en verder naar België is vervoerd. Toen zy voor de politie waren geconfron teerd en zij begrepen dat gevangenisstraf voor hen te wachten stond, hebben zij de wijk naar België genomen. Woensdag had alhier de stemming der stemgerechtigde leden der Hervormde gemeente plaats of de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten de eerstvolgende 10 jaar zal geschieden door den kerkeraad of door een kiescollege. Opgekomen waren 105 stemgerechtigde leden, waarvan 85 stemmen voor den kerkeraad, 17 voor een kiescollege en 3 van onwaarde zoodat de eerstvolgende 10 jaien de benoeming en de beroeping zal plaats hebben door den kerkeraad. Woensdagmorgen vond een der bewoners van de buurt Java in de kippenren slapende een knaapje van omstreeks 7 jaar. Het jongetje dat verkleumd was door de kou vertelde te bebooren tot het gezin uit een woonwagen welke reeds vertrokken was en waardoor hij alleen achterbleef. Bij verschil lende menschen had hjj om onderdak gevraagd Zijn toon was koel en bard. Anton boorde daar niets vau, zóó greep hem voor 'toogenblik de gedachte aan, dat die man daar vóór bem alles bad opgeofferd voor bet meisje, dat ook hem zoo dierbaar was. „Je hebt met je vader gebroken om Ini" stootte hjj uit, „en no heeft by je8 „De deor gewezen volde Jozef aan met bitteren spot. „Is het nu misschien schande, zoo iemand in je hnis te Demen ?8 „Neen, blijf hier," antwoordde Anton kood, toen Jozef al weer mine maakte been te gaan. „Je hebt het zelf gezegd we kunnen je be schouwen als iederen anderen vreemden gast." Voor een oogenblik was het verlangen in Anton opgekomen, zijn medeminnaar te ver wijten wat hij gedaan had, doch dadelijk daar op zeide hij tot zichzelf, dat hy geen recht had, en zonder een woord verder te spreken ging hy Jozef voor naar een kamertje op de derde verdieping, waar hij dezen wou laten slapen. „Dank je", sprak [Jozef tot hem, toen ze daar gekomen waren, „ik zal van avond zelf mijn goed wel hierheen brengen en het jullie in geen enkel opzicht lastig maken". Zwijgend boog Anton het hoofd ten teeken van instemming, en toen ging hij heen. (Wordt vervolgd.) doch niemand kon hem inschikken, waarna hij ten einde raad, in de kippenren kroop van J. de Doelder, die hem des morgens vond Men bracht hem naar het politiebureau doch daar dit gesloten was kwam hij in de smidse van den heer J. J. Verlinde waar de knaap zijn verkleumde ledematen warmde. Hier werd hem benevens eeoig ondergoed tevens een kop koffie met boterhammen gegeven terwijl dé heer K. Wieland hem een pak kleeren en eed paar schoenen gaf, waarna het zwervertje oró half elf door de zorgen der gemeente-politie naar zijn ouders, die met den woonwagen aati het huisje Driekwart stonden, werd gebracht?. Den 4en Februari 1911 wordt de marer chausée E. F. de Waal verplaatst van Eindt- hoven naar Ter Neuzen. Bij Koninklijk Besluit is geplaatst alk arrondissemer.ts-ingeDieur bij den Rijks Water staat te 's Hertogenbosch de heer A. R. van Loon, arrondissements-ingenieur alhier, en als arrondissements-ingenieur te Ter Neuzen, de heer J. W. Birnie, thans te Almelo. de Axel. Tot secretaris van de Kamer van arbeid alhier werd gekozen de heer A. J.yan de Vijver, hoofd der R. K. school, aldaar. Met den benoemde was voprgedragen de heer F. C. Zonnevijlle, landbouwleeraar. Dinsdagavond had te Axel, onder voor zitterschap van den heer J. M. Oggel, de jaar vergadering plaats van de rereeniging »Steunt Eikander*. Ruim 100 leden waren tegen woordig. Herkozen werden, door de buitengewone leden als commissarissen de heeren Joh. Smies, ondervoorzitter, A. E. C. Kruyse, le penning meester, C. P. Minjon, secretaris, A. van Hoeve, A. Wiemes, J. Verryzer, J. A. van Vessem en L. H. Burm, en als leden der commissie van toezicht, door de gewone leden, de heeren H. Coppieters, A. den Hamer, F. Wiest, C. Rinn en J. Dieleman Jz. De rekening over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd in ootvang op ƒ1391,40 en in uitgaaf op 1292,10, alzoo met een goed slot van 99,30. Het batig slot van vorige jarea bedroeg 3203,195, zoo* dat de vereeniging in kas heeft ƒ3302,495. Het bedrag der contributie van de gewone leden bedroeg ƒ1182 en die der buitengewone leden 203,50. Aan ziektegeld was het af geloopen jaar uitgekeerd ƒ1258,50. De vereeniging telt 253 gewone en 88 buiten gewone leden. Een voorstel van één der gewone leden om, tegen verhooging van 5 cent contribatie per lid en per week, gratis geneeskundige behan deling voor de leden te verleenön, benevens een voorstel, om, wanneer een lid der ver eeniging komt te overlijden, de weduwe het recht toe te kennen, lid ervan te worden in plaats van haar overleden echtgenoot, zal door het bestuur in overweging genomen worden en in een volgende algemeene vergadering wordep behandeld. Tot rijksklerk 3de klasse ten kantore der registratie en domeinen te Hulst is benoemd de heer W. A. van Boggecde, voorheen werk zaam als geagreerd klerk ten kantore Horst. Te St. Jansteen heeft Dinsdagavond eep hevige brand den timmerwinkel, kolenmagazijn en houtloods van den heer J. Blyenbergh met wat er in was in asch gelegd. Een nabij ge legen schuurtje werd mede een prooi der vlam,- men De oorzaak is onbekend. De beide gebou wen waren verzekerd. Te CliDge is de schuur van A. Pierssens door brand vernield. Eenige gereedschappen gingen daarbij verloren. De oorzaak is onbe kend en de schade wordt door den verzekering gedekt. Sas van Gent, 3 Febr. Gisteren werfl alhier door de fanfare »De Verbroedering* onder veel belangstelling van de eere- ep werkende leden de jaarlyksche vergadering gehouden, waarin rekening en verantwoording werd gedaan over de ontvangsten en uitgaven over 1910. j Ontvangen werd j 226,675 en uifgegevep 216,219. Alzoo een goed slot van f 10.46, uitmakende met het goed slot ad 7,83 over het dienstjaar 1909 te samen f 18,29. De rekening werd goedgekeurd, waarna de vergadering zeer voldaan over deze uitkomst, genoegelyk uiteen ging. In Zeeland kwamen in de week van 25 tol en met 31 Januari 12 gevallen van besmette'- lyke ziekten voor, d.1. 4 gevallen van roodvonk?, 3 te Middelburg en een te Stoppeldijk, en 8 gevallen van dipbtheritus, d.1. 1 te Goes, 3 tp Graauw en Langendam, 1 te Middelburg, 2 té Stoppeldijk en 1 te Zierikzee. Naar aanleiding van het voorstel vaé den heer Reepmaker, lid van den raad té Aardenburg, om door een deskundige de muren in het gymnastieklokaal te laten onderzoeken, werd door Burg. en Weth. als zoodanig be<- noemd de beer L. Bok, ryksopzichter, tijdelijk aldaar verblyf houdende. Te Aardenburg werden Dinsdag in de herberg »Het Hof van Holland* verpacht een gedeelte der landerijen van het Burger-Wees huis. Vergeleken bij negen jaar geleden werd ditmaal nog honger pacht gemaakt. Een perceel weiland, groot bijna 4 gemeten, werd toegewezen voor f 50, en een perceel bouw land onder Schoondijke, groot bijna 9 gemeten, voor f46 per gemet. Te Aardenburg ward Dinsdagavond onder voorzitterschap van den heer G. A. Vorsterman van Oyen de algemeene vergade ring gehouden van het Ziekenfonds en van het Koienfonds voor werklieden. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat het eerste fonds thans 160 leden telt. Uitbetaald werden 497 ziektedagen a 75 centen, 625 a 80 cent, totaal der uitkee- ringen ƒ872,75. Door de werklieden werd hierin bijgedrageu voor ƒ310,40. De bezittingen van het fonds bedragen ƒ2000 nominaal op een staatsschuldboekje en 645,61 op de Rijks postspaarbank. De verdere uitgaven worden bestreden door subeidiën van het weeshuis ƒ600 en het nutsdepartement Sluis Aarden burg. Uit de rekening van het Koienfonds beide J rekeningen werden overgebracht door den penningmeester, den heer Reepmaker bleek dat voor gemeenschappelijke rekening waren aangekocht 108,500 K.G. Engelsche steen kelen, die met kosten vao vervoer enz. gekost hadden 1066,105, zynde ODgeveer ƒ9,82 per 1000 K.G. Deze rekening sloot met een saldo van ƒ3,605. Te IJzendjjke nam na 37-jaiigen dienst de postbode P. Verstrenge Dinsdag afscheid van het kantoor en personeel, om verder stil te gaan leven. De direcreur schetste in het kort diens ambtelijke loopbaan en prees hem om zijn getrouwe plichtsbetrachting gedurende zooveel jaren. Steeds op zijn post en die was de eerste 30 jaren van zyn loopbaan niet licht stelde de directeur hem den anderen tot een voorbeeld. Waar Verstrenge thans met pensioen gaat, hoopte de heer In den Berken dat het den vertrekkende gegeven mocht zyn, nog vele jaren een welverdiende rust te genieten. Namens de bestellers en kantoorbedienden werd den vertrekkende een souvenir aange boden, bestaande in een fraai koperen rook stel met tafeltje. Aangedaan dankte de bode den directeuren de bestellers voor hun woorden en het geschenk. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg werd Woensdag aan besteed het afbreken en vernieuwen van een gedeelte beschoeiingsmuur in de haven te Bres kens. Raming f 8450. Inschrijvers da heeren J. de Jonge te Middelburg f 8436, H. J. Keulemans te Middelburg, f 8286, M. van den Hoek te Ter Neuzen f 8160, J. A. Dekkers te Middelburg f 7950, H. H. Romijn te Middelburg f 7900, J. van Hasselt te Cadzand f 7850, A. Risseeuw Az. te Groede f 7823, T. Rozemond te Middelburg f 7800, W. Woittiez te Breskens f 7800, A. vao der Straate Jr. te Hansweert f 7750, A. du Burck te Breskens f 7688, P. Dekker te Veere f 7680, C. J. de Smit te Breskens f 7650, J. M. H. van de Sande te Breskens f 7637 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen f 7120. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Dd rechtbank heeft in hare zitting van 3 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken A. L. L., oud 25 j., koopman te Boschka- pelle, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot ƒ10 boete of 10 dagen hecht. H. A. v. D., oud 43 jnotaris te Hulst, is wegens smaadschrift aangedaan aan een ambte naar in de rechtmatige uitoefening zijner be diening, 2 maal gepleegd, veroordeeld tot 7 dagen gevang. D. O., oud 37 j., koopman te Axel, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. A. v. L., oud 33 j., metselaar te Sluis, is wegens eenv. beleediging veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. M. J. d. K., oud 20 j., zonder beroep, huis vrouw van J. D. d. B. te Sluiskil en J. M. d. K., oud 24 j., dienstmeid te Sluiskil, zyn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. A. C. B., oud 43 j., zonder beroep, huis vrouw van P. J. S. te St. Jansteen, ter zake als voren tot 5 boete of 5 dagen hecht. H. S., oud 19 j., en H. d. K., oud 67 j., landbouwers, beiden te Hoofdplaat, zyn wegens diefstal ieder veroordeeld tot een maand gevang. M. R. L., oud 49 j.. zonder beroep, huis vrouw van J. B. G. te Sluis, beklaagd van vernieling, vrijgesproken. P. H., oud 15 j., zonder beroep te Hoofd plaat, beklaagd van diefstal, vrijgesproken. Zondag 5 Februari 1911. Ned. Hervormde Kerk. Donderdag 9 Februari 1911. Oproer op Billiton. Op Billiton is een koeli-oproer uitgebroken De inlandsche politie-soldaten staan hier tegenover machteloos. Een gouvernements-stoomer is naar Billiton vertrokken. De »Billitonmaatschappij« ontving uit Indie bericht dat in het district Manggar op Billiton, ter gelegenheid van bet Chineesch Nieuwjaar, 31 Januari, ongereldheden plaats hadden tengevolge van een twist tusschen Chineesche stammen over het beheer der tepekonggelden. Twee lieden werden vermoord, waarna de politie drie man nederlegde en een persoon gewond werd. De assistent-resident requireerde 70 man troepen. Blijkens een bij de regeering uit Indie ont vangen telegram zijn eenige troepen naar Bil liton gezonden, in verband met de ongeregeld heden aldaar. Ter waarschuwing. Bij een juwelier te Haarlem vervoegde zich dezer dagen een als heer gekleed persoon, die diamanten broches wenschte te zien en na be zichtiging van de collectie drie stuks aan een adres op bepaalden tijd wenschte bezorgd te hebben. Iemand van den naam, door hem ge noemd, was echter daar niet bekend en het pakket werd dus niet afgpgeven. De winke lier werd hierdoor achterdochtig en keek zijn voorraad eens na. Toen bleek een mat gouden ruitvormige broche met een briljantje verdwe nen te zijD. De persoon was gekleed in een donkerblauw fantasie met gestreepte pantalon. Hij droeg geen overjas. Aan den linkerkant van den hals heeft hij een klierlitteeken. De Bond van Nederlandsche fabrikanten van en handelaren in gouden en zilveren wer ken heeft een extra-nummer van haar orgaan, het »Vakblad voor Goud- en Zilversmeden*, uitgegeven, waarin de aandacht op dit heer schap wordt gevestigd en waarop tevens een afbeelding van de broche voorkomt. Nauwelijks was dit extra-nummer verspreid, of een goud smid hier ter stede deelde aan den bondsvoor zitter, den heer Bern. J. Citroen, mede, dat hij deze broche had gekocht van iemand, die aaD het signalement beantwoordde. Een tweede goudsmid berichtte, dat hem op de wijze als in het extra-nummer omschreven, door een mau, wiens signalement eveneens met dat van den Haarlemschen dief overeenkwam, een horloge ontstolen is. De politie is van een ander in kennis gesteld en de broche werd door haar in beslag genomeD. Een kerktoren voor een gulden. Het dagelijks bestuur van de gemeente Heemstede stelt aan den Raad voor, den toren op het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan de kerkelijke gemeente over te doen voor de som van een guide", waartoe de kerkvoog dij zich bereid heeft verklaard. Als toelichting wordt daarby meegedeeld, dat bij art. 6 van de additioneele artikelen tot de acte van Staatsregeling van 1 Mei 1798 deze toren aan de burgerlijke gemeente is ge- komen, die zich sinds dien tjjd als eigenaresse van toren, klokken en uurwerk heeft gedragen. Evenwel verkeert het gemeentebestuur in twijfel, of dit bezit wel rechtmatig is, daar art. 6 vau de additioDeele artikelen spreekt van zan de kerkgebouwen gehechte torens en volgens arrest van den Hoogen Raad van 19 Maart 1847 de torens op de kerkgebouwen onder het artikel niet begrepen zyn. Bovendien is het bezit van toren en klokken van geen belang meer voor de gemeente, daar de toren van het Nieuwe Raadhuis voorzien is van een goed uurwerk. Schip met dynamiet ontploft. Een schip, geladen met dynamiet, is Woens dagmiddag, te New-York, even na twaalf uur. Ter Neuzen. Voorm. 9u. en nam. 2 u. Dh. A, Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9'/a u. dhr. II. J. van den Ouden. Hulst. 10 uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u. Ds. J. F. van Hulsteijn. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/a u., leeskerk. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Per Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/a u., Ds G. van der Garde van Opheusden. Lokaal „Ebeu-Ha'dzer" (Kerkhoflaan) Per Neuzen, 's Avonds 5'/a uur dhr. J. J. Kense. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 's Avonds 8 uur vergadering der Zendingsafdeeling in de Catichisatie- kamer.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2