Zondagsrust. Di proeftijd Voorbij? ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING. Kantongerecht te Ter ..Neuzen. „Ik ben r(jk, jongen, en ik kan je als ik wil een aardig sommetje geven. De zaak is er eer beter dan slechter op geworden. Je hebt hier een warm nest en op den koop toe het vertrouwen en de liefde van vader en moeder. Wil je dat nou allemaal overboord gaan gooien ter wille van dat meisje Kijk eens, jongen, ik betaal je vijftigduizend francs baar geld op de tafel, ik laat den heelen boel aan je over, zaak, huis en alles, en dan blijft er nog flink wat over voor jou en Anni als wij er eens niet meer zijn, moeder en ik. Kom, zoek je een meisje naar mijn wensch, en we sluiten nog vandaag vrede 1" Zoo lang zijn vader op'n barschen toon had gesproken, was Jozef in dezelfde uitdagende houding voor hem blijven staan; maar nu deze zachter en op meer overredende tooD sprak, kwam ook in hem opnieuw de vurige wensch naar een verzoening op. „Vader," sprak hij, „geld is een goed ding, ik kan het waardeeren, en ik weet hoe goed ik het zou hebben als u aan mij alleen de zaak won overdoen; doch meer dan alles is me u beider liefde en vertrouwen waard, die zou ik, niet willen verliezen. De prijs echter, dien u vraagt, is te hoog!" Ehrlers gelaat werd donkerder, maar hij liet hem doorspreken. „Vader, laat mij lui eens bij u brengen. (Wordt vervolgd.) De ongeregeldheden in Larantoeka. I te sub J, boe C boe J We hebben er in een vorig artikel op ge wezen, hoe een katholiek blad (Zelandia) eene Zondagsviering voorstond, die niet algemeen bij hare partijgenooten in den smaak zal vallen. Wij, Zondagsrust voorstaande, zagen in dat artikel eene kleine concessie aan de anti revolutionairen. om dezen toch met iets, al is het nog zoo weinig, eens blijde te maken. Wij schreven, dat in het bewuste artikel voor gestaan werd eene Zondagsheiliging in cal- vinistischen geest. Zelandia hierop terugkomende meent, dat wij een flater gemaakt hebben en zegt, dat de katholieken wel degelijk Zondagsheiliging voorstaan en dat alleen bij de katholieken verplichte bijwoning van eene godsdienst oefening is voorgeschreven. Men voelt het, waar Zelandia heen wil. Wij houden ons evenwel aan het eerste, door ons aangevochten artikel van het blad. Wij hadden het niet over kerkbezoek en godsdienstoefeningen, maar wel over het sluiten van winkels en herbergen op Zondag, het niet-houden van kermissen en andere feestelijkheden en van vergaderingen dien dag. Waar nu een blad als Zelandia deze zaken voorstond, spraken wij en hebben wij recht te spreken van eene Zondagsheiliging in cal- vinistischen zin. En ook mochten wij zeggen, dat zoo iets er in katholieke streken niet gemakkelijk zal ingaan en dat Zelandia bij een werkelijk ijveren daarvoor vele moeilijk heden juist bjj hare partijgenooten zal ont moeten. Wie kan het zich voorstellen, dat in N.-Brabant en Limburg en ook in onze grensstreek de Zondag in dien geest wordt opgevat. Juist deze dag is voor vergaderingen en feestelijkheden in deze streek juist de dag. We herhalen met reden Die klove tusschen katholieken en anti-rev. zal blijven. Waarschijnlijk heeft Zelandia ons nu beter begrepen. We hopen het. De Regeering zegt in hare Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat de in voering van het tweeploegenstelsel was »slechts een als proef bedoelde noodmaatregel*. Men »hoopte« daarmede, zonder schade voor de geoefendheid, een einde te maken aan den strijd over het blijvend gedeelte, »in afwachting van de invoering eener nieuwe Militiewet*. »Die hoop is evenwel niet vervuld*. En »mocht de totstandkoming van die wet onverhoopt nog geruimen tijd op zich laten wachten, dan zal zij niet aarzelen voor stellen in te dienen, om tijdelijk tot het oude stelsel terug te keeren.* Met deze woorden is het fiasco door de Regeering zelve naar waarde geschetst. Zij vond, zoo verontschuldigt zij zich, reeds bij haar optreden, inzonderheid bij het hoofd wapen, de Infanterie, een verwarden toestand.* Maar niettemin indien men na eenig wachten onverhoopt zal ervaren, dat de Militiewet nog zoo gauw niet zal zijn herzien, zal men zonder aarzeling tot dien verwarden toestandterug- keeren. Die toestand was dan ook lang zoo ver ward niet, als de Regeering het gelieft voor te stellen. Zij heeft zelt, niet alleen door het tweeploegenstelsel, maar ook door hare maat regelen ten opzichte van het kader, den toe stand verward gemaakt. De kader-reorganisatie was, bij uitzondering, geen «als proef be doelde noodmaatregel*. Maar zij heeft evenveel kwaad gesticht. En de nieuwe minister schijnt reeds aanstalten te maken om ook op deze niet als proef bedoelde maatregelen terug te komen. Ma twee jaren zullen we dan gevorderd zijn tot een restitutio in integrum, wat zooveel zeggen wil als wij beginnen weer van voren af aan, zegt »Land en Volk«. Omtrent de ongeregeldheden, welke in Sep tember j.l. in de buurt van Larantoeka op 1 Flores plaats vonden en waarbij luit. Van Ar- J denne werd gewond, lezen wij in het kortj verslag van Timor over September: Drie, met vier maanden dwangarbeid ge strafte personen, wisten uit de gevangenis te* Larantoeka te ontvluchten eu werden door het complex-hoofd Basa verborgen gehouden. Ge noemd hoofd had reeds in de maand Augus tus jj. lot 4 maal toe het verzoek laten doen, bedoelde veroordeelden op vrije voeten te stel len tegen betaling eener boete, in welk voorstel natuurlijk niet kon worden getreden, ook moest Basa toen eenige dagen te Larantoeka worden aangehouden om hem te dwingen oog door zijne ouderhoorige bevolking achtergehouden geweren in te leveren een dertigtal geweren werden toen ingeleverd. Nadat tevergeefs po gingen in het werk waren gesteld om de voortvluchtige gevangenen te doen uitleveren, waarbjj bleek, dat Basa daartoe ongenegen was en tevens dat hij zelfs weigerde naar Larantoeka te komen om voor den civiel-gezag- hebber te verschijnen, werd in den nacht van 17 September j.l. den sergeant-instructeur Wallenburg opgedragen met* 20 gewapende politiedienaren Basa, woonachtig te Riang Nara op 9 paal afstand van Larantoeka, te gaan oplichten. 51 In den nacht werd het huis van Basa om singeld en liep toen de bevolking al dadelijk te wapeD, zoodat men er zich toe bepaalde het huis vast te houden. Tegen den morgen be gon de bevolking van alle kanten op te dringen en werd van weerszjjden van de vuurwapenen gebruik gemaakt, waarbij een der gewapende politiedienaren licht werd gewondhet huis moest worden losgelaten en op een heuveltje teruggetrokken, vanwaar bericht naar Laran toeka werd gezonden. Op deze plaats waren denzelfden morgen per gouvernementsstoomer' aangekomen de controleur van Flores, de kapitein colonne-commandant en 2 brigades marechaussee, ten einde eeue tournee over bet eiland Lomblen te gaan maken. Door den colonne-commandant werd daarop een brigade,, onder den Europeeschen sergeant Beker ter beschikking gesteld, ten einde het verzet te breken, de civiel gezaghebber sloot zich bij die brigade aan. Nadat verbinding met de gewapende politie- dienaren verkregen was, werd naar Riang Nara opgeruktvan uit den kampongrand, die zwaar bezet was, werd al dadelijk op den troep ge schoten en werden zwaar gewond de tijdelijk*' civiel-gezag hebber van Oost-Flores en de Solor-eilanden D. B. W. van Ardenne, le' luitenant der infanterie pro memorie, een marechaussee en een gewapende politiedienaar.1 De kampong Riang Nara werd daarop genomen en naderhand is gebleken, dat toen van de' zijde der bevolking 9 personen gesneuveld' zijn. Nadat te Laiantoeka was teruggekeerd,^ werden de gewonden nog denzelfden avond' naar Endeh per gouvernementsstoomer vervoerd'1 bleet de controleur te Larantoeka met 29 houden, daar de pradjoerits zeker wel zouden komen van daar het onmiddelijk omsingelen der pradjoeritpatrouilles door tal van gewapen- den, terwijl op de daarop volgende schoten tal van leden volgens atspraak van alle zijde kwamen opdagen. en brigades marechaussee achter. Den 19en September werd wederom nasr het in verzet zijnde gebied opgerukt en werden drie met geweren gewapende vjjanden neer gelegd. De volgenden dag onderwierp Basa zich en keerde de bevolking geleidelijk in haren kampongs terug. Bij het door den controleur ingesteld onder zoek is gebleken, dat alleen die kampongs, tot* het gebied van Basa behooreude, aan het ver- zet hebben deelgenomen, alwaar door de missie 1 nog geen invloed werd verkregen, terwijl een-»' 4-tal tot zijn gebied behoorende kampongs, t alwaar die invloed reeds meer of minder werd verkregen, zich van deelname hebben onthou- den en ons den noodigen steun hebben ver-1 leend. Ook is nog gebleken, dat het in de s verzetskampongs Kewalioe, Riang Nara, Riang Kottang en Riang Para reeds sedert eenigenc tijd heeft gebroeid. Het hoofd Basa voorzag een gewapend op treden dezerzijds en had reeds eenigeu tijd te voren met de ondergeschikte hoofden dier kam pongs samengesponnen, maaltjjden aangericht en gelast de geweren gereed te houden en hem te helpen, wanneer de pradjoerits mochten ko men om hem te arresteerenden dag voor het gebeurde had hij nog boden gezonden naar de verschillende hoofden, met de opdracht, dat men zich nu maar alvast gereed moest Op Maandag 30 Januari 1911 bield de Voorzitter der Nutsafdeeling te Ter Neuzen, de heer Kerkhoven, eene voordracht over eene reis door de Molukken van uit Celebes. De leden met hunne huisgenooten waren in grooten getale opgekomen, evenals verscheidene door het Bestuur geïntroduceerde personen. Men kreeg verschillende, dikwijls heel interessante plateD te zien, waardoor men wel eenig denk beeld bekwam van een der schoonste streken der aarde, de eerste in Iodië, welke door de Hollanders bezet werd. De spreker gaf ver schillende geschiedkundige opmerkingen ten beste op zijne reis van Makassar en Gozontale naar Ternate, Tidore, Boeroe, Ceram, Ambon, Nieuw-Guinea en Banda. Hij gaf eenige mede- deelingeo over de planten- en dierenwereld be nevens kijkjes op het volksleven, hier en daar gekruid door een aardigheid. Het geheel viel blijkbaar goed in den smaak der aanwezigen. De avond was gezellig en leerzaam. Gisteren werd de Nieuwjaarscommissie in de gelegenheid gesteld eene bedeeling voor de armen te houden van krentenbrood, doordien zij in de laatste dagen van een ingezetene een buitengewone gift had ontvangen. De armen die dit krentenbrood ontvingen waren ten zeerste voldaan. De heer W. C. G. Pijtak, telegrafist te Rotterdam, is verplaatst naar het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen. Zaamslag. Vrijdagavond had ten huize van C. P. de Regt een algemeene vergadering plaats van de muziekvereeniging »De Volhar ding*. De vergadering was druk bezocht. YVegeng overlijden van den voorzitter, den heer Wortman, was eene verkiezing noodig voor voorzitter en werd daarvoor met meerder heid van stemmen gekozen de heer N. de Haan Thomann, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Verder werd nog besloten om het festival, zoo mogelijk met samenwerking van »Zaamslags Mannenkoor* te honden op Donderdag 15 Juni (H. Sacramentsdag). Ook zal, zoo mogelijk, bij de herdenking van de Va jarige regeering onzer geëerbiedigde Koningin eene uitvoering worden gegeven van muziek en zang. In de Vrijdag te Zaamslag gehouden raadzitting werd naar aanleiding van verschil lende adressen, verzoekende verbetering van voetpaden, besloten, de verschillende eigenaars op hnn plicht in deze te wijzen. Het kohier der schoolgelden voor 1911 werd vastgesteld op f 160.80. lot derden ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer C. J. de Vries. Aan den gemeente-ontvanger, den heer J. P. Geelhoedt, werd voor de vervanging van den ambtenaar ter secretarie, tijdens diens ziek te, een gratificatie toegekend van f 50. Burg. en Weth. werd opgedragen onder handelingen aan te knoopen om het recht te verkrijgen het terrein, thans als vuilnisplaats in gebruik te mogen afgraven, teneinde met den afkomenden grond den ouden waterpot in het dorp te dempen. Eveneens werd verzocht een onderzoek in te stellen naar de afwate ring langs de begraafplaats, die vermoedelijk door het te hoog liggen van een riool onvol doende is. Verleden week heeft een drietal personen een nachtelijk bezoek gebracht op de hoeve van den landbouwer Kindt in den Stellepolder nabij Philippine. Door het aanslaan van den hond is Kindt wakker gewoiden en meecende dat het om zijne kippen te doen was, heeft hjj eenige schoten iD het luchtruim gedaan, waarop de bezoekers de vlucht hebben genomen naar B. Noë tusschen Boekhoute en Philippine doch ook deze was hun te vlug af, daarom zijn ze verder opgegaan en hebben den aar- dapdelkuil van Van Leu aan den straatweg aangesproken. Juist waren ze bezig met het vallen der zakken toen een der drie door een geweerschot gekwetst en herkend werd. De twee anderen zyu op de vlucht gegaan. Na tuurlijk zal de getroffene met de Belgische justitie moeten afrekenen. Te Breskens is gisterennacht ingebroken in de directiekeet van den Rijks-waterstaat, staande op de Haven. Met een beitel of breekijzer heeft men het slot geforceerd. Ver mist worden een waterpasinstrument, een teeken doos, een stel koperen gewichten en een groot deel uit de verbandkist. Wie het gedaan heeft is onbekend. In de Vrijdag te Aardenburg gehouden raadszitting waarin de heer De Glopper af wezig was, is besloten de 25 olmeboomen op het marktplein te gunneD aan Gebr. d' Haenis te Gent, die voor f 2624 inschreven. De overige hoornen zullen eerlang publiek ten verkoop worden aangeboden. Men schrijft uit Zeenwsch-Vlaanderen van de N. R. Ct. Nu het vlaszwingelen hier in vollen gang is, komen de vlasbewerkers al meer en meer tot de ontdekking, dat het vlas verleden jaar veel geleden heeft door het voch tige weer. In andere jaren kon een werkman 2 tot 3 steenen vlas per dag zwingelen, thans maar 11 /a tot 2. Dit komt, doordat het vlas te zwak is, waardoor bij het zwingelen te veel verloren gaat. Gewoonlijk zwingelt men 120 tot 140 steenen uit een gemet vlas wie dit jaar er 100 uit krijgt, mag niet klagen. Gelukkig zijn de vlasprijzen aanmerkelijk hooger dan verleden jaaranders zouden vele arbeiders, die in den zomer vlas gekocht heb ben om het thans met hun zonen uit te zwin gelen, voor niets werken. Het beste vlas wordt verkocht tegen 70 tot 72 stuivers per steen, terwijl het vorige jaar 50 tot 55 en in 1909 slechts 44 tot 46 stuivers per steen betaald werd. Dit zijn echter Vlaamsche stuivers want het is een eigenaardigheid in den vlashandel, men koopt en verkoopt nog steeds volgens de oude m nier met Vlaamsche stuivers. (Een Vlaamsche stuiver is 9.07 centiem.) Ei heerscht; een levendige handel in vlas zoodat vlas, dat op andere jaren bijna onverkoopbaar was, thans ook tegen goede prijzen van de hand gaat. Ook wordt door de Belgische handelaars gebookt vlas opgekocht. Betaalde men daar voor vroeger 10 tot 13 francs per 100 kilogr., nu geldt het meestal 16 tot 18 Ir. Dit vlas wordt door de Belgische opkoopers zelf geroot; niet in putten, maar 't wordt uitgespreid op een stuk land, waar het door den invloed der lucht het rootingsproces ondergaat. Als gevolg van den levendigen handel en de hooge prijzen, wordt er thans reeds veel vlasland gehuurd, d. i. de vlashandelaars huren bij de landbouwers stukken land om daar voor eigen risico vlas op te zaaien. Voor een paar jaar betaalde men voor puik vlasland 60 tot 80 gulden per geniet, thans spreekt men van 115 tot 125 gulden. Dit is een zeer hoog prijs, als men bedenkt, dat mesteD, zaaien, wieden en vervoer voor rekening van den huurder is. Bovendien is vlas een zeer wisselvallig gewas. Gaat het weer in den bloeiyd wat tegen, komt er een ziekte in het vlas (het zoogenaamde vuur) of wordt het door hagelslag vernield, dan lijdt de vlashandelaar groote schade. A boe' H Lee dagi E t. 2 dag. A v. o 1 di Y H., te liedj Axe A. zanj dror Y v-, A eene A eene V. te A Y wete A het Oi koo; J. der T< in d en l Zitting van 26 Januari 1911. Veroordeeld zfjn R. L. M., werkman te West- dorpe, t. z. v. overtreding der jachtwet, tot 2 boeten elk van 5, subs. 4 dagen hecht, voor elke boete met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van het in beslag genomen eenloops jachtgeweer. I. d. F., landbouwer te Axel, t. z. v. in dronken schap de orde verstoren, t. e. b. v. f 3, subs. 3 dagen hecht. K. M. D., veedrijver te Hoek, t. z. a. v., toteene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. M. P. Z., werkman te Axel, t. z. v. een water leiding niet op de bepaalde breedte en diepte houden, t. e. b. v. 1, subs. 1 dag hecht. J. D., koopman te Ter Neuzen en P. H., koop man aldaar, t. z. v. e. trekdier onbeheerd laten staan, i. t. e. b. v. f 1, subs. 1 dag hecht. C. v. Vkoopman te Stekene, t. z v. overtreding van het reglement op de trekhonden in Zeeland, t. e. b. v. f 1, subs. 1 dag hecht. J. F. d. L., koopman te St. Jansteen, t. z. a. v., tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. J. Wkoopman te Ertvelde, t. z. a. v., tot eene boete van 0,50 subs. 1 dag hecht. C. A. Fschippersknecht te Gentbrugge, t. z. v. verblijven in een herberg na sluitingstijd, t. e. b. v. 1, subs. 1 week tuchtschool. I. v. D. en J. G., kooplieden te Axel, t. z. v. het rijden met ongemuilkorfde honden, i. t. e. b. v. f 1, subs. 1 dag hecht. T. d. Sleurder te Paal, t. z. v. het rijden met een kar zonder licht en overtreding reglement op de trekhonden, tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht, voor elke boete A. J. d. Z., voermansknecht te Ter Neuzen, t. z. van door het bevoegd gezag naar zijn naam ge vraagd een valschen naam opgeven, t. e. b. v./5, subs. 5 dagen hecht. M. D., leurder te Axel en N. v. A., zonder be roep te Hoek, t z. v. het bevisschen der Schelde zonder consent, i. t. e. b. v. 5, subs. 5 dagen hecht. S. S. R. en W. Rvisschers te Bouchaute, t. z. v. het rapen van schelpvisch, i. t. e. b. v. f 2, subs. 2 dagen hecht. W. B., landbouwersknecht; C. R., landbouwer S. L.. landbouwersknecht, allen te AxelJ. F. S., voermansknecht te Ter Neuzen, t. z. v. het rijden met een voertuig zonder licht, i. t. e. b. v. f 1, subs. 1 dag hecht. M. d. B., knecht te Overslag, t. z. a. v., tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. C. A. B., landbouwer; A. B. W.K., landbouwer, F. J. L. M. D., mosselhandelaar, allen te Philippine J. d H., werkman; A. V., arbeider; D. v. H., landbouwer, allen te Axel; P. v. D., werkman; A. K vrachtrijder, beiden te Zaamslag; W. J. R., werkman en M. L. Sschippersknecht, beiden te Ter NeuzenG. M. V., klerk te Zuiddorpe en F. I., koopman te Zwartenhoek, t z. v. het fietsen zonder licht, i. t'. e. b. v. f 1, subs. 1 dag hecht. A. F. d. P., poelier te Stekene en E. d. S., koopman te Assenede, t. z. a. v., ieder tot eene boete van 1, subs. 1 week tuchtschool. J. v. W., graanhandelaar te Ter Neuzen, t. z. v. het rijden met een motorrijwiel zonder licht, t. e. b. v. f 2, subs. 2 dagen hecht. G. d. D., molenaarsknecht te Axel, t. z. v. leer plichtwetovertreding, t. e. b. v. 1, subs. 1 dag hecht. Reel zake D ber gegc tract krjjg paed in te Ti denk een in d klaaj moet maal pook T< hoor: huise Di Ei Mari; kil, recht op h De liep len. uit 1 bood: haar tracte en I mee De maar hebbi klap[ bovei omda heel Ge kleed echte voor afger; degel Eis hecht Oo Be smett kanse Calcu Bangl over van j wier Mei jaarlij 17.50i een 1 in de per re

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2