BINNEINLAND." UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Arrondlssements-ltechtbank te Middelburg De VoorzitterNeen, maar gewoonlijk staan ze achter het ziekenhuis. Dhr. Van de Ree vindt dit nu niet zoo'n geschikte plaats. Het maakt bij het binnen komen in de gemeente een onaangenamen in druk, want van alles smijten ze maar neer. Hij geeft in overweging een andere plaats aan te wijzen. De Voorzitter Weet U een andere plaats. Dhr. Kerkhoven meent, dat achter het huis van den opzichter van 's rijks-waterstaat een geschikte plaats zou zijn. De Voorz. zal het laten onderzoeken. Dhr. Dees hoopt, dat er geen aanleiding zal zijn om de woonwagens te ver buiten de kom te plaatsen, want dan zitten de buitenlui er mee. Het is wenschelijk niet te ver buiten de kom te gaan, omdat dan de politie dicht bij is. Dhr. Kerkhoven komt nog eens terug op een vroeger door hem besproken denkbeeld, om het zonder noodzaak gebruik maken van de stoomfluiten van booten te verbieden. Over den last daarvan, wordt hier zoowel als te Sas van Gent geklaagd. Laatst lag er 's nachts in de haven een Belg. trawler, waarvan de be manning heel of half dronken aan den wal was toen de trawler moest vertrekken. Toen is men als een razende gaan fluiten om de bemanning aan boord te krijgen tot grooten last van de ingezetenen. Zoo gaat het ook zeer dikwijls met sleepbooten. In de politie verordening te Deventer zijn daar bepalingen- tegen gemaakt, wat hier misschien ook kan gedaan worden. De Voorz. zegt, dat B. en W. daaromtrent zich nader zullen informeeren. Daarna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren. De vergadering weder openbaar geworden zijnde deelt de Voorzitter mede dat besloten is ontheffing te verleenen wegens hoofdelijken omslag aan P. A. Audenaerd f 1,27 en wegens schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs aan P. A. Audenaerd f2,18, wed. P. J. van der Bulck f0,50, J. J. Meijer f 0,27, J. Rid dering f 0,90, C. A. de Bruijn f 1,05, C. J. Jolijt f 0,30, N. J. Imandt f 0,60 en P. de Bakker f 10,80 en dat naar aanleiding der door hen ingediende reclames tegen den aan slag in den hoofdelijken omslag is besloten P. Moes te plaatsen in de 26e klasse, L. J. Rauft in de 10e klasse, G. A. Spistael in de le klasse, J. W. Struijlaard in de 3e klasse, K. Fraij in de 11e klasse, H. Goedhart inde 2e klasse en R. Visser in de 27e klasse en de aanslagen van P. Verboom en L. de Putter Lz. te handhaven. Nog zijn Burgemeester en Wethouders in verband met de stijging van het getal school gaande kinderen gemachtigd sollicitanten op te roepen naar de betrekking van onderwijzer aan school A. Hierna is de zitting gesloten. Behartiging van de belangen der onderofficieren. Wij lezen in »Land en Volk« Minister Colijn heeft wederom een goeden maatregel genomen. Hij heeft n.l. tot de in specteurs der wapens een kabinetsaanschrijving gezonden van den volgenden inhoud «Het is mij bekend, dat in het korps onder officieren verlangens gekoesterd worden met betrekking tot het brengen van verschillende wijzigingen in de bepalingen betreffende den dagelijkschen dienst, de termen, de kleeding, de huisvesting enz., wijzigingen in het kort ten doel hebbende het dagelijksch leven van den onderofficier te veraangenamen zonder de belangen van den dienst te schaden. Uit de lijst van wenschen dienaangaande, mogen, om de gedachten te bepalen, genoemd worden, Het des Zondags niet dragen van de schako of kolbak het dragen buiten dienst van den korten mantel (wielrijdersmantel), het voor eigen rekening wonen buiten de kazerne door de oudere ongehuwde onderofficieren, c. q. van bepaaldelijk te noemen categorieën uitbrei ding van de bepalingen betreffende te ver leenen avondpermissiehet toepassen van de bepalingen nopens het dragen van burger- kleeding door officieren ook op de onder officieren met den rang van adjudant-onder- officier en hoogerenz. enz. «Teneinde nu te weten te komen welke wenschen van dien aard bestaan, heb ik de eer, U. M. H. te verzoeken, dienaangaande bij de korpsen een onderzoek te doen instellen en mij den uitslag daarvan te doen kennen. «Gaarne zal ik bij uw antwoord, uw ge voelen en c. q. dat van de korps-commandanten omtrent eventueel te kennen gegeven wenschen en eene inwilliging daarvan vernemen. «Ik teeken hierbij aan, dat het mij zeer gewenscht voorkomt, dat door de korps commandanten en desverlangd ook door u ter zake een of meer onderofficieren worden gehoord* Een schippersknecht van Oud Vossemeer redde in de Kerstweek uit het Kanaal van Ter Neuzen een meisje, dat aldaar logeerde. Dezer dagen werd aan den havenmeester te Oud- Vossemeer een briefkaart gezonden met ver zoek die ter hand te stellen aar. zekeren »Dirk«, schippersknecht. Daarin werd medegedeeld dat voor hem te Ter Neuzen een bedrag be schikbaar lag en hem werd tevens verzocht aan de geredde en haar ouders te Werkendam zi)n adres op te geven, daar hij bij de redding alleen gezegd had «Dirk* te heeten. Hr-t adres is opgegeven, maar de som, voor hem beschikbaar gesteld, wil hij voor zijn daad niet ontvangen. Met ingang vau 16 Februari a.s. is de heer J. Minderhoud, brief-en telegrambesteller alhier overgeplaatst naar IJzendijke en is de heer S. W. v. d. Kop, brievenbesteller te Mid delburg, met ingang van 15 Februari a.s., als brief- en telegram hesteller overgeplaatst naar Ter Neuzen. De heer E. G. v. d. Bent, tijdelijk onderwijzer te Gorinchem, is als onderwijzer benoemd aan een der lagere scholen te Rot terdam. Het muziekgezelschap «Concordia* te Axel telt thans 32 werkende en ruim 80 steu nende leden. Minder voordeelig is de stand der kas over hetafgeloopen jaar bedroeg het tekort f 104.465 het vorig jaar was er een van ƒ48.765, dus is er in 't geheel een nadeelig saido van f 153.28. Zaamslag, 26 Januari. Heden werd alhier door de vereeniging «In 't belang der land bouwers* aanbesteed de levering van. 342,200 K. G. superphosphaut, 425,800 K.G. ammoniak- superphosphaat, 4600 K.G. lijnkoek, 230 E.G. brabantsch klaverzaad en 54 K.G. lucernzaad. Aan de volgende en Lagste inschrijvers werd de levering gegund. Foor Superphosphaat aau D. J. Oggel te Axel voor 2,39 97y100. Voor Amoniak-superphosphaat aan A. Wieland te Ter Neuzen voor f 7,20. Voor Lijnkoek aan M. Verheul te Rotterdam voor ƒ11,50. Aan G. Klouwers te Ter Neuzen voor Bra bantsch klaverzaad voor f 0,80 eu L. de Fcijter aldaar voor Lucernzaad voor ƒ1,10. Alles per 100 K.G. Door den architect J. Wisse werd Zaterdag te Zaamslag aanbesteed het bouwen van een woning met annex bergplaats en stalling, ten dienste van een vrachtrijdersbedrgf. De inschrijvingen waren als volgt: Timmer werk. D. Gaile voor 1120, J. Wisse voor 1098, Gebr. Stoffels voor f 1082,40, J. C. Kaijser voor 1065, C. H. H. Wisse voor 1047 en K. Dieleman voor 907. Metselwerk. J, H. Houg voor 1279, L. de Visser voor f 1275, H. P. Lensen voor 1259 en J. van de Velde voor 1231. Gegund aan de laagste inschrijvers. Gisteren werd in het logement van de wed. J. Platteeuw, te Zaamslag, door notaris Van der Moer, ten verzoeke van de erven van wijlen A. de Kraker verkocht een woonhuis^ staande in de kom van het dorp. Kooper werd J. van Langevelde voor ƒ1010. De St. Crt. No. 22 bevat de statuten van de zangvereenigirjg »Crescendo« te Hulst. Zij is aangegaan voor den tijd van 29 jaren te rekenen van den dag der oprichting, zijnde 9 September 1910 en heeft ten doel de lief de tot de toonkunst aan te kweeken en het gezellig samenzijn te bevorderen, door de be oefening van den zang, op daartoe te honden repetitiën en door het geven van uitvoeringen. In het St. Anthoniusgesticht te Oostburg heeft een 84-jarige verpleegde door het neer vallen van een plafond een schedelbreuk be komen. Zij is aan de gevolgen overledeD. De gemeenteraad van Aardenburg be sloot in zijn Woensdag gehouden zitting de toewijzing der hoornen aan de inschrijvers aan te houden. Verder werd besloten, de verordening aan gaande de schoolgeldhefling, die reeds door Ged. Staten was goedgekeurd, te wijzigen naar den wensch van den Minister van Binnenland- sche Zaken, waardoor de opbrengst van dat onderwijs zoo miniem zal worden, dat daar uit een jaarlijksche schadepost voor de gemeente zal voortvloeien van pl. m. ƒ500. De heer Vorsterman van Oyen zeide dat hij zich aan het voorstel van den Minister onderwierp, omdat verzet toch niet zou helpen, maar hij zag in de geheele regeling niet anders daD een onnoodige begunstiging der groote beurzen met zeer geringe bate voor de kleine. Aan het slot der vergadering wees de heer Vorsterman van Oyen op den ongunstigen toe stand van den nieuw gebouwden tuinmuur en de gevels der nieuwe school. Een onderzoek in loco na het sluiten der vergadering viel niet mede. Aangezien echter de aannemer nog onderhoudsplichtig is, zal volgens belofte van Burg. en Weth. alles in orde komen. Daardoor getroost gingen de leden van den genree iteraad bemoedigd naar huis. In Zeeland kwamen in de week van 18 tot en met 24 Januari 11 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nml. 3 gevallen van roodvonk, een te Kruinii gen, een te Oud-Vosse- meer en een te Wolphaarts lijk, 8 gevallen van diphtheritis, nml. eer. te Goes, een te Graauw en Langendam, een te St. Jansteen, twee te Middelburg, een te Stoppeldijk, een te Zierikzee en een te Zn ddorpe. Sluiskil. Hulst. Zondag 29 Januari 1911. Ned Hervormde Kerk. Ter Neuzen Voorm. 9J/a u. leeskerk en nam. 2 u. Da. A. Timmerman. Voorin 9'/a u. Ds. A. Timmeiman. 10 uur Ds. L. M. Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u. Da. J. F. van Hulateiju. Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkatraat). Ter Nenzen. 9 n., 2 u. en 5'/, u., Dhr. M. Remijn van Krabbendijke. Oud-Gereformeerde gemeente t VlooswijkBtraat). Ier Neuzen. 9 u., 2 u. en 5ljt u., leeakerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan) Ter Neuzen, 's Avonds 5'/s uur dhr. J. J. Kense. De rechtbank heeft in hare zitting vau 27 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken G. A. d. M., oud 28 j., opperman en O. R„ oud 23 j., werkman, tij lelijk wonende te Sluis, zijn wegeus wederspaunigheid, lichamelijk letsel teugevolge hebbende, veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. C. J. T,, oud 19 j., arbeider te Schoondijke en J. J. L.. oud 29 j., landbou wer te Breskens, zijn wegens strooperij ieder veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hecht. J. d. G., oud 29 j,, landbouwersknecht, P. S., oud 33 j., werkman J. O., oud 26 j., werk man en C. J. N., oud 23 j arbeider, allen te Groede, zijn wegens strooperij veroordeeld ieder tot f 5 boete of 5 dagen hecht. C. G., oud 32 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens wederspanoigheid veroordeeld tot 1 maand gevang. Voor bovengenoemde rechtbank werd gisteren behandeld de zaak tegen H. A. van Dalsurn, notaris, geboren te Haarlem en wonende te Hulst, beklaagd van iu ver schillende nummers van het te Hulst en om streken verspreide blad «De Volkswil« op zettelijk de eer en goeden naam te hebben aangerand van den Burgemeester van Hulst' F. J.. L. M. van Waesberghe. Als eerste getuige werd gehoord F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester van Hulst. Deze achtte zich door het geschrevene in «De Volkswil* beleedigdhij had het stuk ge lezen eu het blad waarin het stond ook in handen van anderen gezien. De beklaagde gaf toe schrijver van de be wuste stukken te zijn geweest, maar ontkende ten stelligste getuige onaangenaam te hebben willen zijn. Zijn meening was dat een open bare zaak in het openbaar moet behandeld worden, daarom schreef hij over zijn request. Aan de abonné's werd zoodoende alles mee gedeeld wat hij deed en wat anderen deden tegen hem. Wat betreft het 2e stuk, zeide beklaagde dat wie beweert moet bewijzen. Hij zag niet in dat de burgemeester van Hulst met zijn schrijven bedoeld moest zijn. Nog werd gehoord getuige C. J. Cuijle, die als drukker van «De Volkswil«, verklaarde de betrokken stukken van beklaagde ontvangen en gedrukt te hebben. De officier van justitie deelde mee dat het na het schrijven van het eerste stuk niet zijn bedoeling was beklaagde te vervolgen. Hij verwachtte dat deze, na de vroeger hier en ook van den procureur-generaal en den presi dent van het gerechtshof ontvangen terecht- wijzigingen, voldoende zou hebben ingezien dat hij op den verkeerden weg was en dat op deze wijze voortgaande, vroeg of laat, de gevangenisdeuren zich voor beklaagde zouden openen. Toen kwam het tweede stuk in «De Volks wil,* waarbij de burgemeester opnieuw werd beleedigd, en toen is ook het O. M. tot ver volging overgegaan. De schuld van zijn te rechtstaan op deze zitting ligt dus geheel bij den beklaagde zelf. Met den «edelachtbare* uit dat stuk is natuurlijk de burgemeester bedoeld, en het is niet flink van beklaagde, die vroeger voor een soort martelaar wilde doorgaan, daar niet rondweg voor uit te komen. Ten slotte eischte de officier wegens smaad schrift, tweemaal gepleegd, veroordeeling van beklaagde tot een maand gevangenisstraf. Beklaagde verdedigde zich in een uitvoerig pleidooi en vroeg aan de rechtbank de eiscli van den officier van Justitie niet ontvankelijk te verklaren. Iu de Dinsdag gehouden zitting van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht werd gepleit in de zaak in hooger beroep voor dit college aanhangig tegen een milicien-soldaat bij het 3e regiment infanterie, oud 20 jaren, geboren te Zaamslag, die in eersten aanleg voor den krijgsraad te 's-Gravenhage had terecht gestaan ter zake dat hij te Middelburg in den nacht van 31 Aug. op 1 September 1910, met het oogmerk om Jan van Wallenburg zwaar lichamelijk letsel toe te brengeu, althans om hem te ruishandeleu, dien man met zijn bajonet heeft gestoken in de derde tnsschenribsruimte ter boogte van het hartezakje, welke steek den dood vaD genoemden Vau Wallenburg heeft ten gevolge gehad. Bekl. was te dier zake veroordeeld tot vijf jareu gevangenisstraf met vervallenverklaring van den militairen stand. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. J. Winkel Jr. achtte het feit in verband met beklaagdes ontkentenis niet bewezen en conclu deerde derhalve tot vrijspraak, subsidiair tat het opleggen eener lichtestraf. De advocaat-fiskaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht, jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, verklaarde beklaagdes schuld voldoende bewezen in verband met bekl.'s uitlatingen dat hij gestoken had, doch niet wist of het er door was, omdat die boerenjongens altijd zooveel goed aanhebben, maar dat de boer toch in eengekrompen was, hu gezegd en gekucht had. Hg vroeg daarom schuldigverklaring aau zware mishandeling, hebbende het feit den dood ten gevolge gehad, gepleegd door een ambtenaar, tot de gewapende macht behoorend persoon, I die bij bet begaan van het strafbare feit ge- f bruik heeft gemaakt van een middel hem door 1 ziju ambt geschonken, en veroordeeling van den beklaagde deswege tot zeven jaar gevange nisstraf, met vervallenverklaring van den mili tairen stand en met bepaling dat de tijd, na beklaagdes arrestatie op 10 September 1910, iu voorloopige verzekerde bewaring doorgebraht, in mindering zal strekken van de opgelegde gevangenisstraf. Het Hof zal op een nader te bepalen dag uitspraak doen in deze zaak. Bood door schuld. Voor het gerechtshof te Arnhem werd Woens dag de behandeling hervat in de zaak van J. R., scheepskapitein te Meppel, die terecht stond wegens het door schuld doen zinken van een vaartuig, waarbij menschenlevens verloren gingen. Op 27 Juli van het vorige jaar heeft op het Zwolsche diep een treurig ongeluk plaats ge had. De zeeboot Meppel III, komende uit Amsterdam was het Zwolsche diep binnenge- stoomd. Er waren eenige passagiers voor Genemuideo aan boord, die met een roeibootje zouden worden afgehaald. Onderwijl voer ook de »Steenwijk«, een kleine stiomboot, het Zwolsche diep op met bestem ming voor Steenwijk. De roeiboot, om de passagiers van de Meppel III af te halen, was verschenen, doch meerde niet aan de zeeboot, maar aan de «Steenwijk*, op een wenk van den kapitein van laatstgenoemd vaartuig. De Steenwijk kwam intusscheu langs zg van de Meppel III en beide stoombooten werden aan elkander vastgemeerd. Van de Meppel III gingen enkele passagiers op de Steenwijk over, eu eveneens gingen 4 passagiers, die met het roeibootje naar wal zouden gaan aan boord van de Steenwijk, om over deze boot in het roeibootje te komen. Alle viereen stoombootkapitein, een joD- getje, een vrouw en een meisje, namen io de roeiboot plaats. Toen allen in de boot waren, riep de voerman, dat de vaart van de stoom booten veel te groot was. Dit scheen niet te worden opgemerktde Meppel III althans bleef doorstoomen. Toen uu bet touw, dat de roeiboot met de aaneengemeerdr stoombooten verbond, werd losgelaten, schoot door de ster ke zuiging, veroorzaakt door de snelle vaart van de Meppel III, de roeiboot onder waterj De vier passagiers geraakten te water, de veerman had zich aan de Steenwijk weten vast te klemmen. De scheepskapitein en de jongen konden worden gered, maar de vrouw en het meisje verdronken. De kapitein van de «Meppel III« stond nu terecht ter zake dat hij in strijd met de voor schriften, tijdens er een boot langszij lag, door stoomende, door schuld de roeiboot had doen zinken. De Zwolsche Rechtbank sprak hem van het ten laste gelegde vrij. Den 20en October 1910, toen de zaak de eerste maal voor dit hof diende, eischte de adv.-gen. 3 maanden gevangenisstraf. Het ge rechtshof uitspraak doende, gelastte een nader deskundig onderzoek. De drie deskundigen, die heden voor het in en

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2