Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblsd voor Zeeuwsch-Vlaanderen, bi. S wolt'™"8' Wa"Uil No. 2137. Zaterdag 28 Junuari 1911. 22e jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen A 1IONNEMENT8PRIJ8 U->r 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 aent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Zitting van 26 Januari 1911. Voorzitter: de heer J. A. P. Geill. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Wieland, Moggre', De Jager, Scheele, De Feijter, Van de Ree, Kerkhoven, De Bruijne en Donze. Afwezigde heeren Lensen en Drost, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en daarna goedgekeurd. De Voorzitter wenscht in de eerste ver gadering waarin de Raad bijeenkomt, de leden en hunne huisgenooten hartelijk geluk en hoopt dat de belangen die aan hen zijn toe vertrouwd weer aanleiding zullen geven tot tevredenheid als deze op flinke wijze worden behartigd. Alsnu komt aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Brief van den heer Lensen, dat hij ver hinderd is de vergadering bij te wonen. b. Bericht van den heer Drost aan den voorzitter idem zoo. c. Jaarverslag van de Comm. tot wering van schoolverzuim in de kom, waaruit blijkt, dat zijn gehouden 32 vergaderingen. Er kwamen voor 4 gevallen van volstrekt en 54 van betrekkelijk schoolverzuim. In twee gevallen was ziekte van 't kind oorzaak van volstrekt schoolverzuim, in de twee andere was vertrek naar elders de oor zaak. Het betrekkelijk schoolverzuim was het grootst van school C met 26 gevallen, daarop volgde de Bizondere school te Driewegen met 16, die in de Jozinastraat met 9, school A. met 2 en de Bizondere school te Hoek (Knol) met 1 geval. d. Bericht van mejuffr. W. van Dijk, dat zij hare benoeming tot gemeente-vroedvrouw aanneemt. De Voorzitter deelt mede, dat zij reeds de betrekking heeft aanvaard. e. Bericht van mejuffr. W. T. van de Putte, gemeente-vroedvrouw te Sluiskil, met ziekte-verlof, waarbij zij dank betuigt voor de nobele behandeling; voorts mededeelende dat zjj in beterschap toeneemt en hoopt bij het einde van haar verlof, 1 Februari a.s., hare taak weder te hervatten. Brief van Ged. Staten met uittreksel van een Kon. besluit, waarbij de verhooging der jaarwedde van burgemeester en secretaris tot 1700 en ontvanger tot 1100 wordt goedgekeurd. g. Brief van Ged. Staten, waarbjj dit College bericht, dat zij de beslissing tot goed keuring van de begrooting voor 1911, tot 1 April a.s. hebben verdaagd. h. Proces-verbaal van kasopname bij den ?e«Qe7QA^ntvanger- Er moest in kas zijn J 06/8.02», juist overeenkomende met de ver toonde gelden. i. Eenige beslissingen van Ged. Staten betreffende reclames Hoofd. Omslag, tengevolge waarvan de aanslag van P. den Tenter is ge bracht van de 6e naar de 2e klasse, die van W. van Tatenhove van de 20e naar de He klasse, die van H. S. Ward van de 33e naar de 29e klasse, die van P. de Bakker van de 28e naar de 22e klasse. Niet ontvankelijk werd verklaard de reclame van J. J. Dekker, als z^nde te laat ingekomen. Een en ander wordt aangenomen voor kennisgeving j. De A oorz. deelt alsnu mede, dat de nieuwe woning voor het hoofd van school C gereed is en door dezen is betrokken. Nu de oude woning leeg is, stellen B. en W. voor aan dit gebouw eenige veranderingen te doen en het met te sloopen. Het|kan dan benut orden voor den Landbouwcursus, stembureau en gymnastieklokaal. De kosten van die ver anderingen worden begroot op 150 De Voorz. antwoordt: uit den post voor onvoorziene uitgaven, het is een klein be drag waarvoor geen bizondere aanwijzingen zijn gedaan. Dhr. Kerkhoven meent, dat andere college's evengoed van dit lokaal kunnen gebruik maken. Hij bedoelt nu niet de officieele, maar andere zoo als voor den landbouw-cursus enz. Dan zou hij wenschen, dat daar iets voor betaald werd, wat aan het oordeel van B. en W. kan worden overgelaten. De Voorz. merkt op, dat een landbouw cursus in 't belang der ingezetenen is en dat het maar een klein bedrag zou zijn. Na eenige discussie waarbij nog wordt op gemerkt dat er licht ook moet zijn, wordt besloten aan B. en W. over te laten de ver goeding daarvoor te regelen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met algem. stemmen aangenomen. k. De Voorz. deelt mede, dat op het oogenblik de oude spoorbaan van Sluiskil-brug naar 8luiskil-station, als voetpad door de spoorweg-maatschappij Gent-Terneuzen is toe gestaan aan Begheijn aldaar. Door B. en W. is aan genoemde maatschappij verzocht dit aan de gemeente toe te staan. Door dhr Wilmar, directeur van den spoorweg, is mondeling mede gedeeld daaraan gaarne te willen medewerken om dit te verkrijgenhij vroeg daarvoor een betaling van f 25,- retributie. Door den Voorz. is toen opgemerkt dat zulks te veel wasdeze bood toen f 10, Op deze handeling wordt alsnu de goedkeuring van den Raad gevraagd. Z. h. st. wordt die goedkeuring verleend. Nog was ingekomen een schrijven van den kerkeraad van de Ned Herv. Kerk. De gemeente Ter Neuzen wil in erfpacht een stuk grond voor het kerkgebouw en de kerk een stuk grond van de gemeente achter het kerkgebouw. Tegen het uitgeven van grond in erfpacht was bij Hoogere kerkelijke colleges bezwaar. In plaats van erfpacht wenscht zij wederkeerig den grond in huur te geven h. st. wordt daartoe besloten. m Adres van C. A. Dellaert, waarin adres sant mededeelt aan de Blikstraat een woning te hebben gebouwd, waarin slaapkamertjes die niet voldoen aan de bouwverordening. Hii verzoekt ontheffing van die bepaling. De Voorzitter deelt mede, dat adressant voor het bouwen dezer woning een teekening heeft ingezonden, die door B. en W. is goed gekeurd. Hij is van het plan op die teekening aangegeven, afgeweken en heeft de slaap kamertjes te laag van verdieping gemaakt. Hp heeft dat niet willen veranderen, waarna proces-verbaal is opgemaakt en adressant door den kantonrechter tot f20,— boete is ver- oordeeld. Met alg. st. wordt besloten tot afwijzing van het verzoek. J II. Aangehouden zaken, a. balarisregeling-onder wijzers. De Voorzitter deelt nogmaals de verschillende stukken mede, alsmede het advies der school commissie. Het Dag. Bestuur stelt voor het aanvang- salans te bepalen op f600,- en de verhoo gingen zoodanig te regelen, dat na 20 jaren het maximum is bereikt en voorts voor' ver goeding van woninghuur voor de onderwijzers die daarvoor in aanmerking komen te be- nn fnrnD enk°m, °P f75'- en te Sluiskil ■jf. :T* Ue schoolcommissie was het over dit laatste punt niet eens. Sommige leden wilden voorstellen de vergoeding in de kom te brengen op f90,— Dhr. Kerkhoven wil zijn stem, die hij aan stonds zal uitbrengen motiveeren, omdat hij als lid der schoolcommissie er voor is, de salarissen te regelen zooals B. en W. voor stellen maar als lid van den Raad niet voor de uitgaven, verbonden aan het verkrijgen van het maximum na 20 jaar, kan stemmen, ap kan wel meegaan om het aanvangsalaris op 600 te bepalen, maar is tegen het ver krijgen van het maximum na 20 jaar. Hij stelt voor, dit te bepalen zooals vroeger, na 24 jaar. Dhr. Van de Ree steunt dit voorstel. Na eenige stemmingen wordt evenwel het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Dees, Wieland, Van de Ree en De Bruijne. Behalve de bepaling dat voor iedere akte ver hooging zal gegeven worden. Dit voorstel werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Visser en De Feijter. Alzoo wordt die verhooging alleen gegeven als de akte is gevraagd. b. Voorstel tot wijziging politie-verordening. Aangehouden. c. Voorstel wijziging bouwverordening. Ingekomen was een schrijven van Ged. btaten met verzoek in de ter goedkeuring ge zonden bouwverordening nog eenige wijzigingen te doen. Zonder discussie worden de door Ged. Staten voorgestelde wijzigingen aangenomen en de bouwverordening op nieuw vastgesteld. iqÏV' gemeentebegrooting voor Door Ged. Staten worden eenige wijzigingen voorgesteld en eenige inlichtingen gevraagd. De eerste worden aangenomen en de laatste gegeven. IV. Besluit van Ged. Staten tot vermeer dering van het getal openbare scholen. De Voorzitter geeft lezing van de volgende stukken. Brief van Ged. Staten, luidende als volgt Gezien het Kon. Besluit van 21 Nov. 1910, no. 29, waarbij met vernietiging van het be sluit van Ged. Staten van 3 Juni 1910, no. 12, le afd., is verklaard, dat bp dit besluit ten onrechte art. 19 der wet tot regeling van het lager onderwijs is toegepast op het be sluit van den Gemeenteraad van Ter Neuzen, d.d. 31 Maart 1910, tot intrekking van zijn besluit van 7 September 1909, voor wat be treft het bouwen ran eene school aan den Arsenaalweg en de regeling van het aan die school en aan school B te geven onderwijs gezien de nader door den schoolopziener in het district Middelburg en den Inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie om trent de behoefte aan schoolruimte te Ter Neuzen uitgebrachte rapporten, onderscheide- Ipk gedagteekend 24 December en 27/30 December 1910. overwegende, dat de gemeenteraad van Ter Neuzen, op 7 September 1909, teneinde in het gebrek aan schoolruimte voor de leer lingen van het openbaar lager onderwijs te voorzien, op goede gronden heeft gemeend te moeten besluiten tot het bouwen van een afzonderlijke school voor meer uitgebreid lager onderwijs overwegende, dat de plaatselijke omstandig- eden sedert dat tijdstip niet eene zoodanige verandering hebben ondergaan, dat thans eene andere voorziening wenschelijk zou zijn geworden gelet op art. 18 der aangehaalde wet, besluiten le te bevelen, dat het getal openbare scholen voor lager onderwijs te Ter Neuzen met ée'n zal worden vermeerderd en alzoo zal worden gebracht op 5 2e dit besluit, onder overlegging van af schriften der boven aangehaalde adviezen van iet schooltoezicht, ter keunis te brengen van den gemeenteraad van Ter Neuzen. Dit schrijven ging vergezeld van de volgend» afschriften van adviezen. Rapport van den Schoolopziener in het District Middelburg aan den Inspecteur van het Lager Onderwijs te 's Gravenhage. Een nauwkeurig plaatselijk onderzoek, giste ren 23 December jl., door mij ingesteld, nadat vooraf ten opzichte van den toestand der schoolbevolking, voor zoover de openbare scholen in de kom der gemeente Ter Neuzen betreft schriftelijke gegevens bij de hoofden dier scholen door mij waren ingewonnen, heeft geleid tot de volgende uitkomsten In den loop van 1910 is de schoolbevolking van nagenoeg denzelfden omvang geblevem Op lo Januari jl. toch bedroeg het aantal der als werkelijk schoolgaande in de registers der scholen A B. en C. ingeschreven leerlingen 857, op 15 December jl. bedroeg dat aantal 84ü, dus slechts 12 minder. Op 23 December j.l. bevond ik den toestand, als volgt Ee...z.es tokalen zan school A waren respec tievelijk bezet, toevallige absentien medege- rekend door 54, 56, 48, 56, 54 en 46 leer lingen, terwijl met inachtnememing van de voorschriften, vervat in het Kon. besluit van staatsblad no. 41, daarin respec tievelijk hoogstens mogen geplaatst worden 18, 48, 40, 48 en 40 leerlingen. Derhalve waren 42 leerlingen meer geplaatst, dan de wet toelaat. In school B was de vereischte schoolruimte aanwezig. Echter vond ik daar in het vierde leerjaar 8 leerlingen geplaatst, die op een der scholen A en C behoorden geplaatst te worden, daar zij geen uitgebreid lager onderwijs (hransch) genoten en voor wie dan ook niet het daarvoor geheven schoolgeld werd betaald, doch die wegens plaatsgebrek in school B waren onder dak gebracht, en zoodoende eene belemmering voor den geregelden gang van het onderwijs veroorzaakten. De zes localen van school C bevond ik respectievelijk bezet door 52, 46, 46, 50, 56 en 55 leerlingen, terwijl met inachtneming van de voorschriften, vervat in voornoemd kon. besluit, de maxima dier aantal respec tievelijk behooren te bedragen 56, 56, 56, 48, 48 en 48 leerlingen. Derhalve waren 23 leerlingen meer geplaatst dan de wet toelaat. Hierbij zij ter toelichting opgemerkt, dat alle lokalen dezelfde oppervlakte hebben. Er ontbreekt dus schoolruimte voor 42 leerlingen van school A, 8 van school B en school C, derhalve in totaal voor niet minder dan 73 leerlingen. Van de oprichting eener Roorasch Katho lieke bizondere school zijn mij sedert 9 Juli 1910, den datum van het laatst door mij ter zake aan uitgebracht rapport, geene plannen bekend geworden. Op grond van het hierboven medegedeelde ben ik van meening, dat de vraag door Ged. Staten^ van Zeeland, aan het slot van hunne als bjjlage bij de stukken gevoegde missive gesteld, zonder eenig voorbehoud behoort beantwoord te w;orden in bevestigenden zin. Brief van den Inspecteur van het Lager onderwijs te 's-Gravenhage aan Ged. Staten van Zeeland. Geljjk uit bijgaand rapport des districtsschool opzieners blijkt, bestaat er inderdaad te Ter Neuzen gebrek aan schoolruimte. Er bestaat m. i. geen reden om te verwachten, dat dit tekort van zelf verdwijnen zal. Dus heb ik de eer U als mijn gevoelen te doen kennen, dat een bevel tot vermeerdering van het aan tal scholen voor lager onderwijs aldaar wensche lijk is. De Voorzitter deelt mede, dat het rapport van den schoolopziener berust op een wijze van meten, waarmede de bouwmeester en de hoofden der scholen, het niet eens zijn. Hij stelt daarom voor de stukken te zenden naar de Schoolcommissie om advies. Z. h. st. wordt daartoe besloten. V. Benoemen leden Commissie van Fabricage. Herbenoemd worden de heeren Wieland en De Jager. VI. Rondvraag. Dhr. Van de Ree is het opgevallen, dat onze gemeente nog al eens door woonwagens wordt bezocht. Hij vraagt of voor het plaatsen daar van een speciale plaats is aangewezen. NEUZEN SB L A II. li/i 1.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1