Merkwaardig. ütFonze omgeving. ONZE OOST. Gemengde Berichten. aan herinnerd, dat Pr. Kuyper groot voor stander was van de kieswet-Tak, die alles gaf wat onder de tegenwoordige Grondwet te geven is, behalve een organisch kiesrecht dat men van die wet gerust kan zeggen, dat ze A. K. voor mannen gaf. Summa summarum, als er een ministerie komt met A. K., zullen zijn voorstellen den steun kunnen krijgen van alle sociaal democraten, alle vrijzinnig-democraten, alle Unie-Liberalen, en ook van enkele vrij liberalen, naar wij hopen, maar ook van vele roomschen, wellicht van sommige anti-revo lutionairen en den heer De Geer. Deze. mannen van Rechts zullen daartoe echter alleen in staat gesteld worden, als het coalitierecht niet meer op hen druktreden te meer om als één man van Links de coalitie ten val te brengen. Maar de legende, die als vele van bare zusteren haar aanzijn dankt aan het vinding rijke brein van Dr. Kuyper, dat men van Links zou moeten wezen om voorstander van A. K. te kunnen zijn, is niet meer houdbaar. De bladen bevatten onlangs het volgende bericht Aan de Acta der Prosynode van het Aarts bisdom, d.d. 13 dezer ontleent het »Centr.« »Aan alle aan ons rekenplichtige besturen verbieden wij, bij het laten uitvoeren van werken, in het arbeidscontract met werklieden uit het bouwvak, buiten werking te stellen art 1638 c en d van het burgerlijk wetboek.» Naar het blad verneemt, wordt ook in de andere Bisdommen een verbod als het boven staande uitgevaardigd. Ook de Standaard» van 31 Dec. j.l. bevatte dit bericht onder het opschrift »Een goed verbod.» Wat nu het merkwaardige hier in is? Dit: dat slechts enkele dagen te voren in de Pro vinciale Staten van Noord-Holland het voor stel in behandeling kwam van een vrijzinnig- democratisch en een sociaal-democratisch lid, om in de bestekken voor provinciale werken eveneens het buiten werking stellen dezer art. 1638 c en d te verbieden waarbij de voorstellers o. a. ook wezen op den zedelijken plicht ten deze van een werkgeefster als de provinciedat dit voorstel o. a. door den katholieken heer Hendrix met allen ijver be streden isen het ten slotte met 48 tegen 21 stemmen verworpen werd, doordat alle katholieken op 'n enkele uitzondering na, ook alle anti-revolutionairen tegen dit »goede verbod» gestemd hebben. Een van zin gingen zij samen met de con servatie liberalen tegen de democratie, tegen hun eigen christelijke democratie blijkbaar. (De Nieuwe Amsterd.). De Chiueezen in Nederlandsch-Indië. Volgens een door het »Agence d'Extrême Drient» te Brussel ontvaugen bericht, zouden de Chineezen in Nederlandsch-Indië tot de regeering te Peking een vertoog hebben ge richt tegen hunne gedwongen naturalisatie. Zij verlangen de aanstelling van Chineesche consuls en de instelling eener Chineesche bank. De betrokken ministers te Peking beloofden met de Nederlandsche regeering hierover te onderhandelen. Hoezeer de Chineezen in Nederlandsch-Indië zich als Chineesche onderdanen beschouwen, de oogeo, en een gevoel vao zaligheid door stroomde haar, als ze er aan dacht, hoe ze dan heel alleeD met hem mocht zyn, voor hem mocht leven, voor hem werken in het vreemde land. Dan wierp ze die gedachte echter weer verre van zich af, en fluisterde in zichzelf „Niet tegen dien prijs !B Op zekeren avond kwam Ini haren onden kameraad Anton Mattmann tegen. Hy sloot zich by baar aan en liep met haar mrê. Anton en Ini wandelden naast elkaar naar den houtzaagmolen, die niet ver was. Zij waren alweer op den terugweg, toen Auton plotseling het zwijgen brak, dat reeds eenigen tjjd geduurd had. „Ik moet je eens spreken, Ini," zeide hij op den ernstigen toon' dien ze steeds van hem gewend was tegenover haar. Toeu vervolgdè hij: „Ini, sedert korten tijd weet ik, dat Jozef Ebrler en jij van elkaar houden." Ze maakte een beweging en een diepe blos verspreidde zich over hare wangen, een blos van verontwaardiging, nu ze haar zoo zorg vuldig bewaard geheim verraden zag. „Wees niet boos, Ini, dat ik zoo tegen je spreek. Al lang had ik een vermoeden. Sedert onze laatste koorrepetitie weet ik het met zekerheid. Ik heb jullie gezien." Ze wilde wat zeggen, maar hij vervolgde „Ik heb er niemand iets van gezegd, maar tegenover jon kon ik niet langer zwijgen. Ini, zoo gaat het bericht verder, blijkt wel daaruit, dat zij hunne afgevaardigden voor het toe komstige parlement willen kiezen. Het spreekt vanzelf dat de Chineesche regeering dezen wensch niet kan inwilligen. De Brusselsche correspondent van de »Fran- furter Zeitung» teekent hierbij aan, dat de Chineesche gezant te 's-Gravenhage eenige maanden geleden naar Peking werd opgeroepen, daar de onderhandelingen tusschen Nederland en China betreffende de Chineezen-quaestie in Nederlandsch-Indië niet wilden vlotten. Nu heeft bedoelde functionnaris ook zijne inder tijd te 's-Gravenhage achtergebleven echtge- noote laten overkomen, zoodat zou zijn aan te nemen, dat de onderhandelingen voorloopig zijn afgebroken. Aldus lezen wjj in het Hbl. Het Vad-. vef- telt echter omtrent dit laatste, dat de Chineesche gezant niet is teruggeroepen». Ook de con clusies, uit het vertrek van mevrouw de ge zante getrokken zijn onjuist Mevrouw Loe is reeds in December jl. in Peking aangekomen, maar met zekerheid is aan het Vad. bekend, dat sedert dit tijdstip de onderhandelingen tusschen de Chineesche r.e- geering en onzen gezant te Peking over het door China zelf gewenschte consulaire verdrag voortgezet werden. Het is te verwachten, dat de minister van buitenlandsche zaken in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over Hoofdstuk III der Staatsbegrooting nadere bijzonderheden over den stand der besprekingen zal meedeelen. In de op Donderdag a.s., des voor middags te 10 uren, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken aangehouden zaken wijziging bouwverordeningidem gemeente- begrooting voor 1911 besluit Gedeputeerde Staten vermeerdering getal openbare scholen benoemen leden Commissie van Fabricage; reclames hoofdelijken omslag. Het Nut. Op Maandag 30 Jauuari a. s. zullen er door het Nutsdepartemeut Ter Neuzen lichtbeelden verioond worden betrekking hebbende op ons schoone Indië, voornamelijk het Oostelijke gedeelte daarvan, op de bovenzaal van Mejl de Wed. Michielsen. Deze vertooning is toe gankelijk voor de leden en hunne huisgeuootenj maar ook anderen kunnen gebruik maken vaD de gelegenheid iets moois te zien, wanneer zij zich tijdig voor introductie aanmelden bij een der leden van het Bestuur. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft o.m. aangewezen als deskun dige voor het onderzoek naar het gezichls^ en gehoororgaan van schippers, stuurlieden, machinisten, machinist-stokers en uitkjjken, de heer D. Buyze, arts te Ter Neuzen. Voor het theoretisch geneeskundig examen slaagde Maandag te Amsterdam de heer C. A. J. M. van Rompu. »Prov. blad» no. 12 bevat een circus laire van den Commissaris der Koningin in Zeeland betreffende de aflevering van militie- plichtigen in 1911. De aflevering van de manschappen, die be stemd zijn in dit jaar ter inlijving bij de militie te worden opgeroepen, zal plaats heb-, ben als volgt: in het tijdvak van 1 15 Maart te Ter Neuzen 9 Maart, te Tholen 11 Maart, te Vlissingen 13 Maart en te Middelburg 14 Maart; in het tjjdvak van 16—31 Mei te Ter ik ben gekomen, om je te waarschuwen." Een toornige flickering kwam in haar oogen en byna heftig vroeg ze „Wie geeft je het recht daartoe Voor wien wil je me waarschuwen, -- voor Jozef? Schaam je, Toni, dat had ik niet van je gedacht Hjj liet haar bedaard uitspreken en sprak toen op treurigen, gevoelvollen toon „Als je er aan twijfelt, dat ik met een goedé bedoelingen gekomen ben, als je my zoo weinig kent die al die jaren je vriend ben geweest, ja, dan had ik beter gedaan maar niet met je te spreken." Haar toorn werd ontwapend door dezen toon, ze reikte hem baar hand. Toen ging' ze op een steen aan den weg zitten, ze was geheel uitgeput. Wat kwelden ze haar allen, terwjjl zy in haar binnenste al leed genoeg had. a „Spreek" zei ze zacht. Toen begon hy op nieuw. „Vergeef me, als ik je pyn doe. Heuscb, heusch ik meen het goed met je en ook met hem! God is myn getuige, dat ik niet aan mezelf denk by hetgeen ik na zegIni, het was verkeerd van Jozef, dat by tot je kwam. Hjj moest weten, dat zyn vader hem nooit de toestemming zou geven, met je te trouwen." Neuzeu 23 Mei, te Tholen 24 Mei, te Vlis singen 26 Mei en te M'ddelbnrg 27 Mei en in, het tydvak van 16 30 September te Ter Neuzen 19 Sept., te Tholen 21 September, te Middelburg 22 Sept. en te Vlissingen 23 Sep tember. Axel, 24 Januari. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad, wareD alle leden tegenwoordig uitgezonderd den heer Van Driel. Nadat de notulen der vorige vergadering waren goedgekeurd werd voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van Ged. Staten, dat zij berusten in het raadsbesluit van 29 Dec 1.1. ^oiu het onderwijs aan de openbare school uit te breiden met de vakken o en p. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wordt besloten de verordening op de inning der gelden, voor wat betreft de markt- gelden en de vischbank, in te trekken. Op voorwaarde, dat de palen met zand ge vuld en de isalatoren met vilt geisaleerd, waardoor deze geruischloos worden, wordt vergunning verleend tot het plaatsen vau 4 palen in Lange Dieef, ten behoeve der rjjks- telefoon alsmede tot het plaatsen van een dakstelling op de openbare school. Door B. en W. werd aangeboden een concept-instructie voor de geneesheeren. Art. 7 bepaalt, dat aan de eene dokter zal worden opgedragen het werk in de kom, op een tractement van 550.en aan de andere dokter het werk buiten de kom op een tractement van 250.—. Over dit punt heeft een gedachtenwisseling plaats, waarbij sommige leden het verschil in tractement te groot vinden, en het gelijk willen stellen, audere willen het om de beurt geven, zooals vroeger. Het slot was, dat art 7 wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, waarna besloten wordt het concept naar B. en W. terug te zenden. Het benoemen van een gemeente-geneesheer wordt alsnu ook aangehouden. Met alg. st. op 1 na wordt benoemd tot technisch adviseur bij den bouw van de gas fabriek de heer Van Niftrik, directeur der gasfabriek te Vlissingen. Op het ingekomen verzoek van het Bestuur van de Biz. school, om, teneinde het leven dat voorbij hollende wagens maken, tegen te gaan, de straat voor de school te bestraten met scoria-brik, werd afwijzend beschikt, maar besloten in de politie-verordening de bepaling op te nemen, dat voorbij de school stapvoets moet worden gereden. Op de vraag van dhr. Dieleman, hoe het staat met de kwestie van de verbetering der zijbermen van den Buthdijk, antwoordt de Voorzitter dat de zaak nog steeds hangende is. Aan het denkbeeld van den heer Wolfert, om door het strooien van sintels het voetpad naar pe brug te verbeteren, zal naar de Voor zitter toezegt, door B. en W. de noodige aan dacht worden geschonken. Vrijdag tegen vijf uur 's avonds heeft op de Schelde ter hoogte vau Pijp tabak» een aanvaring' plaats gehad tusschen het Duitsche stoomschip »Sta Lucia», op weg van Antwerpen naar Brazilië, en de Engelsche stoomboot »Trevilley,« komende van VarnB. Deze iaatste werd middenscheeps overvaren en zonk kort daarop tegen den wal aan. Bij hoog water staat drie kwart van het schip onder. De hofmeester van de Travilley werd hevig gekwetst en verkeert thans in levensgevaar. De andere opvarenden werden door een sleep boot gered. De Sta Lucia keerde naar Antwerpen terug, met averij aan den voorboeg. Zaterdagavond gaf te IJzendijke, in de zaal van den heer F. de Witte het Brugsche symfonie-gezelschap >Kunstmin« zijn, wij zouden haast zeggen, jaarlijks concert. Voor een talrijk publiek werd een keurig programma uitgevoerd, waarbij het klavierspel van den heer A. Paelinck, zonder den anderen heeren te kort te willen doen, zeer geroemd werd. De aanwezigen toonden zich hoogst erkente lijk. De heer P. B. Wyffels, sedert 1903 regent van het Burger-Gasthuis te Aardenburg heeft voor deze betrekking bedankt. Als een bewijs van gezondheid dier gemeente meldt men dat men daar onder de 2100 ingezetenen er 35 telt van hoogen ouderdom en wel één van 80, vijf van 81, zes van 82, vjjf van 83, drie van 84, drie van 85, twee van 86, diie van 87, twee van 88, drie van 89, één van 93 en één van 96 jaar. Welk een strjjd in haar schoone trekken Plotseling riep ze hartstochtelijk „En als we dan toch elkaar blijven liefhebben en met elkaar tronwen trots jnllie allemaal, wie zal ons dan beletten, tocb gelukkig te worden „Dat zal je niet kunnen worden, arm kind," sprak hy zacht, „voor Jozef zou dat beteekenen scheiding van zijn ouders en je weet hoe ze aan hem hangen. (Wordt vervolgd.) Ta het eere-comité der internationale tentoonstelling van hotel-industrie, kookkunst en voedingsmiddelen, in Maart te 's Hage (e houden, heeft o. a. zitting de heer baron Collet d'Escury te Hontenisse. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap dier tentoonstelling aanvaard. Een gefluit, wellicht van een kwajongen, deed een trein vertrekken vau Stadskanaal in de richting Coevorden, zonder passagiers en conducteurs. Op het eerste station na Stads kanaal, Gasselternijveen, werd het verzuim ont dekt. Daar werd door machinist en stoker gepauseerd tot de trein, die eenigen tijd later naar Assen vertrok, de passagiers en ook de conducteurs meebracht. En toen ging het met volle vaart voorwaarts! Bij een brand te Dinant kwam de vorige week een vrouw in de vlammen om, toen zjj nog naar haar kamer wilde gaan om daar een kistje met obiligatiën te halen. Thans heeft men in het puin een som van 4000 frank in goudstukken en een kistje met talrjjke onge schonden obligatiën gevonden. Te Gilly werd ODder het opstijgen een mijnwerker in den ophaalbak onpasselijk en hy viel over de leuning. Zjjne kameraden konden hem nog bij de beenen grijpen en hem zoo vast houden tot de bak boven was. Maar zij hadden slechts een lijk vast. Het hoofd en de borst waren bij het snelle stijgen zoo zeer tegen de wanden vermorzeld; dal men hem slechts kon herkennen aan de nummermedaille die hij droeg. Zaterdagnamiddag had er aan de Muide, op de lyn Gent Terneuzen, een zonderling ongeval plaats. De trein van Selzaete was juist op het punt de brug over het kanaal over te ryden, toen plotseling, men weet niet hoe, [twee wielen van de locomotief wegsprongen. Deze ontspoor de de tender werd opgelicht en geheel vernield, terwijl een reizigerswagen omkantelde. Wonder boven wonder er werd geen enkel reiziger gewond. Het verkeer tusschen Gent Eecloo en Terneuzen was gedurende den bee- len namiddag gestremd. Te Horst had voor eenige dagen een twist plaats tusschen enkele personen. Een er pan was eenige dagen zoek en thans is zijn lijk in een waterput gevonden. Twee personen zijn in verband hiermede gearresteerd. Een gevaarlijk individu gearresteerd. De 26-jarige J. Trompetter te Havelterberg is Maandag door den rrjks- en gemeenteveld wachter van Zuidwolde, (bij Hoogeveen) in een hol onder den grond te Zuidwolde over vallen en gearresteerd. Deze persoon, die alreeds tweemaal veroordeeld was wegens inbraak, wordt nu verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan een zevental inbraken met diefstal te Havelte en Frederiksoord, en stond deswege in het politieblad gesignaleerd. By onderzoek in het hol werden eenige horloges gevonden. Zwaar geboeid werd de verdachte naar Assen vervoerd om ter beschikking der justitie te worden gesteld. Drie personen verdronken. Te Honselersdyk zijn Zondagavond twee vrouwen en een meisje, die by een familielid op bezoek waren, door de duisternis misleid, in het vaarwater langs den Nieuwen weg ge raakt en verdronken. Het ongeluk had plaats in de onmiddellijke nabijheid van eenige tuindershuizec, waarvan de bewoners het ge jammer der vrouwen wel hoorden, zonder echter in de zware duisternis de drenkelingen tijdig te kunnen helpen. De verongelukte vrouwen waren moeders van middelbaren leeftyd. Een gezin verliest de moeder en een dochter. Om acht centen. Te Maastricht kwam Zaterdagavond Ch. Merckelbach, oud 27 jaren, tegen 10 uur uit de Koevliegenstraatop de markt, bevond zich een schoenmaker. Er moeten tusschen hen beiden enkele harde woorden zjjn gevallen; P. zon naar beweerd wordt, zelfs geroepen hebben: >Kom hier, dan steek ik je kapot!» De ruzie zou ontstaan zijn, dewijl Merckelbach P. voor acht centen zou hebben bedrogen. Enkele oogenblikken later werd Merckelbach in het onderlyf gestoken. Zyn toestand is zeer ernstig. De schoenmaker is gearresteerdhjj ontkent ten sterkste, de daad te hebben be dreven. Te water. Zondagmorgen was de landbouwer H. Vos kuilen met zyn echtgeuoote en nog twee bu ren uit Hoevelaken met paard en wagen op weg naar Amersfoort om de vroegmis by te wonen. Ter hoogte van de »Tweede Steeg» schrok het paard en maakte een zysprong, waar door het met wagen en inzitteoden in de sloot terecht kwam. Voskuilen en de beide buren n

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2