Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Zojtdagsnist. GEMEENTERAAD. DRANKWET. Bekendmaking. TE LAAT. No. 2136. Woensdag 25 Januari 1911. 22e jaargang FEUILLETON. 3s het algemeen Kiesrecht een eisch, die alleen door mannen Van llnHs gesteld wordt? ABONNEMENTSPRIJS Por 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No 15 ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 50 aent: elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar olaatsi uimto. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Couran. .ersohflnt eiken e„ jj a 1 e r (1 a g m O r se bjj den Uitge.e, M. DE JONGE, te Ter N.n...n Alphabetische lijst van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. Door ons is meer dan eens betoogd, dat tusschen katholieken en anti-revolutionairen Novelle van ernst zahn. 28) U bebt alles gehoord, Moeder, ik kan niet anders ik kan Ini niet verlaten, en vader zal met ja zeggen. Ik moet dus heen en elders mijn brood gaan verdienen „Won je weg, en dat nu vroeg ze angstig. „Hoe gauwer, boe beter Wat helpt bet nog te wachten. Hij zal toch nooit te veranderen zyn „Ga nu niet weg, Josi, blyf nog hier ik zal probeeren, vader tot andere gedachten te brengen, misschien beeft hg nog wei toe. - Heb je dat meisje dan zóó lief?" „Zou ik er anders ooit aan denken n te verlaten, u, lieve goede moeder?" Hij bukte zich en drukte baar een kus op bet voorhoofd. Toen sprak zy weer: „Niet waar, Jozef, je belooft me, dat je geen enkeieu stap zult doeD, vóór ik nog eens geprobeerd beo, vaders toestemming te winnen „Wat is u toch goed, moeder!" Zijn groote gestalte trilde van aandoening. Plotseling eene groot verschil bestaat in opvatting van den Zondag. De anti-revolutionairen staan beslist Zondags heiliging voor en zoo nu en dan willen ze aan de goê gemeent laten zien, dat ze dit idee nog niet geheel hebben laten varen, al stellen ze het in de laatste jaren uit bijzondere overwegingen niet al te sterk op den voor grond. De katholieken houden er van den dag in ontspanning door te brengen, houden ook bij voorkeur hunne vergaderingen of feestelijkheden op dien dag. Zelandia gaat den Zondag thans ook wat sti engei, in meer calvinistischen geest opvatten. Ze tracht het ook daarheen te sturen, dat winkels en dergelijke op Zondag gesloten zijn. Wij gelooven dat Zelandia met dat idee een groot fiasco zal maken. Zoo iets laat zich niet dwingen. Waar in het algemeen door alle partijen gestreefd wordt naar Zondagsrust, moet het eene fout geacht worden zondags heiliging naar voren te brengen. Juist onder de partijgenooten van het blad zal dit denk beeld den grootsten tegenstand ontmoeten. Stelt u de verwezenlijking van dit denkbeeld b.v. eens voor in Noord-Brabant en Limburg Wie, die eraan gelooft Merkwaardig, dat in Leiden op de ver gadering van den »Provincialen Bond van R.-Kath. kiesvereenigingen in Zuid-Holland«, een voorstel van de afdeeling Vlaardingen werd behandeld, om niet meer op Zoxidao-0 te vergaderen. Door niemand minder dan door dr. Nolens, den pas gekozen voorzitter, werd het voor stel ontraden. Deze vond, dat de Zondag door zoodanige vergadering niet ontheiligd werd en dat de gelegenheid tot het bijwonen der vergadering grooter was. Het voorstel werd door de vergadering dan ook verworpen. Zondagsrust, een dag van rust en ontspan ning voor ieder om op adem te komen van s levens werken en zwoegen, ieder staat deze wei voor. Maar voorloopig zal wel blijven voor ieder het vrije gebruik van dien rustdag. Althans de partijgenooten van »Zelandia«r zullen vooreerst wel niet op het denkbeeld van het blad ingaan. Het zou juist in de katholieke streken voor het maatschappelijk leven een volslagen om wenteling zijn. Die klove tusschen anti-rev. en katholieken zal nog lang blijven. sprak hy „Als n wist, wat dat meisje voor me is Toen verliet by de kamer. De zieke zag bem na en vouwde de handen „God geve, dat het goed aoflopt," bad ze en legde haar hoofd, als uitgeput, in bare handeü om er over te peinzen, boe de eigenzinnig heid van baar man zon te breken zyn. Het was de avond van den dag, waarop Jozef dat stormachtig onderbond met zijn va er bad gehad. Juist trad hy zyn huis uit en liep langzaam de straat af naar de kerk toe. lm was in het koor en bij wou baar ontmoeten. Nog lag er diepe gedrukt heid op zyu gezicht. Ja by zou nog thuis blijven, uit liefde voor zyn moeder hii wou graag blyven, tot ook de laatste poging om zyns vaders toestemming te verkrijgen, had schipnreuk geleden. Hy was de kerk even voorbjj, toen het juist van den toren negen uur sloeg, en hij hoefde met lang te wachten op bet gewone plaatsje, totdat Ini kwam Hy sloot baar in zyn armen en drukte baar vast tegen zich aan baar hart klopte tegen het zyne en toen hy zich bukte om baar een kus te geven, voelde hy opnieuw, dat zy het grootste offer waard was; onwillekeurig fluisterde bij haar toei„ik geef je oiet op, lieveling 1" Ze keek naar bem op alsof iets in zijn stem haar verwonderde, en het maanlicht liet haar de wolken op zyn voorhoofd zien Do uitvinder van de anti-these op politiek gebied, wien elke nieuwe grond van verdeeling van de Nederlandsche natie in twee deelen welkom is, heeft het steeds willen doen voor komen alsof de eisch van A. K. voortvloeit uit de beginselen van de Fransche revolutie, zoodat het A. K. voor alle mannen van Rechts absoluut onaannemelijk zou wezen. Deze stelling is echter sinds lang niet houdbaar meer. Met name onder de roomsch- katholieken telt men tal van aanhangers van A. K"., zooals voldoende blijkt uit het Rapport omtrent het kiesrechtvraagstuk. uitgebracht aan den Algemeenen Bond van Roomsch- hatholieke Kiesvereenigingen in Nederland, door de Commissie daartoe benoemd, bestaande uit Jhr. Mr. L. E. M. von Pisenne, Jhr. J. W. van Nispen tot Seveuaer, Mr. Dr Ch Raammakers, Mr. J. H. R. van Schaik en H. W. J. Stins.« Twee leden van die commissie verklaarden zich vóór Algemeen Kiesrecht, omdat de historische ontwikkeling van de kiesbevoegd heid ten onzent consequent daartoe leiden moet, en genoemde leden hadden zóó weinig principieel bezwaar daartegen, dat ze zich voor A. K. beriepen op de uitspraak van den Heiligen Thomas van Aquino, die voor eene goede regeling van het stads- of staatsbe stuur als voorwaarde noemt»dat allen op eemgerlei wijze deel moeten hebben aan de ïegeeiing hierdoor toch wordt de vrede onder liet volk bewaard, en allen zijn gesteld op zulk een regeling en houden ze in standc. 1 eekenend is ook in dit verband, dat, waar op dit oogenblik van katholieke zijde alle pogingen in het werk gesteld worden, om te vooi komen, dat de kleine luyden onder de katholieken hunne handteekening zullen zetten onder liet sociaal-democratische pêtitionement ten behoeve van Algemeen Kiesrecht, en niet gezegd wordt, dat ze dit niet doen mogen, omdat de eisch voor A. K. een socialistische eisch zou zijn, maar wel omdat daardoor de sociaal-democratische propaganda zou worden versterkt. Van een verbod aan de katholieke kleine luyden om het vrijzinnig-democratische petitionement te teekenen, hebben wij dan ook nog niets vernomen. „Wat heb je, Jozef, wat doen daar die eelyke rimpels," zei ze en streek met baar band over zyn voorhoofd, „ben je boos op my r „Zottinnetje," antwoordde by, baar nog vaster tegen zicb aandrukkend, „boe zou ik nu boos kunnen zyn 0p jon Maar ik heb onaangenaamheden gehad - thuis - in de zaak." „Jozef Ze ging plotseling een paar schreden van uem af staan en de groote, donkere oogen keken hem in battverscbeurenden angst aan. „Heb je met je vader gesproken Hy zag, dat ze hom had doorzien, en bij beproefde niet, het haar uit bet hoofd te praten. „Ja, kind," sprak by. Ze boog het hoofd, alsof ze zich plotseling moe voelde. Haar stem leek van een grooten afstand te komen, en was geheel klankloos; afgebroken kwam woord voor woord haar over de lippen, alsof ze al vooruit wist, wat voor antwoord ze krygen zou. „En bjj heeft je de toestemming niet gegeven Hy kreeg een gevoel van grenzenloos me- delyden met baar en haar opnieuw in zijne armen sluitend, viyde hy baar hoofdje zacht tegen zyn borst. "Niet zoo wanhopig, lieveling, niet zoo treu- En nu wat de beide andere fracties betreft. De christelyk-historische is als conservatieve partij nu juist niet aangewezen om vele elementen te bevatten, die voor A. K. ge porteerd zijn. Ot artikel 6 van haar program, waarin staat: »Bij toekenning van het kies recht en de inrichting van het kiesstelsel be hoort er voor gewaakt te worden, dat niet eenig deel der maatschappij door een ander deel worde overheerscht*, in dien zin zou moeten worden opgevat, dat ze per se tegen A. K. is, staat voor ons niet vast. In allen gevalle wordt, zoo dit wel het geval mocht zijn, het A. K. hier dan afgewezen op practische gronden, niet op eenigen grond, die iets met de politieke anti-these heeft uit te staan. In alle gevallen nemen wij de vrjj- heid, het christelijk-historische Kamerlid Jhr. de Geer, na de rede, die hij daarover in de Tweede Kamer heeft gehouden, bij de voor standers van A. K. voor mannen in te lijven. En de anti-revolutionaire partij Men kent het woordenspel en het goochelen met be ginselen, waarin de van God gegeven leider virtuoos is. De eisch van het »organisch kiesrechte is prijs gegeven op het bekende deputatencongres, waarop aan 't gezinshoofden kiesrecht het vroeger fel bestreden capaciteiten kiesrecht, ter wille van de roomsche geestelijk heid, als eisch werd toegevoegd. Men herinnert zieh, hoe dit geschiedde onder hevig verzet van den principieelen anti-revolutionnair Prof. I' abius, die daarom moest hooren, dat hij van een demon bezeten was, voor wiens uitdrijving Di. Kuyper, altijd zachtmoedig en christelijk, een gebed opzond. En dat gezinshoofdenkiesrecht zelf is een heel vaag begrip; reeds bij de behandeling van de kieswet-T ak is gebleken, dat daaronder zoowel een zeer beperkt als een zeer uitge breid kiesrecht kan verstaan worden. Dat de roomscken in 1909 zich met »deze premie op onberaden huwelijkent, zooals Prof. van Hamel ze Dinsdag 1.1. geestig betitelde, alleen uit coalitiebelang hebben vereeuigd, zal, na wat wij hierboven schreven over de roomschen en het A. Kniet nader behoeven te worden betoogd. Maar als wij van al dat woorden spel afstappen, en ons eens bezighouden met wat Patrimonium op kiesrechtgebied eischt, u.l. »het kiesrecht voor eiken arbeider«, kan dan één man van die arbeiders-organisatie verklaren, dat hij tegen A. K. voor mannen nog bezwaar heeft? Ten overvloede zy er rig! Je doet me pyn. Vader heeft „neen" gezegd, dat is waar, maar nog is niets ver loren. We kunnen hem nog tot andere gedach ten brengen, moeder wil het probeeren, mis schien lukt dat wel. En zoo niet, hartje, dan trekken we samen h9en en nemen je moeder tje mee naar het verre land, waar ook je vader geweest is, en „Je ouders verlaten om mijnentwil, nu, terwyl je moeder ziek is," viel ze hem in de rede, „dat mag je n'et doen, Jozef, dat mag je niet 1 En zelfs al was ze gezond, zoo ons geluk te moeten koopen daar zou geen zegen op rasten." Bevend vlijde ze zich dichter tegen hem aan. Er lag reeds troost in den druk van zijn sterken arm. Toen sprak by weer met een licht verwijt in zyn stem „En wou jy me dan verlaten, Ini? Maar neen, viel hy zich zelf in de rede, „dat kan nimmer gebeurenLaten we blyven hopen, lieveling, alles komt zeker nog in orde I" De dagen, die nu volgden, waren voor Ini Berger vol angst en zorg. Hoe zou het nog afloopen ?Zon haar jong geluk reeds zóó spoedig ten grave moeten dalen Of als nu Jozef niet toegaf, wanneer hy zyn ouders trotseerde en er op stond, dat ze met hem ^°er den Oceaan zou trekken Zou ze hem volgen Ze sloot De burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergade ring van den Gemeenteraad is belegd teger, Donder dag den 26 Januari 1911, des voormiddags te 10 ure Ter Neuzen, den 23 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbaie kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van AMELIA DOROTHEA GIJSEL zonder beroep wonende te Ter Neuzen, voor het boven lokaal van bet perceel plaatselijk gemerkt 5 en gelogen aan den Sohuttershofweg. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge schied kan ieder tegen bet verleenen van liet verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 24 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter aigemeene kennis, dat de inge volge art 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad no. 222) opgemaakte alpha betische lijst, bevattende de namen der in deze gemetnte metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van eeii of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de secretarie deze gemeente ter inzage is nedergelegd. Ter Neuzen, 23 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1